MTV doet verslag van openingsweekend ‘Den Boogaard’ Aphrodite I Processie ter ere van Ermelindis Een lekkage met onverwachte gevolgen BAKKERIJ KOUWENBERG TWEESVELÊRS 4 APPELHEERTJES 440 CROISSANTS (4+1 GRATIS) O 25 10 LEKKERE BROODJES ScftiCdeTWerfcjm l© :O° •41 Weekblad voor Moergestel WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2007 - 31e JAARGANG - Nr. 1442 Huidverzorgingsinstituut y Lees alles over de opening van ‘Den Boogaard’ op de pagina’s 5, 6, 7 en 8!!! Die 13e september 2007 zou een dag hebben kunnen zijn als zovele in het gezin van Peter en Corien Wolfs-De Kroon, ware het niet dat er in de keuken een lekkage geconstateerd werd, die die dag “alles op zijn kop zette”. Aan de Heuvelstraat 16 te Moergestel was de interne verbouwing juist achter de rug en alles leek erop, dat men in alle rust de hec tische tijd van bouwen en sjouwen voor gezien kon houden. Om kwart voor zeven werd die avond de lek kage in de keuken aan een onderzoek onder worpen en door het hak- en breekwerk in de vloer kwam er een dekseltje met theepotje te Voor de officiële opening van Den Boogaard zijn enkele honderden (direct) betrokkenen uitgenodigd. Omdat daarbij niet iedereen aanwezig kan zijn zal MTV rechtstreeks verslag uitbrengen van deze officiële gelegenheid, a.s. Vrijdag 28 sep tember van 16.30-17.30 uur kunt u de opening volgen via uw eigen MTV-kanaal. Naast de officiële opening vinden er nog tal rijke activiteiten plaats in het kader van deze opening. Ook daarvan kunt u via MTV genie ten. Op zondag 30 september nl. kunt u vanaf 10.00 uur vier uur lang genieten van een live- uitzending vanuit Den Boogaard. Het is een officiële processie. Dit betekent dat aan het eind van de processie onder een balda kijn en geflankeerd door acolieten met flambou wen en wierook pastor Theo te Wierik het Allerheiligste meedraagt. In de processie wor den verder relikwieën meegedragen van de hei lige Ermelindis en beelden van heiligen die van belang zijn binnen Moergestel, namelijk van Maria, Johannes de Doper en Ermelindis. Ermelindis is een Vlaamse heilige die in de achtste eeuw leefde in Meldert, nabij Hoegaarden. In Meldert is nog steeds sprake van een zeer sterke Ermelindisverering. In de processie loopt een grote delegatie uit Meldert mee. Buiten Meldert is het Brabantse Moer gestel de enige plaats met een Ermelindis verering. Deze bestaat sinds de veertiende eeuw. jes van degenen van wie hij de woning gekocht heeft, over de tafel schuift, “zij kunnen het niet meer vertellen”. Hij geeft daarbij tekst en uit leg van Petrus Pijnenburg, geboren op 19-08- 1847 en overleden op 31-01-1926 en van Cornells Pijnenburg, geboren op 22-07-1854 en overleden op 29-12-1907. De vondst is “helder”, de herkomst en de waar de van de vondst kunnen mogelijk toch nog eens later aan het licht gebracht worden. Kort na de Tweede Wereldoorlog kwam de klad in deze verering. De laatste jaren is in Moergestel sprake van een hernieuwde belang stelling voor deze heilige. Voorbeelden daarvan zijn de bouw van een reuzin die naar haar is genoemd, het instellen van een vrijwilligersprijs, de productie van een Ermelindisbier en recent het plan om een plein naar haar te noemen. Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Telefoon 013-5424177 De voorbereiding van de processie heeft meer dan een halfjaar gekost. Alles was daarbij gericht op grote zorgvuldigheid, eerbied en waardig heid. De processie trekt meteen na de mis van 10.00 uur. In de processie lopen zangkoren mee, de drie gilden, bruidsmeisjes, het College van B. en W. van de gemeente Óisterwijk, ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van de Vlaamse gemeente Hoegaarden en verte genwoordigers van uiteenlopende organisaties als voetbalvereniging, ponyvereniging, scouting en brandweer. De processie duurt ruim een half uur en wordt in de kerk ontbonden. Aansluitend wordt het nieuwe cultureel cen trum Den Boogaard ingezegend. De processie is georganiseerd in nauw overleg met de Moergestelse parochie St. Jans Onthoofding. In de processie lopen meer dan vierhonderd vertegenwoordigers mee van alle geledingen van de Moergestelse samenleving. De processie moet een uitdrukking zijn van de saamhorigheid van dit Brabantse dorp. Onder de deelnemers zijn veel jongeren. Voor het eerst in meer dan een halve eeuw trekt zondag 30 september vanaf 11.00 uur ’s morgens weer een processie door Moer gestel. De processie is ter ere van Ermelindis, een heilige die sinds de veertiende eeuw in Moergestel wordt vereerd. Er zijn drie aan leidingen tot het houden van deze processie: het 75-jarig bestaan van het kerkgebouw, de opening van het nieuwe cultureel centrum Den Boogaard en het tweede lustrum van de culturele organisatie Stichting WieKentKunst. meesterte- kens zijn echter verschillend, omdat elke muntmeester zijn eigen signatuur kende. Zo komen op de munten van 1845 - 1874, de periode waarvan de gevonden munten afkom stig zijn, de muntmeestertekens van EC.G. Poelman (lelie), H.A. Bake (lelie met parel) en H.A. van den Wall Bake (zwaard) voor. De door Corien en Peter aangelegde lijst geeft het navolgende beeld, waarbij het tussen haakjes geplaatste cijfer het aantal munten aangeeft van dat jaar: 1845 (2), 1846 (1),1847 (8), 1848 (3), 1850 (2), 1852 (1), 1854 (3), 1855 (1), 1857 (1), 1858 (2), 1865 (1), 1867 (3), 1868 (1), 1869 (1), 1870 (2), 1871 (2) 1872 (8), 1873 (6) en 1874 (4). De mun ten geven een verschillende beeltenis te zien, van zowel Willem II als van Willem III. Koning Willem II kende een relatief korte regerings periode, van 1840 - 1849, waarna hij door zijn vader, Willem III werd opgevolgd die een lange regeringsperiode kende, namelijk van 1849 - 1890. Hij trouwde voor de tweede keer nog op 61-jarige leeftijd met de twintig jaar jonge Emma van Waldeck-Pyrmont, die later regen tes werd voor de toen nog té jeugdige Wilhel mina. Vader Harrie Wolfs, die 47 jaar in het door hem destijds aangekochte pand gewoond heeft, heeft nooit geweten dat er altijd een “zilverschat” in de keuken aanwezig moet zijn geweest. “En,” zo zegt hij, waarbij hij twee gedachtenisprent- Hierin zullen tal van activiteiten van zaterdag en zondag de revue passeren. Daarnaast zijn er natuurlijk interviews met diverse (oud-)gebrui- kers van Den Boogaard. De fervente radio-luisteraars kunnen echter ook (zij het zonder beeld) afstemmen op de kabel 87.5, maar op het MTV-kanaal kan men sowieso alles volgen. Al met al een mooie gelegenheid om, ook als u niet in de gelegenheid bent om alle activitei ten te volgen, niets te hoeven missen. Vrijdag 28 september: 16.30-17.30 uur. Zondag 30 september: 10.00-14.00 uur. p Huidverzorgingsinstiti Kerkstraat 21, Óisterwijk, tel. 5217326 info schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl voorschijn, dat min of meer achteloos opzij werd gezet. Die avond waren er namelijk nog sociale verplichtin gen: enerzijds moest de ouderavond met een bezoek vereerd worden en anderzijds maakte het ongeluk van twee kinderen van familie in Spoor- donk het noodzake lijk om daaraan voor rang te verlenen. Bij thuiskomst werd het gevonden theepot je aan een nader on derzoek onderworpen en tot grote verrassing bleek dit gevuld te zijn met maar liefst twee ënvijftig 2*/2-gulden stukken, die de beelte nis droegen van Ko ning Willem II en Koning Willem III. Het inmiddels late uur zou er mogelijk debet aan hebben kunnen zijn, dat men zich in de ogen wreef, maar toch was het meer het zien van deze “zil verschat”. Het plan werd opge vat om de volgende dag contact op te ne men met de plaatse lijke Rabobank, die op haar beurt doorverwees naar de Nederlandse Bank. Corien volgde de aanwijzing van die laatste bankinstelling om toch maar eens contact te leggen met de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht. Van die zijde werd het idee geopperd om “langs de komen, zodat de waarde van de vondst vast gesteld kon worden” en tevens gaf men het advies om de munten vooral niet met poetsmid delen of anderszins te lijf te gaan. Uiteraard worden de munten met meer dan gewone belangstelling bekeken en Corien en Peter maken inmiddels een lijst op met het jaar waarin de munten geslagen zijn en ontdek ken ondertussen allerlei details, die onderlin ge verschillen aangeven. Zo is de “Mercurius- staf” het muntteken, dat vanaf 1815 tot heden door de Utrechtse Munt gebruikt is. De munt- Op zondagmorgen 30 september nieuw leven voor oud gebruik Goed idee, bij koffie of thee! Bijzondere vondst 3 'J’z. me fa Ui lirlwarrnrninncincti+i it it Uitgave en redactie: Buro ‘76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013)513 2268, Fax (013)513 2871, E-mail buro76@planet.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot en met maandagavond. Hans en Will Bax-Habraken Huysackerstraaf 27, 5066 XP Moergestel tel.: 06-53514397 of 06-22997569 e-mail: baxha@home.nl oeraesse AL RUIM «0 JAM FIHSR.EZIER J 3J°

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 1