Bierwagen moest vaker langskomen bij 'volkscafé Tom Haneveer door Guus 'aangestoken' Johan 'Novy' van Wezel versiert Moergestel *31 Horeca Moergestel beleefde toptijd Jeugdige Moergestelaar springt voor de eerste keer op racefiets Nieuw werkwoord In de winkel van Johan van Wezel is het een gaan en komen van Moergestelaren. De één komt voor dit, de ander voor dat. En vrijwel nooit hoeven Johan van Wezel (44) en zijn echtgenote Liesbeth nee te verkopen. Ook niet nu Moergestel de deur bij hem platloopt voor feestartikelen om Guus Moonen mee toe te juichen. "Bij ons is het net een kleine V&D. Bij ons kunnen alles krijgen, misschien nog wel meer dan bij V&D", aldus Johan van Wezel van Novy. In het peloton van tientallen wielrenners dat afgelopen dinsdagvond (3 juni) Guus Moonen vergezelde, reed een fietser mee die nogal opviel. Hij droeg om te beginnen een gewone witte fietsbroek die flodderde in de rijwind. Zijn fiets was geen gelikte creatie van een duur merk, maar een afgeragde mountainbike die bij de Moergestelse Pierenberg blijkbaar veel te lijden heeft gehad. Maar dat alles mocht de pret van Tom Haneveer niet drukken. Aangestoken door Guus Moonen, zat de 15-jarige middelbare scholier voor de eerste keer van zijn leven op een racefiets en hij reed meteen al zeven rondjes achter Guus aan. "Een groepje vrienden heeft me opgejut. Nou, ik wilde me niet laten kisten", zegt Tom Haneveer daags na zijn persoonlijke demarrage. Moonen heeft getrokken, heeft iedereen verrast. Ook de horeca, geeft Henri de Vos grif toe. Hij is de eigenaar en chefkok van Auberge De Man, het restaurant dat samen met De Veerkes, Tijm's en Den Boogaard de horeca heeft geor ganiseerd op het Fietsterras. 'De beul' van Sittard MOER'GUUSTEL-NIEUWS EXTRA - ZONDAG 8 JUNI 2008 PAGINA 2 de ultracy- De restaurateur heeft een treffend voor beeld van het steeds bijstellen van de plan ning. De brouwer (De Kroon) was gevraagd wekelijks te leveren. Dat moest al snel bij gesteld worden tot drie maal wekelijks. Dit geeft tevens de populariteit aan van het Fietsterras, door Henri de Vos treffend omschreven als 'openbaar café'. Wat de extra inzet van personeel betreft, zegt Henri de Vos dat die met 'decimalen moest worden bijgeplust'. Op dat Fietsterras was elke bierdrinker gecharmeerd van de lekker 'drinkbare' gla zen, type 'Bolleke', waar tijdens veel andere evenementen de pils in kunststof bekers wordt getapt. Uit de grote belangstelling voor het 'openbaar café' trekt Henri de Vos de conclusie dat een kiosk op het St. Jansplein een zegen zou zijn. Toen de Stichting WieKentKunst twee jaar geleden aan de Moergestelaren vroeg hoe een ide aal St. Jansplein er uit zou moeten zien, werd zeer vaak een kiosk genoemd. "Moergestelaren hebben behoefte aan een plek om elkaar te ontmoeten", stelt Henri de Vos vast. Waren de bezoekers van het Fietsterras 's avonds in de regel Moergestelaren, overdag en in de weekeinden werden ook veel gasten vanuit de regio en vanuit heel het land opgemerkt. Henri de Vos is de mening toegedaan dat de horeca van Moergestel zich dankzij het totale evenement van zijn beste kant heeft kunnen laten zien. Hij zegt te hopen dat het de ondernemers in de horeca zal inspireren om geregeld 'samen sterk voor de dag te komen'. Tom Haneveer is een Moergestelse jonge man met pit. Hij zit op de Nieuwste School in Tilburg, waar hij de HAVO volgt. Elke morgen om 5.30 uur staat hij naast zijn bed om het Brabants Dagblad te bezorgen. Zijn moeder Conny roemt hem omdat hij daarbij niemand van het gezin Haneveer wakker maakt. Op sportief gebied noemt hij twee zaken: de scholier voetbalt bij Audacia (B-l) en hij fietst elke dag naar Deze winkel is een begrip in Moergestel, niet in de laatste plaats door de betrokken heid van het echtpaar Van Wezel op de Moergestelse samenleving. Toen bijvoor beeld de Stichting WikeKentKunst vorig jaar het Gèèsels Kookbuukske uitbracht, was Novy graag bereid om het in zijn winkel te verkopen zonder dat er iets aan hoefde te worden verdiend. Zo is het nu ook gegaan met al die attribu ten die de laatste weken in Moergestel zijn verkocht, onder meer tijdens Moergestel schooi. "Ik vond dat ik genoeg conditie had om te proberen een rondje met Guus mee te fietsen. Ik gokte op vier, maar het wer den er zeven, terwijl ik onderweg ook nog eens kleddernat ben geregend. Maar de groep liet me niet gaan. Ze lieten me in hun midden rijden, uit de wind." Een dag of drie liep Tom Haneveer met een plan in zijn hoofd om mee te fietsen. Door allerlei omstandigheden kwam het er pas op het allerlaatste moment van. Grootste probleem: de aspirant heeft geen fietskle- ding (uitgeleend door zijn vriend Gert-Jan D'hondt), geen helm (verplicht gesteld door de organisatie) en daarbij heeft hij ook geen racefiets. Aangestoken door het enthousiasme van zijn zoon was vader Ruud Haneveer bereid zijn fiets te 'pimpen', zoals Tom Haneveer dat zegt. 'Pimpen' betekent in dit geval spatborden verwijde ren en dergelijke. Toen ze daar zo mee bezig waren, stelde buurman Richard van Zon zijn mountainbike ter beschikking. Tom Haneveer sprong erop en overtrof zichzelf. "Ik had nog nooit op een racefiets geze ten", zegt hij verbaasd over zijn prestatie. Zonder Guus Moonen zou dat er waar schijnlijk nooit van zijn gekomen. Ook de goede sfeer in het dorp heeft Tom Haneveer geïnspireerd om mee te fietsen. En daags daarna was hij weer van de par tij. Toch zegt hij 'voorlopig' geen plannen te hebben om te blijven fietsen. Het verhaal van Tom Haneveer is exemplarisch voor het fietsenthousiasme dat de 10.000 kilometer van Guus Moonen heeft losgemaakt. Menig Moergestelaar heeft de racefiets onder het stof vandaan gehaald en zit voor het eerst sinds tig jaar weer op het racezadel. Zingt of ter gelegenheid van de Lichtjes- tocht. De oranje toeters die steeds bij de doorkomst van Guus Moonen zijn gebruikt, de ratelaars, de feestvlaggetjes die overal hangen - het meeste is door Johan van Wezel aangeleverd. Alles is geleverd tegen kostprijs. Door daar steeds iets bovenop te doen, konden de verkopers geld verdienen voor het Rode Kruis. "Bij wat in Moergestel gaande is, kunnen wij niet achterblijven. Het is ons steentje dat we hebben bijgedra gen", motiveert Johan van Wezel de inzet van hem en van zijn Liesbeth. "We moesten onze planning steeds bijstel len", vertelt hij achter het fornuis. Henri de Vos is druk in de weer met de voorbereidin gen van het sponsordiner op donderdag avond 5 juni, wat ook te beschouwen is als een prestatie van de Moergestelse horeca. Tom Haneveer reed in het kielzog van Guus Moonen in geleende kleding, met een geleende helm en met een geleende fiets. In de winkel van Novy heeft Johan van Wezel een hele voorraad feestartikelen. Nu Guus Moonen is uitgefietst, komen die goed van pas bij de voetballerij de komende weken. De grootste fans van Guus Moonen zijn de kinderen van Moergestel. Ze gaan hem in schoolverband aan moedigen of juichen hem toe aan de hand van opa en oma. De kinderen hebben daar zelfs een nieuw werkwoord voor bedacht: Hup Guusen.’ Het vervoegen van dat nieuwe werk woord is nogal lastig: 'Ik heb gehup- geguust.' Harry van den Heuvel uit Sittard is een zeer bekwame masseur en daarbij is hij ook nog eens een aimabel man. Desondanks is hij opgescheept met een nogal opvallende bijnaam: 'De beul van Sittard'. Deze bijnaam heeft hij te dan ken aan de inzet waarmee hij zijn vak uitoefent. Dat blijkt onder meer uit de manier waarop hij de afgelopen weken zich heeft ingezet voor Guus Moonen. Als diens hoofdmasseur kwam hij gemiddeld drie keer per week midden in de nacht naar Moergestel om dist vakkundig te masseren. Henri de Vos van Auberge De Man bezig met de voorbereidingen van het sponsordiner. *1

Weekblad Moergestels Nieuws | 2008 | | pagina 2