WieKentKunst pakt uit met twee grote evenementen tijdens Landjuweel I Kleintje Landjuweel voor de jeugd, Nederland Ontmoetingsland voor iedereen 'Kleintje Landjuweel': kinderen leren spelenderwijs gilde kennen Nederland Ontmoetingsland, landelijk primeur voor Moergestel Techneutengroep maakt honderden attributen voor Kleintje Landjuweel F Negenhonderd kinderen van elf basisscholen strijden om het Landjuweel Kruisbogen, trommels, vaandels en vogels Kennismaking tijdens Landjuweel met kleurrijke volkscultuur van het mondiale Nederland MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 3 SEPTEMBER 2008 PAGINA 3 Een naam? Daarover hebben we nooit nagedacht, zegt Sjaak van Herk. De Oisterwijker is de trekker van wat in de wandeling de 'Techneutengroep' wordt genoemd. Deze bestaat verder uit de Moergestelaren Henk van Roessel, Frank van de Meijdenberg en Ad Kocx. De vier maken altijd de attri buten die WieKentKunst nodig heeft tijdens de evenementen die door deze stichting worden georganiseerd. Nu heeft de Techneutengroep het spel materiaal gemaakt voor het Kleintje Landjuweel. Sjaak van Herk demonstreert een kruisboogje zoals dat door de Techneutengroep is ontwikkeld. onvermeld blijven dat Marijke van den Hurk het voorwerk heeft gedaan voor het maken van een al even indrukwekkend aantal gildevaandels. Haar voorbereidende werk heeft onder meer bestaan uit het knippen van de lappen stof van verschillende kleuren. De Techneutengroep en Marijke van den Hurk laten samen zien met hoe veel betrokkenheid het Kleintje Landjuweel is opgezet en dat alles op basis van vrijwilligheid. Nederland Ontmoetingsland laat zien dat de Nederlandse cultuur steeds is beinvloed door mensen van buiten. Tot op de dag van vandaag doet bijvoorbeeld de invloed van de Franse tijd zich gelden. Toen waren er onder meer Kozakken in Nederland. De kozakken op de foto treden op in Moergestel. "De Kinderen strijden een hele dag om het Landjuweel", vat Jan van den Hurk de essentie van het Kleintje Landjuweel samen. Dit is welis waar helemaal opgezet voor de jeugd, maar de organisatie kan zich voorstellen dat het evene ment ook een leuk schouwspel is voor de ouders van de kinderen en andere belangstellenden. Het 'Landjuweel' waarom gestreden wordt is 'n speci aal voor deze gelegenheid gemaakt aandenken dat eigendom wordt van de winnende school. Klein groepje, grootse opzet Aan dit Kleintje Landjuweel is maanden aan vo- rbereiding voorafgegaan. Een klein groepje heefj het opgezet. Namens WieKentKunst Jan van den De opzet van het onder aanvoering van WieKentKunst georganiseerde Kleintje Landjuweel is om basisschooljeugd al spelend kennis te laten nemen van het gildewezen. Onlosmakelijk daaraan verbonden zijn de waarden die de gilden voorstaan en de manier waarop ze zich manifesteren. Dat laatste gebeurt met voor de buitenwacht opvallende en kleurrijke attributen als wapens, waaronder de kruisboog, trommels, vaandels en vogels (waarop wordt geschoten). Het 'Landjuweel' winnen De organisatie zegt zeer tevreden te zijn met het feit dat nagenoeg alle basisscholen van Oisterwijk en Moergestel meedoen, óók de aan de Hondsberg verbonden basisschool en óók de basisschool van het Asielzoekerscentrum in Oisterwijk. Aan het Kleintje Landjuweel nemen de groepen 6, 7 en 8 deel. De kinderen werken in groepjes de opdrachten uit, zoals het maken van trommels en kruisbogen. De resultaten daar van worden gejureerd. Daarnaast worden spel letjes gespeeld, variërend van jeux de boulen (dat ook door het gilde wordt beoefend) tot fietsbandwerpen (zelf ontwikkeld door de organi satie). Hiervoor wordt een puntenscore bijgehou den. De school die als beste uit de bus komt, wint het Landjuweel. Volgens Jan van den Hurk is dit een 'zeer bijzonder' aandenken. "Dat blijft nog even geheim", zegt hij op de vraag wat het Landjuweel dan wel is. "De boodschap van het gilde pan de nieuwe generaties doorgeven.Dat is vol gens Jan van den Hurk het doel van het Kleintje Landjuweel. Aanstaande vrij dag maken circa negenhonderd kinderen van elf basisscholen in de gemeente Oisterwijk, waaronder de drie Moergestelse, door middel van speciaal ontwik kelde spelletjes kennis met de waarden en achtergronden van het gilde. Jan van den Hurk was daar namens WieKentKunst nauw bij betrokken. Naemloose Speelers van de partij kunnen zijn. Tijdens het Landjuweel in Moergestel zijn meer dan 200 mensen betrokken bij het opvoeren van Nederland Ontmoetingsland, waaraan ook door Vlaamse groepen een bijdrage wordt geleverd. Naar verwachting zal dit zijevenement van het Landjuweel bezoekers uit heel het land naar Moergestel brengen. WieKentKunst brengt het evenement vanuit dezelfde achtergrond als wa rmee het Kleintje Landjuweel (zie elders op deze pagina) door deze stichting is georganiseerd: een paar jaar geleden verzocht de Stichting Landjuweel 2008 WieKentKunst om extra ver maak te organiseren voor de bezoekers van het Landjuweel. Actueel thema Nederlands Ontmoetingsland gaat over een zeer actueel thema. Het evenement legt dit uit op een integere, moderne en laagdrempelige manier die het voor iedereen interessant en toe gankelijk maakt. Om dat te bereiken zijn de organisatoren zo dicht mogelijk bij de beleving van de mens van nu gaan staan. Dat betekent dat de bezoeker als het ware zappend door Nederlands Ontmoetingsland reist. Hij wordt ver gast op kleurrijk spektakel, snel gebracht met interactief theater en ander cultureel aanbod zoals vertellingen, dans en muziek uit Brabant, Nederland en landen van waaruit immigranten afkomstig zijn. Geboorte, huwelijk, dood In Nederland Ontmoetingsland draait alles om volkscultuur. Deze is in de kern voor iedereen gelijk. Overal ter wereld zijn folklore, gebruiken en rituelen ontstaan rond de meest wezenlijke gebeurtenissen uit het leven van ieder mens: geboorte, huwelijk en dood. Omdat dit voor iedereen hetzelfde is, worden de tradities ook door iedereen herkend. Deze thema's zijn daar om bij uitstek geschikt om elkaar te leren ken nen. In Nederland Ontmoetingsland worden de Nederlandse gebruiken rond geboorte, huwelijk en dood gebracht door middel van speciaal voor dit doel geschreven eenakters, terwijl immigran ten hun tradities zelf naspelen. De Naamlose Speelers is een van de toneelgroepen die de eenakters opvoeren. De eenakter over het thema 'dood, rouw en begraven' wordt gebracht door de Hilvarenbeekse groep Maet Hout Staet. In zekere zin is dit voor Moergestel een actueel onder werp. Volgende week zondag 14 september organiseren de parochie en de Vrienden van Sint Jan in het kader van Open Monumentendag een activiteit waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de vernieuwingen op het kerkhof. Van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur wordt een tentoonstelling geleend over de Nederlandse begrafeniscultuur. Aan de plannen met de begraafplaats wordt elders in Moergestel Nieuws aandacht besteed. Het is werkelijk gigantisch wat het viertal voor elkaar heeft gebokst. Het komt er op neer dat ze wekenlang in de weer zijn geweest om het maken van kruisbogen, trommels en vogels voor te bereiden. De circa 900 basisschoolleerlingen die vrijdag meedoen aan het Kleintje Landjuweel krijgen complete bouwpakketten aangeleverd waarmee ze deze gildeattributen kunnen maken. Om dit verhaal compleet te maken mag niet In de opzet van Nederlands Ontmoetingsland heeft volkscultuur de hoofdrol. Op een eigentijd se manier ervaart de bezoeker dat de Nederland se (Brabantse) cultuur sinds het begin van de jaartelling is beïnvloed door immigranten. De cul tuur van nu is een mix van culturen van eigen bodem en van elders, meegebracht door Romei nen, Spanjaarden, Fransen, Turken,. Afrikanen.... Volkscultuur is in Nederland Ontmoetingsland hét middel om dat op een speelse en plezierige manier te ervaren. Bezoekers die het mee willen maken, maken een tocht door een doolhof langs theater, muziek en levende geschiedenis. Landelijk Is de primeur voor Moergestel, volgend jaar wordt Nederland Ontmoetingsland nog op vijf andere plaatsen in Nederland opgevoerd. Groepen die in Moergestel meedoen, kunnen, als ze dat willen, volgend jaar met dit programma op reis. Dit betekent dat de reuzen en De Wolfs van het St.-Catharinagilde uit Moergestel en Jos Kolk van het St.-joris en St.-Sebastiaan- gilde uit Heukelom. De Moergestelse Simone Antonis was er namens het Landjuweel bij betrokken en Daisy Groenland zette zich als sta giaire van de Pabo zeer in. Ton van Houtert, zoon van de Moergestelse kusntenaar Cas van Houtert, heeft voor het Kleintje Landjuweel veel betekend als opleidingsdocent en stagecoördina tor van de Pabo in Tilburg. Op de dag zelf zijn veertig studenten Sport en Beweging van het ROC in Tilburg bij de begeleiding van de kinde ren betrokken. Voor deze studenten is het een stageproject. De opsomming, die niet volledig is, geeft een indruk van de grootse opzet van het Kleintje Landjuweel. Het Kleintje Landjuweel is gegoten in de vorm van een wedstrijd. Onderdelen daarvan zijn het maken van de vier attributen. Deze zijn door de Techneutengroep en door Marijke van den Hurk als een soort bouwpakket voorbereid. Zowel de manier waarop de kinderen het gildespel spelen als de attributen die daarvoor zijn ontwikkeld zijn uniek. De Stichting WieKentKunst hoopt dat het de Brabantse gilden blijvend gebruik zullen blij ven maken van een opzet die in Moergestel is ontwikkeld. Toen de Stichting WieKentKunst twee jaar gele den door de Stichting Landjuweel 2008 werd gevraagd om extra vermaak voor de bezoekers van het Landjuweel te organiseren, was het Kleintje Landjuweel een van de uitkomsten daar van. De inhoud van het Kleintje Landjuweel is er helemaal op gericht om kinderen iets mee te geven over het gildefenomeen. "We hopen ze enthousiast te maken voor het gilde. Kinderen moet straks immers deze traditie voortzetten", aldus Jan van den Hurk. In datzelfde verband is door WieKentKunst het idee van het Gilde Game aangedragen. Om de meest eigentijdse manier die denkbaar is, namelijk door middel van een computerspel, wordt het wezen van het gilde overgebracht. Levende geschiedenis Een tweede component van Nederland Ontmoetingsland is het naspelen ('living histo ry') van belangrijke onderdelen van de canon van de Nederlandse geschiedenis. De bezoeker komt letterlijk oog in oog te staan met Romeinen, de missionarissen die in Brabant het christendom hebben gebracht, de Spanjaarden, de Fransen, de Molukkers... Deze gespecialiseer de living history-groepen treden op in Nederland Ontmoetingsland dat is vormgegeven als een doolhof. Bij de ingang staan de reuzen opgesteld als bovenmaatse aandachttrekkers. Zodra de bezoeker het doolhof betreedt, maakt hij een hoogst interessante reis door de tijd. Zijn bezoek wordt op smaak gebracht door optredens van (volksdans)groepen uit Nederland en Vlaanderen en van folkloristische presentaties uit Rusland, Turkije en Centraal Afrika. Vertellers wijzen de weg door dit bijzondere Nederland Ontmoetingsland. Bezoekers kunnen bijna letter lijk in de huid kruipen van mensen die de Nederlandse/Brabantse cultuur mee hebben beïnvloed. Wie Nederland Ontmoetingsland ver laat, ervaart tot zijn plezier dat hij nooit eerder in een dergelijk kleurrijk en vriendelijk land op bezoek is geweest. En dat allemaal (en nog veel meer) tijdens het Landjuweel in Moergestel. Dozen en fietsbanden Om het voor de kinderen allemaal extra aantrek kelijk te maken, mogen ze allemaal onder leiding van gildebroeders een keer in het echt schieten met kruisboog, handboog en luchtbuks. Jan van den Hurk zegt zich voor te kunnen stellen dat ze dat allemaal wel een indrukwekkende ervaring zullen vinden. Zoals het voor de buitenwacht indrukwekkend is hoe het Kleintje Landjuweel door louter vrijwilligers is opgezet. "Tijdens de voorbereidingen bleek ons steeds opnieuw hoe het aanslaat in Moergestel", aldus Jan van den Hurk. "Omdat we dit alles met heel weinig geld hebben moeten realiseren, moesten we creatief zijn en moesten we overal om hulp aankloppen. Iedereen wilde ons helpen. Een paar voorbeel den: de Jumbo stelde tal van dozen beschikbaar, Frank Vogels regelde voor ons de fietsbanden voor het Fietsbandenwerpen." Al is het evenement op de schaal van kinderen toegesneden, wat betreft organisatie is het een zeer groot evenement. Per slot van rekening doen er circa negenhonderd kinderen aan mee. Dit moeten allemaal veilig naar het Landjuweelterrein komen. Die moeten allemaal te drinken krijgen en tussen de middag een frietje met nog wat lekkers erbij. Die moeten allemaal worden begeleid. En noem maar op. Op de dag zelf zijn hierbij vele tientallen vrijwilligers betrokken. De organisatie is zo perfect dat in een halfuur tijd aan negenhonderd kinderen de snacklunch kan worden geserveerd. Dat huzaren stukje wordt overigens klaargespeeld door een Belgische frietenbakker. Ter gelegenheid van het Landjuweel wordt aanstaande zondag voor de eerste keer Nederland Ontmoetingsland opgevoerd. Het evenement vindt plaats op het immense terrein van het Landjuweel aan de Oisterwijkseweg. De primeur heeft Moergestel te danken aan de innige relatie die de Stichting WieKentKunst al jaren heeft met het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht. Het in 2001 in Moergestel gehouden Nederlands Folklore festival was daar onder meer een uitvloeisel van. Toen trok voor het eerst een kleurrijke reuzenstoet door Moergestel. Bij de voorbereiding en de uitwerking van Nederland Ontmoetings land is een zeer grote betrokkenheid van WieKentKunst en van Moergestelse 'Landjuweeltje' Het Kleintje Landjuweel is, zoals Jan van den Hurk dat zegt, letterlijk op te vatten als een "Landjuweeltje'. 'Kleintje' heeft een dubbele betekenis. Het is georganiseerd voor het kleine grut en in zijn uitwerking is het een op kleine kindermaat gesneden uitvoering van het grote Landjuweel. Precies zoals gilden hun in Brabant zo gewaardeerde spel spelen, zo doen dfe kinde ren van de basisscholen in Moergestel en Oisterwijk dat ook. Hurk en Hennie van Schooten. De Techneuten groep die elders op deze pagina wordt voorge steld. Namens de Stichting Landjuweel 2008 Jan organisaties. Zo doen onder meer de reuzen en Die Naemloose Speelers mee.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 3