25e Wandelavondvierdaagse toch succes ondanks treurige slotavond RONDOM DE KERK RE/MAX De makelaar dicht bij huis! 89 801 00 OOh ben deze medeopgezet en 25 jaar mee georga niseerd. Mede hierdoor maar ook omdat we de wandelvierdaagse in Moergestel overeind wil len houden zijn we nu op zoek naar mensen die actief aan de organisatie van de wandelavond vierdaagse willen deelnemen, zij zijn van harte welkom. We zitten vooral verlegen om mannen voor hand en spandiensten, maar iedereen die de wandelingen een warm hart toedraagt is van harte welkom, want het zou toch diep treu rig zijn als de Stichting door gebrek aan mede werkers moet worden opgeheven. Indien u belangstelling hebt neem contact op met het secretariaat (tel. 513 2207). De wandelavondvierdaagse voor 2008 is gepland van dinsdag 3 t/m vrijdag 6 juni 2008 (onder voorbehoud). Wij wensen ieder een prettige vakantie en een fijne zomer. De Organisatie van de Wandelavondvierdaagse Terugkijkend op de wandelavondvierdaagse van 2007 mogen we dit jaar toch zeg gen dat deze geslaagd genoemd mag worden. Het weer was de eerste drie dagen fantastisch, maar de afsluiting kon niet slechter. Dit jaar waren er 631 betalende wandelaars, die voor een medaille gingen, dat waren er 75 minder dan in 2006 maar toch voor Moergestel een flink aantal. DE JOHANNESRAMEN IN DE KERK VAN MOERGESTEL werd neergezet.. Het officiële gedeelte kwam door de ontstane situatie een beetje in de knel, maar na wat improvisatie zijn toch alle betrok kenen door wethouder Wagenmakers in de bloemetjes gezet, Vooral de 5 dames die voor de 25e keer gelopen hebben kregen extra aan dacht, dit waren de dames: van Aarle, Derksen, Mulders, Op ’t Hoog en Verouden, wij waren het met de wethouder eens dat de mannen het afhebben laten weten. Ook de 5 medewerkers van de organisatie die 25 jaar in de organisa tie zaten kregen aandacht van de wethouder en van een afgevaardigde van de Nederlandse Wandelsport Bond, het betrof Ricky Martens, Ad Schoenmakers, Adrie Kouwenberg, Ton van Elsdingen en Ton va der Dussen. Zij ont vingen ook nog een speld van de Bond. Na deze 25e wandelavondvierdaagse zijn 3 per sonen uit de organisatie gegaan, 2 ervan heb- Deze aantallen zijn als volgt over de afstanden verdeeld: 473 voor de 5 km. 128 voor de 10 km. en 30 voor de 15 km. De organisatie is met deze aantallen heel blij, hieruit blijkt al 25 jaar dat een wandelavondvierdaagse in Moergestel niet weg te denken is. Tegen de wandelaars wil de organisatie zeggen denk er eens over na om volgend jaar nog meer in te schrijven vqot de 10 of 15 km, het is nl. veel rustiger lopen en de routes zijn veel mooier en voor de lopers voor de grote Nijmeegse en Apeldoornse vierdaag se is de 15 km een mooie training. Om elk jaar deze wandelavonden tot een suc ces te brengen is er veel hulp nodig, en die heb ben we weer opnieuw gekregen van een aantal vrijwilligers, sommige vrijwilligers ook al voor de 25e keer, zoals posten, brigadiers, inschrij vers, of andere functies. Zonder uw hulp is dit grote sportevenement met Moergestelse men sen niet te organiseren. De organisatie is hen daarom weer zeer erkentelijk en hoopt ook in 2008 weer op hun hulp te kunnen rekenen. Wij zijn alle hulpverleners erg dankbaar, dus heel hartelijk dank hiervoor. Huize Stanislaus voor de opslag van de materialen en de koffie e.d., mensen van de E.H.B.O., Hertog Jan voor het gebruik van de speelplaats, de mensen van MTV en Moergestel-Nieuws voor de mooie foto’s, de Harmonie, die toch start klaar stond om de wandelaars op te halen, (s)taporkest d’Ambiejans voor de sfeer op het plein, de gemeente voor het gebruik van de vlaggen, de politie voor de instructie van de brigadiers, De mensen van het Oranjecomité, ook de mensen die we vergeten zijn, maar ook voor hun hulp in welke vorm dan ook is de Stichting zeer dankbaar. Verder zijn we natuurlijk alle spon sors zeer dankbaar, want zonder uw hulp is dit evenement moeilijk te organiseren. Omdat het dit jaar de 25e keer was en de orga nisatie tijd nog moeite had gespaard om er iets extra’s van te maken, zijn we dit jaar ook veel dank verschuldigd aan een aantal extra men sen o.a. de mensen van de Naemloose Speelers, hartelijk dank want jullie hebben een voortref felijke “vossenjacht” georganiseerd, wij hebben heel veel positieve reacties gehad. Ook dank aan Koen Hessels, ondanks dat de wandelingen afgelast werden heeft hij toch voor een beperkt publiek gezongen, zodat voor de overgebleven mensen toch nog een aardige sfeer op het plein PAGINA 5 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 11 JULI 2007 1 Johannesramen De meest opvallende ramen in de kerk zijn Omdat Zacharias dit niet geloofde verkon digde Gabriël ook dat hij stom zou zijn tot aan de geboorte van zijn zoon. Toen het kind geboren was, vroeg men aan Elisabeth hoe het kind moest heten. Men verwachtte: Zacha rias, naar zijn vader, maar Elisabeth was het daar volstrekt niet mee eens: “Johannes moet hij worden genoemd". Niemand in de familie heette echter zo en daarom vroeg men het met gebarentaal ook aan Zacharias. Deze vroeg een schrijftafeltje en schreef daarop de naam: Johannes. Op datzelfde ogenblik was hij van zijn stomheid genezen. Dit tafereel zien we afgebeeld in het onderste gedeelte van het raam. Tweede raam: Visitatie en prediking De bovenzijde van het tweede raam toont de Visitatie: Maria ontmoet haar nicht Elisabeth. De evangelist Lucas verhaalt: “In die tijd dan begaf Maria zich op weg en vetrok met spoed naar het bergland, naar een stad van Juda. Ze kwam aan bij het huis van Zacharias en begroette Elisabeth. Zodra Elisabeth de begroeting van Maria hoorde, sprong het kind in haar schoot op en Elisabeth werd vervuld van de Heilige Geest. Met luide stem begon zij te spreken: “Gezegend zijt gij onder de vrouwen en gezegend de vrucht van uw schoot”. Waarop Maria de prachtige tekst spreekt die wij kennen in het Magnificat: “Mijn ziel verheerlijkt de Heer, mijn geest jubelt voor God, mijn Redder, omdat Hij neerzag op de geringheid van Zijn dienstmaagd”. In de onderkant van het tweede raam zien we Johannes predikend in de woestijn. Hij wijst het Lam Gods aan, zoals vermeld in het evan gelie van de evangelist Johannes, hoofdstuk 1, vers 20: “De volgende dag zag hij Jezus naar zich toekomen en hij zei: “Zie het Goddelijk Lam, dat de zonden van de wereld wegneemt. Van Hem heb ik gezegd: Na mij komt een man, die boven mij staat, omdat Hij eerder bestond dan ik. Ook ik kende Hem niet, maar daarom kwam ik dopen met water, opdat Hij in Israël bekend zou worden". Derde raam: Doop en onthoofding. In de bovenkant van het derde raam is te zien, hoe Johannes Christus doopt Daaronder is het tafereel te zien, waaraan de kerk van Moergestel zijn naam ontleent, name- lijk het verhaal van de onthoofding van Johannes. Toen Johannes predikend rondtrok was Herodes koning in het land. Omdat Herodes de vrouw van zijn broer Filippus tot vrouw had genomen, werd hij door Johannes berispt. Herodias, de vrouw van Filippus Herodes was daarom kwaad op Johannes en wilde hem doden, maar zij kreeg daartoe geen kans, omdat Herodes toch ontzag had voor Johannes. Voor Herodias kwam echter een gunstige gelegenheid bij een feest dat Herodes gaf voor zijn hoogwaardigheidsbe kleders en officieren. Op dat feest trad Salome, de dochter van Herodias, op met een dans. Herodes wilde haar bedanken en zwoer met een eed, dat hij haar als dank alles wilde geven wat zij maar wilde. Opgestookt door haar moeder Herodias vroeg Salome toen om het hoofd van Johannes. Herodes schrok, maar hij kon niet meer terug. Hij liet Johannes onthoofden en het hoofd op een schaal aan Salome aanrei ken. Dat moment is afgebeeld in het onder ste deel van het derde raam. (Dit tafereel is ook te zien op het schilderij dat hangt in de zuidelijke dwarsbeuk). Vierde raam: relatie met Moergestel. Het vierde raam laat de relatie zien tussen Moergestel en zijn patroon, Johannes de Do per. Boven in het raam zien we Christus als koning, met daarnaast Johannes de Doper, die de kerk van Moergestel in zijn armen draagt. In het onderste deel van het raam zien we de bevolking van Moergestel opkij ken naar Christus en Johannes. We zien hier bij ook pastoor Janssen, burgemeester Bar doel, de toenmalige kapelaan Vissers, de overste van Stanislaus en nog enkele beken de en onbekende Moergestelnaren uit die tijd. Financiering Over de financiering van de ramen is slechts bekend wat pastoor Janssen in het Registrum Memoriale optekende: op 20 mei 1938 een schenking van 600 gulden voor de toekom stige ramen door Mej. Martina Reijnen, en op 16 juni 1939 een schenking van 100 gulden door de dames Maeijer. Ten aanzien van het vierde raam noteert hij: “De fa. van Gils (de heer Jan) stelde mij zondag 3 augustus 1941 de som van zevenhonderd en vijftig gulden ter hand, bestemd voor het vierde gebrand schilderde raam in het priesterkoor. God belo- makelaars o.g. Pieter Burgers Erik Welten ne de milde gever. Toen wij van Hr Ninaber vernamen dat het raam 945 gulden zou kos ten, werd het geld direct door de firma bijbe taald". Toon Ninaber van Eijben Antonius Cornelis (Toon) Ninaber van Eijben werd geboren op 21 december 1896 te Scheveningen. Toen hij vijfjaar oud was wilde hij al schilder worden. Hij ging studeren aan de Kunstacademie van Den Haag en na afron ding van zijn studie gaf hij enige tijd les aan een middelbare school. Hij ging vervolgens naar Parijs om zich daar verder te ontwikke len in de schilderkunst. Hij woonde daarna jaren in Zuid- en Midden-Europa: Italië, Oostenrijk, Montenegro. Bij periodes werkte hij ook in Nederland, schilderde daar portret ten en landschappen en schiep monumentaal werk. In 1938 kwam hij vanwege de mobilisatie snel naar Nederland terug, trouwde daar in 1940 en ging eerst in Scheveningen wonen, later in De Bilt en Den Bosch. In 1944 verhuisde hij tenslotte met zijn vrouw en kinderen naar Boxtel, waar hij tot zijn dood bleef wonen. Hij kreeg zeven kinderen, van wie enigen door hun vader ook geïnspireerd werden voor een loopbaan in de wereld van de kunst. Als schilder maakte Toon Ninaber van Eijben veel landschappen en portretten. Als etser schiep hij drogenaaldetsen, o.a. van het vogel leven in de duinen bij Scheveningen. Ook houtsneden vervaardigde hij: boekillustraties en affiches. Tenslotte voerde hij veel opdrach ten uit voor kerken en kloosters, scholen, woningen, kantoorgebouwen, musea, een sanatorium en een universiteit: muurschilde ringen, reliëfs, mozaïeken, glas-in-loodramen, smeedwerk, meubelontwerpen, emaillepa- nelen, etc. Toon Ninaber van Eijben was zoon van een gereformeerde vader en een katholieke moe der. In het gezin werden de jongens gerefor meerd en de meisjes katholiek opgevoed. Toen Toon 18 jaar was koos hij echter heel bewust en uit volle overtuiging voor het katho lieke geloof. Dat geloof zat bij hem heel diep en dat was voor hem ook de aanleiding om uiteindelijk naar het katholieke zuiden te ver huizen. Door de speciale band die hij had met de katholieke kerk kreeg hij bijzondere aan dacht voor religieuze kunst en glas-in-loodra- men in het bijzonder. Als ambachtsman voer de hij zijn werken zelf uit en liet de uitvoering niet over aan een glasatelier. Elk stuk glas werd door hemzelf uitgezocht ën de grisaille door hemzelf aangebracht. Omdat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog niet lid werd van de Kulturkammer - het door de Duitse bezetter ingestelde lichaam, waarvan alle kunstenaars, ingedeeld in gilden, lid moesten zijn - kreeg hij echter geen officiële opdrachten. Maar in de familie gaat het ver haal, dat hij tijdens de oorlog de ramen voor onze kerk telkens in deeltjes in zijn fietstas naar Moergestel bracht. Op 19 april 1977 is Antonius Ninaber van Eijben in Boxtel overleden. TvE Redactie: Ton van Elsdingen yy Hans Festen Jo van Os ji Ireen Stieger JI Ad Wolfs 41 Paul Diickmans Vision Makelaardij Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013)468 8259 In de kerk van Moer gestel bevinden zich een aantal glas-in- loodramen. Het meest onbekend, want vanuit de kerk niet zichtbaar, is het grote Ceciliaraam dat in de torenmuur zit boven de ingang. Het is helaas aan het oog van de kerkgangers onttrokken door het orgel. Het raam is van de “glazenier en hofleveran cier van Z.H. de Paus" Wilhelm Derix uit Goch bij Nijmegen. Het werd geplaatst op 21 december 1927. Achter in de kerk zien we twee ramen van de hand van Egbert Dekkers, de priester-kunste- naar, die rector was van het klooster van de Zusters van Liefde Stanislaus. De beide ramen, links en rechts van de ingang stellen heiligen voor die nauw betrokken zijn bij Moergestel. Het raam bij het Maria-altaar beeldt af de heiligen Crispijn en Crispinianus, die beiden patroon zijn van schoenmakers, leerlooiers en leerbewerkers, beroepen waar in van oudsher veel inwoners van Moergestel werkzaam waren. Het raam aan de andere zijde, bij de Gedachteniskapel, beeldt af de H. Isidorus, patroon van de boeren en de H. Ermelindis, hier als patroon van de veehou ders, omdat de vroegere melkfabriek van Moergestel naar haar was vernoemd. Boven het tabernakel in het voormalige St. Jozefaltaar voor in de kerk bevindt zich een roosvenster met een abstracte voorstelling in warme kleuren. In de wand van de zuidelijke dwarsbeuk bevinden zich twee ramen, vervaardigd door Toon Ninaber van Eijben, geplaatst in 1941 en geschonken door de heer Carol Schade en zijn echtgenote mevrouw Jeanne Schade- van Kempen. Het ene geeft het leven weer van de heilige Carolus Borromeus, het andere het leven van de heilige Jeanne d'Arc, patroon heiligen van beide echtelieden. Kijk voor ons actuele huizenaanbod op: www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Aankoop- en verkoopbegeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week! www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl natuurlijk de vier grote,’ lange ramen in de absis. Ook deze ramen zijn vervaardigd door de kunste naar A.C. (Toon) Ninaber van Eijben uit Boxtel en stellen episo des uit het leven van Johannes de Doper voor en de relatie van Moergestel met zijn patroon Johannes. In het eerste raam zien we wat aan de geboorte van Johannes voorafging. Johannes’ ouders, Zacharias en Elisabeth waren hoogbejaard en Elisabeth onvrucht baar. In het bovenste deel van het eerste raam zien we afgebeeld hoe de engel Gabriël desondanks aan hen kwam melden dat hun gebed was verhoord. Zij zouden een zoon krij gen en de engel meldde: “Hij zal groot zijn voor de Heer en vele kinderen Israëls zal hij bekeren tot de Heer hun God”.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 5