foute ouders’ in Moergestel weekblad van eigen bodem brengt het nieuws en uw reclameboodschap tot aan de voordeur! Onbekend lot kinderen Probeer het eens en vraag naar onze tarieven! Eén muisklik is voldoende: buro76@planet.nl (Door Paul Spapens) Een jeugdig gezinslid van NSB-er overhandigt Mussen op 11-05-1941 een boeket op diens verjaardag. De 50ste verjaardag van Mussen. Links Seyss-Inquan, midden Mevr. Mussen. “Ik kan het niet zeggen”, zegt Graad Ketelaars op de vraag of na de oorlog kinderen van Moergestelse NSB-ers met de vinger werden nagewezen. Ook Gerrit van ’t Klooster moet het antwoord op deze vraag schuldig blijven. Graad Ketelaars is 94 jaar en Gerrit van ’t Klooster hoopt binnen afzienbare tijd 90 te worden. De twee Moergestelaren zijn van een dusdanige leeftijd dat ze de Tweede Wereldoorlog bewust mee hebben gemaakt. Toch kunnen ze geen klaarheid bieden in een onderwerp dat door de werkgroep Herdenking Oorlog en Bevrijding is uitgekozen om bij de Moergestelse schooljeugd onder de aandacht te brengen. In de lesbrief schrijft Noud Smits dat Moergestel weinig NSB-families met naam en toenaam kende. Als ze al lid waren van de Nationaal Socialistische Beweging, dan was dat niet bekend in de dorpsgemeenschap. En toch zeker niet helemaal op de Heikant waar Graad Ketelaars in de oorlog een jong gezin had. Omdat hij zover van het dorp afwoon de, kan hij niet zeggen of kinderen in Moergestel na de oorlog de dupe waren van Militair Gezag het verzoek om NSB-kinderen op te nemen. In de lesbrief stelt Noud Smits vast dat dit verzoek voor de hand lag. De zusters waren immers gespecialiseerd in het geven van zorg in het klooster ‘dat helaas niet meer bestaat’, verwoordt hij het gevoelen van vermoedelijk veel Moergestelaren. Het klooster werd ges loopt, maar doorstond het oorlogsgeweld. Het opblazen van de brug over de Reusel had ech ter aan het klooster veel schade aangericht De zusters zeiden dat ze wel vijftig kinderen onder dak konden verlenen, maar dat dan eerst het gebouw moest worden hersteld. Het Militair Gezag stemde in met deze deal. De groep kin deren werd tijdelijk ‘gelegerd’ op de open vlie ring van het klooster. In 1935 haalde de NSB tijdens de verkiezin gen van de provinciale staten 7,94 procent (landelijk) van de stemmen, waarna het met de populariteit snel bergafwaarts ging. Maar daarmee was de rol van de NSB nog lang niet uitgespeeld. Toen ‘de mof’ Nederland was binnengevallen, bood Mussert zijn medewer king aan bij het besturen van het land. De lei der van de NSB kreeg de titel ‘Leider van het Nederlandse volk’. Direct na de bevrijding werd op 5 mei 1945 de NSB ontbonden. Mussert kreeg de doodstraf en werd in 1946 geëxecuteerd. Lesbrief Oorlog en Bevrijding stipt pijnlijk onderwerp aan Elk jaar wordt een ander thema gekozen om in verband met de jaarlijkse herdenking van de oorlog en de bevrijding de jeugd op de hoogte te brengen van zoveel mogelijk aspecten van deze mondiale ramp. Dit jaar is het onderwerp ‘kinderen van foute ouders’, waarover Noud Smits weer een interessante lesbrief heeft samen gesteld onder de titel ‘geen schuld en toch straf’. De aangeboden huisvesting in het St.- Antonius-gasthuis stak schril af tegen de manier van opvang elders in het land. Kinderen werden soms samen met hun ouders in kampen ondergebracht. Daar deel den ze de vernederingen die hun ouders moes ten ondergaan. Thuis moesten ze zich de schimpscheuten van buren of medeleerlingen op school laten welgevallen. Noud Smits: “Ze waren nu eenmaal kinderen van foute ouders.” kinderen van voormalige NSB-ers. In hun nieu we vaderland werden zij niet langer belast door de fouten van hun ouders. Volgens Noud Smits werden sommige Moergestelse NSB-ers beschouwd als ‘brood- NSB-ers’, mensen die letterlijk om den brode zich hadden aangesloten bij de beweging die op 14 december 1931 door Anton Mussert en C. van Geelkerken was opgericht. Op het hoog tepunt telde de Nationaal Socialistische Beweging in 1936 52.000 leden. In Moergestel waren toen ook twee meer fanatieke families, die - na hun straf uitgezeten te hebben - Moergestel verlieten en elders in de anonimi teit een nieuw bestaand opbouwden. Volgens Noud Smits emigreerden nogal wat In de periode 1944-1945 werden tussen de 100.000 en de 120.000 mensen gearresteerd op verdenking dat ze in de oorlog fout waren geweest. De grootste groep bestond uit NSB- ers. Als gevolg van dit enorme aantal arresta ties, kwamen talrijke kinderen in de problemen. Ze werden soms zelfs aan hun lot overgelaten, schrijft Noud Smits. Gepoogd werd ze onder te brengen bij pleeggezinnen. De Missiezusters van St.-Antonius in Moergestel kregen van het de misstap van hun ouders. Voor Gerrit van ’t Klooster geldt min of meer dezelfde reden: hij zat ondergedoken en had daardoor per definitie weinig contact met het dagelijks leven in het dorp. I PAGINA 6 Weekblad voor Moergestel MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 22 OKTOBER 2008

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 6