■4 kl \v Nimco in ‘Mooi Weer De Leeuw ‘Goed’ geschoeid of ‘goud’ geschoeid? m u RONDOM DE KERK WDO OOF Rt I 5 PttOCME $1 JfMONTWOFfiMK Sinds eind april is de schoenenlijn van Gordon te bewonderen bij alle Nimco House of Shoes- winkels in Nederland. De schoenenlijn (heren schoenen) zijn speciaal ontworpen door Gordon en exclusief te koop in genoemde winkels. Maaike Ligtvoet besloot tijdens het kijken naar het TV-programma ‘Mooi Weer De Leeuw’ de Hij koos vervolgens voor een model uit de ‘Floris’-collectie, en gaf er een min of meer eigen ‘touch’ aan. Van deze schoenen is dus maar één paar gemaakt. En zo gaf vergezelde Dion dus op z’n trouwdag z’n bruid goed en ‘goud’ geschoeid. DE BOUW EN DE INRICHTING VAN DE NIEUWE KERK wens in te sturen om met Gordon en de perso neelsleden op de foto te willen. En zo gebeur de het dat ze werden uitgenodigd om de vrij dag na Pasen opnames van het programma bij te wonen. Daar werd dus ook deze foto gemaakt van Gordon, Maaike en het voltallige personeel. ’n Paar wel heel bijzondere schoenen droeg Dion Tekath toen hij zijn bruid Denise van de Ven op vrijdag 27 april jl. het ja-woord gaf. Dion is medewerker klantenservice van Van Bommel Schoenfabrieken. Personeel dat daar werkzaam is en in het huwelijksbootje stapt krijgt ’n paar schoenen van het bedrijf cadeau. Voor Dion waren dat ‘gouden’ schoenen. Hij had het stuk (monster)leer bij de afdeling ont wikkeling zien liggen en het leek hem wel mooi om daaruit zijn trouwschoenen te laten maken. [1 li\ r PAGINA 4 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 16 MEI 2007 I Problemen met het dak AW I De inrichting Noot: Een uitvoerige beschrijving van het interieur van onze kerk vindt u in het boekje ‘Rondgang door de kerk van St. Jans Onthoofding te Moergestel’ van Ton van Elsdingen en Jaap Drubbel. Het hoogaltaar Mgr. Diepen was akkoord gegaan met een nieuw hoogaltaar, maar het moest dan wel gemaakt worden door Hermanszijn neef. Diens ontwerp werd echter unaniem door het bestuur afgekeurd. Wat nu? Gelukkig werd Hermans ziek en de pastoor zag zijn kans schoon. 'Nu gaat het erop los!.schreef hij zelf. ‘Hoogaltaar, zijal taren, communiebank, banken, stoelen, beel den. Alles aangeschaft zonder voor elk artikel naar 's-Hertogenbosch Steeds was hij op zoek naar mooie beelden. Zijn uitspraak was: Zie, wat de beelden betreft, Uit de oude kerk Vanzelfsprekend werden de kruiswegstaties in de nieuwe kerk gehangen, evenals de kroonluchters en vele andere attributen. Ook mocht natuurlijk het orgel in de toren blij ven. Aan de geschiedenis van het orgel zal een apart artikel worden gewijd. Redactie: Ton van Elsdingen 'X Hans Festen TA Jo van Os JA Ireen Stieger J Ad Wolfs Paul Dijckmans Pastoor Janssen en zijn kerkbestuur konden in 1932 tevreden terugzien op hun bouwac tiviteiten. Dank zij de pastoor kan de parochie nu bogen op een opmerkelijk, soms eeuwen oud, kunstbezit. Dit dank zij zijn oog voor schoonheid van kerkelijke kunst..Hij volgde zijn ideaal, ook al ondervond hij hierbij af en toe weerstand. Wij mogen hem dankbaar zijn. De beelden De meeste beelden van de oude kerk, met name die van gips, werden door de kunst minnende pastoor op voorhand uitgesloten voor dienst in de nieuwe kerk. Hij zei er later schamper over: ‘Gipsen beelden, waarvan mijn kerk vol stond, gipsen van ongeveer f. 50, - per stuk, hoofdzakelijk geleverd door Dunkok uit Vught, zijn verdwenen. Ze staan gratis in Africa en voor een appel en een ei heb ik er een pastoor uit Limburg een plezier mee gedaan'. Dit blijkt de pastoor van Milsbeek te zijn, die ze voor fl. 49 mocht heb ben. Bij de meeste,.wat grotere bouwprojecten, gaat wel wat mis, waardoor uitstel van de oplevering ontstaat. Het kost niet veel moei te om er een aantal te noemen die tot op de dag van vandaag opdrachtgever en aanne mer kopzorgen gaven, frictie veroorzaakten en vertragend werkten. Niets van dit alles in dit project. Alles liep voorspoedig -18 maart 1931: aanbesteding, april 1931: begin van sloop en aansluitend start van de bouw, 31 juli 1931eerste steen legging en zegening van de fundamenten, 30 mei 1932 inzegening. Pastoor Janssen ging op in zijn rol als bouw pastoor. Hij noteerde alles wat hem belang rijk toescheen en hield ook de bisschop goed op de hoogte. In de bouwperiode maakte hij geen melding van problemen - wel enige tijd na de bouw. In de aanneemsom van aannemer de Vries was het leiendak niet inbegrepen. Dat was voor fl. 7300 gegund aan de firma Bram in Tilburg In 1943 bleek dat het dakbeschot ver nieuwd moest worden en dat de leien in slech te staat waren. Het is niet onwaarschijnlijk dat de slechte, niet sluitende en kapotte leien de oorzaak zijn geweest van een rottend dak beschot. Even was de pastoor in paniek. Waar heb je dan een opzichter voor, vroeg hij zich af. Het bisschoppelijk bouwbureau werd www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl ingeschakeld, maar er werd niemand aanspra kelijk gesteld. Bij de schuldvraag is niet lang stil gestaan, het moest snel opgelost worden, want er waren ernstige lekkages. De pastoor zat met een dubbel probleem. Waar moest hij de fl. 15.000 vandaan halen die de reparatie kostte en waar zou hij het materiaal vandaan moeten halen in deze oor logsjaren. Van het bisdom kon hij fl. 10.000 lenen en de rest zou van de parochianen moeten komen. Het plaatsen van een bus achter in de kerk op twee belangrijke feestdagen leverde veel op. Deze opbrengst aangevuld met persoon lijke giften liep snel op tot 2300 gulden. Fabrikant van Bommel completeerde par does het voor de reparatie benodigde bedrag door fl. 2000 te schenken. De pastoor was enthousiast over de gulheid van de mensen als het om hun kerk ging. Zijn tweede probleem werd ook door een fabrikant opgelost. In de oorlogsjaren was hout schaars en werd door de bezetter niet voor particuliere bouwprojecten ter beschik king gesteld; het moest de oorlogsindustrie dienen. De kerk kreeg geen toewijzing. Parochiaan Janssen van Mariahoeve bracht uitkomst. Via zijn textielbedrijf kon hij aan hout komen en aan de kerk toespelen. Van ande re mankementen kort na de bouw is geen melding gemaakt. Dat het project op zich vlekkeloos verliep zien we bevestigd in de woorden van de pastoor aan de bisschop gericht: Ja, ik geloof dat nog nooit onder Uw bestuur is gebouwd een kerk, waarmede U zo weinig werd lastig geval len’. Hierbij moet wel aangetekend worden dat deze woorden werden uitgesproken tijdens het diner na de inzegening door een zeer ontspan nen, opgeluchte pastoor die zojuist zelfs de opbrengst van de bankverpachting geweldig had zien meevallen. De laatste stap was de inrichting. De pastoor was er klaar voor, hij had natuurlijk al uitge werkte ideeën en had al veel werk verricht. Zo meldde hij triomfantelijk dat hij de kachels uit de kerk had weten te weren en een cen trale verwarming had besteld, tegen de instructies in. Ook was hij al geruime tijd bezig met het zoeken naar mooie beelden voor zijn kerk - en met succes. te schrijven. Hermans heeft zich nadien nog ernstig beklaagd bij zowel de pastoor als de bisschop, maar het pleit was al beslecht. De banken Ook de banken werden nieuw aangeschaft. Een deel van de klapstoeltjes uit de oude kerk werd ook nog gebruikt. Zoals boven staande foto laat zien kwam er een flink aan tal o.a. vóór in de kerk te staan. Een tijdje zijn ook de zitbankjes, ook wel ‘de geméén benkskes’ op de vlonder voor de biechtstoelen geplaatst. De jeugd, die hier van overwegend gebruikt maakte, heeft zich nog jaren de ergernis van de volwassen kerk gangers op de hals kunnen halen, tot de bankjes in de jaren zestig weer verdwenen. Natuurlijk werd bezien wat van het interieur van de oude kerk nog bruikbaar was. Daar hoorde in ieder geval de preekstoel niet bij! De pastoor bestelde een nieuwe bij Pels in Eindhoven, het klankbord was naar een ont werp van Prof. Mulders S.J. Ook in de Odulphuskerk in Best en de parochiekerk in Leende vinden we preekstoelen van Pels terug met soortgelijke reliëfs. De preekstoel werd pas in 1940 geplaatst. Kennelijk was het ontwerp niet ieders keus, gezien de woor den van de pastoor: ‘De preekstoel gaat onmiddellijk de kerk uit wanneer Kapelaan (naam doorgestreept) pastoor wordt in Moergestel. Door Ninaber is dezen preek stoel geplaatst. Schilders, die in mijn kerk zaten te schilderen, zeiden me: ‘Wat heeft U een passende preekstoel’; of het waar is weet ik niet'. De ramen De kerk werd ‘kaal’ opgeleverd. Mooie glas in loodramen zijn erg sfeerbepalend voor een kerk. Het zou echter een kwestie van een lange adem zijn, om zelfs de ramen op het priesterkoor te vervangen. De parochianen hadden kennelijk even tijd nodig om opnieuw in hun buidel te tasten, nu voor verfraaiing van hun kerk. In het priesterkoor waren zeven even grote ramen gepland. In overleg met Weber werd besloten het middenraam een derde breder te maken. Deze plannen zijn later weer gewij zigd. Vier grote ramen volstonden. Spoedig stroomden de giften binnen voor de nieuwe gebrandschilderde ramen. Toch duurde hét wel 10 jaar voor ze alle vier in gebrandschil derd glas waren uitgevoerd. Pas in 1938 vervaardigde Ninaber van Eyben, uit Boxtel, de eerste grote gebrandschilder de ramen voor het priesterkoor, voorstellen de het leven van St. Johannes de Doper en het volk van Moergestel opziend naar Christus. Johannes de Doper draagt de kerk van Moergestel. In augustus 1941 plaatste hij het vierde en laat ste raam, een gift van de Firma van Gils. Het kostte fl.940. Eveneens in 1941 werd de rozet boven het (voormalige) St. Jozefaltaar geplaatst voor fl. 100 uit giften van Toon Vriens, Burgemeester Bardoel, Mevr Bardoel, Jan van Gasteren en de pastoor zelf. In 1941 werden door Ninaber ook de ramen geplaatst in het transept t.w. Carolus Borromeus, een geschenk van Carol Schade, en Jeanne d’Arc, een gift van zijn vrouw Jeanne Schade-van Kempen, bij gelegen heid van de geboorte van haar eerste kind. De overige ramen zijn van na 1954. informeer en zoek met geduld. Van Antiquair Heijnen in Vught was hij een goede klant. Hier kocht hij eens een zestal oude beelden die er verschrikkelijk uitzagen. Toen ze in de wintertuin waren uitgeladen liet de pastoor ze aan de kerkmeesters zien. ‘Die zegden stil, maar ik hoorde het wel: “nu heeft de Pastoor er toch wel nevenge- kocht. Nu die beel den zagen er alles behalve mooi uit - vol vuile verf, openge sprongen enz. Ik liet Cerfontain (Noot AW: pastoor Janssen bedoelt hier de kunstenaar- restaurateur Cerfontaine in’ Deurne) uit Deurne komen. “Wat zegt ge van het boeltje, kun je het in orde brengen?" Hij zei: “U hebt die beelden voor niets - voor f. 40 per stuk maak ik ze in orde. Ze kosten dus f. 90 per beeld en ze horen pre cies in mijn kerk. Maar wie weet hoelang? Ja hoelang? Mijn opvolger kan ze misschien spoedig verwijderen. Ditmaal had hij onge lijk; al zijn beelden overleefden de woelige zestiger jaren, die wel eens ‘de kleine beel denstorm’ worden genoemd. Kennelijk stond de pastoor alleen in zijn stre ven echte kunstwerken in zijn kerk te plaat sen, Zijn verzameling was geleidelijk tot stand gekomen. Zijn knecht Willem Schoonis vond een oud kruisbeeld op de zolder van het tuin huis. Na restauratie bleek het prachtig te zijn en het ging dienst doen als missiekruis. Het oude Rochusbeeld blijkt een vondst uit de'orgelkast. Zijn ijver ging ook wel eens wat ver. Hij had inmiddels twee St Jozefbeelden, maar kwam een Isidorusbeeld tekort, toch ook en belangrijke heilige, deze patroon van de boeren. De pastoor wist hier raad op. ‘Van de Joseph op het altaar heb ik St. Isidorus gemaakt; een ploegske erbij gezet, het boek moet weg, in zijn hand behoort een spade.’ De spade is er niet gekomen, want het boek kon niet weggenomen worden. Moergestel heeft nu een unieke boerenheilige met een boek. Verder liet hij het zeer oude beeldje van St Ermelindis dat dateert uit de vijftiende eeuw restaureren. Vermoedelijk heeft Johanna Gosuin van de Wouw dit in 1860 aan de kerk geschonken. Het oude schilderij van St. Joris werd geres taureerd; het bleek van een oude meester- Adriaen de Lelie - te zijn. Burgemeester Mayer schonk de H. Theresia met het kind, als dank voor de geslaagde maagoperatie van zijn moeder. Zó is de pas toor op de meest uiteenlopende wijzen aan zijn kunstschatten gekomen. hi \v

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 4