Vogelvoederdag RONDOM DE KERK Positieve afname aantal locaties intensieve veehouderij Expositie foto’s en schilderijen van Julia Meeuwsen Aanleveren foto’s voor Moergestel-Nieuws Moergestel kalender is er weer! 0 langs de deuren gegaan voor de verkoop van de 33e Moergestel kalender. Eenogige koningen in souterrain Kasteel Nemerlaer Over de parochiefinanciën Even je hoofd vrijmaken Alleen in 2008 nog belastingaftrek grafrechten Het gebeurt steeds meer: het aanleveren van digitale foto’s. We zijn daar natuur lijk blij mee maar moeten de inzenders van de foto’s wel even wijzen op het volgende. plaatsje goed in de gaten, de vogels vliegen er vaak al snel op af! Mezenbollen, zaden, voeder- planken en vogelhuisjes worden volop aange boden in onze winkel. De kalender met vele mooie foto’s van Moergestel werd overal weer goed ontvangen. Door de aankoop van de kalender hebt u muziekvereniging Prinses Juliana een financiële steun gegeven zodat u ook het komende jaar zeker op muzikaal gebied zeker meer van ons zult horen. Mocht u afgelopen week de leden van muziek- vereniging Prinses Juliana gemist hebben, of wilt u nog enkele kalenders bij kopen, dan kunt u bij onderstaande adressen terecht. Slijterij In den Korenmaaier, Drogisterij Kemps, Jumbo supermarkt, Novy van Wezel en Apotheek Moergestel aan de Kerkstraat. Namens Muziekvereniging Prinses Juliana nogmaals bedankt voor uw steun. De expositie is te zien, iedere zondagmiddag vanaf 23 november t/m 4 januari van 13.00 tot 17.00 uur in het souterrain van Kasteel Nemerlaer, Kasteellaan 2, 5076 RE te Haaren. Buiten deze uren op afspraak met Tika Produkties: 06-10924883. van het Brabants platteland. Via de uitvoering van vele projecten wordt geïnvesteerd in een gezonde landbouw, de kwaliteit van natuur, milieu en water, leefbare dorpen én in een aan trekkelijk landschap voor iedereen. Zodat wonen, werken, leven en recreëren weer in balans zijn. Voor mensen uit de stad én voor bewoners van het platteland. In Kempenland is het Streekhuis Kempenland verantwoordelijk voor de uitvoering van deze zogenoemde reconstructie van het Brabants platteland. Betrokken partijen uit de streek werken hier samen. Het streekhuis biedt onder steuning bij de uitvoering van projecten, bij voorbeeld door het ondersteunen van agrariërs tijdens bedrijfs -verplaatsing -ontwikkeling of -beëindiging. Uit de inventarisatie blijkt dat er van de 60 ondernemers, 24 zijn die verplaatst willen worden naar zogeheten Landbouwont- wikkelingsgebieden (LOG’s), en 36 onderne mers die hun bedrijf willen beëindigen. Inmiddels is het proces al in volle gang, 28 bedrijfslocaties zijn daadwerkelijk gesaneerd en 3 bedrijfslocaties zijn verplaatst naar deze LOG’s. Mede door het inzetten van instru menten als Ruimte voor Ruimte en verplaat- singsregelingen zijn deze successen geboekt Afgelopen week zijn de leden van muziekvereniging Prinses Juliana weer actief nisch verhaal maar het is niet anders. Verder mag u foto’s nooit in een tekst-document plaat sen. Kort samengevat: foto’s op originele grootte en altijd als JPG (niet in een Word document)! Vitaal, mooi en schoon platteland De sanering van deze stallen levert een bijdra ge aan een grote opknapbeurt van het platteland. Onder regie van de provincie Noord-Brabant werken overheden, maatschappelijke organi saties en particulieren samen aan de toekomst We kunnen nl. foto’s niet ’zomaar’ gebruiken. U moet altijd van het volgende uitgaan: de krant wil graag de foto’s net zo groot hebben als dat ze op de camera staan. Wanneer de foto nl. verkleind wordt gemaild, kunnen we die NIET gebruiken! Het ‘waarom niet?’ is ’n tech- Smeuïge pindasnacks maken, pinda slingers rijgen, vetbollen maken, vogels kijken op de voedertafel en nog veel meer! Het Bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten organiseert een Vogelvoederdag op zondag 23 november. De handen gaan uit de mouwen; kinderen gaan zelf aan de slag met doppinda’s, zaden, en dennenappels. Na afloop nemen ze een zelf gemaakte vetbol, pinda- snack en pindaslinger mee naar huis nemen. Het aantal locaties waar varkens, pluimvee, vleeskalveren en/of nertsen worden gehouden in reconstructiegebied Kempenland is de afgelopen jaren sterk afge nomen. Onder invloedsfeer van de reconstructie zijn/of worden er momenteel 60 bedrijven verplaatst danwel beëindigd. Dit blijkt uit een inventarisatie uitgevoerd in opdracht van Reconstructiecommissie Kempenland. Op 23 november zal de kunstenaar zelf aanwe zig zijn in het Kasteel, daarna vertrekt ze weer voor geruime tijd naar Australië. Vogels in de winter In de winter is het voor de vogels moeilijk om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Vooral als een laag sneeuw het voedsel aan het oog heeft onttrokken. Vogels laten zich graag verwen nen met in de tuin opgehangen vetbollen, pind- asnoeren en andere lekkernijen. Wilt u ook weten wat er in uw tuin rondvliegt? Hang een mezenbol op en hou het vanaf een beschut Vanaf zondag 23 november tot en met zondag 4 januari presenteert Tika Produkties in het souterrain van Kasteel Nemerlaer te Haaren foto’s en schilderijen van de Tilburgse Kunstschilder Julia Meeuwsen onder de noemer: ‘One eyed kings en ander werk’. Meeuwsen trekt al fotograferend door Australië en gebruikt deze foto’s in Nederland als basis voor haar schilderijen in acryl en krijt. Daarbij komen verschillende thema’s naar voren zoals boten, de maan en vooral bok de eenogige koningen. Ze noemt het een quest naar de kali- grafie van de rotsen, het schrift dat al die rot sen in de tijd ontwikkeld hebben. Zij maakt hier haar eigen vertaling van. De expositie in de aloude kelders van Kasteel Nemerlaer bevat diverse uitingen hiervan. Welkom bij Natuurmonumenten De Vogelvoederdag is een initiatief van Natuurmonumenten. Natuurmonumenten zet zich in om de natuur in Nederland te bescher men en te verbeteren. Voor 2,- per maand werkt u hieraan mee, als lid van Natuur monumenten. U bent 23 november van harte welkom bij de diverse Vogelvoederdag-loca- ties.Kijk voor meer informatie, telefoonnum mers en de routebeschrijving op www.natuur- monumenten.nl De kosten voor deelname zijn €3,- (leden)/€5,- (niet leden)per kind. Aanmelden is niet nodig. Men kan elk moment tussen 11.00 en 15.00 starten. Bezoekerscentrum Oisterwijk is gelegen aan de Van Tienhovenlaan 5 te Oisterwijk, tel. 013-5219209 'Pft/eocw^ Paul Diickmans ^7 7M I u u word ook collectant Even wat anders: collecteren in de frisse buitenlucht. Een mooie kans om je hoofd vrij te maken. En de kans om je in te zetten voor 4 miljoen mensen met een hersenziekte of psychische aandoening. Met uw hulp kunnen we meer veelbelovende onderzoeken financieren en projecten steunen die het leven van patiënten veraangenamen. Dit is de gezamenlijke collecte van de Hersenstichting Nederland en het Fonds Psychische Gezondheid. Aan iedereen die onze parochie financieel onder steund heeft, zeggen wij hartelijk dank. Het is een van de vele manieren waarop u uw betrok kenheid bij de Moergestelse parochie kunt tonen. www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Onlangs is een tussenstand opgemaakt hoe het met de doelstelling voor dit jaar is gesteld. Tot nu toe ligt het totaal van de bijdragen op een vergelijkbare hoogte als het vorig jaar. Willen we het begrote bedrag aan kerkbijdragen halen, dan moet er nog zo'n 7.000 binnen komen. Maar de kosten zijn sterker gestegen, waar door er dit jaar opnieuw een flink tekort dreigt te ontstaan. Daarom doen we een beroep op u om deze tussentijdse actie met uw gift te onder steunen. Door de jaren heen heeft Moergestel zijn parochie steeds kunnen onderhouden. We vertrouwen er op, dat ook in onze tijd dit het geval zal mogen zijn. Daarom: heeft u dit jaar nog geen bijdrage gegeven, weet dan dat we uw ondersteuning hard nodig hebben en dat deze bijzonder wel kom is. Mogelijk bent u het tot nu toe vergeten of om een of andere reden er nog niet aan toe gekomen. Mogelijk woont u pas sinds kort in Moergestel; ook dan nodigen wij u uit deel te nemen aan het parochiële leven. Uw bijdrage kunt u storten op rekeningnum mer 1345.04.348 t.n.v. R.K. Parochie St. Jans Onthoofding, Moergestel. Daarnaast wijzen we u hieronder op een tweet al zaken die voor u wellicht interessant kunnen zijn. Met hartelijke groet. Werkgroep Kerkbalans Misschien denkt u er wel eens over na: wat moet er allemaal gebeuren na mijn overlijden? En waar wil ik begraven worden? Misschien wilt u op het oudste gedeelte van het kerkhof begraveh worden, of juist op het nieuwe gedeelte waar nog nooit iemand begra ven is. Of in de buurt van een dierbare. Dan is er de mogelijkheid om in overleg met onze begraafplaatsbeheerder een door u uitgezóchte plaats op het kerkhof te reserveren. Het reserveren van een graf kan voor een periode van 5 jaar, met de mogelijkheid van verlenging. U betaalt hiervoor 5 jaar grafrech ten t.w. 276. Deze kosten zijn alleen nog dit jaar fiscaal aftrek baar (mits u voldoet aan de voorgaarden). De regering heeft vergaande plannen om de aftrek van kosten van overlijden met ingang van 2009 te schrappen. Betaalt u dus nog dit jaar de grafrechten, dan kan uw belastingvoordeel daardoor oplopen tot 144, afhankelijk van uw persoonlijke situatie. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de administratie van de parochie, tel. 5132774 (ma-wo-vr ochtend) of administratie@parochiemoergestel.nl Uw gift aan de parochie voor de belasting volledig aftrekbaar. Een gift aan de parochie is aftrekbaar, op voorwaarde dat u een drempel van 1% van uw inkomen overschrijdt. Onder een aantal strikte voorwaarden is uw gift echter vanaf de eerste euro helemaal aftrekbaar. Dit wordt een "periodieke gift” genoemd. Voorbeeld: U geeft aan de parochie een “periodieke gift” van 200. Bij een belastingtarief van 52% heeft u dus direct een belastingvoordeel van 104, zodat de gift u netto maar 96 kost. Het belastingvoordeel kunt u eventueel geheel of gedeeltelijk weer aan de parochie schenken. Eén van de voorwaarden is dat u de gift bij de notaris vastlegt en voor minimaal vijf jaar meedoet. De kosten van de notaris worden voor onze rekening genomen indien uw gift minimaal 200 bedraagt. We hopen daarom dat u bij deelname een passende gift aan onze parochie wilt geven. Heeft u interesse? Neem dan contact op met de administratievan de parochie, tel. 513 2774 (ma-wo-vr ochtend) of stuur een e-mail naar administratie@parochie- moergestel.nl). Geachte medeparochiaan, Graag willen we u als Werkgroep Kerkbalans informeren over het verloop van de Actie Kerkbalans in dit lopende jaar. We kunnen dan constateren, dat er een grote groep parochianen is, die telkens weer hun steen tje bijdragen aan het functioneren van onze parochie. Jaarlijks doen er ruim 900 gezin- nen/huishoudens uit Moergestel mee aan die Actie Kerkbalans, die bedoeld is om de benodigde financiën voor de parochie te verwerven. Daarnaast zijn wij verheugd over de mensen, die voor het eerst mee zijn gaan doen om een bijdrage te leveren. Collecteweek: laatste week van januari Bel 030 - 297 11 97 of kijk op www.hoofdcollecte.nl ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 19 NOVEMBER 2008 PAGINA 8 Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 8