moorman I - De Moergestelse gilden SP ^■0 Kerkhof krijgt urnenzuil en overdekte absouteplaats Juweel aan kleuren: Geniet van het Landjuweel!!! B.' AUTOMOBIELBEDRIJF thuis in afwachting van een columbarium. Momenteel lig gen op de begraafplaats 25 urnengraven. Deze beslaan de helft van een gewoon graf. De urnenzuil wordt gebouwd op het ongebruikte gedeelte van het kerkhof. De voorziening wordt mooi aangelegd. Er komt onder meer een bankje. In deze zuil van anderhalf bij twee (hoogte) meter kunnen veertig urnen worden bijgezet. Naarmate de behoefte groeit, kunnen meer zuilen verspreid over het kerkhof worden gebouwd. sen en plechtigheden in ons dorp, zoals de jaar lijkse Dodenherdenking en de Mariaviering, waarbij men broederschappelijk het Mariabeeld in optocht naar de kapel draagt. Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto’s ZATERDAG NA 12.00 UUR GESLOTEN! Wat we in beweging zetten... ...laten we ook gesmeerd lopen! MOTOR BRANDSTOFFEN OK SMEERMIDDELEN OK BULKGAS TANKS EN LEKBAKKEN Olie- en Benzinehandel Duyvekotstraat 6, 5066 BP Moergestel, telefoon (013) 513 4141 Vernieuwingen aan Moergestelse gemeenschapsvoorziening De begraafplaats van Moergestel krijgt een paar nieuwe voorzieningen. Er komt een zuil waarin asurnen kunnen worden bijgezet. De absouteplaats wordt over dekt. Voor de vrijwilligers die het kerkhof bijhouden wordt een verblijfplaats met onder meer toiletten gerealiseerd. Mensen die een begrafenis bijwonen kunnen daar ook gebruik van maken. De plannen worden aan de hand van schetsen nader toegelicht tijdens Open Monumentendag op zondag 14 september. “De parochie en de inwoners van Moergestel hechten veel belang aan een goed verzorgd kerkhof. Het is dan ook een taak van ons om voor deze kwaliteit te zórgen”, aldus Daan van Ee. ONTWERPEN BEKIJKEN De inwoners van Moergestel kunnen zich nader op de hoogte stellen van de plannen tijdens Open Monumentendag op zondag 14 septem ber. Achter in de kerk kunnen de eerste schet sen worden bekeken. Van Ee zegt ernaar te ste ven alle drie de nieuwe voorzieningen gelijk tijdig uit te laten voeren. De financiering wordt mede mogelijk gemaakt door de Vrienden van de Sint Jan. De presentatie van de plannen maakt onderdeel uit van een omvangrijker programma met onder meer een tentoonstelling over begrafenisgebruiken. BEGRAVEN EN CREMEREN Op het Moergestels kerkhof liggen ruim 1000 mensen begraven. Kenmerkend voor Moergestel is dat de meeste mensen kiezen voor begraven. Ongeveer tien procent laat zich cremeren. In Tilburg ligt dat percentage tussen de 40 en de 50 procent. Deze verhoudingen tussen dorp en stad zijn in de rest van Brabant overigens hetzelfde. Gemiddeld overlijden in Moergestel veertig mensen per jaar. Dit bete kent dat vier van hen kiezen voor crematie. Er wordt echter rekening mee gehouden dat het crematiepercentage oploopt tot tussen de 15 en de 20 procent. Op deze ontwikkeling inspelen is een van de redenen waarom het parochiebestuur heeft besloten tot een urnenzuil. Daarnaast blijkt daar nu al behoefte aan te bestaan. Volgens Van Ee bewaren sommige Moergestelaren een asurn Moergestel kent een oud en rijk Gildeleven. Maar liefst 160 gildebroeders en -zusters zijn momenteel actief binnen de drie Moer gestelse gilden. De Gilden ontmoeten elkaar (verbroederen) met regelmaat bij allerlei activiteiten, zoals de jaarlijkse verschieting om het Gemeenteschild, de Verschieting om het Rad van Cathrien, de Wildverschieting bij St. Joris, het Wildrikconcours bij St. Sebastiaan&Barbara, het Koningschieten bij de gilden en. de Kringdagen in het Kwartier van Oirschot. Het verrichten van hand en spandien sten, zoals het helpen bij het plaatsen van de schutsbomen is bij de Moergestelse gilden gemeengoed. Ook bevriende gilden worden met enige regelmaat met een bezoek vereerd. Verder ontmoet men elkaar bij bijzondere gebeurtenis- Sint-Sebastiaan en Barbara Moergestel. Het gilde Sint-Sebastiaan en Barbara uit Moergestel is kerkelijk erkend in 1433, en bevestigd door de Heer van Moergestel in 1504. Het gilde heeft in dit jubileumjaar van het 575-jarig bestaan 47 leden. Het gilde schiet met de handboog op doel en op de wip. De hoofdman is Jan van Rooy. De huidige Koning is sinds juli van dit jaar Jan Timmermans. Het gilde heeft sinds 5 juli 2004 weer een keizer: Frans van de Sande. Het schiet- terrein en schiethuis is gevestigd bij ’t Stokske aan de Zandstraat. ABSOUTEPLAATS Bij het verhogen van de kwali teit van de begraafplaats hoort volgens Daan van Ee nadrukkelijk ook het overkappen van de plaats waar afscheid wordt genomen van de overledene. “Dit is een zeer belangrijk moment. Ook bij slecht weer wil je dat dat waardig kan gebeuren”, motiveert Daan van Ee de overkap ping van de absouteplaats. In dezelfde sfeer laat hij zich uit over de voorziening voor de vrij willigers die de begraafplaats bijhouden. Zij maken daar zoveel werk van, dat ze een paar jaar geleden de Moergestelse vrijwilligersprijs heb ben gekregen. “Ze kunnen nu ter plaatse niet hun handen wassen of naar het toilet”, aldus Daan van Ee. Als deze voorziening toch wordt gerealiseerd, kunnen daar ook mensen gebruik van maken die een begrafenis bijwonen. Als lid van het bestuur van de parochie St. Jans Onthoofding is hij verantwoordelijk voor het beheer van de begraafplaats. De inrichting daar van valt daar ook onder en juist op dat vlak wor den de komende tijd behoorlijk wat inspannin gen geleverd. Voor zover dat mogelijk is, wor den de plannen door vrijwilligers uitgevoerd. Een voorbeeld daarvan zijn de ontwerpen van het columbarium, de vernieuwde absouteplaats en de verblijfsruimte die door de Moergestelse architect Mark Stalpers kosteloos zijn gemaakt. “Het is mijn bijdrage aan deze voor Moergestel zo belangrijke voorziening”, aldus Stalpers. Daan van Ee spreekt van een ‘gemeenschaps project’. In de periode 1433 -1545 zijn in Moergestel ver schillende schuttersgilden ontstaan en wel, de gilden St. Barbara, St. Catharina, St. Joris en St. Sebastiaan. Gilde St. Barbara en St. Sebastiaan zijn later samengegaan. En nu komt het veras sende. Alle Gilden hebben leden uit alle hoeken van het dorp. Maar vraagt men aan een echte gil- deman (vooral de ouderen), “waar hoort die of die gilde thuis?” dan zal niemand twijfelen en zonder meer beweren: “Sint Joris” hoort thuis aan de kant van de Hild, “Sint Catharina” moet men zoeken op de Broekzijde en de Heuvel, ter wijl “Sint Sebastiaan” duidelijk in de kom van de gemeente moet worden gesitueerd. Toeval of niet, op die drie bulten dus! (bron, De Ziel van de Gilden, Koos van Elderen) De Moergestelse schrijver Paul Spapens geeft op 14 september rondleidingen. Moergestel- Nieuws komt daar in de uitgave van volgende week uitgebreid op terug. Van het mogelijk ontstaan van de Moergestelse gilden voor 1100 weten wij niets vanuit de geschriften. De geschiedenis van Moergestel, voordat het dorp parochie werd, moeten wij lezen uit de natuurlijke ligging van het dorp en uit de weinige dingen, die vanuit die tijd bewaard zijn gebleven. Vast staat dat de Reusel al eeuwen lang door ons dorp stroomt. In het zuiden van het dorp, aan de westkant van de Reusel ligt een hoge rug, die zich uitstrekt over de Molenakker en de Westrik. Het land tussen deze hoge rug en de Reusel was een goed geschik te plaats om als volksstam zich er te vestigen. Al heel vroeg moeten hier dan ook mensen gewoond hebben. Wat verder naar het noorden, tussen de Reusel en de Rootvense loop, lag ook een hoge rug, die al vroeg bewoond moet zijn geweest: de huidige dorpskern met uitlopers naar het Rootven en de Vinkenberg. Aan de oostkant van de Reusel lag een rug, ook voor bewoning geschikt, die begon aan het Hildsven en door liep tot aan het Stokske. We praten nu over de Hild, de Heilige Boom en het Stokske. Op deze drie bulten hebben nederzettingen zich in het verre verleden gevestigd. Uit deze drie nederzet tingen is uiteindelijk het huidige Moergestel geboren. Maar voor het zover was, moesten er heel wat slootjes gegraven worden en poelen gedempt. Want buiten die enkele bulten was Moergestel een grot e modderpoel (moer): de Peel in het klein. Sint-Catharina Moergestel. Zij heeft als wapen kruisboog op wip en telt momenteel 59 leden. Het gilde staat bekend om haar jaarlijkse schietwedstrijden om het zilveren Rad van Sint Cathrien. Het gilde Sint-Catharina uit Moergestel bestaat vanaf 1477. Vanaf 2003 is Peter Wolfs de nieuwe Hoofdman van het gilde Sint-Catharina; Harrie Wolfs mag voor zijn verdiensten de titel van Ere-Hoofdman dragen. Hein Bruurs is begin juli 2005 de Koning van het Gilde. Het schietterrein is aan de Heuvelstraat bij de familie Peter Wolfs. Sint-Joris Moergestel. Gilde Sint-Joris Moer gestel is opgericht in 1545. Het gilde bestaat uit 52 leden. De Hoofdman is Piet Kouwenberg. De huidige Koning is Jan Moorman uit Oisterwijk. Sinds 1999 heeft het gilde weer een Keizer in de persoon van Hans Kerkhof. Het Wapen van het gilde is kruisboog op wip. Het schiet terrein is gelegen aan de Oirschotseweg bij het Draaiboompje. De Gilden leven (3) PAGINA 4 1 ♦LUMBERJACK »jzA(?eeZ GEOX RH Industrieweg 9a - Tel. 013 - 513 1611 www.ambm.nl MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 3 SEPTEMBER 2008 J MHANGER INDUSTRIEWEG 1 MOERGESTEL TEL 013-513 6666 Ligtvoet House of Shoes L.--r*T Raadhuisstraat 15, 5066 AP Moergestel, T 013-5131867 www.houseofshoes.nl 4 ERKEND SCHILDERS- EN AFWERKINGSBEDRIJF BEGLAZINGSWERKEN - BEHANGWERKEN - SCHILDERWERKEN petltShoes

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 4