31 Augustus: Dag over het gezin Risicogedrag bij jongeren De Gilden leven Overweldigende belangstelling voor Lourdes dit jaar Stinkende berg paardenvijgen ontsiert Oisterwijkseweg De makelaar RF//VW dicht bij huis! ff jaS (1) RE/MAX Het BROEM 50+ Verkeersvaardigheids- project 2008 In het eerste weekeinde van september wordt het Landjuweel georganiseerd door de vijf Gilden uit Heukelom, Moergestel en Oisterwijk. Een Landjuweel is het grootste Noord-Brabantse gildenfeest dat ongeveer één keer in de zeven jaar wordt gehouden. In aanloop naar dit spektakel zullen een drietal artikelen wor den gewijd aan de gilden in het algemeen, de vele Brabantse Gildenfeesten en in het bijzonder aan de Moergestelse Gilden St. Cathrien, St. Joris en St. Sebastiaan Barbara. Voor meer informatie: Gerry Smits WN afd. Oisterwijk 52 84 003. U kunt nu al aanmelden om verzekerd te zijn van deelname de kosten zijn 15,00 pp. Aanmelden via e-mail bi jgjmsmitsO 1 @het- net.nl Geef uw naam, adres, tel.nummer, geb.datum en uw voorkeur voor de ochtend of de middag. Gezonde leefstijl voor onze jongeren Onze kinderen groeien op in een tijd vol kansen op een goede toekomst, maar tege lijkertijd staan ze bloot aan zorgwekkende ontwikkelingen. Jongeren worden overspoeld met erotisch georiënteerde Tv-programma’s, jongerenbladen en video clips. De seksuele immoraliteit viert hoogtij. Maar er speelt meer. De meeste jon geren beginnen te drinken als ze tussen 11 en 14 jaar oud zijn, en velen kampen met een alcoholprobleem. Wat betreft het druggebruik heeft Nederland een repu tatie in het buitenland. daar de ergernis toeneemt. Door middel van de actie wil de Stichting Brabant op Zicht een discussie op gang bren gen over de groeiende paardendrollenbergen op de Brabantse fietspaden. “Ik denk dat we daar in zijn geslaagd”, aldus voorzitter Paul Spapens. Een gebruik dat nog steeds van toepassing is, is het begraven van een overleden gildenbroe der. Hierbij wordt volgens een vast ceremonie afscheid genomen door het gilde. Zonder gel dige reden wordt afwezig van een gildenbroe der zeer kwalijk genomen. Het stoffelijke over- De gilden hebben altijd in dienst van de gemeenschap gestaan. Vroeger voor vermaak, maar ook het beschermen van de dorpen en ste den. Maar wat valt er vandaag de dag nog te beschermen. We hebben toch het leger, politie, Mobiele Eenheid, Rode Kruis, noem maar op. De meeste gilden vinden, dat zij een beschut tende taak hebben voor de eigen oude tradities en gebruiken. Van belang is dat wij onderlin ge vriendschap koesteren en bewaken. Leven naar godsdienstige en burgerlijke wetgeving. Het kan alleen maar goed zijn als genootschap pen, zoals de gilden bestaan dat ook tonen en daarbij een voorbeeld geven van onderlinge trouw en eensgezindheid. ONTSTAAN EN TRADITIES Het is moeilijk te zeggen wanneer de Gilden werkelijk zijn ontstaan, maar duidelijk is dat ze al vele eeuwen bestaan, en dat ze door de jaren heen een belangrijke rol gespeeld hebben bij het verdedigen van dorpen en steden en het bescher men van de plaatselijke bevolking. De Romeinse schrijver Tacitus (100 jaar na Chr.) verhaalt dat de Germanen samen woonden in buurtschap pen van ongeveer honderd woningen of gezin nen de zogenaamde honderdschappen. Door de jaren heen werden deze gemeenschappen steeds groter en richtte men burengilden op om de orde te handhaven en de veiligheid door zelf verdediging te verzekeren. De zogenaamde Vredesgilden. schot wordt gedragen door 6 gildenbroeders. De hoofdman en de koning lopen achter de baar en voor de familie. Deze volgorde symboliseert de gedachte, dat men zijn vrienden wèl, maar zijn familie niet kiest. Bij het trekken in de kerk en naar het kerkhof worden het gilden- vaandel en de vendels in rouw gedragen. De tamboers zullen op aangepaste wijze de trom mels roeren. Ook hier wordt tijden de conse cratie de vendelgroet gebracht maar nu boven de overledene. Op het kerkhof brengt het gilde een laatste groet. Onder trommelgeroffel brengt treedt de vaandrig naar voren en laat vervolgens het vaandel op de kist rusten, terwijl de vende- liers hun vendel schuin neerwaarts in de rich ting van de kist ten groet buigen. Na deze plech tigheid wordt het koningszilver weer van de kist genomen en de koning omgehangen. Daarna gaat ieder in stilte weer naar- huis of de gilden- kamer. De oudste ons bekende Gilden werden gesticht ter verdediging van de kerk en 'hare' goederen. Zij die waren zonder smer of blaam werden waardig bevonden om 'zulks' te doen. Zij zorg den voor de rust in de gemeenschappen die zich rondom de kerk, of de kerk en het kloos ter vormden. Ook op de dag van de Kerkmis, de inwijdingsdag van de kerk en waarop ook koning geschoten werd zorgden zij daarvoor. Naderhand kreeg men de kermis een verbas tering van kerkmis. Zij trokken ook ten oorlog met de landvoogd. Zo stond het St. Jorisgilde uit Heusden (een voetbooggilde) in 1048 onder Johan II achtste Heer van Heusden voor Dordrecht. In 1184 onder Jan IV tegen het opkomende ’s-Hertogenbosch, en in1224 onder Arnoud Spierikx en Dirk van Merwede naar Gent, om Jacoba van Beieren te bevrijden die door haar oom Philips van Bourgondië was ontvoerd en al vier maanden in een kerker was opgesloten. Vlaamse gildenschutters worden in 1159 -1164 vernoemd bij zo’n lokaal oorlog je. De oudste bekende schutters schuttersgroe- pen/gilden zijn van Leiden (1351), Amsterdam (1394) en Delft (1397). Rond dezelfde periode zijn ook de Gilden van ambachtslieden ontstaan, doch nu zijn alleen de schuttersgilden nog over gebleven. De oudste bekende papieren van de Brabantse Gilden (1421) liggen in het Rijksarchief in ‘s-Hertogenbosch. Dit jaar is het 150 jaar geleden dat Maria aan Bernadette is verschenen. Een bijzonder jaar waarin ruim 8 miljoen mensen naar Lourdes gaan. Wilt U dit jaar ook nog mee? Bijna alle reizen van de Limburgse Bedevaarten zijn volgeboekt. Maar U kunt van 25 septem ber tot 2 oktober nog mee met de trein. De groep van Joke Hoekman, reisleidster van de Kosten Volwassenen €13,50; Kinderen t/m 11 jaar €3,-; Jongeren van 12 jaar en ouder 5,-; Max. bedrag per gezin 35,-. Voor de barbecue vra gen wij 5 extra p.p. van 6 jaar en ouder. Betaling kan ter plaatse. Moergestelaar Paul Spapens kreeg onlangs landelijke publiciteit met zijn actie om paardenvijgen van de Brabantse fietspaden te weren. Het was - én is - hem een doorn in het oog dat paarden hun drollen op fietspaden deponeren, iets wat volgens Paul Spapens de ruiters verweten moet worden. Dat deze actie niet over dreven is, bleek afgelopen week aan de Oisterwijkseweg. Pal voor de deur van de woning van Joke van Asch en Martien Oerlemans lag een gigantische berg. Op de foto is Joke bezig de vijgen op te ruimen. Ze reageerde verontwaardigd. Gevraagd om een reactie zegt Paul Spapens hierin het zoveelste bewijs te zien dat sommige ruiters lak hebben aan de overlast die ze veroorzaken. Op de fietspaden rond Moergestel lagen de afgelopen (vakantie)weken weer veel drollen. “We promoten Moergestel als fietsdorp. Dan is het onfatsoenlijk om zoiets te doen”, meent de Moergestelaar. Overigens is de actie van de Stichting Brabant op Zicht, waar Paul Spapens voorzitter van is, niet zonde resultaten gebleven. De provin cie Noord-Brabant heeft in een brief laten weten de overlast serieus te nemen en deze onder meer aan te kaarten bij het Brabants Bureau voor Toerisme (BBT). Het BBT op zijn beurt zal gemeenten waarin de overlast wordt geconstateerd, daarop attenderen. Er zijn al gemeenten die maatregelen hebben aangekondigd, zoals Alphen-Chaam. In een brief aan de Stichting Brabant op Zicht liet deze gemeente weten: ‘Ook in onze gemeente ondervinden burgers overlast door paarden vijgen op fietspaden en wegen. Derhalve zul len wij de mogelijkheden bekijken om de regel geving in onze gemeente hierop aan te passen.’ Van de Vereniging Natuurmonumenten werd een adhesiebetuiging ontvangen. Een woord voerder van Natuurmonumenten stelt dat ook KERKELIJKE EN SOCIALE ASPECTEN Van oudsher onderhouden de gilden nauwe banden met de kerk. Op de zondag voor het koningsschieten moet men dit in de kerk laten afkondigen. Op het patroonsfeest van St. Sebastiaan zal het een plechtige gezongen mis laten opdragen met de diaken op pastoor. Iedereen moet daarbij aanwezig zijn en een offer (collecte) brengen. De vaandrig stelt zich tijdens de consecratie voor het altaar op en brengt de zogenaamde koningsgroet. Voor de collecte wordt een gildentrom voor het altaar geplaatst waarop men de ‘zilveren penning’ (euro’s tegenwoordig) kan offeren. Na de kerk dienst vertrekt het gilde zoals het is binnenge komen, vendelend en trommend. Normaal wordt buiten de kerk nog een vendelgroet aan de pastoor gebracht. In het verleden was het ook gebruik uit te trekken met de processie op Sacramentsdag. Dit kerkelijke gebruik is al een hele tijd afgeschaft. Veel van de oude tradities bestaan niet meer, maar het inzegenen van bij voorbeeld een nieuw Gildenvaandel is nog steeds een goed gebruik. Limburgse Bedevaarten heeft door een annu lering van een andere groep nog wat kamers erbij gekregen in hotel d’Espagne. Een zeer mooi, comfortabel hotel aan de Gave. Indien U mee wilt met de treinreis (vlieg- en busreizen zijn volgeboekt) verzoek ik U zo spoedig mogelijk op te geven bij: Joke Hoekman Tel. 521 6701. Bent u ouder dan 50 jaar en woont u in Oisterwijk, Heukelom of in Moer gestel en bent u in het bezit van een geldig rijbewijs? Dan biedt BROEM 50+ project u de gele genheid om op een ontspannen wijze des kundig advies te krijgen over u rijvaardig heid. Na de zomer, op 18 september 2008, orga niseert VVN afd Oisterwijk en de gemeen te Oisterwijk in samen werking met Sportbedrijf Oisterwijk, Politie Oisterwijk en Opticien Ruud Panis deze dag. Deze dag houdt in een ogen test en een theorie- en praktijktest. De praktijkles is een stuk rijden met u eigen auto. En een cursusje Veilig bewegen in het verkeer. Op een nader te bepalen datum vindt er een theorie middag plaats. De test wordt afgenomen door speciaal voor dit doel opgeleide adviseur. Deelname heeft géén consequenties voor het behouden van uw rijbewijs. Aanmelding Voor de organisatie van lunch en barbecue stel len wij een tijdige reactie zeer op prijs. U kunt zich, liefst voor 20 augustus, aanmelden bij de familie Pouw, of een e-mail sturen naar gezin@soka.nl Meer informatie vindt u op de website: www.soka.nl Geeft u dan ook even door of u blijft voor de barbecue. Voor de organisatie van het kinder programma ontvangen we graag de naam en de leeftijd van de kinderen. is er een programma No Apologies voor jonge ren van 12 tot 14 en van 15 tot 18 jaar. Kinderen tot 12 jaar kunnen van 12.30 tot 16 uur deelnemen aan een gevarieerd programma. Voor baby’s en peuters is er vanaf 10.45 uur opvang. Ouders van jongeren ervaren de ontwikkelin gen als een druk op het gezinsleven. Reden om deskundigen van No Apologies, kiezen voor een gezonde levensstijl, voor deze gezinsdag uit te nodigen. No Apologies is een karaktervormend programma met de nadruk op onthouding van risicovol gedrag (gokken, internet, seks, drugs, alcohol). Door jongeren een kijkje te laten nemen achter de schermen wordt nadrukkelijk inzicht gegeven in oorzaken en gevolgen van dit gedrag, maar meer nog gaat het erom jongeren weerbaar te maken. Dat gebeurt door het hele programma heen. Het laat jongeren nadenken over hun toekomst, wil helpen om gezonde keuzes te maken en zich van risicogedrag te onthouden. Deze dag voor het gezin geeft ouders achter grondinformatie over risicogedrag waarmee jongeren in aanraking komen en tips om met zoon of dochter over deze onderwerpen in ge sprek te gaan. Ook wordt de inhoud van het pro gramma No Apologies doorgenomen. Parallel aan het programma voor volwassenen - - PAGINA 5 makelaars o.g. Marcel Vromans Pieter Burgers Toon Coppens Vision Makelaardij Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013) 468 8259 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 20 AUGUSTUS 2008 Kijk voor ons actuele huizenaanbod op: www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Aankoop-en verkoop- begeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 5