ALLROUND MAKELAARDIJ Jubileum Partyboerderij ’t Draaiboompje: De beginjaren MAKELAARDIJ In feaa r*lB 11 Ga los, leg vast die Parel in ’t groen Stichting SPOT organiseert unieke fotowed strijd - 16 april t/m 14 mei 2009 Dag over het gezin Huurdersvereniging Oisterwijk Een fiets voor het goede doel... Springkussen Thijs van de Wouw ft KEUKEN- EN INTERIEURBOUW Nieuws en advertenties: buro76@planet.nl Nieuwe noam... dezelfde mensen... dezelfde service... dezelfde verkooptoppers! 24 uur per dag, 7 dagen per week! AGENDA VISION Conferentieoord Zonnewende www.springen.nu 4 1 - I I 1 PAGINA 5 bestaat al vele jaren langer. Hierbij een terugblik naar het ontstaan van dit gezel- I Persoonlijke contact en betrokkenheid: Marcel Vromans Pieter Burgers Toon toppens Donderdag 16 april Weetjes Donderdag. Alles over de sterrenkun de. 19.00 - 23.00. Entree gratis. Vrijdag 17 april Afterschool 15.30- 17.30 uur Hollandse avond 19.00 - 01.00 uur, Karaoke. Entree gratis Dinsdag 21 april Panna toernooi 15.30 - 17.30 uur Open inloop 19.00 - 23.00 uur Woensdag 22 april Toneel workshop 14.00 - 15.00 uur. Vanaf 6 jaar. Entree 2,00 Playcafé 15.30 - 17.00 uur. Vanaf 10 jaar. Elke week leuke toernooitjes met leuke prijzen te winnen! N CENTRUM Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg “IT 013-5920080 f 013-4688259 0www.allroundmakelaardij.nl maken van een speciaal passe-partout dat een dezer dagen samen met de spelregels bij alle inwoners van Moergestel in de bus zal vallen. PRIJZEN Deelnemers aan de wedstrijd maken kans op leuke prijzen waaronder een JVC Micro Compo nent systeem, een Nokia 5800 - xpress music of een exclusief diner voor 2. Inzenden van de foto’s moet via de speciale site fotowed strijd.inOisterwijk.nl. Op deze site zijn ook alle inzendingen te bekijken. Meer informatie over SPOT is te vinden op www.inOisterwijk.nl. De Stichting Promotie Oisterwijk in de Toe komst (SPOT) organiseert een bijzondere foto wedstrijd voor alle inwoners van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. Het motto van zowel de Stichting SPOT als de fotowedstrijd luidt: Oisterwijk, Parel in ’t groen. Wie mee wil doen aan de wedstrijd, die loopt van donderdag 16 april t/m donderdag 14 mei, moet gebruik Stichting Soka organiseert op zondag 19 april een dag over het gezinhuwelijk en gezin in een veranderende wereld over trouw en vertrouwen in het leven van elke dag In de lezing wordt ingegaan op de duurzame verantwoordelijkheid van de echtgenoten voor elkaar en voor hun kinderen. Het gezin kan niet los worden gezien van het huwelijk: het gaat niet alleen om het opvoeden van kinderen maar ook om de zorg van man en vrouw voor elkaar. Uitgangspunt is dat het gezin geen geïsoleer de gemeenschap is, achter een gesloten deur, maar onderdeel van de wijdere samenleving, en daar een onmisbare bijdrage aan levert. Kinderen kunnen van 11.45 tot 15.00 uur deel nemen aan een gevarieerd programma. Voor de baby’s is er vanaf 11 uur aparte opvang. Aanmelding: gezin@soka.nl of familie Pauw: Tel. 035 - 6946350 Kosten: Volwassenen 13,50, Kinderen t/m 11 jaar 3,-, Jongeren van 12 jaar en ouder 5,-. Max. bedrag per gezin 35,-. Voor de barbecue vragen wij 5,- extra. Kijk voor ons complete assortiment op: Op dinsdag 21 april a.s. om 20.00 uur houdt Huurdersvereniging Oisterwijk haar algeme ne ledenvergadering in de theaterzaal van Tiliander te Oisterwijk. Behandeld worden o.a. het jaarverslag 2008 en activiteitenplan 2009. Twee bestuursleden zijn aftredend en weer herkiesbaar. Tevens is het bestuur op zoek naar een of meerdere kandida ten voor een bestuursfunctie. Wilt U zich inzetten om de belangen te behar tigen van huurders en ingeschreven woning zoekenden van woonstichting Stromenland, meldt U zich dan aan bij het bestuur. Na de pauze zullen H. Hulsbosch, directeur van Stromenland en F. Beerens, beleidsmede werker van ruimtelijke ontwikkeling, een praat je houden. Hierna is er gelegenheid om aan beide heren vragen te stellen. sterken drank in het klein’ over van zijn voor ganger Adriaan van Haaren. Rijnen was naast kroegbaas ook landbouwer. Vervolgens werd het café overgedragen van vader op zoon. Zo namen achtereenvolgens Willem Rijnen en Sien van Dijk (in 1892), Jan Rijnen en Drika van der Aa (in 1930), Janus Rijnen en Sjaan Wolfs (in 1966) het café over. De huidige eige naren, Jan Rijnen en Harriëtte Mutsaars run nen sinds 2006 't Draaiboompje. Dit is in de loop der jaren uitgebouwd tot partyboerderij met sinds 2008 een eetcafé. FEESTWEEKEND Dat de familie Rijnen 125 jaar 't Draaiboompje runt, kan natuurlijk niet onopgemerkt blijven. Op 8,9 en 10 mei is er een grandioos feestweek end met voor ieder wat wils. Zo is er op vrijdag 8 mei een bijzondere mid dag voor de senioren met een optreden van de enige echte ’De Alpenjagers’. Die avond is er naast de receptie een ledenbal annex reünie. Hiervoor zijn alle mensen die iets met 't Draaiboompje hebben of hebben gehad, van harte welkom. De zaterdagmiddag is een spectaculaire kinder- middag. Dan komt de Supertruck van Nicke lodeon. Deze laatste omroep is bekend van Spongebob, Dora en Huis Anubis. Zaterdagavond volgt een disco-avond met een surprise-act van internationale allure. Zondag is het familiedag met de Moergestel- games. Hier nemen teams het tegen elkaar op bij verschillende onderdelen, zoals quad-racen en levend tafelvoetbal. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Partyboerderij ’t Draai boompje. Óm 17.00 uur volgt een gezellige Hollandse middag met artiesten zoals Frank Smeekens, Henry Huijsmans en Jack van Raamsdonk. Voor meer info: www.draaiboompje.nl ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 15 APRIL 2009 Wat hebben De Belvertshoeve, De Honds- berg, het Asielzoekerscentrum Oisterwijk en het RIBW gemeen? Het zijn allemaal bijzon dere instanties in de gemeente Oisterwijk, die op hun eigen wijze, een kans geven aan men sen. Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk wilde hier ook haar steentje aan bijdragen en do neerde 22 fietsen in de gemeente Oisterwijk. Fietsen die goed van pas komen. Rinus den Boer, ledenraadslid van de afdeling Oisterwijk van de Rabobank: “De bank wilde graag iets doen voor deze bijzondere instanties in ons werkgebied. Zij riep daarbij de hulp in van de ledenraadsleden omdat wij voor de bank de oren en ogen in de lokale gemeenschap zijn. Het fietsenproject van het Asielzoekerscentrum in Oisterwijk bracht ons op het idee en zo is het balletje gaan rollen.” Het Asielzoekerscentrum gebruikt de fiet sen voor het project ‘lease-fietsen’ voor de afdeling Vluchtelingenonderwijs van 2College Durendael. Op de afdeling Vluchtelingen onderwijs van 2College Durendael, geves tigd op het Asiel-zoekerscentrum in Oister wijk, wordt lesgegeven aan Alleenstaande Minderjarige Vreemdelingen (AMV-ers). Deze leerlingen zijn afkomstig uit vele ver schillende landen, waarvan Somalië, Irak en China op dit moment de be-langrijkste zijn. Enige tijd geleden is op het AZC het plan opge vat om leerlingen in staat te stellen te leren fietsen en zo wat mobieler te zijn. Aangezien de leerlingen niet in de gelegenheid zijn zelf een fiets aan te schaffen, werd een creatieve oplos sing bedacht. In de Nieuwsklok deed men een oproep aan Oisterwijkers om niet-gebruikte fietsen die nog in redelijke staat verkeren ter beschikking te stellen van het project “lease-fiet sen”. Een zestal Oisterwijkers voldeed aan het verzoek en stelde een fiets beschikbaar. De fiet sen werden door de afdeling Techniek herken baar gemaakt door ze te voorzien van een wit spatbord met in blauw de opdruk ‘2College’. De opzet is dat leerlingen van het AZC de fiet sen in bruikleen krijgen gedurende de tijd van hun verblijf hier. Dit uiteraard niet voor niets; er moet aan diverse voorwaarden worden vol daan, waarvan een schoolbezoek van 90% de belangrijkste is. Verder tekent de leerling een contract en levert een eigen bijdrage van 30. Wel is het zo dat, als de fiets na afloop in goede staat wordt terug bezorgd, de leerling dit bedrag retour krijgt. Een prachtinitiatief dat werd gestart door de uitreiking van de eerste ‘lease-fiets’ aan de zusjes Reem en Sarah Al Amodi. De afgelopen periode schonk de bank daar naast ook fietsen aan De Belvertshoeve, De Hondsberg, en het RIBW in Moergestel. Directeur Jeroen van den Ingh legt uit waar om de Rabobank deze donatie doet. “Onze bank toont met het schenken van de fietsen een extra blijk van waardering voor de activiteiten van deze instanties. De Rabobank is een coö peratie. De klanten en de leden van de bank staan centraal. De Rabobank is daarmee dicht bij, betrokken èn toonaangevend. De bank zet zich voortdurend in voor een duurzame samen leving. Door diversiteit na te streven binnen en buiten ons bedrijf. Door oog te hebben voor iedereen die bij de organisatie betrokken is. En door lokale maatschappelijke en culturele projecten te ondersteunen en te initiëren. Het schenken van de fietsen is hiervan een voor beeld.” l i verhuur MOERGESTEL ‘t Draaiboompje in vroeger jaren... Dit jaar is 't Draaiboompje 125 jaar in handen van de familie Rijnen. Dat wordt op 8,9 en 10 mei gevierd met een grandioos feestweekend. De naam 't Draaiboompje bestaat al vele iaren lanner. Hierbij een terueblik naar het ontstaan van dit gezel lige café. Verkeersdrempels waren niet nodig om de voer tuigen tussen Moergestel en Oirschot te rem men. De auto was in de zeventiende eeuw nog niet uitgevonden. Het was een tijd van rust en dorpen leken ver uit elkaar te liggen. Vanuit Moergestel duurde een retourtje Spoordonk een halve dag. De Oirschotseweg lag er nog niet in de huidige vorm. De oorspronkelijke weg liep over de Hild. In het donker over de verlaten wegen reizen was niet veilig. Er lagen roversbendes op de loer. Om de dorpsbewoners voor deze bendes te behoeden, werden aan de rand van ieder dorp poorten geplaatst. Ook op de Hild was zo'n poort. Ten tijde van Napoleon - rond het jaartal 1800 - werd deze weg een tolweg. De tolpoort stond aan de rand van Moergestel, bij het begin van de Hild. De Heiligenboom- Hild was een belangrijke doorgangsweg. Omdat de roversbendes nog altijd 's nachts door het platteland waarden, werd vooral over dag gereisd. De nacht werd gebruikt om uit te rusten. Ten tijde van Napoleon ontstond bij de tolpoort - die volgens het hefboom-principe werkte - in Moergestel een herberg, ’t Draai boompje was een feit. Het is zeker dat deze herberg al in 1828 bestond. Op dat moment bestond dit uit twee arbeiderswoningen en een aangebouwde schuur. Franciscus Roozen was de bewoner. Deze woningen maakten in 1842 plaats voor een langgevelboerderij, met voor in een café. Het overige deel van de boerderij was als zodanig in gebruik. Dit pand is nog altijd beeldbepalend op de hoek van de Hild en de Oirschotseweg. 't Draaiboompje zit er nog steeds.. In 1884 betrokken Kees Rijnen en Mari Verkuij- len de boerderij. Op 1 mei van dat jaar nam Rijnen de ’Vergunning tot het verkoopen van PR. IRENESTRAAT 9, 5066 BD MOERGESTEL, TEL. (013) 513 0648 www.thijsvandewouwkeukens.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2009 | | pagina 5