Guus ontguust: niks fietsen, veel opruimen 1 rib Hebt u ’n leuke of bijzondere foto van Guus? J- T S T rTCJEP a I, Daags na zijn glorieuze entree en gadegeslagen door naar schatting 10.000 toeschouwers was Guus Moonen alweer om 6.30 uur op het St. Jansplein om het Fietsterras mee af te breken en alles op te ruimen. “Pas de tweede dag voelde ik mijn lijf. Ik voelde me moe, een beetje loom”, aldus de ‘man van 10.000 kilometer’. Een week na het voltooien van zijn krachttoer blikt hij voor Moergestel Nieuws terug op wat zich sedert dien heeft afgespeeld. SÜT' X. PAGINA 9 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 18 JUNI 2008 Heel het huis van Guus Moonen staat nog vol materialen en souvenirs van de 10.000 kilometer die hem en Moergestel beroemd heeft gemaakt. (DOOR PAUL SPAPENS) De Trek-fietsen van Guus Moonen hebben niets geleden. Nu staan ze nog in de huiskamer. Ze gaan terug naar de sponsor. Hebt u de drie weken van de recordpoging van Guus ’n leuke, interessante, komische, aangrijpende, bijzondere, uitzonderlijke of juist heel gewone, maar wel mooie foto gemaakt, die alles te maken heeft met de 10.000 km- race van Guus, dan vragen we u die naar ons redactie-adres te mailen: buro76@planet.nl Wel graag sturen in de oorspronkelijke grootte, dus niet verkleinen. Voor de mooiste foto stellen we ’n leuk prijsje beschikbaar. (Door foto’s beschikbaar te stellen behou den wij ons het recht voor om ze te gebruiken voor publicatie). HUIS ALS OPSLAGPLAATS Was het St. Jansplein in de tweede helft van de maandagmiddag al weer aan kant, tegelijk werd Niet dat hij dat overigens van plan is geweest of dat daar aanleidingen toe zijn geweest. Het is inderdaad zo dat Guus Moonen soms diep heeft gezeten, waarbij hem dan vooral de slaap parten speelde. In dat verband is het interes sant om op te tekenen dat hij per 24 uur gemid deld 2 tot 2,5 uur heeft geslapen. Dat gebeur de thuis, wat een positieve bijdrage heeft gele verd aan het totaal, aldus echtgenote Anny Moonen. Ze schetst hoe bij die korte slaapjes wel steeds het ochtendritueel van elk mens hoorde, wat hem extra in staat stelde om er als het ware weer in te komen. Gemiddeld zat hij 19 tot 20 uur per dag op de fiets. “Dat was nodig om elke dag de 500 kilometer vol te maken”, stelt Guus Moonen nuchter vast. TOEKOMSTPLANNEN Het ültrafietsen kan Guus Moonen niet laten. Eind augustus gaat hij met een paar maten Le Tour Ultime fietsen, non-stop de Tour de France. De afstand van 4.200 kilometer vergt 6,5 dagen. Zij die ‘de man van 10.000 kilome ter’ bezig hebben gezien, weten dat hij dit op zijn sloffen doet. Voor volgend jaar denkt hij eraan om de Race Across America nog een keer te doen. Dat zal de laatste keer kunnen zijn omdat de Moergestelaar immers ook al 56 jaar is. Een unieke kans dus om een bijzondere carrière af te kunnen sluiten. Toch twijfelt Guus Moonen. “Ik denk er ook aan om in plaats van deze Race Across Amerikca in Moergestel weer iets te doen. Het zal zeker niet hetzelf de worden, maar na alles wat ik hier heb meegemaakt laat het me niet los.” WILLEN IS KUNNEN Gezeten op de bank nemen Guus Moonen en zijn echtgenote Anny zich voor om op alle adressen langs de veelbesproken route een bedankbrief in de bus te gaan stoppen. Het is een voorbeeld van het perfectionisme waar mee deze unieke fietsprestatie is georgani seerd en de dankbaarheid die Guus Moonen voelt en waarop hij steeds terugkomt. Als de moeilijke momenten ter sprake komen, ver wijst de ultracyclist naar de borden waarop werd gerefereerd aan zijn eigen levensmot to ‘willen is kunnen’. “Op zulke momenten besef je dat je nooit kunnen stoppen.” Dat begint met een verrassing. Sinds hij zijn racefiets hoog boven zijn hoofd triomfantelijk over de meet droeg, heeft Guus Moonen geen meter meer gefietst. Terwijl in Moergestel ‘van horen zeggen’ toch was te beluisteren dat hij de eerste dag alweer 250 kilometer in de benen zou hebben gehad. Anderen wisten met zekerheid dat hij nauwelijks sliep. Het zijn verhalen die ontstaan als iemand iets heeft gedaan dat niet te bevatten is. “Tot op heden heb ik geen tijd gehad om te fietsen en slapen doe ik goed, een uur of zeven per nacht. Mijn slaapritme is gewij zigd. Daardoor slaap ik niet méér, terwijl je dat wel zou verwachten na het leveren van zo’n inspanning.” Guus Moonen doet zijn verhaal ontspannen op de bank in de woonkamer van zijn woning aan de Korenschuur in Moergestel. De bewo ners van het wat verscholen liggend wijkje had den ontzettend hun best gedaan om hun adhe sie te betuigen met spandoeken en een ludiek toilet zomaar langs de straat. Alles is keurig opgeruimd. Alleen de tekst op het plaveisel ‘Go Guus’ zal er nog af moeten slijten. Het viel op hoe snel alle bewoners langs het ‘Rondje van Guus’ alles in de oude staat hadden terug gebracht. het huis van de familie Moonen opslagplaats. “Maar toen”, begint Anny Moonen als het gaat over wat daarna gebeurde. Veel van de gebruik te materialen, zoals de massagetafel, zijn eigen dom van de familie Moonen. Al die spullen moesten ergens naar toe. Binnen de kortste keren stonden woonkamer en garage nokkie vol. Anny Moonen vertelt hoe beide ruimtes na een dag of wat weer behoorlijk aan kant waren, maar een paar dagen later staat er weer van alles in de woonkamer en laat Anny een gara ge zien waarin een mens zich nauwelijks kan keren. De buitenstaander ervaart op zo’n moment dat het nog wel een paar weken kan duren voordat Anny en Guus Moonen alles hebben opge ruimd. De twee fietsen waarop Guus Moonen VAKANTIEGEVOEL Gevraagd naar hoe Guus Moonen de afgelopen week heeft ervaren, maakt hij een vergelijking met de thuiskomst na een vakantie. Iedereen kan zich daar iets bij voorstellen. Het is een gevoel van intense tevredenheid gekoppeld aan een zekere weerstand om de draad weer op te pakken. Het dagelijkse leven zoals dat de rest van het jaar wordt geleefd, is onwennig. “Omschakelen”, vat Guus Moonen kernachtig samen. “Ik stapte in mijn auto en kwam er ach ter dat ik bijna geen auto meer kon rijden.” Tegelijk zorgden zijn vele fans er voor dat hij in ieder geval de vorige week nog voortdurend bezig was met wat hij heeft neergezet. Hij ver telt hoe een paar vrouwen zijn woning pas seerden en tegen elkaar zeiden: ‘Hier woont hij.’ Hoe mensen spontaan met twee armen in de luchten stonden te zwaaien toen hij door het dorp reed. Hoe kinderen tekeningen kwamen brengen. Kinderen; Guus Moonen raakt niet uitgepraat over hoezeer hij van hun spontane ondersteuning heeft genoten. De drie basisscholen van Moergestel zijn vorige week door de organisatie benaderd. Als ze daar prijs op stellen, bezoekt hij de scho len en brengt hij voor alle kinderen een cadeautje mee in de vorm van een gesigneer de foto. GETEKEND GEZICHT Terwijl hij al deze herinneringen monstert, gaat Guus Moonen terug naar de zondagavond. Tegen middernacht was hij thuis. De buren hadden buiten op hem gewacht. Eerst maakte hij een praatje met ze, dronk een glas frisdrank en dook in bed om de volgende ochtend al weer heel vroeg uit de veren te zijn. De verbazing daarover pareert hij met de opmerking: “Van fietsen word je niet moe.” Toch hebben de 10.000 kilometer hun sporen achtergelaten. Guus Moonen heeft een getekend gezicht, getaand alsof hij een zeilreis over de Oceaan heeft gemaakt “Ik ben vijf kilo afgevallen. De laatste week verloor ik elke dag één kilo.” Andere effec ten op zijn lijf en leden heeft de explosie van kracht niet gehad, zegt hij, of het zou het eelt op zijn handpalmen moeten zijn. Zijn vingers en zijn polsen zijn gebruind tot waar de fiets- handschoentjes hebben gezeten. ANGST TE MOETEN STOPPEN Regelmatig speelde bij hem door het hoofd de angst dat er iets zou gebeuren waardoor hij zou moeten stoppen. Zo heeft zich een keer een valpartij voorgedaan van een fietser die met hem meereed. “Ik kon hem ternauwernood ontwijken”, schetst hij de precaire situatie die voor zijn 10.000 km-race fataal had kunnen zijn. De organisatie reageerde daar meteen op door borden langs de weg te plaatsen waarop wielrenners verplicht werd een helm te dragen. Steeds weer roemt Guus Moonen de organisa tie die hem al die tijd terzijde heeft gestaan en die tot op het laatst betrokken is geweest. Als finishing touch bijvoorbeeld is de hele route nagereden om alle rommel op te ruimen, tot het kleinste stukje aluminiumfolie. Op de salontafel in huize Moonen ligt een fotoboekje dat is samengesteld door Els en Ad Marchand. Het echtpaar drukt er de eigen ervaringen van de afgelopen drie weken mee uit. Ze fietsten het ‘Rondje van Guus’ zo vaak dat ze hem 120 keer zijn tegengekomen. Guus Moonen koestert het fotoboekje als een klei nood. Op diezelfde salontafel ligt een stapel kranten en tijdschriften waarin aandacht is besteed aan de unieke fietsprestatie en wat die in Moergestel heeft losgemaakt. Er ligt een stapel post (fanmail) die nog moet worden afgewerkt. Tegen een muur staat de lauwerkrans die Guus Moonen kreeg omge hangen toen hij over de meet ging. Op de grond staan tientallen boeketten. Op de bank ligt de joekel van een pluche tijger die drie weken lang heeft gewaakt over het Fietsterras. zich de ‘man van 10.000 kilometer’ heeft getoond, staan nu nog te pronken in de woon kamer, maar deze gaan zeker terug naar de sponsor. Een vluchtige blik leert dat de Trek- fietsen er uitzien als nieuw. Geen schramme tje is er op te zien. “Ze hebben niks geleden”, stelt Guus Moonen vast, terwijl hij bijna lief kozend naar dit fraaie fietsmateriaal kijkt. V*

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 9