AUTOSCHADE? Theo te Wierik: ’Iedereen mag op z’n eigen manier geloven’ VAN ALPHEN 1 r Aphrodite p 4’ Weekblad voor Moergestel WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2008 - 33e JAARGANG - Nr. 1489 Zondag 28 september zilveren priesterfeest f Huidverzorgingsinstituut Foto's Ton van Elsdingen Wie hem tegenkomt en met ’m praat ontmoet ’n bijzonder aimabele man die ’n luisterend oor heeft voor iedereen, ’n Interessante gespreks partner, over elk willekeurig onderwerp. Zomaar op 'n doordeweekse middag zitten we, onder het genot van ’n lekker kopje koffie, tegenover hem om te praten over zijn komende zilveren priesterfeest dat hier in onze parochie komende zondag wordt gevierd.Hij laat dat feest graag over zich heen komen en hoopt dat het ’een gezellig parochie-feest’ gaat worden... Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info@ schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl I GRATIS HAAL- EN BRENGSERVICE! www.vanalphenautoschades.nl Tel.nr. 013 - 542 1755 Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 JT - Jg Huidverzorgingsinstiti111* vervolg zie pagina 3 AL RUIM 80 JAAR FIETSPLEZIER Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871, e-mail: buro76@planet.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot maandag 16.00 MGR. VAN DEN HURK - Kapucijn Op 29 mei 1983 werd Theo tot diaken gewijd door Mgr. Van den Hurk. Vervolgens wordt hij op 10 september 1983 door Mgr. J. «4 THEOLOGIE Toch was een technische richting voor hem geen goede keuze. Na 4 jaar avondopleiding volgde hij de opleiding MBO maatschappe lijk werk. Theo wilde starten met de oplei ding HBO maatschappelijk werk, toen pater en later Mgr. Lescrauwaet hem vroeg om EUROGARANTBEDRIJF AUTOSCHADES ISSP r theologie te gaan studeren (Vijf jaar geleden was Mgr. Lescrauwaet hier o.a. celebrant tij dens de openluchtmis). Het kostte pater Lescrauwaet nogal wat overredingskracht om Theo MO Theologie te laten studeren maar uiteindelijk stemde Theo er mee in en kreeg hij het voor elkaar om in vier jaar tijd de studie met succes af te ronden. Vervol gens ging Theo nog drie jaar een pastorale opleiding volgen aan de faculteit in Tilburg. Daar maakte hij kennis met Theo Schepens. HAARLE Theo te Wierik zag het levenslicht op 24 januari 1951 in het amper tweeduizend zie len tellende Haarle. Een prachtig stukje Nederland, zoals hij het noemt, tussen Deventer en Almelo. Zijn ouders runden er een boerderij en hadden het niet makkelijk om voor een kroost van twaalf kinderen de kost te moeten verdienen. ’Onze’ Theo was de jongste van het hele span. Nadat hij de kleuterschool en later ook de lagere school had doorlopen stond voor hem al vast wat hij wilde worden: missio naris. Naar het goede voorbeeld van zijn oudste broer Gerrit (Theo was nog maar 9 maanden oud toen die naar het klooster ging). Op 12-jarige leeftijd meldde Theo zich op het seminarie in Tilburg. 24 Jongens begon nen er tegelijk aan de opleiding. In totaal zaten er 120. Theo hield het er niet lang vol. Niet dat hij heimwee had of zo. Integendeel, maar de opleiding was voor hem op die le- ftijd gewoon nog 'n beetje te zwaar. Hij ver kaste naar de broederopleiding op het juve naat. Op de LTS aan de Spoorlaan in Til burg deed hij, toen 15 jaar, op aandringen van de directeur van het juvenaat een tim- meropleiding. Zijn timmerkunsten ver-to- nde hij enkele jaren in het missiehuis van de Missionarissen van het H. Hart. MOERGESTEL In 2004 krijgt Theo de vraag of hij naar Moergestel wil om te gaan helpen in onze parochie. Hier krijgt hij officieel 12 uur toe bedeeld, maar in de praktijk blijken dat er veel meer te zijn. Een 'te mooie' parochie noemt hij het na de periode van vier jaar die achter hem ligt. Ook hier is hij de pastor tussen, zoals hij het zelf noemt, ’zoekenden’. Hij vindt het dan ook bijzonder fijn dat hij alle ruimte krijgt in onze parochiegemeen schap. ’n Plek waar mensen zich thuis voe len. Niet altijd werkt hij strikt volgens de lijnen van het bisdom of de officiële Kerk. ’Ik probeer me graag te verplaatsen in zoals ik denk dat Jezus van Nazareth het bedoeld heeft’, zegt hij. Theo zet immers graag de deur voor iedereen open. Hij leert mensen graag opnieuw kijken naar de parochie van deze tijd. Naar de nieuwe wijze van ’kerk zijn’. Hij is daarbij uiterma te tevreden over het kerkbezoek in Moer gestel in vergelijking met andere parochies. Hij is er zelfs lichtelijk verbaasd over en zegt dat Moergestel daar heel tevreden over mag zijn. ’90% van de Moergestelnaren is nog gelovig’, vermoedt hij, ’en wordt door hen de parochie op belangrijke levensmo menten nog regelmatig opgezocht, want die behoefte is er nog steeds’. Bluijssen tot priester gewijd in het missie huis van de Missionarissen van het H. Hart in Tilburg. Hij kon meteen als pastor aan de slag in parochie ’t Zand in Tilburg. In de St. Lucaskerk (de kerk van waaruit onlangs cameraman Stan Storimans werd begraven) droeg Theo als neomist zijn eerste H. Mis op. Hij zou er zes jaar werkzaam blijven. Intussen werd hij voorzitter van de nieuw opgerichte Solidariteitswerkplaats. Hij zou 12 jaar voorzitter blijven van dit project, opgestart vanuit de parochie ’t Zand en de Protestante Kerk Tilburg. De doelstelling was om kansarme jongeren te begeleiden naar opleiding en werk. Het ’pastor’ zijn zit Theo dus niet alleen in het bloed. De capaciteiten die hem gegeven zijn zitten ’m vooral ook in het werken voor en met minderheden. Hij zet de schouders onder de parochie Noord- Oost in Tilburg. Een parochie in een ge bied waar in de beginjaren ’90 veel werk loosheid heerste en waar het kerkbezoek toen laag was. Slechts 6% van de aldaar wonende parochianen ging er nog naar de kerk. Tot 2005 zal hij er blijven. In die tus sentijd werd de Antoniuskerk (Hoef- straat) aan de eredienst onttrokken en werd de St. Willibrorduskerk (Loven) gesloopt om plaats te maken voor de nieu we Petrus Donderskerk. In genoemd jaar krijgt Theo een fulltime baan als vice-provinciaal onder Ben Verberne (voorheen mediapastor van het Omroeppastoraat). Hij zet zich daarnaast in voor de Surinaamse parochie Tilburg en gaat hij verder met het project voor psychi atrische medemensen in Stichting De Huiskamer achter het woonhuis van hem en zijn medebroeder. Hier komen vier avonden per week kleine groepen samen voor een warme maaltijd en gezelligheid. Op 1 september 2007 werd hij, voor drie jaar, benoemd tot overste van een twintigtal oude medebroeders in Una Sancta - Notre Dame. IN HET KORT Daarna volgen zaken elkaar snel op. Hij was zes jaar (’met veel plezier’) leraar op de MAVO en was er al die jaren mentor van de eindexamenklassen. Intussen liep hij stage op het Odulphuslyceum. Hij gaf er gods dienstles (’t tegenwoordige ’levensbeschou wing’). Op 18 juli 1968, jawel, hij weet de datum nog precies, wordt hij aangenomen als koster van de St. Annaparochie in Til burg. Herman-Jozef van den Broek was daar op dat moment kapelaan... Van daaruit ging hij in het pastoraat aan het werk: hij deed ziekenbezoek, de liturgie verzorgen en bleef er tot 1980 lid van het pastorale team. De volgende, voor ons althans, bekende persoon leerde hij kennen toen hij stage ging lopen bij de parochie Noord-Oost in Tilburg bij... Harrie van den Tillaart, tot voor enkele jaren in Moer gestel actief als pastor. Daarnaast zet Theo zich in voor met name de jongeren in onze parochie. Er zijn in Moergestel fantastische werkgroe pen die allemaal tot doel hebben ’het vor men van goeie mensen’. Met name bij de jeugd wordt niet alleen stilgestaan bij bij belverhalen, maar komen de zaken van alledag om de hoek kijken: drugs, werk loosheid, enz. 1 101 uur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 1