AUTOSCHADE? VAN ALPHEN ”Het Landjuweel was groot succes voor de gilden en voor Moergestel” (Door Paul Spapens) t Aphrodite Brons voor Mike van der Zanden op Paralympics TWEEWEl Het geheim van laaggeletterdheid Anhrniïfp Weekblad voor Moergestel WOENSDAG 10 SEPTEMBER 2008 - 33e JAARGANG - Nr. 1487 Voorzitter Niels van de Ven: reacties. Ikke drie kilo zei de één, ikke zeven kilo zei de ander.” Succes bij 100 m. vlinderslag Week van de Alfabetisering, de strijd tram Inaaar’letterrUieid •V Zie foto's Landjuweel ”Ik ben vijf kilo afgevallen”, zegt Niels van de Ven om duidelijk te maken wat voor inspanning het is geweest om het Landjuweel 2008 te organiseren. ’’Toen ik maandagmorgen weer op het terrein van het Landjuweel kwam en ik vertelde dat ik op de weegschaal was gaan staan, kreeg ik soortgelijke Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 tegen laaggeletterdheid Kijk voor ons complete assortiment op: www.springen.nu Z7 Springkussen GRATIS HAAL- EN BRENGSERVICE! www.vanalphenautoschades.nl Tel.nr. 013 - 542 1755 fy Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info@schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl Huidverzorgingsinstituu I1/ men. Alles bij elkaar opgeteld omschrijft 0 NIEUW III Voorzitter Niels van de Ven krijgt uit handen van maker Henk Berben een met de hand gesneden staf als cadeau van Reuzengilde, WieKentKunst en Volkscultuur. Uitgave en redactie: Buro ‘76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013)513 2268, Fax (013)513 2871, E-mail buro76@planet.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot en met maandagavond. hij de totale financiële situatie als ’een pak van mijn hart’. Medio december verschijnt ’n (foto)boek van het Landjuweel 2008 in Moergestel. p i iuiu vui yn «you louiu maar i schatting 1,5 miljoen men- EUROGARANTBEDRUF VERHUUR MOE R 6 E S T E L AUTOSCHADES 1ISNl) Dat alles is mogelijk geworden dankzij een enorme krachtsinspanning van vrijwilli gers, onderstreept voorzitter Van de Ven met nadruk. Bij het door de vijf gilden geor ganiseerde Landjuweel 2008 waren tijdens het weekeinde rond de achthonderd vrijwil ligers betrokken. Van hen waren er circa 450 aan de gilden gelieerd, de overigen waren ’derden’, onder wie de medewerkers aan het verregende Kleurrijk Nederland van WieKent-Kunst. Dit debacle als gevolg van het slechte weer noemt Van de Ven ’ver schrikkelijk’. ”De weergoden heb je nu een maal niet in de hand.” Met behulp van een spelletjes, oefeningen en een kinderboek kunnen de kinderen aan de slag met de onderwerp. Meer informatie over de Stichting Lezen Schrijven vindt u op www.lezenenschrij- ven.nl BEZOEKERSAANTAL Het slechte weer drukte ook het bezoe kersaantal. Volgens Van de Ven is het eve nement door naar schatting 17.500 men sen bezocht, inclusief de ruim 4.500 gilde- mensen. Door de organisatie was op der tigduizend mensen gerekend. Het eigen lijke Landjuweel op zondag was goed voor 15.000 bezoekers. De Luchtmachtkapel trok ruim duizend liefhebbers, terwijl het optreden van René Froger een regelrechte tegenvaller was. De rond de duizend kin deren van het Kleintje Landjuweel was daarentegen weer een bovenmatig succes. ”Het zat ’m in ’t slechte weer”, verklaart Van de Ven de duizenden die niet zijn gekomen. geen flauwekul”, beschrijft hij het gevoel dat zich van hem meester maakte toen hij maandagmorgen rond een uur of zes in bed rolde en daar een paar uur later weer naast stond. Het voordeel van het slechte weer was dat iedereen de tent opzocht en daar is massaal feestgevierd, het Brabantse gilde waardig. Dit pakte gunstig uit voor het financiële deel. Van de Ven: ”Het is zwaar geweest, zowel fysiek als mentaal. Steeds moest je bij de les blijven. Je leeft in een soort roes waar je écht van moet afkicken. Maar, het is ont zaglijk de moeite waard geweest. Het Land juweel 2008 is niet alleen goed geweest voor het gilde, maar ook voor de onderlinge band binnen de Moergestelse gemeenschap.” hij uit die contreien zal worden gebeld met de vraag: ’Wat kunt u ons als eerste zeggen?’ Het -na enig nadenken gegeven- antwoord van Van de Ven: "Het is een enorm feest geweest. We hebben enorm veel goodwill gekweekt voor het gilde. Plaats het Landjuweel in het kader van een extra doel.” AL RUIM 80 JAAJt FIETSPLEZIER f-f De Rabobank heeft zich aangesloten bij de Stichting Lezen en Schrijven. Deze stich ting is opgericht door prinses Laurentien met het doel het probleem van de laaggelet terdheid terug te dringen. Zo steunt het maatschappelijk fonds van de bank, de Rabobank Foundation, de stichting Lezen en Schrijven jaarlijks met een geldbedrag. Maar ook zijn er tal van andere initiatieven ontwikkeld zoals bijvoorbeeld een speciale klantenbrochure Stap voor Stap bankieren en de internetmodule Steffie om eenvoudig te leren internetbankieren. Het zijn voorbeelden die iedereen kan begrijpen, al is een nadere toelichting op het vele werk dat is verzet feitelijk niet nodig omdat iedereen heeft gezien wat door de Stichting Landjuweel 2008 aan werk is verzet. Hoe daar aan de Oisterwijkseweg een gigantisch evenemententerrein uit de grond is gestampt. Hoe er op maandag morgen al weer tachtig vrijwilligers aan de slag waren om alles op te ruimen. En zo zijn er nog tal van voorbeelden méér te geven van het resultaat van drie jaar werk. Met de voorbereidingen van het gilde-eve- nement is drie jaar geleden begonnen. ”In oktober is het drie jaar geleden dat ik werd gevraagd om voorzitter te worden”, herin nert Van de Ven zich. Zijn stem klinkt schor, hees en vermoeid. Het is maandag middag en hij is druk in de weer met de afwerking van duizend-en-één zaken, zoals ook elders door anderen puntjes op de i worden gezet. ”Ik was hartstikke op. Dit is FINANCIEEL QUITTE Daarbij draait het nogal eens om geld, in deze wereld waar alleen de zon voor niks opgaat. Gevraagd naar de financiële situatie, zegt van de Ven op maandagmiddag en met nog wat slagen om de arm, dat het Land juweel vermoedelijk quitte heeft gespeeld. ”We hebben steeds gezegd dat we tevreden zouden zijn als we quitte zouden spelen. Dus we zijn tevreden”, geeft Van de Ven opening van zaken. Daarnaast is sprake van een dubbele tevredenheid en die komt voort uit het feit dat ook voor het goede doel naar verwachting goed is gescoord. Het goede doel was de vereniging die zich inzet voor mensen met taaislijmziekte. Daarvoor werd onder meer een schilderij van Tilburger Rob van Trier geveild. Het bracht 5100 euro op. Tijdens collectes werd goed gegeven, meende Van de Ven te hebben waargeno- Maandagochtend heeft Mike van der Zanden verrassend voor een eerste olym pische medaille gezorgd op de 100 meter vlinderslag. In een prachtig gezwommen race eiste Mike de derde plaats voor zich op en wist zich daarmee verzekerd van de bronzen medaille. Ook dinsdag was Mike actief in het olympi sche bad (helaas uitgeschakeld in de series) en ook komende donderdag en maandag zwemt Mike nog om de olympische medail les tijdens de Paralympics in Bejjing. EXTRA DOEL Het Landjuweel dat zich in Moergestel en I Oisterwijk afspeelde was het negentiende in de moderne tijd. Het eerste werd I gehouden in 1949. Het voorlaatste was in Helmond en het volgende wordt, over Ongelooflijk maar waar, in Nederland zeven jaar in de Kring Peelland gehouden. hebben naar schatting 1,5 miljoen men- Als gepokt en gemazelde voorzitter kan sen grote moeite met lezen en schrijven. Van de Ven er rekening mee houden dat Reden genoeg om in de Week van de Alfabetiseringdie deze week plaatsvindt, stil te staan bij dit grote maatschappelijke probleem. Rabobank Hilvarenbeek-Ois- terwijk doet dit door lespakketten be schikbaar te stellen aan basisscholen. Het ’extra doel’ dat in Moergestel/Oister- wijk is nagestreefd was de jeugd. Daar is zeer veel op ingezet. Van de Ven noemt onder meer de tien jeugdprojecten, de oplei- I ding van de genie die de twee voetgangers- I bruggen heeft gebouwd, de samenwerking I met Fontys en ROC, de inspanningen j samen met de basisscholen, het computer- I spel Gilde Game en de prestatie die WieKentKunst heeft neergezet met het j Kleintje Landjuweel. Was het doel ’jeugd’ i zeer bewust gekozen om juist hen het mooie van het gildewezen te laten ervaren, een extra doel opent volgens Van de Ven ook gemakkelijker deuren die anders voor het gilde moeilijker zijn te openen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 1