fer- Voorstelling Robin Hood exclusief voor leden Rabobank Digitaal TV ontvangen en toch lokale omroep kijken? Een einde en een nieuw begin RE/MAX Dat kan. Gemeenteschild- verschieting 3 gilden Doe mee met de Nordic Walking clinic bij BoerenBond Moergestel Vluchtelingenwerk X'****^ Niet pandgericht, (tf/VIRK - maar klantgericht! Op 26 april j.l. vond in de raadzaal van het oude stadhuis van Oisterwijk een bij eenkomst plaats van (oud-)vrijwilligers en (oud-)beroepskrachten uit het vluch telingenwerk. Er werd daar afscheid genomen van oude structuren en er werden nieuwe structuren ingeleid. Kriekenakker in gebruik genomen, waarin tel kens andere asielzoekers werden gehuisvest. Later kwamen er toch meer asielzoekers en groeide het aantal huizen aan tot zeven. De bank organiseert een aantal keer per jaar spe ciale bijeenkomsten en activiteiten voor haar leden. Voor meer informatie over het lidmaat schap kunt u terecht op www.rabobank.nl/hil- varenbeek-oisterwi j k Voor meer informatie over de voorstelling kan men terecht op www.vos-oisterwijk.nl Voor vragen over de ledenbijeenkomst van Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk kunt u terecht bij de afdeling Communicatie van de bank 529 53 60. Moergestel In Moergestel was een vrijwilligersgroep opge richt o.l.v. Sjiepe ter Veer. Leden waren verder: Betsie Denissen, Jaap Drubbel, Toos Reinders (die spoedig mama Toos zou worden genoemd), Fons Smits, Nico van Helvoirt, Ida de Vries en Victor Theeuwes, die tevens zorgde voor de ambtelijke ondersteuning. Het aantal asielzoekers en vluchtelingen in Moergestel was echter in het begin niet zo groot en soms waren er toen meer begeleiders dan asielzoekers. In 1988 werd het eerste ROA- huis (regeling opvang asielzoekers) op de Burgemeester Y. Kortmann kreeg van voorzit ter Lydia Clerkx het eerste woord op deze avond. Hij memoreerde dat hij op 17 septem ber 1990 ontboden werd bij toenmalig minis ter-president Lubbers en de toenmalige minis ter van WVC Hedy d’Ancona. Hem werd mede gedeeld dat in Oisterwijk een AZC zou worden gevestigd. Op zijn wedervraag wanneer dat zou gebeuren, was het antwoord “morgen”. De vol gende dag stonden reeds 20 vluchtelingen “op zijn stoep”. Dat aantal van twintig groeide al snel uit naar 200 en op het hoogtepunt herberg de het AZC 425 vluchtelingen. Een hele orga nisatie met alles wat bij zo’n opvangcentrum komt kijken: een school, maar bijvoorbeeld ook een kledingwinkel en een fietsenmaker. Op 20 juni is de voorstelling Robin Hood van de Vereniging van Oisterwijkse Spelers (VOS) speciaal voor leden van Rabobank Hilvarenbeek-Oisterwijk. De leden van de bank ontvangen hier begin juni een uitnodiging voor. De acteurs van de VOS staan maar liefst 10 keer op de planken met de voorstelling van Robin Hood. Woensdag 20 juni is dus een besloten avond, speciaal voor leden van de bank. De Rabobank is, vanwege haar sponsoring, al een aantal jaren actief betrokken bij de voor stellingen van de VOS. De bank is vanuit haar coöperatieve achtergrond maatschappelijk betrokken. Frans van der Poel, manager Coöperatiezaken: “Wij laten met dit soort pro jecten ook onze leden graag mee profiteren van de samenwerking tussen de VOS en de Rabobank. Daarmee stimuleren we de cultuur in onze kernen én we kunnen onze leden iets extra’s bieden.” Leden van de bank ontvangen begin juni een uitnodiging voor deze gratis voorstelling van Robin Hood. Op zaterdag 5 mei 2006 was de jaarlijk se verschieting om het gemeenteschild. Dit schild is door de gemeente Moergestel geschonken aan de 3 gilden van Moergestel. Elk jaar wordt op de eerste zaterdag van mei of op kermismaandag als er geen koning- schieten is geschoten door de drie gilden St. Catharina, St. Sebastiaan en Barbara en St. Joris. Het schieten is elk jaar bij een ander gilde, dit jaar was St. Joris aan de beurt. Doordat de gilden niet met eenzelfde wapen schieten is er een formule bedacht om tot een goede puntentelling te komen. Er deden 31 schutters mee aan deze ver schieting bij een mooi weer toch weer een gezellig samenzijn hadden. De uitslag was als volgt: 1. St. Catharina met een gemiddelde van 11.312. St. Joris met een gemiddelde van 11.11; 3. St. Sebastiaan en Barbara met een gemiddel de van 10.68. De overheid en schietcommissie van Gilde St. Joris Vaak wordt de klacht vernomen dat kabelabon nees, die kiezen voor een digitaal TV pakket van @Home niet meer naar LOVO en MTV kun nen kijken. Niets is minder waar. Als u de digi tale ontvanger correct aansluit is ontvangst van de lokale omroep nog steeds perfect mogelijk. Hoe dan? Wel, als u voorheen bijvoorbeeld MTV/LOVO op voorkeuzestation 15 ontving, dan kan dat nog steeds. Kies met de afstands bediening van uw TV eenvoudigweg voor kanaal 15. Bij sommige toestellen kan het nood zakelijk zijn de digitale ontvanger uit te scha kelen. Dat laatste doet u met de afstandsbedie ning van de digtale ontvanger (ook wel deco der of («Home-kastje genoemd). Hebt u nu nog geen LOVO/MTV-beeld? Dan ontbreekt er een kabeltje. Bij de digitale ont vanger is een antennekabeltje geleverd. Steek het ‘vrouwtje’ van deze kabel in de antenneuit- gang (op Samsung ontvangers “LOOP” genaamd) van de digitale ontvanger. De ande re kant van het kabeltje (het ‘mannetje’) sluit u aan op de antenne-ingang van uw TV. Uw installatie is nu geschikt voor zowel digi- Samenvoeging Eén jaar vóór de samenvoeging van de gemeen ten Oisterwijk en Moergestel werden de vrij- willigersgroepen van Oisterwijk en Moergestel samengevoegd. Van de Moergestelse vrijwilli gers bleven toen alleen Ida de Vries en Jaap Drubbel over in het gezamenlijke vluchtelin genwerk van de gemeente Oisterwijk, dat onder verantwoordelijkheid werd gesteld van “De Twern” en kon beschikken over een opbouw werker, enkele beroepskrachten en een boek houder. Deze situatie heeft vele jaren bestaan tot heden toe. Terwijl enerzijds het aantal asiel zoekers en vluchtelingen afnam en de reeds gevestigde statushouders in de loop der tijd minder begeleiding nodig hadden, werd ander zijds ook de behoefte gevoeld om het vrijwil ligerswerk meer te professionaliseren, terwijl ook gemeenten delen van taken overnamen. Op 26 april is daarom het bestuur van Vluchtelingen Werk Oisterwijk en Moergestel gestopt met zijn werkzaamheden. Het vluch telingenwerk werd op deze datum officieel overgedragen aan SNVTilburg. Het beteken de een einde van het werk van een aantal vrij willigers en vaste medewerkers, maar natuur lijk geen einde aan de behartiging van de belan gen van de cliënten. Dat moet doorgaan. In de gemeente Oisterwijk is Lydia Clerkx de nieu we coördinator van het plaatselijke vluchte lingenwerk. Interview Aan het slot van de bijeenkomst was een inter view gepland met vier (het werden er drie) jonge vluchtelingen, kinderen van asielzoekers die zich in de gemeente Oisterwijk hadden kunnen vestigen. Het werd een gesprek in open sfeer met Madid (23 jaar), wonend en werkend in Oisterwijk en al 8 '/i jaar in Nederland en met Nooria (15 jaar) en Hasmat (14 jaar), broer en zus, beiden wonend in Moergestel en beiden schoolgaand. Alle drie zijn afkomstig uit Afghanistan. Nooria en Hasmat (uit Moergestel) wonen hier sinds 3 jaren. Zij zijn de oudsten uit een gezin van vader, moeder en zeven kinderen. Onder hen zijn nog vijf jongere zusjes, van wie de jongste is geboren in Nederland. Zij hadden het geluk dat de vader reeds drie jaar eerder alleen naar Nederland was gekomen. Later volgde de rest van het gezin in het kader van gezinsher eniging. Daardoor hadden zij maar zes maan den op hun verblijfsstatus hoeven te wachten. Ze vertelden dat naar hun bevinden alles rond om hun vestiging prima was verlopen, dank zij vluchtelingenwerk en dank zij ook de hulp van een buurman (een “gouden” buurman, zoals zij hem noemden). Hasmat, die bij zijn komst nog de basisschool moest bezoeken, had zich snel kunnen aanpas sen. Hij werd lid van Audacia en kreeg al snel Nederlandse vrienden. Nooria, die meteen na aankomst naar de middelbare school moest, vertelde dat zij aanvankelijk wat meer moeite had met haar integratie. Voornamelijk door taalproblemen liep zij achterstand op, waar door ze nu in een lagere klas zit dan voor haar leeftijd gebruikelijk is. Sowieso lijkt het, gezien de achtergronden van de man-vrouw-verhou- dingen in Afghanistan voor een meisje toch al. moeilijker haar draai te vinden in een geheel andere samenleving als de onze. Maar inmid dels voelt zij zich in Moergestel ook helemaal thuis en veilig. Madid uit Oisterwijk, de oudste van de drie, gaf aan dat hij zich in Nederland uitstekend thuis- voelt. Hij had een goede opleiding genoten (HBO) en was inmiddels zelfs een actief en op de voorgrond tredend lid geworden van de PvdA, waarin hij inmiddels een belangrijke positie had veroverd. Hij oogstte echter een welverdiend en luid applaus van de aanwezigen op zijn diverse malen geuite standpunt, dat je integreren samen moet doen: activiteit moet niet alleen worden verwacht van de vluchteling, maar ook van ons. Wij moeten begrip tonen voor de asielzoeker, voor zijn situatie, zijn achter grond en zijn cultuur. De asielzoeker van zijn kant moet zijn best doen te integreren in onze samenleving, de taal leren en zich aanpassen, echter met behoud van zijn eigen cultuur en ach tergrond. Pas als aan beide voorwaarden wordt voldaan, is succesvolle integratie mogelijk. Op een vraag van de interviewer hoe ’t gevoeld had toen zijn ouders een huis in de gemeente kregen aangeboden, antwoordde hij, dat dat niet het belangrijkste moment was geweest, maar wel de verkrijging van de verblijfsstatus. Het huis was daarna een logisch vervolg geweest. De drie kregen na het interview een hartelijk applaus van de aanwezigen en konden daarna onder ’t genot van een drankje nog wat met de talloze vrijwilligers en beroepskrachten napra ten. TvE Nordic Walking is een bijzondere vorm van wandelen omdat gebruik gemaakt wordt van stokken, zogeheten poles. Nordic Walking is als sport ontstaan in Finland door de manier waarop Finse skiërs zich tijdens de zomer op het skiseizoen voorbereidden. Nordic Walking is effectiever dan gewoon wande len omdat door een goede Nordic Walking- techniek vrijwel alle spieren van het lichaam gebruikt worden. Jong, oud, maar ook men sen met een minder goede conditie, iedereen kan meedoen. Nordic Walking is ook een sociale activiteit, aangezien het tijdens het wandelen mogelijk blijft om met elkaar pra ten! Nordic Walkers verbruiken gemiddeld 1,5 keer zoveel energie dan ‘gewone’ sportieve wande laars en toch worden spieren niet overbelast. Het is niet alleen gezond voor de benen, maar het zorgt ervoor dat het hele lichaam wordt getraind. Door het gebruik van stokken worden naast de beenspieren, de bil-, buik-, rug-, schouder- en armspieren intensief gebruikt. Door het maken van ritme met de stokken wordt een hoge snel heid bereikt zonder dat dit veel inspanning vergt. De stokken moeten aan de lichaams lengte zijn aangepast en voorzien zijn van goede handvatten. Om goede trainingsresultaten te verkrijgen is het belangrijk om de juiste tech niek onder de knie te krijgen. BoerenBond Moergestel organiseert, onder pro fessionele begeleiding van een erkende trainer van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), een clinic Nordic Walking. De clinic duurt circa 1 ió uur en wordt gegeven op vrij dag 15 juni van 10.00 tot 11.45 uur. Tijdens de clinic komen verschillende onderdelen aan de orde zoals de basisprincipes van Nordic Walking, kennismaking met de poles en uitleg over lichaamshouding en bewegingsaspecten. Wilt u ook meedoen aan een clinic? Geef u dan op in de winkel. U betaalt slechts een geringe bijdrage van 5,00 per persoon. Na afloop van de clinic ontvangt u een kortingsbon van 15% te besteden aan het complete Nordic Walkingassortiment. tale als analoge ontvangst. Behalve MTV en LOVO kunt U nu ook TV&Co en TV13 weer ontvangen. Koopt U een nieuwe TV? Vergeet dan niet de installateur te vragen de TV correct aan te sluiten en alle analoge zenders in uw nieu we TV te programmeren. Niet alleen voor de ontvangst van de lokale zenders, maar ook handig als de digitale ontvanger een storing zou vertonen! Let wel: het bovenstaande geldt alleen voor kabelabonnees. Kijkers in het buitengebied en kijkers, die hun kabelabonnement opzeggen kunnen niet meer naar de lokale TV kijken. V ri j willigerswerk Dit alles had echter te maken met de eerste (cen trale) opvang van vluchtelingen. In Moergestel en Oisterwijk bestond het vluchtelingenwerk (met vrijwilligers en beoepskrachten) al langer en dat werk was nodig voor het traject na de eer ste opvang, en voornamelijk ook de zorg voor vluchtelingen nadat ze eenmaal de verblijfssta tus hadden ontvangen en een huis hadden toe gewezen gekregen in de betreffende woonkern. Die zorg omvatte gesprekken met de gezinnen en hen wegwijs maken in onze samenleving, invulling van formulieren, meegaan naar instan ties, hulp bij boodschappen, hulp bij problemen met scholen, etc. Deze vrijwilligers betekenden veel voor de gezinnen, die zich in onze samen leving hadden gevestigd. PAGINA 5 makelaars o.g. Pieter Burgers Erik Wetten Vision Makelaardij Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013) 468 8259 Kijk voor ons actuele huizenaanbod op: www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 16 MEI 2007 Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Aankoop- en verkoopbegeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week! LOOP

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 5