Frans van JVC 4 -Velthoven feliciteert Oranje met het behalen van de kwartfinale! k RONDOM DE KERK hoofdsponsor EURO 2008 499.- 50 JAAR! FRANS VAN VELTHOVEN 549.- 90 00 Eigen taak Misdienaars Al meer dan HET KOSTERSAMBT Schoolstraat 7 - Moergestel - Telefoon 013-513 1245 MISDIENAARS EN ZANGERTJES GEZOCHT OPROEP AAN OUDERS! EUR02008 PAGINA 8 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 18 JUNI 2008 Front Surround Digital Audio System TvE f JVC Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Paul Dijckmans dienaars. Bij verschillende gelegenheden is de nieuwe groep van misdienaars al actief geweest. Het is dan ook heel leuk om als jon gen of als meisje actief mee te werken aan de vieringen. Zeker nu door een aantal men sen prachtige nieuwe togen en superplies in rood en wit voor de misdienaars zijn gemaakt. in de tijd van Pastoor van den Broek, toen er op zaterdagavond nog twee missen waren zoals ook op zondagmorgen. Hij was het vaste aanspreek punt voor alle problemen. Hoe is dit ambt in de loop der tijd ontstaan en wat houdt het in? De eerste berichten over het kosterschap (-ambt) dateren uit het jaar 251Paus Cornelius schreef toen een brief aan de Bisschop van Antiochië waarin voor het eerst een aantal kerkelijke taken nader wer den omschreven. Hij noemde er vier in zijn brief; 1/ de “ostiarius”, sleuteldrager, zorgt voor het kerkgebouw 2/ de “lector” of voorzanger 3/ de “exorcist”, duiveluitdrijver 4/ de “acoliet”, die o.a. de toorts draagt. De gehele gemeenschap was betrokken bij de benoeming van deze personen, en later werden dit de zgn. lagere wijdingen genoemd op de weg naar het priesterschap. Er was ook een tijd dat deze personen zich als geeste lijken hadden te gedragen en zelfs in toog lie pen. In het begin werden alleen mannen van onbesproken gedrag en niet getrouwd tot het ambt toegelaten. Toch werden reeds in de middeleeuwen leken toegelaten, omdat niet in alle kerken geestelijken in opleiding voor handen waren. Voor deze leken was er geen officiële opleiding, en met de tijd ontstonden er steeds meer tekortkomingen in de uitoe fening van het kosterschap. Het Concilie van Trente (1545-1563) schreef eindelijk een dege lijke opleiding voor; “in geval er geen gees telijken zijn om de lagere functies uit te oefe nen, mogen ook gehuwde mannen en jonge mannen van onberispelijke levenswijze en voor dit ambt geschikt, hiervoor worden opge leid en aangesteld. Zij moeten dan de kruin schering ontvangen en de kledij der geeste lijke dragen. Zij mogen echter als weduw naar niet ten tweede male huwen”. Bij huwe lijk volgde ook ontslag op staande voet. Ook werd de koster geacht zich verre te houden van café- of bioscoopbezoek of deelname aan carnaval. Het was zelfs zo dat de koster in sommige parochies de stad niet mocht ver laten zonder toestemming van de pastoor, NX-F3 Compact Component Systeem Onze prijs Het bovenstaande geldt ook m.b.t. de mis- laat staan buiten de stad de nacht doorbren gen. Uiteindelijk was er een tweejarige oplei ding, afgesloten met een heus examen en een officieel diploma. Dit bestond nog in 1960. Tot die tijd mocht, behalve de pastoor, ook alleen de koster op het priesterkoor komen en de gewijde “vaten” aanraken. Zelfs de misdie naars mochten de gewijde “vaten” niet han teren. Pas bij het tweede Vaticaans concilie (1962- 1965) werd de huidige praktijk van kracht. De koster verloor zijn uitzonderlijke status en vrij willigers, ook vrouwen mochten, ja moesten zelfs als koster optreden bij gebrek aan opge leide kosters. Ook de financiële situatie van de kerken maakte het noodzakelijk vrijwilligers in te zetten. Ook zijn toen de lagere wijdin gen vervallen. Nu was het daarvoor ook niet zo dat een kos ter van de kerk een zodanig inkomen had, dat hij daarvan kon leven, laat staan een gezin onderhouden. Iedere koster had dan ook een nevenbaan: kleermaker, onderwijzer, uitvaart verzorger e.d. Rond 1930 werd daarom een kostersbond opgericht om de rechten van de koster en zijn salariëring te behartigen. Het was ook de kostersbond die de hiervoor reeds genoemde cursussen organiseerde. Er was zelfs een A- en een B- diploma, en er werden retraites voor kosters gehouden. De taak van de koster is heden ten dage toch nog steeds hetzelfde, ja zelfs nog belangrij- ker dan vroeger. Nu er vaak geen vaste pas tor meer aanwezig is, dient de koster alles voor de dienst te regelen en er voor te zorgen, dat de juiste paramenten klaar liggen, de juiste boeken op de lezenaar liggen en alles goed is klaargezet. Ook het onderhoud van de kerk en alles wat zich daarin bevindt, staat onder zijn zorg, zoals ook het onderhoud van de “kerkschatten". Gelukkig wordt de koster meestal door een team van vrijwilligers bijge staan met verschillende specialiteiten voor het onderhoud van diverse zaken. Toch blijft de koster eindverantwoordelijk; hij/zij is als eer ste in de kerk en verlaat de kerk na de dienst als laatse. Wij mogen dus concluderen, dat het kosterschap geen eenvoudige taak is, maar juist een zeer verantwoordelijke. Het is dan ook goed dat er een “Kostersboek” bestaat van ruim 420 bladzijden, dat op alle vragen een antwoord kan geven, zelfs hoe je kaarsvet uit kleden kunt krijgen. pp Het overlijden van Jos van de Wiel, begin april, is een goede aanleiding eens wat aan dacht te besteden aan het kostersambt, zoals dat eigenlijk heet. Jos (Joanneke) was immers vele jaren dé koster van onze parochiekerk, Deskundige voorlichting, prima service, alleen topmerken, uitstekende garantie en volop parkeerruimte, daarvoor gaat u naar ELEKTRO-TECHNISCH BURO JVC LT-32P80B 81 cm diagonal W-XGA (1.366x768 pixels) panel HD Ready Onze prijs 799.- Het zal u niet ontgaan zijn dat de St. Jans- zangertjes in de laatste tijd veel en vaak in het nieuws zijn geweest. En dat was terecht. Het enthousiasme dat dit koortje uitstraalt bij al wat ze doen is de basis van hun succes de laat ste tijd. Maar ook bij zo’n enthousiast koor val len af en toe leden af en moeten gaten gevuld worden. Daarnaast is een uitbreiding van het aantal zangertjes natuurlijk ook heel goed. Jongens en meisjes die graag mee willen doen, die graag mee willen zingen in de kerk, in een musical, bij een kinderkorenwedstrijd en waar al niet, zijn van harte welkom. Ja, ook jongens! Voor hen is het gemakkelijker om zich op te geven, wanneer ze dat met een aan tal tegelijk doen. Het heeft dus zin om eens te gaan lobbyen onder de vriendjes van uw kinderen. Laat uw kinderen op een donder dagmiddag vanaf 15.30 uur maar eens kijken op het parochiecentrum. Dan repeteert het koor. St. Janszangertjes JVC LT-26DE9B 66 cm diagonal W-XGA (1.366x768 pixels) panel HD Ready Onze prijs Ausirta-Swrtzeriand In de kerkbe- richten van woensdag 21 mei schreef Theo Sche- pens: “Een parochie kan alleen bestaan als er vrijwilli gers zijn. Daarom is het belangrijk dat kinderen leren dat ze - hoe jong ze ook zijn - een eigen taak hebben en nodig zijn. Zo leren ze spelen derwijs om straks als volwassene een waar devolle bijdrage te leveren aan parochie en samenleving”. Ouders, probeer dus uw kind te enthousiasmeren om misdienaar of lid van de St. Jans-zangertjes te worden. Praat ero ver met de ouders van de vriendjes en vriend innetjes van uw kind en geef uw kinderen gezamenlijk op voor een van deze leuke taken in de parochie. U kunt bellen met het parochiecentrum, tel. 513 2774. Doen!!! www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 8