ALLROUND MAKELAARDIJ Volg de aanwijzingen van de verkeersregelaar altijd op! fi HYPOTHEEK VISIE ALLROUND MAKELAARDIJ Geboortekaartjes... I Rijksmonument krijgt binnenkort de wieken terug Vakantie- kleurtje? ...samen met Hypotheek Visie Kies voor je eigen levensstijl... ■Si Qèèse/j^ 1 Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! Wandelingen in Oisterwijk w Moergestelse molen is de oudste van Brabant Ui li I wijzingen van de Verkeersregelaar op te volgen! I Foto politie Midden en West Brabant, Bart van Hattem. jp. vuLrcvkl 4 rx^ Jyzw -fe. levezv Marcel Vromans Pieter Burgers Toon Coppens Vroeger was het anders, toen regelde de poli- tie het verkeer. Maar sinds het jaar 2000 mag i de politie deze wettelijke taak ook door ande- ren laten doen. Tegenwoordig is de organisa tie van evenementen zelfs verplicht om ver- keersregelaars in te zetten. Als u weleens een evenement bezoekt, ziet u ze staan: mannen en vrouwen in oranje hesjes met 'verkeersregelaar’ erop die u de weg wijzen naar een parkeer plaats, naar de ingang of die u in een andere rich ting sturen dan u van plan was. Niet alleen tij dens evenementen trouwens, maar ook langs de weg, tijdens wegwerkzaamheden, bij bouwpro jecten en sportwedstrijden zijn ze er om de vei ligheid van wegwerkers en bezoekers te vergro ten. AANWIJZINGEN GAAN BOVEN REGELS Elke verkeersregelaar heeft een instructie van de politie of een opleiding achter de rug. U bent wettelijk verplicht de aanwijzingen van een verkeersregelaar op te volgen. Bij niet opvolgen kunt u een proces-verbaal krijgen. Waarom? Omdat de wet zegt dat u de aanwijzingen van verkeersregelaars altijd moet opvolgen. Zo'n aanwijzing gaat boven verkeersregels en ver keersborden. Bijvoorbeeld, op aanwijzing van een verkeersregelaar kunt u opeens voorrang krijgen op verkeer dat op een voorrangsweg rijdt, of mag u door rood rijden. De verkeers regelaar mag dit doen en heeft dus altijd gelijk VRIJWILLIGER De verkeersregelaar is er niet om u te pesten. Hij of zij regelt het verkeer als vrijwilliger, zodat deelnemers en bezoekers van evenemen ten veilig kunnen deelnemen of kijken. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw gemeen te of bij de politie (tel. 0900-8844). Bij de foto: Verkeersdeelnemers zijn verplicht om aan- Loop eens binnen of bel voor een afspraak. U benf W.J.J Wolfs van harfe welkom! STADSWANDELING Woensdag 29 juli is er een stadswandeling in Oisterwijk. De start van de rondleiding is om 16.00 uur bij het Oude Raadhuis. De rondlei ding duurt ongeveer 2 uur en voert de deelne mers door de oude stadskern. Nico Haneveld, gids van de Heemkundekring de Kleine Meij- erij geeft uitleg over monumentale panden en markante figuren uit het rijke verleden van Oisterwijk. De kosten bedragen 3,- euro per persoon. U hoeft zich van te voren niet aan te melden. U bent van harte welkom! RONDLEIDING JOODSE BEGRAAF PLAATS OISTERWIJK Dinsdag 28 juli is er een rondleiding op de Jood-se Begraafplaats te Oisterwijk. Start om 19.00 uur. In het metaheerhuisje geeft de gids is Helène van Kempen uitleg over de joodse tra dities bij het begraven. Aan de hand van vele graven wordt de geschiedenis van de joodse gemeenschap in Oisterwijk geschetst. U dient zich van te voren aan te melden via tel. 528 8352. Kosten 4,50 euro p.p. waarvan de helft bestemd is voor de Vereniging Israëlitische Begraafplaats Oisterwijk voor de instandhouding van de be graafplaats.. De rol van verkeersregelaars is niet voor iedereen even duidelijk. Veel mensen weten niet wat hun bevoegdheden zijn en of zij zich wel aan hun aanwijzingen moeten houden. Dit leidt regelmatig tot onbegrip en irritatie. Steeds vaker komt het tot verbaal en zelfs fysiek geweld, zoals mishandeling en opzettelijk inrijden op verkeersregelaars. PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 22 JULI 2009 I (Door Paul Spapens) as is van gietijzer. De wieken zijn er aan bevestigd. Momenteel wordt dit wezenlijke onderdeel gerepareerd. Er wordt naar gestreefd-om de molen eind september weer compleet te hebben. Dit streven houdt verband met WieKentKunst. Mocht het toch niet tijdig lukken, dan doet de (deels) herstelde molen in ieder geval mee aan de Gèèselse tradities van WieKent Kunst. Victor Theeuwes ziet er naar uit omdat hij tegen die tijd ook weer aan de slag kan als vrijwillig molenaar.Op de Moergestelse molen is hij dat sinds 1978."Het laten functioneren van dit stuk techniek en het laten voortleven Victor Theeuwes is vrijwillig molenaar van de vier eeuwen oude standerdmolen van Moergestel. van een familietraditie';geeft hij als redenen. Zijn betovergrootvader was al molenaar. Zijn vader had een meel- handel in Spoordonk. De voornaam Victor komt steeds in de familie voort. Binnen de wijdvertakte familie is hij nu de enige (vrijwillig) mole naar. Hij maakt zich zorgen over wie op den duur dit ambachtelijk vrijwil ligerswerk in Moergestel van hem kan overnemen. Mogelijk inspireert het aanstaande herstel van de stan derdmolen of de nieuwe WieKent- kunst de jonge garde. Oisterwijkseweg 43 Tel. (013) 513 2268 Hypotheek Visie Besterdring 221, 5014 HK Tilburg tel. (013)581 18 66 Kijk ook eens op hypotheekvisie.nl Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg TO13-592OO8O F013-4688259 I www.allroundmakelaardij.nl de Moergestelse tradities. Rond een molen, het molenaarsvak en het malen van graan bestonden veel tradi ties. Victor Theeuwes legt een papier voor zich op tafel in zijn werkkamer. Er staan molens op met wieken in ver schillende standen waarmee de bui tenwereld kond werd gedaan van rouw, geboorte en feest. Dierenarts Hans van Gils, zoon van Toon van Gils, bezit een dvd waarop een in 1963 opgenomen interview Victor Theeuwes heeft zijn voor naam mee. Hij is genoemd naar Victor van Marseille, een Romeins officier die zich in het Frankrijk van de derde eeuw bekeerde tot het christendom en dat met de dood moest bekopen. Hij werd ver moord tussen twee draaiende mo lenstenen. Deze gewelddadige dood maakte hem later tot pa troon van de molenaars. Victor Theeuwes komt uit een oud mole naarsgeslacht en hij is de vrijwillig molenaar van de standerdmolen van Moergestel. Deze oudste wind molen van Brabant krijgt kort na de zomervakantie zijn wieken terug waardoor de in 1945 gebo ren Victor Theeuwes weer aan de slag kan. Als alles meezit is het herstel van dit unieke rijksmonument net op tijd klaar voor de nieuwe WieKentKunst op zondag 27 september. WieKent Kunst staat dit jaar in het teken van staat met zijn oma en met Cees Roo- zen, de laatste mölder van Gèèsel. Marie van Gils-Denissen leefde van 1903 tot 2002.Tijdens dit historisch waardevolle gesprek gaat het ook over de standen van de wieken. Roo- zen zegt (in spreektaal):'Dan had je ook nog de rouwstand. Als de neerko mende wiek op een bepaalde hoogte van de grond bleef, zodat je er met je hand bij kon. Dat moest als er een lijk langskwam.'Victor Theeuwes, kenner van alles wat met molens te maken heeft en in het bijzonder van deze eeuwenoude Moergestelse machine, vult aan dat deze stand in de katho lieke traditie de gang naar het hierna maals symboliseerde. Overigens werden de wieken van de Moerges telse molen in de oorlog gebruikt om signalen aan onderduikers in de hei te geven. Het is logisch dat er veel tradities be staan omtrent het molenaarsvak omdat de windmolen in onze con treien al zeven eeuwen oud is. De eer ste windmolens werden in de dertiende eeuw in Brabant geïntrodu ceerd. De oudste vermelding van een windmolen in 1280 in Moergestel is tevens de oudst bekende van Brabant. De Moergestelse standerdmolen is vier eeuwen oud en is daarmee de oudste windmolen van onze provincie. Het is dus niet overdreven te stellen dat de molengeschiedenis belangrijk is voor Moergestel. Daarom is het navrant dat dit juweel van een monument het sinds oktober 2007 zonder wieken moet stellen."De insteekkop van de as is gescheurd) geeft Victor Theeuwes als reden. Deze INDUSTRIEWEG 1 MOERGESTEL TEL. 013-513 6666 BEGLAZINGSWERKEN - BEHANGWERKEN - SCHILDERWERKEN -»

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5