moorman Rondrit door Belgie met Motorclub Moergestel Agenda Vision RONDOM DE KERK Bierproefavond en Lentebier- fietstocht 98 00 RE/MAX Moergestels Ermelindisbier in Vlaams parochieblad De makelaar dicht bij huis! faar herkomst van het befaamde witbier. AUTOMOBIELBEDRIJF Soms zijn de uitgekozen weggetjes zelfs zo smal dat het lijkt of je op een fietspad rijdt. Hieruit blijkt dan ook het karakter van de rit: een TOER-rit. De snelheid zal daarom ook meer onder dan boven de 60 Km. per uur uitkomen. Hierdoor kunnen we volop genieten van de Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto’s ZATERDAG NA 12.00 UUR GESLOTEN! INZEGENING, EERSTE STEEN EN INWIJDINGSKRUISJES GROTE VIERING 75 JAAR PAROCHIEKERK ‘PftROCMf Zondag 3 juni Op zondag 3 juni 2007 gaat Motorclub Moergestel een mooie toertocht maken door België. Hierbij wordt gereden over zoveel mogelijk landelijke wegen. bosrijke omgeving en van enkele heuvelachti ge stukken. We passeren op korte afstand het circuit van Zolder (de omloop van Terlaemen) maar we blijven ook in deze omgeving met een gematigde snelheid rijden vanwege de mooie uitzichten. De lengte van de rit is ongeveer 270 km. We starten zoals gewoonlijk bij café 't Centrum waar Bart en Moniek een lekker bakje koffie hebben klaarstaan. Bij inschrijving ont vangt u een routebeschrijving en een bon voor soep met broodjes na afloop van de rit. De start is tussen 10.00 en 10.30 uur. Graag tevoren aanmelden t/m vrijdag 1 juni bij Pieter van der Steen, Oostelvoortjes 12, 5066 CE Moergestel, tel. 513 1976 06- 55963604. e-mail: p.vdsteen@zonnet.nl; internet: google naar "Motorclub Moergestel" Het Moergestels Ermelindisbier is ook in Vlaanderen niet onopgemerkt geble ven. Onder de kop 'Ermelindis bier 9%’ wordt aan dit in 2005 met succes geïnt roduceerde bier aandacht besteed op de voorpagina van het parochieblad van Lovenjoel. Dit plaatsje ligt op tien kilometer van Meldert, waar de verering van Ermelindis vandaan komt. Lovenjoel kent jaarlijks op tweede pinksterdag een zeer oud ritueel waarin Ermelindis cen traal staat. Van oorsprong is mogelijk sprake van een vóór-christelijk gebruik. In het parochieblad dat verscheen woensdag voor Pinksteren werd breeduit aandacht besteed aan Ermelindis in Lovenjoel. Als curiositeit wordt op de voorpagina melding gemaakt van het Moergestelse bier. In een toelichting op het artikel zegt pastoor Honoré Vinck van Lovenjoel benieuwd te zijn naar de smaak. Lovenjoel ligt nabij Hoegaarden, plaats van Komende vrijdag 1 juni is het weer bier proefavond. Dit maal zullen we weer verrast worden door de altijd mooie keuze van onze leden Jan en Bea. Dit is tevens de laatste proefavond van dit seizoen. Juli en augustus nemen wij lek ker vakantie en hopen iedereen weer te begroeten, met de vakantiebieren op onze jaarlijkse Vakantiebieren proefavond!! Zoals altijd bent u welkom vanaf20.30 uur in Café De Brouwer aan het Rootven. De prijs voor deelname aan deze avond is €10,50 p.p. Op 3 juni gaan wij ook deelnemen aan de Lentebier-fietstocht. Vanaf 12.00 uur kunt u starten vanaf Café de Brouwer om een leuke fietsroute te maken langs de mooie biercafés die onze omgeving rijk is. Deelname is 3,50. Als alle oplossingen goed zijn maakt u ook nog kans op een mooie prijs. Iedereen is van harte wel kom om hier aan deel te nemen. Donderdag 31 mei Open inloop; 19:00 - 23:00 uur Vrijdag 1 juni Afterschool; 15:30- 17:30 uur open inloop; 19:00-01:00 uur Zaterdag 2 juni Picknicken; 14:00 - 16:00 uur entree €2,00; vanaf 6 jaar; Neem je fiets mee!! Dinsdag 5 juni Afterschool; 15:30- 17:30 uur Open inloop; 19:00 - 23:00 uur Woensdag 6 juni Bingo; 13:30- 15:30 uur/entree 1,20; vanaf 6 jaar; Win de coolste prijzen!! Afterschool; 15:30 - 17:30 uur just girls; 19:00-20:30 uur/entree 1,- H. PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 30 MEI 2007 I -2- TvE PAULUS makelaars o.g. Pieter Burgers Erik Welten Wanneer we door de kerk naar voren lopen, zien we, op de kruising van schip en trans ept, onder in de linkerhoekpilaar van het pries terkoor die eerste steen zitten. Op de steen zien we staan: “Me posuitJos. Janssen PAR 31 Julii 1931” (Ik werd geplaatst door pas toor (parochus) Janssen op 31 juli 1931). ming". Men wierp nu het lot over hen en het lot viel op Mattias. Hij werd nu gerekend bij de groep van de elf apostelen". Die elf (ande re) apostelen waren: Petrus. Johannes, Jacobus, Andreas, Filippus, Tomas, Bartolomeus. Matteüs, Jacobus (de Mindere, zoon van Alpheus), Simon en Judas (broer van Jacobus, ook wel Taddeüs genoemd). Industrieweg 9a - Tel. 013 - 513 1611 www.ambm.nl Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Paul Dijckmans INWIJDING De bouw van de kerk verliep daarna zeer voorspoedig. Reeds op 30 mei van het vol gende jaar (30 mei 1932) kwam Mgr. Diepen, de bisschop van het diocees 's-Hertogen- bosch, de kerk consecreren. Hij werd aan de grens van Moergestel door de pastoor, met muziek en bruidjes ingehaald met de auto van de heer Witlox, die op Mariahoeve woonde. Het gebruikelijke ritueel van een kerkwijding begint, wanneer de bisschop in vol ornaat met zijn staf driemaal op de kerkdeuren slaat. Hij bidt daarbij vers 7 t/m 10 van psalm 24: Heft uw hoofden omhoog, jullie poorten, alou de poorten omhoog. Dat de koning der glo rie zijn intrede kan doen. Wie is die Koning der glorie? De Heer, de Machtige, de Held, deHeld in de strijd. Heft uw hoofden omhoog, jullie poorten, aloude poorten. Dat de koning der glorie zijn intrede kan doen. Wie is die Koning der glorie? De Heer van de machten, Hij is de Koning der glorie!” De bisschop zalft de deuren dan met chrisma en bidt: “Poort, wees gezegend, geheiligd, gewijd en beze geld en aan God toebehorend. Deur, wees de ingang tot heil en vrede. Zo wordt zij tot sym bool voor Jezus Christus, die van zichzelf zegt: “Ik ben de deur. Wie door Mij binnen gaat, zal het heil bekomen” (Joh., 10,9)”. Dan treedt de bisschop naar binnen, gaat driemaal in de kerk rond, besproeit deze met wijwater en bidt: “Was van mij af mijn schuld en reinig mij van al mijn zonden". Daarna zalft hij met daartoe gewijde olie de muren van de kerk op twaalf, door een kruis je aangeduide plaatsen. In processie wor den vervolgens de relikwieën naar het altaar gebracht en vindt de altaarwijding plaats. CURIEUS Het curieuze in de kerk van Moergestel is nu, dat van elk van deze apostelen een kruisje in de kerk aanwezig is (inclusief de nieuw geko zen Mattias), behalve van Matteüs. De reden hiervan kan zijn, dat men verwarring met Mattias wilde voorkomen, maar meer waar schijnlijk is een andere reden: op het twaalf de kruisje in de Moergestelse kerk staat name lijk de naam van Paulus, de grote christenver volger in de eerste dagen van het vroege christendom, die na zijn dramatische beke ring op de weg naar Damascus de vurigste ijveraar werd van de nieuwe godsdienst. Paulus kunnen we zien als de man die het christendom heeft geïnstitutionaliseerd. Jezus was een harts tochtelijke en kritische Jood, die zijn volgelin gen voorging in een strenger en zuiverder judaïsme (het streven van tot het christendom bekeerde joden, dat ook de bepalingen van de joodse wet moesten worden onderhou den). Hij bleef daarbij echter binnen de Joodse gebieden en hij had ook niet de bedoeling een nieuwe godsdienst te stichten. Paulus echter benadrukte de Messiasrol van Jezus, ver kondigde zijn heiligheid, gaf vorm aan de ideeën van Jezus en stichtte op deze wijze een nieuwe godsdienst. Hij maakte reizen ver buiten de Joodse gebieden en bekeerde overal mensen, Joden en niet-Joden. Hij schreef brieven die bepalend zijn voor onze visie op Jezus en zijn leer. Zo ontwikkelde hij zich met de leer van Jezus tot stichter van de Kerk. Waarschijnlijk is, dat men dat heeft wil len eren door zijn naam te vermelden op het twaalfde kruisje. Petrus, als rotssteen en eerste paus, staat op het kruisje in de absis op de kop van de kerk. Linksaf rondgaand zien we dan eerst Paulus op de muur grenzend aan de sacris tie, dan Andreas op de noordwand van het linker transept. Johannes en zijn broer Jacobus zijn vermeld op de noordwand van het schip, Tomas bij de gedachteniskapel. Jacobus (de Mindere) en Filippus zien we tegen de torenwand, Mattias en Bartolomeus tegen de zuidwand van het schip, Simon op de zuidwand van het rechter transept en ten slotte Taddeüs in het rechter transept op de zuidoostelijke wand. In de voorafgaande artikelen in deze reeks publicaties over de afbraak van de oude kerk en de bouw van de nieuwe kerk, die nu 75 jaar oud is, hebt u kunnen lezen over alles wat aan de bouw van de nieuwe kerk voorafging. Bij de bouw van een nieuw gebouw wordt vaak een z.g “eerste steen” gelegd. Wanneer dat gebouw een kerk is, wordt het gebouw na vol tooiing dan ook nog geconsecreerd (inge wijd) door de bisschop van het betreffende diocees. Dit artikel verhaalt hoe e.e.a. met betrekking tot onze kerk in zijn werk ging. Op zondag 3 juni a.s. zal er in onze parochie kerk een speciale viering gehouden worden die geheel in het teken zal staan van het 75- jarig jubileum. Deze viering zal een andere opzet hebben dan gewoonlijk. Zeven parochianen zullen er nl vertellen over de zeven werken van barmhartigheid, maar dan vertaald naar deze tijd. Het belooft een heel mooie viering te worden en er zullen maar liefst drie koren aan meedoen: het gemengd koor, het kinderkoor en Inspiration. Daarnaast zal er in het weekend van 2 en 3 juni een tentoonstelling gehouden worden in het parochiecentrum. De Heemkundekring “De Kleine Meijerij” heeft samen met Noud Vriens en Ad Wolfs Adr.zn en met een aan tal mensen van het parochiebestuur een ten toonstelling samengesteld die op 2 juni om 13.00 uur officieel geopend zal worden. De tentoonstelling is met grote zorgvuldigheid ingericht en gaat terug in de tijd van de kerk. Ook zijn er op zondag rondleidingen in de kerk en bestaat tevens de mogelijkheid de toren te bezichtigen en zelfs te beklimmen. Zaterdag en zondag open van 1.3.00 - 17.00 uur. U bent allen van harte uitgenodigd! Adverteren in 'Moergestel Nieuws' Bel: 013 - 513 2268 Vision Makelaardij Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013) 468 8259 EERSTE STEEN Met een gevoel van trots moet pastoor Janssen die ochtend van de 31e juli 1931 toch zijn opgestaan. Het was die dag zover. Veel zorgen waren aan die ochtend vooraf gegaan, maar op 18 maart 1931 was de bouw van “zijn" nieuwe kerk dan toch begonnen. De door architect Valk ontworpen kerk werd sinds die datum door aannemer Gerard de Vries gebouwd en de contouren van de kerk waren al goed zicht baar. Nu, op deze laatste dag van juli, zou hij de “eer ste steen" gaan leggen. Alles was terdege voorbereid voor dit moment. De “eerste steen" was voorzien van een inscriptie, en er was een oorkonde gemaakt, die na ondertekening in een loden koker zou worden geplaatst. Die koker zou daarna ach ter de eerste steen in de muur worden inge metseld. Op de foto zien we het moment waarop pastoor Janssen de oorkonde onder tekent en op de voorgrond zien we de loden koker. Met veel voldoening zal pastoor Janssen daarna de troffel met specie hebben bediend, waarmee de eerste steen vervolgens werd ingemetseld. Kijk voor ons actuele huizenaanbod op: www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl INWIJDINGSKRUISJES De twaalf plaatsen waar de bisschop de muren zalft, worden aangegeven met aldaar in de muren aangebrachte kruisjes. Dat zijn stenen tegels, waarop telkens de naam van een van de twaalf apostelen is aangebracht. In plaats van Judas Iskariot, door wie Jezus verraden werd, wordt dan meestal de apos tel vermeld, die na Jezus’ dood als nieuwe apostel werd gekozen. In hoofdstuk 1, vers 15 t/m 26 van de Handelingen van de apos telen is te lezen hoe deze verkiezing plaats vond: Men stelde er nu twee voor: Jozef, ook Barnabbas geheten en bijgenaamd Justus, en Mattias. En men bad aldus: “Heer, wijst Gij, die de gezindheid van allen kent, één van deze twee aan om de plaats in te nemen in dit dienstwerk en apostelambt, dat Judas verliet om heen te gaan naar zijn bestem- Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Aankoop- en verkoopbegeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week! www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl ■I'iS

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 5