Toon van Gils 60 jaar organist Burgemeester Kortmann ziet af van herbenoeming Aphrodite Voor alle schoenreparaties Zondag 5 oktober: vierde Speelgoedmarkt Weekblad voor Moergestel WOENSDAG 1 OKTOBER 2008 - 33e JAARGANG - Nr. 1490 Een onvermoeibaar muzikant Huidverzorgingsinstituut Na overleg met gemeenteraad met verkopers. Maar een markt zonder klanten is niet echt gezel- Een volwassen inwoner van Moergestel, man of vrouw, die niet weet wie de 75-jarige plaats genoot Toon van Gils is en geen weet heeft van wat deze man zoal deed en doet is welhaast zeker niet geboren en getogen in ons dorp. Want wie kent hem niet, Toon van Gils, de markante Moergestelnaar, met de faam van bijzonder dorpsfiguur? Geopend: ma. t/m vrij, van 18.00-20.30 u. zat. van 9.00-15.00 u. Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Hl ,IH We staan steeds weer verbaasd dat er zo veel mensen iets te ver kopen hebben. Dit betekent dan ’Burgemeester Kortmann heeft na overleg met de gemeenteraad besloten de Minister van Binnenlandse Zaken te laten weten dat hij af ziet van herbe noeming als burgemeester van Oisterwijk’. lig. Daarom nodigen wij jullie van harte uit om naar onze overdekte speelgoedmarkt te komen op 5 oktober van 10.00 tot 14.00 uur in Scoutinggebouw Den Donk aan de Bosstraat IA. dat hij dit jaar precies zes decennia achter- TvdW ONDERWERKMAKERIJ AL RUIM 80 JAAR FIETSPLEZIER Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871, e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot maandag 16.00 Kerkstraat 21, Oisterwijk. tel. 5217326 info@schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl PR. IRENESTRAAT 20 MOERGESTEL TEL. (013) 513 3489 Voor het eind van dit jaar zal op gepaste wijze afscheid worden genomen van burgemeester Kortmann. Toon zat ook geregeld aan het orgel in het gewezen Moergestelse Sint Antonius Zo luidt het begin van het persbericht dat gisteren rond de middag naar buiten kwam. Per 1 januari 2009 zal de gemeente Oisterwijk op zoek moeten naar een nieu we burgemeester. hopelijk nog lang willen en kunnen doen. Het wordt eigenlijk wel van hem verwacht en het wordt hem door velen ook toege wenst. Want Toon is nu eenmaal onze man aan het orgel bij veelsoortige kerkdiensten. Op hoogtijdagen in het bijzonder, bij eucha ristievieringen in het algemeen, bij jubi leumvieringen, tijdens uitvaartmissen, en soms excelleert hij er als "Toon in concert". Bij veel blijde, feestelijke en droevige gebeurtenissen met een kerkelijk accent is organist Toon onmisbaar. Kort gezegd: Toon is onmisbaar in kerk en mis. Duidelijk genoeg dus welke betekenis hij als organist heeft voor de Moergestelse bevolking. onder te brengen? Want ja, Toon is toch wel een persoon die door zijn leefwijze en zijn zeer speciale omgang met mensen af en toe een bijdrage levert aan het anekdotenboek. Hij is bepaald geen alledaagse huis-tuin-en- keukenman. Hij is, zacht uitgedrukt, een opvallend iemand. DE ORGELMAN VAN DE PAROCHIE Iedereen die bij tijd en wijle een dienst in onze parochiekerk Sint Jan’s Onthoofding bezoekt heeft het orgelspel van Toon ooit beluisterd. Dat kan niet missen. Veelal stichtelijke muziek waarbij emoties worden gevoeld. Verrassing, blijheid, geboeidheid, ontroering. Al tientallen jaren is Toon regel matig de organist in onze kerk. Bij welhaast ontelbare gelegenheden heeft hij hier vanaf het koor onder de toren de orgelregisters opengetrokken, de pedalen en toetsen beroerd en aan de orgelpijpen prachtige en bij de gelegen heid passende tonen ontlokt en de kerk ruimte ingestuurd. Mooie orgelmuziek maakt Toon, die het auditorium de oren doet spitsen. Dat zal hij LOOPBAAN Y.C.Th.J. Kortmann begon zijn ambte lijke loopbaan bij de gemeente Veldhoven en later kwam hij in dienst bij het Samen werkingsverband Agglomeratie Eindho ven. In 1982 werd bij benoemd tot burge meester van de gemeente Baarle-Nassau, in 1990 gevolgd door zijn benoeming in Oisterwijk. Hij heeft in deze gemeente drie periodes van zes jaar burgemeester schap volgemaakt (o.a. de samenvoeging met Moergestel werd in deze periode ’n feit) en stond open voor een eventuele herbenoeming voor nóg eens zes jaar. Gasthuis. En al lange tijd strooit hij de orgelklanken uit tijdens de zondagsdienst in de kloosterkerk van de Trappistenabdij in Berkel-Enschot, gelegen onder de rook van Moergestel en voor hem dus bijna een ’’thuiswedstrijd”. Misschien speelde hij ooit ook wel op plekken waarvan men geen weet heeft. Toon heeft veel beleefd in al die tientallen jaren in kerk en klooster, zowel in fysieke als psychische zin. Hij kan er boeiend en menigmaal ook smakelijk over verhalen. Dan komt hij soms met vertelsels die rond uit anekdotisch zijn. Maar zou hij wel weten dat er over hemzelf ook nogal eens verhalen de ronde doen die in deze categorie zijn Toon van Gils is immers een man met veel verdiensten voor de gemeenschap Moerges tel. Die prestaties gaan we hier niet nog eens opsommen, want dat gebeurde eerder al. Maar we willen toch wel bij uitzondering nog eens het licht laten schijnen over die ene heel bijzondere status, die hij op zondag 5 oktober 2008 op zijn spraakmakende pal mares mag bijschrijven. Op deze dag is het namelijk precies zestig jaar geleden dat Toon zijn muzikale carri ère begon als organist en daarna van lie verlee onze eigen kerkorganist werd. Een bijkomende loopbaan in de muze die hij, nagenoeg zonder onderbreking, tot op de dag van vandaag enthousiast en gaande weg met toenemende virtuositeit uitoe fent. Dit is immers een jubileum dat aandacht verdient. Men kan er alle annalen op na vlooien, maar de boekstaving van een zelfde uniek feit zal men er denkelijk niet in aan treffen. Wie dat betwijfelt of een zelfde "geval" meent te kennen, mag het zeggen. NIET ALLEEN ORGELSPELER IN ONZE KERK Maar niet alleen in onze eigen parochiekerk is Toon’s orgelmuziek regelmatig te beluis teren. Hij is ook al ruim dertig jaar orgel speler in de parochiekerk van Hag-horst. I deze gelegenheid ontving hij de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice (voor kerk en paus). Het Brabants Dagblad wijdde er een uitgebreide reportage aan, waarin zijn ontwikkeling als organist werd belicht. Hoe hij zijn muzikale opleiding als 15-jarige begon. Hoe, wanneer en waarom hij achter het kerkorgel is terecht gekomen. Als invaller en vervanger en tenslotte als de ’’primus inter pares”. Welke muzikale pres taties hij door de jaren heen heeft geleverd. Wat zijn drijfveren zijn. Het is ongetwijfeld gelezen door de mensen in zijn omgeving, zodat we hier niet in herhaling hoeven te treden. I iuiu vui lui yn lyoii iouu AFSCHEID In overleg tussen de heer Kortmann en de gemeente zal nog enige tijd gebruik wor den gemaakt van zijn ruime bestuurlijke ervaring (tot ui terlijk 1 november 2010). Daarna is er een vroegpensioen mogelijk. HET GAAT NIET ONOPGEMERKT VOORBIJ De meeste Moergestelnaren weten echt wel dat Toon al eindeloos lang geregeld onze plaatselijke kerkorganist is. En veel van zijn dorpsgenoten zijn er ook van op de hoogte ----J een het orgel heeft laten klinken. Dit jubileum, dat, het zij nog maar eens gezegd, echt heel bijzonder is, mag wat Toon betreft geruisloos in de vergetelheid opgaan. Maar van het parochiebestuur mag dat niet. Er werd een akkoord geslo ten dat uitblinkt in eenvoud. Hiervoor werd hij onlangs gehuldigd en bij de?e pelesrenheid onrvinp hii de nanseliike Op zondag 5 oktober aanstaande is er om 10.00 uur een Gregoriaanse mis in onze parochiekerk waarin de 60-jarige staat van dienst van Toon als organist speciale aan dacht zal krijgen. Deze mis wordt muzikaal omlijst door het Moergestels Gregoriaans Koor en het eveneens van eigen bodem zijn de koor Cantate Domino. Na deze kerk dienst is er voor Toon een receptie in het Parochiecentrum. Iedereen die de jubilaris wil feliciteren met zijn leven vol kerkelijk orgelspel pro Deo is hier van harte welkom en de koffie staat er klaar. maar 1,-. Kinderen tot 12 jaar gratis toegang. baar zijn, speelgoed of kinderkleding, wilt ii dip Qphpnlrpn aan ernntina S het niet te laten want deze is wederom ook dat de markt weer snel vol zat Mocht u spullen hebben die heel en verkoop- wilt u die schenken aan ons, scouting Sint Jan Moergestel, dan verkopen wij deze als scouting vereniging zelf. U kunt de spullen inleveren op zaterdag 4 oktober na 13.00 uur of even bellen, dan komen we de spul len halen of maken een andere afspraak. Er zijn geen professionele marktkooplieden of anders aanwezig op onze markt alleen mensen uit onze gemeente of omstreken die particulier iets aan te bieden hebben. Ook al is het hondenweer u kunt op onze Voor info of afspraak: markt helemaal droog blijven want alles is Peter van de Wouw 06 -22 17 17 27. binnen te doen. Voor de entreeprijs hoeft u Marktcommissie Scouting Sint Jan uur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 1