De Kunst- en Cultuurambassadeurs hebben gekozen Herfstkleuren wandeltocht RONDOM DE KERK Xf IK: Bel Jos van Dijk RIOLERINGSWERKEN Oecumenische Bijbel Voorleesavond 00 OOH ja ar kerkgebouw Oisterwijk en Moergestel en 2College Durendael uit Oisterwijk. DE SPIRITUALITEIT VAN DE H. ERMELINDIS Wat betekent het om een mooie poster te maken? Deze vraag werd beantwoord tijdens een workshop van afgelopen maandag. Onder leiding van twee kunstenaressen, Sofia Ramselaar en Gerdine Berkelmans hebben de 22 leerlingen een “mooie poster” gemaakt. Deze ervaring kunnen de ambassadeurs inbrengen op school als ze met de klas een poster van het gekozen object gaan maken. Beide kunstenaressen zijn verbonden aan het creatief centrum De Krekul. Met de Krekul worden verdere afspraken gemaakt over works hops die de kinderen daar gaan volgen. Zo maken zij niet alleen een theoretische studie van kunst en cultuur maar ondervinden zij aan den lijve wat het betekent om met kunst en cultuur bezig te zijn. Kunst op Straat is een project dat plaats vindt De leerlingen gaan nu op school met hun groep en kunstenaars aan de slag met de uitverkoren objecten. Daarna wordt van elk object wordt een poster gemaakt. De 22 posters worden in een brochure verwerkt. Deze brochure wordt in maart 2008 aan de gemeente overhandigd. De brochure kan dienst doen voor de stadswande lingen, maar ook voor nieuwe inwoners en toe risten van Oisterwijk en Moergestel. KUNSTWERKEN OISTERWIJK KL... K6... K7 K8 Kil K12. K13. K16. K17.. K19.. K20. K22.. K24.. ls uw riolering verstopt? Tel. Fax (013) 513 3136 Mobiel: 06 - 239 79 071 Zondag 28 oktober organiseren De Keistampers weer hun jaarlijkse herfst- kleurentocht. Een schitterende wande ling met afstanden van 7 - 12 - 20 en 30 km. langs de Dommel, populierengebied van Liempde, oud gedeelte van Liempde, Groene Woud, Boskant en De Scheeken. Door de routecommissie zijn weer nieu we paden “ontdekt”. Neemt men daar bij de mooie herfstkleuren en we zien de schittering van dit jaargetijde. Start Jacob-Roelandslyceum, Grote Beemd 3 Boxtel. Starttijden: 30 km. tussen 8.00 uur en 10.00 uur, 20 km. tussen 9.00 en 12.00 uur, 10 en 7 km. tussen 9.00 en 14.00 uur. De inschrijf gelden zijn 2.30 p.p., leden van erk. wan- delbonden genieten 0.50 korting op ver toon van wandelpas of lidmaatschapskaart. Iedereen ontvangt na afloop een mooie sti cker. Voor groepen en verengingen vanaf 11 pers, is een fraai aandenken aanwezig. Meer informatie: tel. 0441 676558 of 684994. OVERZICHT VAN GEKOZEN KUNST WERKEN EN KLEINE MONUMENTEN De nummers corresponderen met de nummers op de website van de gemeenjf Oisterwijk. www.oisterwijk.nl eerst doorklikken naar ‘Kunst en Cultuur’ en dan naar Kunstwerken en Kleine Monumenten KUNSTWERKEN MOERGESTEL KIStanneke. K2Mussertmanneke. K3Generaal Barber. K4Moergestel na de Bronstijd. K7Het Kapiteel De 22 ambassadeurs van het project Kunst op Straat hebben op maandag 15 oktober in Cultuurcentrum Tiliander te Oisterwijk bekendgemaakt voor welke objecten zij gekozen hebben. Deze bekendmaking gebeurde tijdens de tweede cen trale bijeenkomst met alle ambassadeurs van een zevental basisscholen uit onder regie van CLIPOisterwijk, de markt plaats voor cultuureducatie. Anton Dona van Dona Scolaire zorgt voor de uitvoering van het project. Het project wordt ondersteund door de gemeente Oisterwijk, Bisk en Schatten van Brabant van de provincie Noord-Brabant, een tweetal private sponsoren en het Prins Bernhard Fonds. PftROCWÏ JMfOWWOFPtóK Will You, Won’t You Stalen constructie met vleugels. Beautiful People. De Waterlelie. Gedachtegang. Memorie Cia van Boort. Monument familie Schut. Sfeer van Tiliander. Monument Munitietrein. In vrede leven gelukkig leven. .Zonnesch i j f. Hurkende vrouw. Observatorium. KLEINE MONUMENTEN M17Zonnewijzer. M25Kiosk M32Rypperda-bank M33.•..Stoommachine. M34Tegeltableau KVL. M35Inkerving boom Aderven M37Palen Kamp Vught. Woensdag 31 oktober 19.30 uur Plaats: Protestantse Kerk, Kerkstraat 64 In het kader van de Bijbel tiendaagse wordt een voorleesavond georganiseerd. Lectoren van de verschillende kerken uit Oisterwijk zullen een tekst of verhaal lezen dat hen per soonlijk dierbaar is. Tussen de lezingen zal soms gemusiceerd worden. De bijbel heeft meer dan duizend bladzij den vol verhalen en liederen over God. Achter elkaar geplaatst als in een biblio theek. Ontstaan in een periode van meer dan duizend jaar. Het hoeft niet te verbazen dat het heel ver schillende verhalen zijn. Met verschillen de schrijvers, in verschillende schrijfstij len, geschreven in verschillende omstan digheden. Maar ondanks die verschillen zijn ze in de.Bijbel bij elkaar gevoegd als heilige verhalen van ontmoetingen van mensen met God. Eeuw in eeuw uit werden ze overgeschre ven en vertaald, in alle talen van de wereld. Nog steeds worden mensen er door geraakt, geroepen, getroost, bemoedigd en aange spoord. Het is dan ook boeiend, denken wij, om te luisteren naar die verschillende lec toren en het verhaal dat, de tekst die hun hart raakt. Ook zo kan er ontmoeting plaats vinden. Voor zover mij nu bekend, doen er lectoren mee, van de Levenskerk, de Joannesparochie en de Protestantse gemeente. Iedereen is uitgenodigd en van harte welkom. Anc Burggraaf en Wil van Egmond Nadat wethouder Lambert van den Bosch de ambassadeurs op maandag 24 september had geïnstalleerd hebben de jongeren in overleg met hun achterban hun keuzes gemaakt. Van de 31 kunstwerken die je in Oisterwijk en Moergestel op straat tegen kunt komen, krij gen dit schooljaar 18 werken de aandacht van de betreffende klassen en groepen. Op de web site van de gemeente Oisterwijk zijn naast de kunstwerken ook de 50 Kleine Monumenten van Oisterwijk en Moergestel te vinden. Van deze 50 objecten van het klein Cultureel Erfgoed zijn er 7 door de ambassadeurs uitgekozen. MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 24 OKTOBER 2007 PAGINA 9 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J BRIEF AAN ERMELINDIS Beste Ermelindis, U staat weer helemaal op de kaart. Door de Ermelindisprocessie en de publiciteit daar omheen bent u weer goed bekend in Moergestel. En zelfs buiten Moergestel, want Omroep Brabant, het Brabants Dagblad, het Eindhovens Dagblad, het Katholiek Nieuwsblad, het Bisdomblad en het informa tieblad van de Nederlandse Kerkprovincie maakten allemaal melding van de processie en van het feit dat de Moergestelse verering voor u uniek is in Nederland. BRONNEN VAN SPIRITUALITEIT Naamsbekendheid is er nu en wie wat meer over u gelezen heeft, zal ondertussen weten dat u in de eerste helft van de zevende eeuw als kluizenares geleefd heeft in de bossen van Meldert, midden in het huidige België. Maar tegelijkertijd kan ik me voorstellen, dat veel mensen ook iets hebben van: “Wat moeten we eigenlijk met Ermelindis?” Ik moet u zeggen: de laatste tijd heb ik veel over u nagedacht en u heeft voor mij steeds meer betekenis gekregen, vooral in spirituele zin. Na 1400jaar heeft u ons nog steeds veel te zeggen. En omdat we binnenkort weer uw naamdag vie ren (maandag 29 oktober), is dat een goede gelegenheid daar eens over te schrijven. Er zijn drie aanknopingspunten die mij op het spoor zetten van uw spirituele betekenis. Dat is allereerst het beeld dat we in de kerk van Moergestel van u hebben, vervolgens uw levensbeschrijving (uw vita, zoals dat heet) en tot slot de ziektebeelden waarvoor men tot u bidt en uw voorspraak aanroept. Elk van deze drie bronnen wijzen mij op een drietal thema’s, die mij veel te denken geven. E-mailadres 'Moergestel Nieuws' buro76@planet.nl HET BEELD VAN ERMELINDIS AIS ik naar uw beeld kijk, dan zie ik drie ken merken of symbolen. Allereerst zijn dat de lelies in uw hand, teken van maagdelijkheid en zuiverheid. De laatste tijd beginnen er sig nalen te komen, dat we in Nederland te ver zijn doorgeschoten met onze seksuele vrijhe den. Die signalen komen uit onverdachte hoek. Het zijn minister Plasterk (atheïst) en Catherine Keyl (voorheen presentatrice van programma’s over seks) die kritische geluiden hebben laten horen. Maar al veel langer dan deze twee laten uw lelies zien dat ‘ongehuwd zijn omwille van het Rijk der Hemelen’ en zui verheid positieve waarden zijn. In uw linkerhand houdt u een boek vast, een gebedenboek. Daarmee geeft u voor mij de waarde van het gebed aan. Bidden vraagt om rust en stilte. Bidden schept ruimte, niet zozeer om van alles te zeggen en te vragen, maar meer dat God de ruimte krijgt om tot mij te spreken. Bidden is communicatie met God, bidden is vooral een houding van ontvan gen. We zouden veel meer tijd moeten inrui men voor gebed. Dat is wat uw gebeden boek mij te zeggen heeft. Het derde kenmerk aan uw beeld is de rijke klederdracht en het kroontje dat u draagt. Het duidt op uw adellijke afkomst. Maar tege lijkertijd weet ik dat uw echte adeldom erin bestond, dat u afstand deed van rijkdom en bezit en. een leven koos van eenvoud en armoede. U relativeerde het materiële en koos voor het geestelijke. Zo leefde u volgens het woord van Jezus: “Verzamel voor jezelf geen schatten op aarde: mot en roest vreten ze weg en dieven breken in om ze te stelen. Verzamel schatten in de hemel” (Mt. 6,19- 20). Door zó te leven, in onthechting aan het materiële en gericht op het innerlijke, heeft u de hemelse kroon terecht verworven. En u stelt daarmee tegelijk lastige vragen aan ons, rijke mensen van het westen. DE LEVENSBESCHRIJVING VAN ERMELINDIS Uit uw levensbeschrijving haal ik drie dingen die voor mij de moeite waard zijn. Dat is op de eerste plaats dat u, tegen de wil van uw ouders in, koos voor een leven om alleen met God te zij». U ging uw eigen weg, of misschien beter: u volgde uw roeping. U deed niet wat van u verwacht werd, u onttrok zich aan de verplichtingen en codes die bij uw stand hoor den en ging uit eigen keuze uw weg met God. Wij, katholieken in het zuiden, die vaak zulke PATRONES TEGEN KOORTS, LAMHEID EN OOGPIJN Van oudsher komen gelovigen bij u bidden om genezing van koorts, lamheid en oogpijn. Nou zijn dat drie kwalen waar wij tegenwoor dig goede medische voorzieningen voor heb- Vooskerbos 25, Moergestel Ook voor het vernieuwen van uw rioleringen! ben. Maar als je ze op een moderne manier vertaalt, zijn het drie ziektebeelden waar ook onze eigen tijd aan te lijden heeft. De koorts waaraan wij lijden, is de stress: wij worden opgehitst en laten ons opjagen door alles wat zo nodig moet. We kennen geen rust meer en verlangen naar ‘onthaasting’. Men zou u de patrones van het onthaasten kunnen noe men. Onze lamheid is een gevolg van die gejaagdheid. We zijn vaak opgebrand, bur- ned-out, helemaal kapot. Door uw wijze van leven in eenheid met God en met de natuur wijst u ons een weg om nieuwe energie op te doen. En onze oogpijn? Ook al zijn we niet let terlijk blind, we zien het vaak niet meer zitten. We missen een perspectief: wat is de zin van ons leven? Door uw radicale keuze voor God wijst o ons een richting die ons leven weer toe komst geeft. Voor al deze kwalen waaraan wij moderne mensen lijden, houdt u ons een spiegel voor. U bent nog steeds actueel, ook na zoveel eeuwen. U geeft ons veel te denken, wat de moeite waard is. We mogen u dankbaar zijn. En we mogen dankbaar zijn, dat u weer wat meer bent gaan leven in Moergestel. U verdient het dat er een plein naar u vernoemd gaat wor den. Hopelijk wordt dat een plein met een lin deboom, zodat we rond die lindeboom kun nen samenkomen,'met elkaar kunnen pra ten, elkaar kunnen ontmoeten om het leven te delen en naar elkaar te luisteren in vreug devolle en moeilijke tijden. Een lindeboom ter ere van u, Ermelindis. Tot slot wil ik u, met de bede van het Moergestelse processie- vaandel vragen: “H. Ermelindis, bescherm ons.” Met vriendelijke groeten, Theo Schepens, pastoraal werker Redactie: Ton van Elsdingen Vu Hans Festen M Jo van Os Ireen Stieger J j Ad Wolfs Paul Dijckmans www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl gewoonte-katholieken zijn, kunnen daar heel wat van leren. In uw vita is te lezen dat u “dag en nacht de kerk bezocht". Dat u dagelijks naar de kerk ging, zal ongetwijfeld zijn geweest om de dagelijkse H. Mis bij te wonen. Het geeft ook aan, dat de kerken in uw tijd open waren; iets wat in onze tijd helaas niet mogelijk is, maar wat ik wel graag zou wensen. En tot slot: uw vita gaat terug tot de zevende eeuw. U heeft hele oude papieren. U leefde in de tijd vóórdat Sint Willibrord in onze stre ken het katholieke geloof kwam brengen. U bent veel ouder dan Moergestel; de oudste geschriften van Moergestel dateren van rond 1200. Ook dat is heel oud, vergeleken met andere plaatsen in ons land, maar uw geschie denis gaat nog veel verder terug. Het zegt iets over de historiciteit van ons geloof, in twee voudige zin. Het katholieke geloof is van heel oude datum, dat wil zeggen dat het de tand des tijds heeft doorstaan en daarmee zijn diensten heeft bewezen. En als tweede: het berust op een historische werkelijkheid, ons geloof is geen verzinsel. En daarom moeten we zuinig zijn op ons geloof en er alles aan doen om het voor toekomstige generaties te bewaren.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 9