ALLROUND MAKELAARDIJ ALLROUND MAKELAARDIJ •K Cor van lersel maakte zult voor haar tien kinderen P' Ardennerstick Gyrosschotel Elke week ‘n Weekmenu de ‘Snack van de week'! Moerges Fietsdorp nl G DEZE WEEK: ^ecr Geslaagden proficiat! Olivier bedankt Moergestel Persoonlijk contact en betrokkenheid: 24 uur per dag, 7 dagen per week! O WieKentKunst organiseert 'Gèèselse Tradities' Q Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl Ois+erwijkseweg 9, Moergestel, Tel. 5132465 Fietsactie winkeliers met gyros, gem. sla, frietjes en sausje naar keuze 50 Mager varkensvlees met spekjes s eg Aantal sleutels raden A Marcel Vromans I Pieter Burgers Toon foppens Tegen ai onze geslaagde leerlingen zeggen wij: PROFICIAT! met het behalen van het zo fel begeerd* diploma. J Gevonden voorwerpen PAGINA 5 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 8 JULI 2009 KEMPENHORST COLLEGE OIRSCHOT EN HEERBEECK COLLEGE BEST ZIJN VERENIGD IN VO BEST-OIRSCHOT (Door Paul Spapens) Mevr. Drs. MJ.Th.P.A. linssen directeur Heerbeeck College R.M van der Vlies directeur Kempenhorst College Drs. A.J.M. Broeren Algemeen directeur VO Best-Oirschot bantse Koffietafel waaraan alle inwo ners mee kunnen doen. De zult wordt op zaterdag 26 september gemaakt, waarna hij geconsumeerd kan worden de dag daarna, zondag 27 september. "Wij slachtten twee varkens per jaar. Zo hadden we steeds genoeg zult vooreen heel jaar?zegt de hoogbe jaarde vrouw in haar kamer in de Reu sel hof. Dein 1914 geboren Cor van lersel heeft in haar leven onnoemelijk hard moeten werken om haar tien kinderen groot te kunnen brengen. Geldig van donderdag t/m woensdag; zowel afgehaald als bij ons te gebruiken. Best Oirschot Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg T013-5920080 FOB-4688259 Iwww.allroundmakelaardij.nl Heerbeeck College Tijdens Fietsdorp Moergestel 2009 hielden de winkeliers een actie waarbij twee Gazelle-fiet- sen te winnen waren. De trekking daarvoor werd na afloop gedaan door erenotaris H. van Heesewijk. De Gazelle fietsen, t.w.v. 900.-, zijn gewonnen door de heer van Gooi, De Hoefkens 45 en Mevr. Adams, Pr. Beatrixstraat 20. Nogmaals gefeliciteerd namens winkeliersver eniging Moergestel. 1. Voor Middenkader Functionaris Elektro-tech- niek slaagde afgelopen weken Johan van Esch, Pr. Irenestraat 11. Hij volgde de opleiding aan het R.O.C. te Eindhoven. Aan het Odulphus Lyceum te Tilburg slaagde Stefanie van Velthoven, De Hoefkens 32 voor haar VWO-diploma. Aan het Kempenhorst College in Oirschot slaagden de volgende Moergestelnaren. VMBO Afdeling Zorg en Welzijn: Ingrid Op ’t Hoog Basisberoepsgerichte Leerweg Afdeling Bouwtechniek: Teun Roozen, Gallyon Snelders Afdeling Installatietechniek: Alex Aarts Afdeling Metaaltechniek: Jan Ketelaars, Rik Mallens, Dirk van Nuenen Afdeling Zorg en Welzijn: Rachelle Biesheuvel, Sander Mathijssen, Anne Roozen Kaderberoepsgerichte leerweg Afdeling Bouwtechniek: Stefan van Esch, Nico Oerlemans Afdeling Groen: Debora Janssen Afdeling Metaaltechniek: Bart Bekkers, Dennis van Oort Afdeling Zorg en Welzijn: Karin Ketelaars, Marlot Kools, Mariska Machielsen, Pleunie van Raak, Denise Wolfs, Dirk Wolfs Theoretische leerweg: Mare Bierkens, Noortje van Ginneken, Niels op ’t Hoog, Freek op ’t Hoog, Tom van Houtum, Daan Jonkers, Simone Joosten, Britt Mutsaards, Brechtje van de Schoot, Rick Witlox. Havo Lj. 5: Resy Roefs ZELFVOORZIENEND Alle groenten kwamen uit eigen tuin, het fruit uit een boomgaard. Ze bakte haar eigen brood. Ze karnde haar eigen boter. Ze maakte haar eigen kaas. Alleen datgene wat ze niet zelf konden produceren werd gekocht, zoals suiker. Het echtpaar had één be langrijke leefregel: maak nooit schul den want dan kom je er nooit meer bovenop. Voor het noodzakelijke vlees waren jaarlijks twee varkens de pineut. De andere werden verkocht. Met de opbrengst kon onder andere voer voor de koeien en de varkens worden gekocht. In november werd één varken ge- Tijdens Fietsdorp Moergestel stond in de stand van Gazelle/Frank Vogels op het St. Jansplein een vitrinekast vol sleutels. Men kon er het aantal sleutels raden en veel mensen hebben dat gedaan. Het juiste aantal sleutels was 1189. De volgende personen zijn in de prijzen geval len: le prijs: Familie Pols uit Assendelft: 1183 sleu tels; zij wonnen de kinderfiets. 2e prijs: Bas Rijnen uit Moergestel: 1200 sleu tels; waardebon van 20,- euro 3e prijs: Joyce Verbakel uit Moergestel: 1200 sleutels; waardebon van 20,- euro 4e prijs: Wilco Heessels uit Moergestel: 1173 sleutels; Terry zadel 5e prijs: Tess van Ginneken uit Moergestel: 1206 sleutels; waardebon van 10,- euro. De winnaars hebben inmiddels persoonlijk bericht ontvangen. In juni vond het spektakel Moergestel Fietsdorp plaats. In het kielzog van Guus Moonen fiet ste Moergestel een groot bedrag bij elkaar voor goede doelen. Het is alleen al fantastisch als mensen samen zoiets doen. Als je dan zoals Olivier ook nog één van de begunstigde doe len bent, wordt je daar stil van. Drie weken lang een heel dorp op de kop, een heleboel mensen die daarmee van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat bezig zijn en in een ambiance die hartver warmend is. De bewoners van Olivier (en hun ouders) heb- We zijn trots op jullie, net als jullie ouders of verzorgers. Daarom ook voor hen: van harte gefeliciteerd. Wij wensen jullie allemaal veel succes met je vervolgopleiding en alles wat het verdere leven je mag brengen. TIEN KINDEREN, VIER KOEIKES Cor zag het levenslicht in Tilburg,"Op Körvel? preciseert ze. Haar vader ver diende onder meer de kost als voer man. Toen ze zes jaar was, kochten haar ouders een boerderij op de 'Wis- terik' (Westerwijk) in Hilvarenbeek. Cor, de op een na jongste van zes kin deren, huwde met Piet van lersel."N'n echte Gèèselse? noemt ze haar 28 jaar geleden overleden man. Cor en Piet gingen boeren op boerderij Het Mo lenwiek Deze boerderij werd in 1970 gesaneerd en toen gekocht door kun stenaar Jan Dijker. Zijn weduwe woont nog steeds in dit markante huis.Cor en Piet betrokken een huis aan de Pas toor van Doorenstraat. Hun woonst was een typisch keuter- boerderijtje van de Brabantse zand grond. Het stelde zo weinig voor dat een mens van nu zich absoluut niet meer kan voorstellen hoe mensen als Cor en Piet er in slaagden er een gezin met tien kinderen van te onderhou den. Hier past slechts diep respect. Het sleutelwoord was 'zelfvoorziening'. Er werd geboerd op vijf hectare grond. Ze hadden vier koeikes, wat kiepen en een paar vèèrekes. Piet verdiende wat bij door bij burgers den hof om te ploegen."We zèn er deur gekomen? blikt Cor berustend terug op haar leven. ben deze drie weken ervaren als een warm bad. We hebben Olivier onder de aandacht kunnen brengen en er was welgemeende belangstelling voor de bewoners van Olivier. Olivier en haar bewoners willen graag onderdeel worden van Moergestel. We hopen dat deze kennismaking daarom het begin zal zijn van een lange perio de waarin we veel aan elkaar kunnen hebben. Olivier wil zijn steentje daaraan bijdragen door haar deuren open te zetten voor Moergestel, in het bijzonder voor mensen met een zorgvraag. Naast uiteraard onze inspanningen om in de toe komst vervoer voor mensen met een beperking te organiseren. Maar voor nu: Moergestel bedankt!!! Ouderinitiatief Olivier slacht, eind januari, begin februari het tweede. Het vlees werd zelf ver werkt. De hammen en de worsten werden in de schoorsteen gehangen om te roken. De rest van het vlees 'kortelètjes') werd gepekeld of ge braden en werd bewaard in weck flessen. Van de kop van het varken werd zult gemaakt, maar niet al het vlees verdween in dit gerecht. De 'kienebakken',zeg maar de wangen van het varken, werden ook in de schoorsteen gerookt. De hersenen werden gebraden en op brood gege ten, volgens Cor een lekkernij waar de kinderen verzot op waren. De ogen werden weggegooid. Dat deed Cor ook met de snuit van het wroe tende dier omdat haar het niet zo'n sympathiek idee gaf om deze op te eten. ZULT MEEJ KAOJKES De kop werd door de slager in stuk ken gehakt. De stukken werden een nacht in het water gezet zodat het bloed er uit kon trekken. De vol gende dag werden de stukken over geheveld in vers water en gekookt. Vlees en kooknat werden van elkaar gescheiden. Het vlees werd op het vuur verhit en er werd kooknat aan toegevoegd. Dit moest nogal secuur worden gedaan omdat als gevolg van teveel water de zult te dun zou blijven. Een beetje azijn werd toege voegd. "Niet teveel want zure zult, daar hield men bij ons niet van.” Met zout, peper en nootmuskaat werd de brei op smaak gebracht. Was de zult klaar, dan werd deze in schalen ge schept om in de kelder af te koelen. De gestolde zult werd bewaard in weckflessen."We aten de zult 's mor gens. Gesmolten in de pan meej kaojkes erbij. Heerlijk." "Weet je wat geleerd wordt na de dood?? vraagt Cor van lersel met een schalkse lach. Het antwoord is natuurlijk'nee', want geleerd wor den doe je op school en op de uni- versiteit en dan is nog lang geen sprake van de dood.Toch heeft Cor van lersel een heel ander ant woord op deze cryptische vraag. "Een varken','geeft ze als oplos sing. Als vroeger een varken werd geslacht, werd het karkas op een ladder gehangen, een 'leer' in het Moergestels dialect. Zo be schouwd werd een varken inder daad geleerd na de dood. De grap die Cor van lersel maakt is uit de tijd dat thuisslacht nog regel was, zoals in haar gezin. De in 1914 geboren Moergestelse had als boe rin tien kinderen. Er werden twee varkens per jaar'geleerd'. De meeste delen van de kop van het varken werden tot zult verwerkt. Ze had haar eigen recept."De snuit van het varken gooide ik altijd weg en ook de oren gebruikte ik niet. Mijn kinderen hadden geen trek in het knoeperbot uit het oor." Haar zultrecept dient mede als basis voor het maken van zult door Wie KentKunst. In verband met de jaar lijkse activiteit van deze organisatie wordt door Jan Ketelaars, Ad Wolfs (Postelstraat), Jan van Zon en Jan Zoontjens zult gemaakt voor een Bra- Er zijn diverse sleutels gevonden. Deze kunt u ophalen bij de Vriens Groep, Tilburgseweg 45 te Moergestel tussen 09.00 en 16.30 uur. 1. Huissleutels aan rode sleutelhanger van Qmusic 2. Fietssleutel Axa 3p 3. Fiets- of brommersleutel rood (Trelock) met sleutelhanger van Atomium Brussel

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5