Ingeborg Vriens lovend over 'een héél goed doel Rinus Moonen leerde zijn broer Guus fietsen Guus Moonen eet alles, als het maar veel, lekker en hapklaar is Moergestelse als vrijwilliger op schip Henri Dunant van Rode Kruis "Ik heb zijn luiers verschoond. Ik heb hem helemaal groot gebracht. Dus heb ik hem ook leren fietsen." Mart de Swart roept met smaak een anekdote in herinne ring. "Guus stopte hier aan de finish. Hij zei: 'Frietje met.' En hij kreeg een frietje met." In de week dat Guus Moonen zijn laatste duizenden kilome ters fietste, werkte Ingeborg Vriens als vrijwillig arts op de Henri Dunant, het schip van het Rode Kruis waarop zieke mensen vakantie kunnen vieren. Guus Moonen fietste zijn 10.000 kilometer om geld in te zamelen om zieke mensen uit de gemeente Oisterwijk een vakantie op dat schip aan te kunnen bieden. "Écht een goed doel waar je mensen een zeer groot plezier mee doet", aldus Ingeborg Vriens. Zegen van boven PAGINA 3 MOER'GUUS'TEL-NIEUWS EXTRA - ZONDAG 8 JUNI 2008 Rinus Moonen demonstreert op een fietske hoe hij zijn broer Guus fietsen leerde. Zoals Rinus Moonen dus, die aan de finish De 30-jarige Moergestelse kwam in 1996 van het Odulphus-lyceum in Tilburg. Daarna ging ze artsenij studeren in Maastricht. In 2003 studeerde ze af, waar na ze zich ging specialiseren in interne geneeskunde. Deze specialisatie volgt ze in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg. Ze heeft nog 5,5 jaar te gaan; dan is ze klaar, zegt Ingeborg Vriens telefonisch terwijl ze onderweg is om zich in te schepen op de Henri Dunant. Dit schip is een van de mogelijkheden die het Rode Kruis heeft om zieke mensen een vakantie aan te bieden. Deze vakanties, waar maatschappelijk veel waardering voor bestaat, bestaan bij de gratie van vrijwilli gers als Ingeborg Vriens en de bereidheid daarvoor geld in te zamelen, zoals Guus Moonen dat op zijn manier doet. Overigens zijn het de vrijwilligers rond de fietspresta- tie van Guus Moonen geweest die alle Aan het woord is Rinus Moonen, de 73-jari- ge broer van Guus Moonen. Hij was zeven tien jaar oud toen Guus werd geboren. Het gezin Moonen telde negen kinderen. In die tijd was het volstrekt gebruikelijk dat oude re kinderen in grote gezinnen een flink deel van de opvoeding mee voor hun rekening namen. Veelal waren het meisjes die daar mee werden belast, maar jongens als 'hulp in de huishouding' kwam zeker ook voor. Zoals het - mede - de verdienste van Ingeborg Vriens is dat de afgelopen week een aantal jongeren een vakantiereis heeft kunnen maken op de Henri Dunant. "Dat was voor mij de derde keer. Drie jaar op een rij ben ik als vrijwilliger mee geweest", aldus de Moergestelse arts. Omdat ze zelf jong is, koos ze steeds voor een jongeren reis om als vrijwilliger te begeleiden. "Ik heb mijn artsendiploma kunnen halen. Daar moet je goed werk mee doen. Dit is een extra waar ik me graag voor inzet", geeft ze als verklaring voor haar betrokken heid als vrijwilliger. Guus Moonen, de man van 10.000 kilome ter, leerde van zijn broer fietsen toen het manneke een jaar of drie, vier was. Rinus Moonen weet het ook niet meer precies. Wat hij zich wel als de dag van gisteren kan herinneren, is de fiets waarop hij deze schone kunst leerde. Broer Jo was fietsen maker in Oisterwijk. Hij zette een fietske voor Guusje in elkaar. "Hij kon al meteen behoorlijk fietsen”, herinnert Rinus Moonen zich. De weg naar de fietstop die hij in Moergestel heeft beklommen, had blijkbaar iets meer voeten in aarde. Rinus Moonen vertelt hoe hij deel uitmaakte van een groepje renners van een man of acht. In de buurt van Udenhout en Loon op Zand had dit groepje er al een afstand van zestig kilometer opzitten, toen Guus Moonen zich aansloot. "Maar hij kon niet bijblijven", aldus de man die de man van 10.000 kilo meter fietsen heeft geleerd. De teamleider van Guus Moonen wil hier mee aangeven dat Guus Moonen bij wijze van spreken alles eet. Wie zich bij het leve ren van zo'n sportieve prestatie voorstelt dat de coureur op een soort astronauten- voedsel of iets soortgelijks zijn 10.000 kilo meter heeft gefietst, heeft het mis. "Ik begin mijn dag met twee sneetjes brood met jam, een sneetje peperkoek, een kopje thee, en bruistablet magnesium en twee lepels honing, koninginnegelei", omschrijft Guus Moonen zelf zijn ontbijt. Zaak is, zo valt op te tekenen onder de deskundigen, dat Guus Moonen op zijn gewicht blijft. Hij vermoedt dat hij een kilo is afgevallen. Dat kan nog net. Tijdens Moergestel Zingt merkte presentatrice Toos Swinkels schalks op dat Guus Moonen zelfs een buikje heeft. Het behoorlijk overvloedige ontbijt blijkt snel verteerd, want daarna begint het eten pas echt. "Per dag twintig voedingsrepen", begint Guus Moonen zijn opsomming. "En twintig voedingsbiscuits. Een hele rijstevla. Een paar biefstukjes. Tien appelflapjes. Zes abrikozengebakjes. Enkele bananen." Dit alles en meer wordt hem aangereikt in kleine porties, zoals kleine stukjes biefstuk verpakt in aluminiumfolie. Of eetbare cup- jes gevuld met roereieren met tomaat. Guus Moonen kan ze in een hap naar binnen werken. in Moergestel zijn voorbij spurtende broer staat aan te moedigen en en passant uit legt hoe iemand 10.000 kilometer aan een stuk kan fietsen: "Doorzettingsvermogen. Guus is een echte doorzetter. Doorzetten, dat is een familietrek. Zeven van de negen kinderen hadden of hebben een eigen bedrijf. Dat zegt genoeg", aldus Rinus Moonen. Daarbij tekent ze aan dat ze het ook voor de gezelligheid doet. "We hebben veel lol met elkaar”, zegt ze. "De jongeren hebben écht vakantie. Ze zijn er écht even uit Ze kunnen ook dingen doen die er anders niet gemakkelijk van komen, zoals een bezoek aan een disco. Uit eigen ervaring weet ik dat het een heel erg goed doel is waarvoor Moergestel zich drie weken heeft ingezet en waar Guus Moonen voor heeft gefietst. een speciale piasplaats ingericht: een gat in een plank waar hij mooi doorheen kan mik ken. Dit nu is het werk van Tonny de Swart. Ze noemt roereieren met tomaat een van de gerechten die Guus het liefst heeft. Het is ook een van de gerechten die zij klaar maakt. Elke fietsdag wordt door Guus Moonen afgesloten met een stevig bord nasi, bami, spaghetti of macaroni. Tonny de Swart zegt geen eigen recepten te hebben, maar deze maaltijden met zakjes en blikjes uit de supermarkt klaar te maken. Zo doen het de meeste mensen. Guus Moonen, 'de man van 10.000 kilometer', houdt zich op de been met gewone dagelijkse kost. Met liefde bereid, dat wel. acties hebben gevoerd om zoveel mogelijk geld op te halen. Het waren deze vrijwilli gers die los van al het andere werk zich voor het Rode Kruis hebben ingespannen. Als straks bekend wordt hoeveel geld is verdiend, is dat hun verdienste geweest. Ingeborg Vriens is een arts uit Moergestel. Eens per jaar gaat ze als vrijwilliger mee op het schip Henri Dunant van het Rode Kruis. Tonny de Swart vult in het keukentje van het Fietsterras cupjes met roereieren met tomaat. Op zondagmiddag 1 juni cirkelde een vliegtuigje boven Moergestel. Het werd bestuurd door Ben Lansbergen uit Turnhout. De Vlaamse arts is medisch coach van Guus Moonen. Aan boord van het toestelletje was Joop Schepens, geboortig uit Moergestel en steeds met zijn videocamera in de weer voor SBS Hart van Nederland. Vanuit het vliegtuig je filmde hij het Fietsdorp. Joop Schepens gooide tientallen stroken papier met het opschrift 'Guus, alle zegen komt van boven’ naar buiten. De beoogde landingsplaats was Moergestel, maar ze dwarrelden allemaal richting Oisterwijk. Elke tien minuten krijgt hij door het raam van de volgauto iets te eten aangereikt. "Hij moet blijven eten", zegt Tonny de Swart. De 62-jarige Oisterwijkse, echtgeno te van teamleider Mart de Swart, kookt de hoofdmaaltijden en andere gerechten voor Guus Moonen. "En blijven drinken", vult Guus Moonen aan. Per dag drinkt hij gemiddeld twintig bidons leeg. Dat vocht moet er ook weer uit. In het buitengebied heeft iemand langs het 'Rondje van Guus'

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 3