ZATERDAG 29 EN ZONDAG 30 SEPTEMBER l® 5* 1 ST. JANSPLEIN q, it Ermelindisprocessie, unieke gebeurtenis Die Naemloose Speelers Schminken, altijd leuk Rondleiding langs bomen jong Crescendo (s)Taporkest d'Ambiejans De Kurkskes in staal Brood bakken in mobiele oven Koffieconcert Operettevereniging Con Amore Schaatsers op hometrainers Seniorenkoor Echo jachthoornblazers Horrido Uitreiking vrijwilligersprijs >aard Ketelmuziek, met zijn allen herrie maken De Alpenjagers doen 't weer jumpen, pannavoetbal, breakdance en graffiti Nostalgische spelen met plezier gespeeld •'ij Sm PAGINA 7 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2007 Na de heilige mis van 10.00 uur trekt een Ermelindisprocessie door een deel van het centrum van Moergestel. Ergens tus sen 10.45en n-°° uur vertrekt de processie waaraan meer dan 400 Moergestelnaren deelnemen. De processie vertrekt vanaf het St. jansplein, steekt over naar de Raadhuisstraat, volgt heel de Kloosterlaan en keert terug via het Rootven. In de kerk wordt de processie ontbonden. Daarna volgt de inzegening van de nieuwe Den Boogaard. De processie is ter ere van Ermelindis, een Vlaamse heilige die sinds de veertiende eeuw in Moergestel wordt vereerd. Voor in de kerk staat het eeuw enoude beeld (foto) van deze heilige, die buiten Moergestel alleen wordt vereerd in het Vlaamse Meldert. Een grote dele gatie uit Meldert komt naar Moergestel en loopt mee in de processie. Alle inwoners van Moergestel worden opgeroepen aan de processie deel te nemen. In de processie lopen onder meer mee het College van B en W van de gemeente Oisterwijk, de drie gilden en afgevaardigden van veel vereni gingen en organisaties. Het gevarieerde vermaak op het St. jansplein wordt zondag middag extra opgeluisterd door het Moergestelse amateurto- neelgezelschap Die Naemloose Speelers. Overigens zijn ze op hun manier ook van de partij bij de officiële opening vrijdag middag. Een tiental leden vrolijkt zondag het geheel op een ludieke manier op. Ze gaan verkleed, voeren allerlei acts op, in feite geven ze het St. jansplein een extra aankleding. Die Naemloose Speelers is al meer dan veertig jaar een spraakma kend gezelschap in Moergestel. De toneelspelers behoren tot de 'hoofdgebruikers' van de nieuwe Den Boogaard. Om alvast in de agenda te noteren: hun eerste optredens in de nieuwe Den Boogaard hebben Die Naemloose Speelers op 9 en 11 november. Koninginnedag in Moergestel staat bekend dat het goed georganiseerd is en dat er veel is te doen. Het is vooral een kinder feest. Een van de succesnummers op Koninginnedag in Moergestel is het schminken van kinderen. Dat doet een aantal moeders die zich dat speciaal voor Koninginnedag hebben aangeleerd. Deze vrouwen zijn bereid gevonden op zondag op het St. jansplein ook kinderen te komen schminken. Kinderen vinden schminken altijd leuk. 'Omdat kinderen zoveel fantasie hebben', aldus Eva Verhoeven, een van de schminkers. Ze kunnen kinderen naar hun wensen bedienen: vlinder, poes of draak? Zeg het maar. Dat wordt nog mooi op het St. jansplein. Mart van de Oever uit Haaren is een groot bomenkenner. Tot plezier van velen gaf hij een rondleiding langs interessante Moergestelse bomen tijdens het 'groenweekeinde' dat WieKentKunst een aantal jaren geleden organiseerde. In het program ma van het openingsweekeinde van de nieuwe Den Boogaard zitten elementen van tien jaar WieKentKunst. Omdat er veel verzoeken voor zijn binnengekomen, is Mart van den Oever opnieuw bereid twee keer in een wandeling voor te gaan langs bomen in het centrum van Moergestel waarover hij leuke, anekdotische, historische en altijd interessante verhalen kan ver tellen. De wandelingen beginnen om 14.00 uur en 15.30 uur. Zondag om 15.30 uur treedt jong Crescendo op. jong Crescendo is anderhalf jaar geleden ontstaan uit Gemengd Koor Crescendo. Een aantal leden wilde, buiten het repertoire van Crescendo, graag wat meer eigentijdse muziek ten gehore bren gen. De leden wilden daarvoor niet naar een ander koor, want lid zijn van Crescendo bevalt hen goed. Zo ontstond jong Crescendo. De groep bestaat uit pianist Bart de Graaff en de zangers Carla van Daelen, Franky van Boxtel, Jolanda Hoevenaars, Leonie Daemen, Nelly Beiten en Marij Pijnenburg. Ambiance is een Frans woord dat 'gezelligheid' betekent. De nieuwe Den Boogaard heeft een goede ambiance, zeker als (s)taporkest d'Ambiejans zondagmiddag om 16.00 uur optreedt. Het in het Brabants verbasterde d'Ambiejans is twintig jaar geleden vanuit het Moergestels carnaval ontstaan. De groep treedt uiteraard nog wel op tijdens carnaval, maar buiten deze feestperiode is d'Ambiejans zeker zo actief in binnen en buitenland. Dat het Moergestels gezelschap in de smaak valt blijkt uit de vele tientallen uitnodigingen voor optredens die men jaarlijks krijgt. Het repertoire bestaat uit Nederlandstalige deun tjes. In de nabijheid van de mobiele bakkersoven wordt nog een oud ambacht in de praktijk gebracht. Albert Nooren uit Oisterwijk is als vriend van WieKentKunst weer bereid gevonden om zijn mobiele smederij te installeren. Het is een genot om te kijken naar het werk van deze authentieke ambachtsman. Toen Albert Nooren opmerkte dat hij wel iets te maken wilde hebben op het St. jansplein, ontstond het idee hem de naam te laten smeden van de Kurkskes. Dit is de jeugdgroep van de parochie. Zondag is Albert Nooren hiermee aan de slag. Over een paar weken wordt de 'smeedijzeren' naam aangeboden aan de Kurkskes. Het siersmeedwerk komt te hangen in hun ruimte in het paro chiecentrum. Ad Kocx, Henk van Roessel en jac van Herk hebben gouwe handjes. Zij knutselden met hulp van anderen een mobiele broodoven in elkaar. Deze oven is speciaal gemaakt voor het openingsfeest van de nieuwe Den Boogaard. Zondag staan ze er mee op het St. Jansplein. Tijdens het ambachten-weekeinde had WieKentKunst veel succes met het bakken van brood in de authentieke oven van Frank van de Meijdenberg aan de Kloosterlaan. Dit smaakte naar meer. Omdat de festiviteiten nu in de nieuwe Den Boogaard of op het St. jansplein moesten plaatsvinden, kon niet opnieuw de medewerking wor den gevraagd van Frank van de Meijdenberg. Waarop de reeds genoemde heren vermetel besloten dan maar met een oven naar de nieuwe Den Boogaard te komen. De hele middag wor den brood en speculaas gebakken en kunnen appeltjes wor den gedroogd. Muzikaal wordt de zondag ingezet door een combo van Factorium. Van 11.00 uur tot 12.00 uur geven Lieke Beens en Ad Vergouwen een koffieconcert. Op het programma staan onder meer 'Sonate g mineur' van j.S. Bach, 'Pastorale' van C. Tailleferre en 'Histoire du tango' van A. Piazolla. Ad Vergouwen is coördinator en pianodocent van Factorium Oisterwijk. Lieke Beens geeft dwarsfluitles op de muziekschool van Tilburg. Dat Con Amore een gevestigde naam is, blijkt wel uit het feit dat het noemen daarvan meteen een relatie legt met operette muziek. Het Moergestelse Con Amore werkt al sinds 1973 aan een goede naam. Een groot succes waren de Weense avon den die in de oude Den Boogaard werden gehouden. In 1990 werd voor de eerste keer een complete operette gebracht: lm Weissen Ross! in de oude Den Boogaard was een doorslaand succes. Hieruit blijkt dat Con Amore sinds het ontstaan innig verbonden is geweest met Den Boogaard. Het is voor deze vereniging dan ook vanzelfsprekend om op zondag om 14.00 een optreden te verzorgen. De plannen voor de toekomst zijn onder meer het geven van een jaarlijks concert in de nieuwe Den Boogaard. De veranderingen gaan snel. Twintig jaar geleden was er nog zoveel natuurijs, dat het gewoon voor de hand lag om een schaatsdub op te richten. De Vennen is ont staan omdét er natuurijs was. Nu natuurijs tot het verleden lijkt te behoren, bestaat de schaatsdub bij de gratie van kunstijs. De leden zijn 'thuis' op de kunstijsbaan in Eindhoven, maar ze zijn ook op andere fronten actief, ‘s Zomers wordt er gerace- fietst en een afgeleide daarvan zijn de wedstrijden die op hometrainers worden gere den. Zondag presenteert schaatsdub De vennen zich in de nieuwe Den Boogaard door middel van een hometrainerwedstrijd. De gemiddelde leeftijd van de 38 leden van Seniorenkoor Echo is 76 jaar, aldus Riet op 't Hoog-Heijms. Logisch als je weet dat drie leden boven de 90 zijn. Dat zijn: Miet van Zon, Will Flier en Corrie Verhoosel. Ondanks hun hoge leeftijd, zijn ze volop actief in Echo, net als de overige leden overigens. Hoe actief dit muzikaal gezelschap is, blijkt onder meer uit het feit dat Echo komend jaar in mei de regionale korendag organiseert. In de nieuwe Den Boogaard uiteraard. Zondag om 15.00 uur treedt Seniorenkoor Echo op. Het koort brengt zowel religieuze als profane liederen. Een van de liederen die ze zeker zullen zingen is 'Zacht als de stem van een engel'. Met jachthoorn Blaasgroep Horrido-Moergestel is Moergestel een bijzondere muziekgroep rijk. Horrido bestaat sinds 1980. Een van de oprichters was Moergestelnaar Adrie Oerlemans, dirigent van Horrido en Nederlands kampioen solo jachtho- rnblazen. Hij is overigens het enige lid afkomstig uit Moergestel, want de muzikanten komen werkelijk uit heel het land. Muzikaal staat Horrido landelijk hoog genoteerd. Horrido (een jagersgroet) is zondag van 13.00 uur tot 14.00 uur te beluisteren. Er worden vooral werken uigevoerd van de Duitser Stief. Hij componeerde onder meer de bekende Hubertusmars. De Moergestelse vrijwilligersprijs wordt zondag om 13.30 uur in de nieuwe Den Boogaard uitgereikt. Net als de reuzen is deze vrijwilligersprijs een initiatief van de Stichting WieKentKunst. De prijsuitreiking zelf wordt gedaan door burgemeester Y. Kortmann. De prijswinnaar is al weer de zevende op rij. De voorgaande Moergestelnaren die een bronzen beeldje van de reuzin Ermelindis kregen, waren: Eddie Hurkmans, Kees van de Loo, jo Denissen-van Kerkoerle, jo Denissen-van de Wouw, de Kerkhofgroep en vorig jaar Scouting St. Jan. De jurering wordt gedaan door een groep betrokken Moergestelnaren onder voorzitterschap van Hennie van Schooten. Het wordt zeer op prijs gesteld als zoveel mogelijk Moergestelnaren deze prijsuitreiking bijwonen. Vrijwilligers zijn immers het cement van de Moergestelse samenleving. Tussen 10.00 uur en 14.00 uur verzorgt MTV live-uitzendingen van de festiviteiten in de nieuwe Den Boogaard. Op andere momenten worden ook opnamen gemaakt (zoals tijdens de 'Mis met 4 Heren' op vrijdagavond). Deze opnamen worden zondag 30 september al uitgezonden. Voor de bezoekers van de openingsfestiviteiten zijn de live-uitzendingen een mooie gelegenheid het werk van MTV van dichtbij te bekijken. Aansluitend op de processie en de inzegening van de nieuwe Den Boogaard vindt een tweede hoogtepunt van het zondag- middagfeest plaats. Dat is het 'Ketelmuziekconcert'. Alle inwoners van Moergestel worden opgeroepen om met alles wat herrie maakt naar het St. Jansplein te komen. Dat kan écht Alles zijn: potten en pannen, emmers, kliko's, wasborden, blik ken, fluitjes, trommels, toeters en bellen.... Als het maar herrie maakt. Onder leiding van dirigent Willy van Maasakkers en onder begeleiding van de slagwerkgroep van Prinses Juliana wordt gezamenlijk het 'Ketelmuziekconcert' uitgevoerd. Na een paar keer proberen, gaat dat Tukken. Meedoen is dé manier om de vreugde uit te drukken voor de nieuwe Den Boogaard. Het wordt écht een unieke happening, niet in de laatste plaats omdat voor dit 'Ketelmuziekconcert' door een componist een speciaal muziekstuk is geschreven. Dat is een primeur voor Nederland. Een Gèèsels muzikaal fenomeen is en blijft De Alpenjagers, ook wel ‘Moergestels Gemeenschapsorkest' genoemd. De groep werd in 1966 opgericht en in 1976 ontbonden, maar na een hernieuwd optreden in 2002 worden De Alpenjagers ste- ds opnieuw gevraagd. Het staat buiten kijf dat veel Moergestelnaren verguld zullen zijn met het feit dat De Alpenjagers zondag het laatste 'muzikale' woord hebben in de nieuwe Den Boogaard. Ze treden op vanaf 17.00 uur. De Alpenjagers komen voort uit het Moergestels carnaval. Oorspronkelijk heette de groep Gestelse Blaoskapel, later omgedoopt in De Alpenjagers. Begonnen met het maken van Beierse blaasmuziek, werden de muzikale bakens verzet richting amusementsmuziek. In het jongerencentrum van Hilvarenbeek is een speciale vloer in gebruik genomen voor het spelen van Pannavoetbal, stond onlangs te lezen in het Brabants Dagblad. Dit maakt duidelijk dat Pannavoetbal populair is onder de jeugd. Deze tak van sport wordt zondag dan ook gedemonstreerd tussen 14.00 uur en 17.00 uur. 'Panna' is Surinaams en betekent 'poort'. De kunst van deze jongerensport is de bal tussen de benen ('Poort') van de tegenstander te spelen. Dan zijn er nog demonstra ties van de mateloos populaire jeugddans 'Jumpen', dat overigens op het St. jansplein ook kan worden geleerd. Verder zijn er demonstraties van 'breakdance' en van het maken van kunstwerken door middel van de graffititechniek. Allemaal voorbeelden van hedendaagse cultuur die op het St. jansplein worden gepresenteerd. Op het St. jansplein zijn verschillende spelletjes en spelen bij elkaar gebracht. Een aan tal van deze spellen valt onder de categorie 'nostalgisch', maar toen WieKentKunst destijds het 'spelletjesweekeinde' organiseerde vielen die zeer in de smaak. Deze spellet jes zijn ruim twintig jaar geleden gemaakt door de drie Moergestelse gilden. Een daar van is een steekspel (foto) waarbij de kinderen op de rug van een houten paardje zitten. Nostalgisch is zeker ook het proppenschieten (foto), ook wegens succes geprolongeerd. De Moergestelse KPJ is weer van de partij met 'spijkerbroekhangen' (foto) en 'spijkersl- an' (foto). Andere spelletjes zijn: vogelpik en de twister. Bijzonder is de 'Puzzel van de Vurhaai’. Toen deze buurtvereniging onlangs vijftig jaar bestond, is op de Oisterwijskeweg een groot feest georgani seerd. De leden knutselden zelf verschillende spellen in elkaar. Een daarvan was een grote puzzel, prachtig om te zien en gei nig om te doen. Als klap op de vuurpijl (letterlijk) staat op het St. Jansplein een originele Kop van jut. Uiteraard kunnen met al deze gratis spelletjes leuke prijzen worden gewonnen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 7