RONDOM DE KERK Fl 00 Oönr jaar 'kerkgebouw GOEDE WEEK FINANCIERING PASENRECEPT Totaal 2008 3413 88116 2700 7151 5854 2583 1279 1372 PfMXWE $1 JfiNfOWWOFMM 41920 5008 21850 18000 4197 210 134.102 10031 9195 3054 136.756 PASEN PAGINA 9 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 4 APRIL 2007 I 42917 al - Ie - Ju - ia! AW (ThS) Overdenkingen bij een Icoon. t Zoals bij nagenoeg elke bouw werden de ramingen ook hier op een aantal punten overschreden, maar gezien de veelheid van activiteiten en de omvang daarvan is er sprake van een relatief kleine overschrijding van kosten. Telt men hierbij de kwaliteit van werken en de tijd waarbinnen het project is afgerond, dan mag men spreken van een geweldige prestatie. Ons, moderne mensen, wordt verweten, dat wij slechts geloven hetgeen wij met eigen ogen hebben gezien, en zelfs dan durven wij vaak nog te twijfelen of dat, wat wij gezien hebben wel echt was. Toch is deze houding van alle tijden. Ook in de tijd van Christus werd aan mededelingen niet de waarde toe gekend die zij verdienden. Kijken wij naar alles wat Christus aan zijn volgelingen heeft Paas-kwarkgerecht “Pasja” (uit Oost-Europa) Om te gameren: 12 bigarreau's 50 gram gepelde amandelen sukade en oranjesnippers De goedkeuringsprocedure verloopt snel en op 18 april 1931 wordt aan aannemer J. de Vries uit Helmond voor fl. 81825 de bouw gegund. Plaats van handeling: het paro chiehuis. In het bestek wordt vastgelegd dat de sloop van de oude kerk in het aanbeste- dingsbedrag moest zijn opgenomen en dat geld, geldswaardige papieren en oudheid kundige vondsten eigendom van de kerk blijven. Deze clausule zou later nooit in het geding zijn, omdat er geen waardevolle voorwerpen zijn gevonden. Voor de sloop zijn 300 uren in de grondwer ken opgenomen. In de bouwsom is niet begrèpen een be drag van fl. 4300 voor de aankoop van leien en fl.7500 aan honorarium voor architect en opzichter. Inkomsten. Effecten fonds Van Gils Effecten uit vermogen van de parochie Uitgelote effecten Geldleningen van'parochianen Verkoop van het Broederhuis Giften Verkoop oude materialen Overweging bij de vijfde kruiswegstatie: Simon van Cyrene helpt Jezus het kruis dragen Toen ze de stad uitgingen, hielden ze een zekere Simon van Cyrene aan, dê vader van Alexander en Rufus, die van zijn akker kwam. Hem dwongen ze zijn kruis te dragen (Mc. 15,21). Redactie: Ton van Elsdingen Vk Hans Festen Jo van Os Ja Ireen Stieger j 1 Ad Wolfs Paul Dijckmans Uitgaven. Ontruiming kerkhof Inrichting noodkerk Bouw incl. meerwerk Schansmuur om de kerk Kerkbanken Leien dak Elektrische installatie Pompinstallatie Vloer priesterkoor Altaren, communiebank, beelden, tabernakel, koperwerk, luchters. Kosten architect en opzichter Diversen Totaal De financiering van een zo’n groot project als de bouw van een nieuwe kerk, waar de verplaatsing van een kerkhof, de sloop van een oude kerk en de bouw van een nood kerk aan vooraf moet gaan, is geen sinecu re. Het vraagt vaak een jarenlange planning en voorbereiding, vooral ook activiteiten om de vereiste financiële middelen te krijgen, met name door wervingsacties voor gillie gevers, stichting van een kerkenfonds, uit gifte van schuldbrieven en een beroep op het bisdom. In de voorgeschiedenis van de bouw van onze kerk is hiervan nauwelijks iets terug te vinden. Het is niet nodig geweest; alleen pastoor Van Rijckevorsel van Kessel opent in 1915 een bouwfonds bij zijn eerste schuchtere stappen om de kerk óf te ver groten óf te vernieuwen. De parochie was zich kennelijk goed be wust van haar riante financiële basis. De nacalculatie Als na de bouw en de inrichting de balans wWordt opgemaakt zien we onderstaande lijst van inkomsten en uitgaven ten behoeve van het totale project: Ingrediënten voor 6 personen: 1 kg magere kwark 125 gram zachte boter 1 mespunt zout 5 eieren 1/< liter zure room 100 gram rozijnen 200 gram suiker geraspte schil van 1 citroen 100 gram gepelde, klelngehakte amande len 1 eetl. fijngehakte sukade 1 eetl. fijngehakte oranjesnippers Kennelijk heeft men tussentijds besloten het Fonds Van Gils en het eigen effectenbezit te ontzien, door een beroep te doen op de parochianen en door het broederhuis te ver kopen. De school was kort daarvoor, in 1928, gebouwd door de gemeente. De parochie bouwde voor eigen rekening het aanliggende broederhuis dat een jaar later gereed kwam. De achtergronden van de snelle doorverkoop aan de congregatie van de Broeders van O.L.Vrouw van Dongen blijven vooralsnog onduidelijk. C' bi ci >i f»'- et raw De us i bi e« Waar vriendschap heerst en liefde, daar is God (Witte Donderdag) De begroting voor het project bedraagt in totaal fl. 112.500. De middelen hiervoor wor den gevonden door fl. 61.400 vrij te maken uit het Fonds Van Gils. Het kerkbestuur leent dus in feite van het Fonds dat zij zelf beheert. Hiervoor betaalt zij aan het Fonds fl. 1905 per jaar voor gederfde interesten. Zo blijft het Fonds in tact en kan aan haar verplichtingen blijven voldoen. Verder kan fl. 50.000 worden gevonden door verkoop uit het effectenbezit van de kerk In dezelfde maand komt de reactie van Mgr. Diepen. ‘De financiële kant zullen wij bin nenkort in ons kapittel bespreken, maar dien uw verzoek eerst in bij de Heilige Stoel’. Het is dan duidelijk nog een hamer- stuk. Het financieringsplan Op 23 januari 1931 brengt het kerkbestuur de bisschop formeel, schriftelijk, op de hoogte van haar plannen een nieuwe kerk te willen gaan bouwen, omdat de oude kerk te klein is geworden. Er zijn dan echter al veel discussies aan voorafgegaan, omdat uit breiden van de bestaande kerk eveneens een optie is geweest. In deze brief wordt de bisschop geïnfor meerd over het financiële aspect: de kosten volgens de begroting en de wijze waarop de middelen hiervoor worden gevonden. Je bent een toevallige voorbijganger, Simon, een vreemdeling uit Cyrene in Noord-Afrika, maar je naam is over de hele wereld bekend geworden. Je kwam op dat ogenblik van je akker. Je was er dus niet bij, toen het volk om zijn kruisdood schreeuwde. Het was op dat tijdstip het heetste moment van de dag. Je ging misschien naar huis om te eten en een siësta te houden, maar uit de hele menigte pikken ze jou om het kruis te dragen van iemand die je volstrekt niet kent. Van iemand die ter dood is veroordeeld: ‘een misdadiger dus’, zo moet jij wel gedacht hebben. Je zult er goed van gebaald hebben, dat ze juist jou aanhielden. Op dit uur van de dag heb je honger en wil je wel wat anders dan een ver oordeelde helpen. We weten niet hoe je je voelde en ook niet wat het je deed om het kruis te dragen van niemand minder dan van Jezus. Maar blijk baar ben je erover gaan nadenken wat deze toevallige gebeurtenis in jouw leven te bete kenen had. Want een van jouw zonen, Rufus, is later een bekende christen in Rome geworden. Sint Paulus noemt hem in de brief die hij aan de Romeinen schrijft. Misschien was Rufus op dat moment bij je. In ieder geval zul je thuis verteld hebben over wat je overkomen was. En Rufus zal toen ongetwij feld adem .os geluisterd hebben. Zo heeft deze toevallige gebeurtenis geleid tot een omslag in jullie leven, in ieder geval van het leven van Rufus, maar misschien ook al wel van jou. Maar daar weten we verder niets van. Voor ons ben je het voorbeeld geworden van iemand die behulpzaam was bij het dragen van het kruis van Jezus, ook al werd je daar toe gedwongen. Je had het niet voorzien, maar toch gedaan. Wij, in onze tijd, wij plan nen graag. We willen dingen berekenen, het leven in de hand hebben. Door jou zien we, dat ook het onverwachte heilzaam kan zijn. Daarom is de vijfde statie voor ons een dier bare statie. Bedankt voor je voorbeeld, Simon. www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Een stevig fundament Het fundament voor dat vermogen was gelegd door Franciscus (Suske) van Gils. Hij was al jong naar Leiden getrokken, waar hij een bloeiende schoenmakerij annex schoenwinkel dreef. Hij bleef ongetrouwd en bouwde een groot vermogen op. Hij overleed in 1882, maar in 1876 had hij al laten vastleggen dat de parochie in Moergestel na zijn overlijden fl. 100.000 zou ontvangen. Het moest beheerd worden door de pastoor en de burgemeester (secretaris van het kerkbestuur). Een andere voorwaarde was dat uit de int resten van dit bedrag gedurende 100 jaar uitkeringen moesten worden gedaan aan familieleden die door armoede, of 'ongeluk in zaken achteruit waren gegaan’. Verder moesten zij een toelage kunnen ontvangen zodat zij een opvoeding zouden kunnen bekostigen die in overeenstemming was met ‘hun gevestigde stand'. Jaarlijks moest ook onder andere een H. Mis worden opgedragen in aanwezigheid van alle begunstigden. Franciscus ligt begraven op het kerkhof van Moergestel. Bijgaande foto toont zijn graf tombe. Refrein: Al - le - lu - ia. al - Ie - lu - ia,- Doe de kwark in een doek, bind deze dicht en hang hem een paar uur boven een pan, zodat de wei eruit kan lopen. De kwark moet zo droog mogelijk zijn. Roer de boter tot room in een pan en voeg het zout, de eieren, de zure room en de kwark toe. Verhit de massa onder voortdurend roeren, maar laat hem in geen geval koken. Neem de pan van het vuur zodra de massa belletjes vormt en laat hem roerend afkoelen. Was en droog de rozijnen en schep ze met de suiker, de citroenschil, de amandelen, de sukade en de oranjesnippers door de kwark. Leg een doek van mul in een hoge bloem pot met gat in de bodem en vul hem met het kwarkmengsel. Druk het goed aan. Verzwaar de kwark met een bord en een gewicht. Zet de “Pasja” 12 uur op een koele plaats. Stort de kwark voor het serveren en haal de doek eraf. Garneer hem met de big arreau's, de amandelen, de sukade en de oranjesnippers zoals op de foto. -C-+ Icoon: “Noli me langere” (raak mij niet aan). Kretenzische school verteld, dan moeten wij tot de conclusie komen dat, ondanks de nabijheid van dege ne die zij hun Meester noemden, hun geloof en vertrouwen zeer klein waren. De gehele weg, van glorievolle intocht, via lijden naar de glorie der verrijzenis was niet tot hen doorgedrongen. Ja, de Meester werd zelfs door een van de meest getrouwen verloo chend, om het eigen lijf te redden. Hoe vaak doen wij niet hetzelfde; niet om het vege lijf te redden, maar, heel ordinair, om niet op te vallen tegenover diegenen die er anders over lijken te denken. Wie zal ons dit kwalijk nemen als zelfs degene die naast Hem stond hetzelfde deed? We mogen er op rekenen dat God, die Liefde is het ons zal vergeven. Kijken wij naar de leerlingen en andere getrouwen, bijv, “de vrouwen die hem volgden” dan moeten we tot de slotsom komen dat van het hele gebeuren van wat wij de “Goede Week” noemen niets tot hen is doorgedrongen. Zij stonden niet met bloe men en vol vreugde Hem op te wachten bij de Verrijzenis op de derde dag, zoals Hij voorzegd had. Zij waren daarentegen zeer bedroefd Hem niet in het graf aan te treffen. Zo zien wij pp de afgebeelde Icoon, hoe Maria Magdalena aan de “tuinman” vraagt waar zij haar Heer hebben neergelegd, zon der te beseffen de Heer zelf voor zich te hebben, zoals de evangelist Johannes ons meldt in hoofdstuk 20, vers 11 tot 18. Ook de mededeling van de Engel aan de rand van het open graf had haar niet tot geloof gebracht. Pas wanneer de Heer haar bij de naam noemt komt de herkenning, maar dan bezweert Christus haar Hem niet aan te raken: “noli me tangere” (wat ook de naam van deze Icoon is). Christus wil niet aange raakt worden, als om het geloof hiermee “Geloof” te laten zijn. Geloof is namelijk iets wat niet met tastbare bewijzen onderstreept hoeft te worden; dan is het immers geen geloof meer. Hoe slecht is het met ons geloof gesteld, waar wij alles in de Schrift kunnen lezen en in de geschiedenis vervolgen, om vast te stellen dat alles is geschied zoals voorzegd is, en wij toch nog op zoek gaan naar de stoffelijke resten van Jezus? Hij is toch verre zen? Hoe zou het dan kunnen dat in een graf in Jeruzalem een kist met Zijn gebeente wordt gevonden? Een vondst waarover toch zeer serieus wordt gedaan, en waarvoor men zelfs via DNA bewijzen wil zoeken. Moderne romantiek brengt ons toch wel erg op een dwaalspoor: het gevolg van een gebrek aan echt geloof. Volgen wij met een nederig en liefdevol hart de komende weken de teksten van de Goede Week en er is geen twijfel meer. HF WÓItlKWaW IBs öf.N HÉÉR J iQvfrl TIJEvl LiHii.i. ii’hHa I 1 i a III

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 9