Audacia 60 jaar heldhaftig Leo van den Branden 60 jaar lid van Audacia AUDACIA moergestel AvdW Louis van den Meijdenberg Voorzitter Audacia Later in het gesprek met mij voor dit artikel refereerde ik aan dit voorval en Leo maakte duidelijk dat haar veronder stelling helemaal niet zo vreemd was. De moeder van Leo heette Smolders en broers en zussen van haar zijn getrouwd met onder andere Wolfs en Willems, zodat Leo neven en nichten heeft die zo heten en het is inderdaad waar dat hij op een "Wolfs-tak" lijkt. Er is nog een factor die zijn identiteit belemmert. Een zus van Leo trouwde met van de Laak en trok ken, in die tijd niet ongebruikelijk, thuis in. Daar kwamen kinderen en voor de buitenwacht was het huis van "Laak" en niet van den Branden, en zelfs nu er geen "Laak" meer woont neemt Leo de telefoon nog op met "Laak"... Hij is vrij gezel gebleven en daar blijven wonen en zo met het gezin van zijn zus verweven. Bij iedere verjaardag of een ander feestje wordt op zijn komst gerekend en wordt hij gehaald en gebracht. Meer dan 30.000 wedstrijden zijn er op een sportieve manier uitgevochten tegen clubs uit de omringende gemeentes. In den beginnen was het voetbalspel nog alleen voorbehouden voor senioren, maar in de loop der tijd kwamen er meer en meer jeugdteams. De omstandigheden op en rond de velden veranderde mee met de toenemende welvaart. Audacia bestaat nog steeds dankzij de inzet van de honderden vrijwilligers en bestuurders die in de afgelopen 60 jaar de club heb ben gemaakt en gevormd tot wat het nu is. Ook de gemeente Moergestel, en sinds enkele jaren onze nieuwe baas Oisterwijk, hebben hun bijdrage geleverd aan de faciliteiten die we nu anno 2008 hebben. Audacia is op het einde van de Dal" met L. van den Branden, Rootven om hem te onderscheiden van zijn neef: L. van den Branden, Krijtestraat. De ver eniging is helaas ter ziele en het is voor Leo nu veel te omslachtig om nog aan wedvluchten mee te doen. Hij houdt nog wel duiven, daarvoor is hij nog steeds gefascineerd door deze vogels, maar kan berusten in het ontbreken van de wed strijdsport, temeer omdat de romantiek er voor hem af is. Door de elektronische registratie is het zelf "klokken" en de daarbij (belangrijk) horende gang naar het clubhuis op de zondagmorgen er niet meer bij. Chaam". Als je hem nu op de fiets ziet kun je nauwelijks geloven dat hij al 86 jaar is. negentiger jaren geprivatiseerd d.w.z. de gebouwen en opstallen zijn eigendom van Audacia, en de velden worden gehuurd, en tevens onderhouden, door de gemeente. Het bedrijf Audacia, met een begroting van ruim 100.000 euro is afhankelijk van de inkomsten uit contri buties, sponsorgelden, omzet kantine, en wat subsidie voor de jeugd. De uitgaven zitten in spelmaterialen, onderhoud gebouwen, personeelskosten. We zijn financieel een gezonde vereniging, maar grote investeringen zoals nieuwe kleed kamers, een kunstgrasveld, gaat ver boven onze begroting en op steun vanuit de gemeente hoeven we in deze ook niet te rekenen, aangezien ze zelf al op een houtje moeten bijten, en sport niet op het prioriteitenlijstje van de huidige coali tie staat. Met man en macht zullen we heldhaftig onze missie ten uitvoer brengen. Audacia wil alle inwoners van Moergestel de gele genheid bieden om de voetbalsport actief of passief te beoefenen in een sfeer van sportiviteit en verbroedering. De visie is dan ook om met eigen opgeleide jeugd op een zo hoog mogelijk niveau te spe len, met de onmisbare ondersteuning van vele vrijwilligers. In het nieuwe gerenoveerde beleidsplan, wat in het najaar aan onze leden wordt voorgelegd, zullen we het beleid voor de komende jaren uiteenzetten. De 60e verjaardag wordt gevierd in de stijl van Audacia, met 2 weekenden waarin jong en oud de aandacht krijgen die ze verdienen, en waar sport, gezellig heid en saamhorigheid het motto zijn. De feestcommissie heeft enorm veel tijd gestoken in de organisatie en we willen hun hiervoor hartelijk bedanken. Help hun een handje als het nodig is. Heel veel plezier Audacianen. bedrag ging het dan? en dat viel wel mee. Uit eigen zak werd dat bedrag opgehoest en ook senioren konden gaan voetballen, alleen nog een veld. De pastoor ging te biecht bij Martina Rijnen en het veld aan de Bosstraat was gebo ren. Aan de wekelijkse gang naar andere velden (vooral Longa was in trek) kwam een einde. Leo kwam als reserve naar het eerste elftal, maar na een invalbeurt is hij niet meer uit het elftal geweest. Begonnen als 26-jarige en op 35-jarige leeftijd hield hij er mee op. Hij bekleedde de rechtsback positie. Na de actieve loopbaan werd hij benoemd in de "keuze- commissie" in die tijd al een omstreden instituut en daar kwam na enkele jaren een einde aan toen de algemene opvat ting werd aanvaard dat de trainer bepaalt wie er spelen. Audacia had toen oud-voet- baller van Willem II Piet de Jong in huis en die was daar zeer wel toe in staat. DUIVEN Toch was er een belangrijke reden om hem te kennen en niet aan zijn identiteit te twijfelen. Tot voor enkele jaren stond hij wekelijks in Moergestel Nieuws ver meld als prijswinnaar bij wedvluchten van postduivenvereniging "Over Berg en WIELRENNEN Tour de France, Acht van Chaam, Amstel Gold, Luik-Bastenaken-Luik, Ronde van Vlaanderen, kortom al het wielrennen heeft zijn aandacht, nu voor de televisie en vroeger wat enigszins per fiets bereik baar was persoonlijk. Het vragen van een snipperdag was voor de werkgever geen verrassing: "Oh, je moet natuurlijk naar VOETBAL Hij zal niet de enige zijn die het "begin" van Audacia heeft meegemaakt, maar wel de enige die al die tijd lid is geble ven. Het is dan ook meer dan billijk dat zijn verhaal in dit artikel komt. Leo was al lid van het oude WM dat in 1943 over de kop ging. In 1948 wilde pastoor van den Boogaard dat Moergestel weer een voetbalclub kreeg en Leo werd daar mede bij betrokken. Het was de bedoe ling dat met jeugd zou worden begonnen omdat het failliet van WM geen belem mering moest zijn. Dat was niet naar de zin van Leo en vrienden. Om welk Op het voetbalfeestje tegen Willem II vroeg een dochter van de legen darische Denis Mulders aan mij: "wie is toch Leo van den Branden". Ik wees hem aan en zij zei: "ik heb altijd gedacht dat hij Wolfs heette". Zij stapte op hem af en raakten bei den blijkbaar in een geanimeerd gesprek. Toen enige jaren na de oorlog, in 1948, Audacia werd opge richt door enkele Moergestelse voetballiefhebbers, had de naamgever van de club al een vooruitziende blik. Want stoutmoedig, onverschrokken en heldhaftig zijn de dames en heren voetballers nog steeds. PERSOONLIJK Moergestelser dan Moergestel kan het bij Leo niet zijn, geboren en getogen, tien jaar bij van Gils en dertig jaar bij van Bommel gewerkt en toch... een man van de wereld. Je kunt met hem gesprekken aangaan over politiek (plaatselijk en lan delijk), de actualiteit, literatuur, muziek, enz. en heeft zorgvuldige en overwogen meningen, is "belezen" maar geen initia tiefnemer om zijn kennis te verkondigen. Hij vertoont belangstelling voor mensen in zijn omgeving en is steeds benieuwd "wie, wie is" zowel bij jong en oud, die hij nog niet kent. TROUWE SUPPORTER Wat er toen volgde is tot op de dag van vandaag eigenlijk nog steeds zo. Leo kiest (in tegenstelling tot de leugen- hoek) steeds plaats links achter het doel bij de ingang en hij is er altijd, onopval lend, want juichkreten, commentaar en verkondigen van meningen horen niet bij hem, en toch als hij er niet is, mis je iets. Zou hij ziek zijn of heeft hij genoeg van Audacia, nee, alleen bijzondere omstandigheden beletten hem er niet "altijd" te zijn. Tot de voorlaatste degra datie ging hij ook naar alle uitwedstrij den, "good old" Pieter van de Berg was zijn chauffeur, en..., soms duurde de uit slag van de wedvlucht iets te lang, maar dat was zelden. Nu denkt hij zo lang het nog kan dit patroon vol te houden, hij laat de huldi ging weldadig over zich heen komen. Opvallend onopvallend AUDACIA 15 -16 -17 AUGUSTUS 22 - 23 24 AUGUSTUS

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 5