heeft primeur met (S)Cool on Wheels Basisschool De Molenhoek Voorkom woninginbraak Filmzaal Negentientoen Brief van Theo Raaijmakers rh&o Let op! Let op! ILCLOljyYUL MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 17 DECEMBER 2008 Cochabamba, november 2008 Beste familie, vrienden en bekenden, Met veel groeten en de beste wensen, Dat klinkt misschien allemaal een beetje ‘(schijn)heilig’ of prekerig, maar dat is wat ik elke dag weer ervaar en voel. En het lijkt wel of dat gevoel elke dag sterker wordt. Dat wil niet zeggen dat het allemaal van een leien dakje gaat.... Verre van dat!! Er zijn regelmatig momenten waarop ik het geduld niet op kan brengen voor/met mensen, en “kijk uit als Theo uit z’n slof schiet”Vandeweek heb ik nog iemand de volle lading gegeven, eens flink gezegd waar het op stond, en een aantal andere mensen zaten er met open mond naar te kijken en luisteren!! Maar dat gebeurt niet vaak en over hét algemeen denk ik dat we veel en goed en belangrijk contact hebben met een groot aantal mensen. Aan wie denk ik zoal? Theo Raai j makers Casilla 2431, Cochabamba Bolivia theojgmr@gmail.com Wijkagent Moergestel Ron Oosterwijk Tel.: 0900-8844 of mail: ron.oosterwijk@mw-brabant.politie.nl PAGINA 13 Leerlingen van basisschool De Molenhoek geven samen met Jochem Uytdehaage en Jeroen van den Ingh het officiële startschot voor (S)Cool on Wheels. Jeroen van den Ingh, directeur van Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk toonde zich gisteren tijdens de kick-off erg enthousiast over het project. “Het benadrukt onze betrokkenheid met de sport in het algemeen en met de gehan dicaptensport in het bijzonder. Je merkte dat de leerlingen erg geïnteresseerd en onbevangen met de gehandicapte begeleiders in gesprek gingen. Maar wat ze natuurlijk het aller-leukst vonden waren de oefeningen die ze in een sportrolstoel moesten doen.” Als politie zijn wij actief bezig met het opsporen van deze woninginbrekers. Na een inbraak wordt er een buurtonderzoek en een sporenonderzoek verricht. Wij kunnen het echter niet alleen en hebben ook uw hulp nodig. Maandag 8 december was een geweldige dag voor alle kinderen uit groep 8 van basisschool De Molenhoek in Oisterwijk. Deze klas was namelijk uitgekozen om de officiële kick-off van (S)Cool on Wheels mee te mogen maken. (S)Cool on Wheels is een initiatief van het Fonds Gehandicaptensport en de Rabobank Foundation. Het is een fantastisch project waarmee kinderen tijdens een clinic bekend en ver trouwd raken met het thema leven en sporten met een handicap. Daarnaast sti muleert (S)Cool on Wheels kinderen met een handicap om te gaan sporteïi en wordt er door middel van het project werkgelegenheid gecreëerd voor deskundi ge lesgevers met een handicap. Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk schonk maan dag de eerste clinic aan basisschool De Molenhoek. Niemand minder dan Jochem Uytdehaage presenteerde de dag en voor deze bijzondere gelegenheid werd een spectaculaire openings- act verzorgd door theatergroep Close-Act. Bovendien kregen de kinderen les van wel hele bijzondere docenten: Gert-Jan van der Linden, de coach van het nationaal heren rolstoelbas- ketbal team en Mark Aalders, één van de top pers uit het team. De Rabobank Foundation en het Fonds Ge handicaptensport zetten (S)Cool on Wheels uit via lokale Rabobanken, die de clinic op hun beurt aanbieden aan scholen in het werkge bied. De clinic duurt één dagdeel en wordt gegeven door sporters die zelf gehandicapt zijn. Tijdens het theoriegedeelte ervaren leerlingen hoe met name jongeren omgaan met een han dicap. In het praktijkgedeelte ervaren de kinderen via behendigheidsspelletjes en rol- stoelbasketbal zelf hoe het is om bijvoorbeeld rolstoelgebonden of slechtziend door het leven te gaan. “Vandaag hebben we officieel het startschot gegeven voor dit mooie project. Met een en thousiast en ambitieus team, zorgen we ervoor dat we de komende jaren in heel Nederland voorlichting kunnen geven”, aldus Nike Boor, directeur Fonds Gehandicaptensport. Ik zou nog hele verhalen kunnen schrijven over Augusto en Freddy die in de gevange nis zitten; over Javier, Edwin, José Luis, Christian en anderen die dit jaar hun middel bare school afmaken; over de studie van Diana en Cynthia en alle anderen; over vele families met wie we contact hebben; over Eduardo en Mariene die naar Spanje zijn gegaan en naar mij geld sturen om voor hen te sparen; over de politieke situatie die ons toch wel vaak veel hoop geeft, ondanks het feit dat het niet gemakkelijk zal zijn; over alle mensen die met ons samenwerken waaronder ook veel vrijwilligers/-sters; over Angel die vorig jaar bijna dood was en die nu elke week wel een keertje met zijn vrouw Lydia eten komt brengen voor mij; ik denk dat ik een paar boeken zou kunnen vullen, ook over Dayne Teresa, Mario, Wilder, Tito, Vladimir, Alberto, en ga zo maar door; mis schien komt dat nog wel een keer. Wat kunt u zelf doen om het risico op een inbraak te verminderen - Doede deuren op slot en de ramen dicht als u (even) weg gaat, of als u voor langere tijd op de bovenverdieping bent. - Laat geen sleutels in de deur zitten, leg ze ook niet onder een deurmat of bloempot. Plak geen afwezigheidsbriefjes op de deur. Gebruik uw voicemail of de automatische e-mail beantwoorder niet om te laten weten dat u afwezig bent. - Er zijn inbrekers die uit zijn op dure auto’s. Zet uw auto als het kan in de garage en zorg dat de autosleutels op een niet zichtbare plaats opgeborgen zijn. - Zorg dat uw woning er van buitenaf “bewoond” uitziet, ook als u niet thuis bent en vraag uw buren een oogje in het zeil te houden. Laat uw brievenbus legen en haal de planten niet van de vensterbank als u op vakantie gaat. - Geef uw vakantie door aan de politie via internet (www.politiemwb.nl), telefonisch of op het bureau. - Buurtpreventie kan het aantal inbraken in uw wijk aanzienlijk verminderen. Uiteraard kun nen gemeente, woningbouwvereniging en de politie u als buurtbewoner daarbij onder steunen. - Het politiekeurmerk veilig wonen verkleint de kans op inbraak met ongeveer 99 Zie voor algemene informatie www.politiekeur- merk.nl. Voor een gratis politiekeurmerk advies kunt u contact opnemen met de door de politie erkende bedrijven, zie Goed, 2008 begint dus ook al weer op z’n eind te lopen, en er is zoveel te vertellen geloof ik dat ik ruimte en tijd tekort zal komen. Wat het meeste indruk op me heeft gemaakt, geloof ik, en waar ik de laatste tijd veel aan heb gedacht is een vraag die een bezoekster uit Moergestel me stelde toen ze even hier op bezoek waren: “Wat betekent het voor jou om katholiek te zijn”?? Ik geloof dat ik niet lang heb geaarzeld met mijn antwoord, geen volledig antwoord, maar misschien één van de zaken die voor mij het belangrijkste is: “ik voel me een geze gend en bevoorrecht mens dat ik de kans krijg hier om van heel veel mensen veel te mogen en kunnen houden”; ik heb het hier dan niet alleen over mijn geloof en overtuigingen en zo, maar waar dat geloof in de praktijk toe leidt. We hebben ook andere ideeën en plannen waar we mee bezig zijn: een opleiding voor straathoekwerkers, mensen die werken in preventie, en mensen die in allerlei tehuizen voor kinderen werken; daar bestaat in feite geen (goede) opleiding voor, en wij hebben de plan nen helemaal klaar en zijn nu bezig met het ministerie van onderwijs. Ook hebben we een plan klaar en al een beetje uitgewerkt voor een opvangcentrum voor kinderen/jongeren die in de nachtopvang zijn geweest; op een gegeven moment zijn er mensen die van straat wil len en vanwege hun drugsproblemen zijn ze niet op veel plaatsen welkom; dat zijn trou wens geen zwaar verslaafden, maar kinderen/jongeren met een beperkte tijd op straat en een beperkt drugsgebruik; we denken ook aan de andere zwaardere gevallen en zouden graag een afkick- en rehabilitatiecentrum beginnenWe hebben geen gebrek aan ideeën en plannen, maar wel een gebrek aan tijd. Een beetje vroeger dan anders begin ik aan mijn eind-van-het-jaar brief; dat komt omdat ik naar de jaarlijkse vergadering ga van de Mill-Hillmissionarissen die in Zuid- Amerika werken, en die vergadering is eind november.... Eén van de eerste dingen die ik zal voorstellen zal zijn dat we die vergadering beter in een andere tijd van het jaar kunnen hebben: het is rond deze tijd veel te druk met van alles en nog wat en het is Kerst voordat we er erg in hebben. Ik zal een week in Brazilië zijn; dat lijkt niet veel, maar dan lig je meteen weer een hoop achter met je werk; maar ja, we zijn alles bij elkaar nog maar met acht mensen in dit deel van de wereld, en dis er dan eentje ontbreekt, dat scheelt een heel stuk; ik ben van de acht de jongste Er zijn natuurlijk ook minder vrolijke zaken: dit jaar hebben we een paar mensen gehad die zijn gestorven aan aids: Marcelo (24) die vroeger bij ons woonde en met wie ik nog vrij veel contact had; en Eugenia (21), de vriendin van Osvaldo, één van de jongeren die bij ons was; Oscaldo is nu weer bij ons in huis; hij is getest en ook hun baby en ze zijn alle twee positief. HIV en Aids zal steeds meer een deel worden van onze ervarin gen hier. Osvaldo had heel veel ervaring op straat, veel problemen ook met drugs en stelen, dus hij blijft nu meestal bij ons in huis en helpt met koken; daarnaast zijn we het hem begonnen met recycling van blikjes (jullie zullen de producten wel een keer zien); we doen trouwens bij ons in huis ook recycling van papier (dat doen twee jon gens met gezondheidsproblemen) en een ander (iemand die tuberculose heeft gehad) bedrukt t-shirts en heeft daarin vrij veel werk. We hebben ook een workshop gehad met alle jongeren van ons huis, want iedereen moet natuurlijk wel op de hoogte zijn van de situatie van Osvaldo, maar men gaat daat heel goed mee om. Ik ben sinds een aantal maanden ook actief in een parochie in de stad; d.w.z. ik heb twee keer in de week een Mis daar; daarnaast zal ik ep een gegeven moment beginnen met vie ringen in één van de gevangenissen, maar daar zit niet veel schot in omdat degene die daar over gaat ontslagen is en er is nog geen nieuwe benoemdMaar ik houd me toch wel bezig. En ik hoop dat ik toch toe zal komen aan die vieringen in de gevangenis. Tijdens Moergestel Kreatief wordt in Filmzaal NegentienToen de film gedraaid "Het Moergestel van Weleer". Een compilatie van films uit Moergestel die ingeleverd zijn in het kader van Moergestel Filmt. Een bonte scha kering van films opgenomen tussen de jaren 40 tot 80 van de vorige eeuw. De film draait tijdens de openinguren van Moergestel Kreatief en is gratis toegankelijk. Voor nu: nogmaals, ik voel me een bevoorrecht mens en ik ben blij dat jullie allemaal mee werken aan alles wat we proberen te doen; ik denk dat het werk van jullie vaak veel moei- lijker is; ik ben erg blij dat jullie achter ons staan en ons op allerlei manieren steunen en we rekenen daar ook op voor de toekomst. We worden natuurlijk een dagje ouder, maar, zoals één van de kinderen, Christian (10), vorige week tegen me zei, “je bent niet zo sterk meer als vroeger, maar je hebt wel de kracht van de GeestDaar houden we het dan maar op: de kracht die ik van boven krijg en de kracht die ik van jullie allen ontvang door de steun die jullie betonen. Veel dank allemaal!Ook voor iedereen een heel Zalig Kerstfeest en een gezegend Nieuwjaar!Ik hoop in 2009 in dat deel van de wereld te zijn en velen van jullie te zien. www.politiemwb.nl. - Er is een eenvoudig testje op www.politie- mwb.nl (onder het kopje preventie) dat u kunt doen om te kijken hoe uw woning ervoor staat als het gaat om inbraak risico. - Bij onraad of verdachte situaties direct 112. Onthoud het signalement van de verdachte persoon en eventueel het kenteken van de auto en vluchtrichting. - Mocht u toch slachtoffer worden van en woninginbraak, blijf dan overal vanaf om geen sporen uit te wissen. - Heeft u nog vragen of behoefte aan advies? Neem dan contact op met uw wijkagent. ■w-> r» V (Asr L Bijvoorbeeld aan de kinderen die muziek maken, zowel bij de Eucharistievieringen als ook echt Boliviaanse muziek met panfluiten en alles wat er nog meer bij komt; ik neem hen mee naar vieringen en daar kunnen zij dan geld mee verdienen; we gaan nu, op initia tief van een vrijwilligster, een CD maken met hen in december, en die gaan we dan verko pen: jullie zijn gewaarschuwd!! Maar het is een genot om met hen te werken, het is ook een genot om daar in dat huis en in andere huizen van Amanecer vieringen te hebben. We hopen trouwens nóg een CD te maken: dat zal dan zijn met een aantal kinderen/jongeren die naar onze nachtopvang komen: zij zingen (hiphop/rap) over hun leven op straat: som migen van hen zeer goed en ook erg ontroerend. Die nachtopvang is een klein nieuw pro ject, wat toch steeds meer groeit, en wat echt enorm leuk is om te zien en te beleven. Ik denk bv. ook aan Mariela, de zus van één van onze jongeren die studeert; Mariela is nu begonnen met een opleiding voor onderwijzeres, en is bijna met het eerste jaar klaar; iemand die anders nóóit een kans zou krijgen en die het, net als haar broer Javier (studeert voor ingenieur) uitstekend doet. Trouwens, terwijl ik in Brazilië ben zal één van de Juan Carlossen die we hebben zijn eindexamen hebben en daarna zal hij tandarts-zijn. Eddy is dit jaar al afgestudeerd als dokter.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 13