Unicef-kaarten en -cadeaus The Power of Cartoons... en het recht op een menswaardig leven Een wereld van verschil met Nieuw fietsspektakel in 2009 in Moergestel tas Woord verbindingen 2 DE TAAL VAN GANS EEN VOLK mW V De nieuwe najaarscollectie van Unicef, met mooie en inspirerende kaarten en cadeaus, is weer verkrijgbaar. Van agenda’s tot kinderspeelgoed en prachtige kaarten, er is voor elk wat wils. Elke aankoop zorgt voor blijde gezichten en helpt Unicef een wereld van verschil te maken. Want met de verkoopopbrengst realiseert Unicef in zo’n 155 ontwikkelingslanden programma’s voor kinderen op het gebied van gezondheidszorg, voeding, schoon water, onderwijs en bescher ming. De VN-kinderrechtenorganisatie brengt al meer dan 50 jaar kaarten en cadeaus uit. De schrijvers zijn geen onbekenden in het Tilburgse en Brabantse boekenwereldje. Paul Spapens is voormalig verslaggever van het Brabants Dagblad, schrijver en organisator van Tilburgse evenementen. Hij schreef meer dan dertig boeken. In Moergestel is hij verbonden aan de Stichting WieKentKunst en aan de Stichting Moergestel Fietsdorp. Berry van Cartoons zijn hot! Sinds de Deense ’cartoon crisis’ in 2005 houden cartoons de gemoederen bezig. Van de anti-semitische cartoons uit Iran tot de arrestatie van Gregorius Nekschot in mei van dit jaar. Vaak zeggen cartoons meer dan duizend woorden. Ze zetten ons aan het den ken, laten ons (soms) lachen en leiden regelma tig tot controverse en spanningen. Worden car toons wel gemaakt om mensen aan het denken zetten? Of worden ze ook wel eens gemaakt enkel om individuen of groepen te beledigen? Hoe ver kan en mag iemand gaan? Waar liggen de grenzen? Wie bepaalt deze? En is dit uni verseel? COS Brabant, centrum voor internationale Vrijdag 21 november (14.00-18.00); Zaterdag 22 november (11.00-17.00); Vrijdag 28 november (10.00-18.00); Zaterdag 29 november (11.00- 17.00); Donderdag 11 december (11.00-17.00); Vrijdag 12 december (11.00-17.00); Zaterdag 13 december (11.00-17.00). Buiten deze data is het ook altijd mogelijk om kaarten en cadeaus te kopen bij het Unicef verkooppunt, Toke de Kort, Vooskerbos 39, Moergestel, tel. 06-25020316. Onder de gezamenlijke naam Moergestel Fietsdorp organiseren de gelijknamige stichting, Guus Moonen en Le TourUltime in 2009 opnieuw een groot fietsspek- takel. Het wordt eenzelfde soort evenement als rond de unieke fïetsprestatie die Moergestelaar Guus Moonen in mei van dit jaar leverde. Het nieuwe evenement wordt echter nog groter en professioneler van opzet en zal veel nieuwe onderdelen bevatten. Voor Guus Moonen zal de avond helemaal fees telijk verlopen. Hij wordt door de gemeente Oisterwijk geëerd met De Parel. Burgemeester Y. Kortmann reikt Guus Moonen De Parel uit. Hij krijgt deze gemeentelijke onderscheiding voor de fïetsprestatie die hij in mei van dit jaar neerzette. De inwoner van Moergestel fietste 10.000 kilometer rond zijn woonplaats. Dit record maakte zeer veel los. Rond de prestatie van Guus Moonen groeide een ongekend dorps feest waaraan velen hebben meegedaan. Verkooppunt AH Oisterwijk Bij Albert Heijn in Oisterwijk zal Unicef met een stand aanwezig zijn waar u de kaarten en cadeaus kunt bekijken en kopen. Van uw aan koop komt 80% ten goede aan de kinderen. Met veel resultaat; voor 1 pakje kaarten kan Unicef 2 wollen dekens, om kinderen in nood warm te houden, of 40 mazelenvaccins kopen, om kinderen in te enten. De Unicef stand zal op de volgende data bij AH te Oisterwijk staan voor de verkoop van kaarten en cadeaus: Tilburgse encyclopedie: Alles over Tilburg in ruim 600 pagina’s Moergestelaar Paul Spapens co-auteur standaardwerk met 2000 onderwerpen Eind november verschijnt de Tilburgse encyclopedie, het Tilburgse boek der boeken. Berry van Oudheusden, Ronald Peeters en Paul Spapens werkten meer dan twee jaar aan de 2000 onderwerpen. De Moergestelse schrijver Paul Spapens was mede-initatiefnemer tot dit standaardwerk. Jan Stads maakte honderden actuele foto’s, die naast de eveneens honderden historische foto’s de Encyclopedie van Tilburg verlevendigen. Het boek is een uitgave van de Tilburgse uitgeverij Nieuwland. Deze eerste encyclopedie van Tilburg is tege lijk de eerste encyclopedie van een Nederlandse stad. Het boek verschijnt kort voor 2009, het jaar waarin Tilburg 200 jaar stadsrechten viert. Het vuistdikke boek telt 600 pagina’s en kost 45 euro. Tot 26 november geldt een intekenprijs van 39,50 euro, zowel in de boekhandel als via www.uitgeverijnieuwland.nl Ongeveer een week voor Sinterklaas ligt het full color-boek in de winkel. Guus Moonen en Fietsdorp presenteren programma De begeestering die over Moergestel kwam en die ook veel Oisterwijkers niet onberoerd liet, vertaalde zich onder meer in een succesvolle actie voor het plaatselijke Rode Kruis. Oudheusden is schrijver, regisseur en organi sator van culturele projecten. Hij beschreef Tilburg al in verhalen, documentaires en reis gidsen. Ronald Peeters is hoofd Stadsmuseum Tilburg. Meer dan twintig boeken publiceerde hij over Tilburg. Jan Stads maakte meer dan twintig jaar foto’s voor het Brabants Dagblad. Hij verzorgde de foto’s voor tientallen boeken en culturele uitgaven over Tilburg. De Tilburgse encyclopedie die zij samenstelden is een naslagwerk over alles wat typisch Tilburgs is. In korte en bondige artikeltjes wordt infor matie gegeven over duizend-en-één Tilburgse onderwerpen, van de prehistorie tot de huidi ge tijd. De encyclopedie is verbazend actueel. Het feit dat popgroep Krezip ermee is gestopt, kon nog net worden opgenomen in deze gecon centreerde informatiebron. Guus Meeuwis staat erin, Willem II, het in Tilburg gevonden oud ste instrument van Nederland, carnaval, kermis, 013, Paradox, scholen, boeren, bedrijven, tra dities, sport, architectuur, religie, historische gebeurtenissen, personen De bibliotheek Moergestel huisvest van 17 november t/m 7 december een expo sitie van diverse internationale cartoons over vrij spreken, eerlijk delen en veilig leven, samengesteld dóór COS Brabant. Vrijwilligers van de organisatie zamelden een zeer groot bedrag in. De cheque wordt vrijdag avond aan voorzitter Hans van den Oever van het Rode Kruis afdeling Oisterwijk/Haaren overhandigd. Dat wordt gedaan door voorzit ter Jan Vriens van de werkgroep die de evene menten in mei organiseerde. Onder zijn voor zitterschap wordt het nieuwe evenement opge zet. samenwerking, heeft een expositie van 26 inter nationale cartoons samengesteld. De expositie staat in het teken van het recht van ieder mens waar ook ter wereld op een menswaardig bestaan. Specifiek zijn er cartoons te zien over vrijheid van meningsuiting, vrede, veiligheid en ontwikkeling en het arm-rijk vraagstuk. In september leidde de aankondiging van de expositie tot veel commotie in de landelijke en regionale media. De expositie zou ‘omstreden’ cartoons bevatten. Brabantse bezoekers zijn echter veelal zeer posi tief. Vanaf 17 november is de expositie gedu rende drie weken te zien in bibliotheek Moergestel. Het verrassende programma van dit nieuwe fietsspektakel Moergestel Fietsdorp 2009 wordt aanstaande vrijdagavond 21 november om 19.30 uur in Den Boogaard bekend gemaakt. Deze bijeenkomst is voor iedereen - gratis - toegan kelijk. De organisatie heeft de presentatie in de vorm van een feestavond gegoten. Geïnteresseerde inwoners van Moergestel en Oisterwijk worden opgeroepen toch zeker te komen. Het onvoorstelbare succes in mei, was voor de organisatie aanleiding om er in 2009 een ver volg aan te geven. Het nieuwe fietsevenement vindt plaats in de laatste drie weken van juni. Er is dan een zeer uitgebreid programma met opnieuw leuke en sportieve activiteiten voor alle inwoners, precies zoals dat in mei van dit jaar zo werd gewaardeerd. Een aantal tipjes van de sluier worden vrijdagavond opgelicht. Het nieu we evenement richt zich in eerste instantie op Moergestel, Oisterwijk en Heukelom en nadrukkelijk ook op Haghorst dat in mei zeer betrokken raakte bij de verrichtingen van de ‘Man van 10.000 kilometer’. Daarnaast mikt de organisatie nadrukkelijk op een regionale uit straling, waartoe ook het Belgische grensgebied wordt gerekend. De Tilburgse encyclopedie is zeer ruim op gezet en compleet en mag - zoals dat dan wordt gezegd - niet ontbreken in een boekenkast. Toch gaat het belang van dit standaardwerk een stapje verder. Omdat er zoveel in is te vinden, blijft deze encyclopedie zijn waarde behouden. Ook over tien jaar laten de feiten zich nog gebruiken voor wie iets wil weten over de tweeduizend onderwerpen. De inhoud van de encyclopedie is de weerslag van wat ongeveer de laatste 25 jaar over Tilburg is gepubliceerd. En dat is zeer veel. In geen enkele andere Brabantse stad zijn de laatste decennia zoveel boeken geschreven. Mogelijk is dit te verklaren uit een inhaalslag die Tilburg op veel fronten heeft gemaakt. Een andere ver klaring kan het sterk toegenomen zelfbewust zijn van de Tilburger zijn. Hij draagt fier uit inwoner te zijn van de zesde stad van het land. In deze positieve sfeer past ook een encyclope die, dachten de schrijvers en de fotograaf. En niet alleen zijnog voordat het in de winkel ligt, zijn al ruim 4000 boeken verkocht. PAGINA 7 TON VAN ELSDINGEN In het eerste artikeltje over woord verbindingen liet ik al een aantal fouten zien die men m.b.t. dit verschijnsel maakt. Weet u nog van die "lege melk pakken"? Hier komen er nog meer: Een advertentie van een herenmodezaak: "Wij hebben prachtige heren overhemden in de aanbieding". Dames, sla uw slag! "Steun de gehandicapte voetbalsport. Koop een autovlaggetje". Zijn die voetballers nog niet rijk genoeg? Aldi maakt het nog bonter. Ze boden onlangs aan: "Kunststof dames en heren tuinklom pen". Wat moet je nou met een kunststof MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 19 NOVEMBER 2008 dame, en worden heren hier uitgescholden voor "tuin-klompen"? Wel een origineel scheldwoord! Veel mensen weten niet dat er in zulk soort gevallen een afbreekstreep- je (-) moet worden geplaatst. De adverten tie had moeten luiden: "Kunststof dames-en herentuinklompen". Nog eens Aldi: "Gemarineerde varkens steak la minute". Ja, als die varkens van tevoren al gemarineerd worden heb je later a la minu te een steak. Maar ik zal toch Marianne Thieme van de Partij van de dieren hierop eens attenderen. In Oisterwijk heeft bij een steigertje aan het Klompven jarenlang op een bordje de volgen de, door de gemeente aangebrachte tekst gestaan: "Invalide visplaats" Daar kun je dan beter niet gaan vissen: nogal gevaarlijk! Pas toen ik op die fout gewezen had, werd die niet hersteld (het moest natuurlijk "Invaliden- visplaats" zijn), maar werd wel het bordje weggehaald. Ooit hing in Moergestel ook een verwijs- bordje naar het "Bejaarde huis". Wanneer ze dat bordje nu weer zouden ophangen hebben ze een beetje gelijk. Een van de lezeressen van Moergestel-Nieuws maakte mij overigens attent op het feit dat de Kringloopwinkel in Oisterwijk ook dames en heren verkoopt. In hun advertentie ver meldden zij: "Tevens een ruime keuze in dames, heren en kinderkleding"Ze vroeg zich af wie zich daarvoor beschikbaar hadden gesteld. fVAN Wns EEN VOllfeA -. Een bericht in de krant: De explosieve oprui mingsdienst uit Culemborg werd ingeroe pen om de 500-ponderbom te verwijderen Bij dit werk moet je juist heel rustig te werk gaan. .'AN GANSf EN ZAN rOlK DE TAAL VAN GAJ

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 7