75 nieuws J eugd vereniging St. Jan succesvol in Middelbeers Audacia- RONDOM DE KERK 88 W 00 OOh 13.00 .Vertrek 13.30 ...Aanw. 13.30 ...Aanw. 13.30 ...Aanw. 13.30 Vertrek 11.45 ...Aanw. 12.00 ...Vertrek 8.45 THEMA: HONGERIGENTE ETEN EN DORSTIGENTE DRINKEN GEVEN SPREKER: TV-PRESENTATOR LEO FIJEN DE ZEVEN WERKEN VAN BARMHARTIGHEID 10.00 10.50 ..9.40 12.30 Is uw riolering verstopt? Bel Jos van Dijk Tel. Fax (013) 513 3136 Mobiel: 06 - 239 79 071 In alle andere gevallen: 0900 - 8844 A, Alarmnummer 1 1 2 voor als het écht nodig is... Sportvereniging ’’ROEF!” ROEF HANDBAL Na een gezelllige carnaval of een heerlijke vakantie is het weer fijn om te gaan sporten. Wedstrijden zaterdag 24 februari 14.00 uur MBJ Elshout-Roef Zondag 25 februari 10.30 uur GCJ Roef-Avanti 11.20 uur JBJ Roef-Heerle 10.20 uur MCJ Taxandria 1-Roef 2 13.20 uur DS Wh.Demons 2-Roef. 14.40 uur HS Witte Ster 2-Roef Handbal is altijd raak!! len en scoren 1-4. Juist voor rust is het Esther Jonkers die de ruststand op 2 - 4 bepaald. Met de wetenschap dat alles nog mogelijk is komt Roef! geladen de kleedkamer uit. Na een aan vankelijk gelijk opgaande strijd neemt Roef! het initiatief en via een prachtig afstandschot van ZIGO-gastspeelster Nicole komt de stand op 3 - 4. Enkele minuten later is het zelfs 4 - 4 als Geke Denissen haar doelpunt meepikt. Dan blijft het lang gelijk maar de ervaring van de tegenstander blijkt toch de doorslag te gaan geven. Via drie doelpunten loopt Bladella uit tot 4 - 7. Weliswaar scoort Annet Verstijnen met nog drie minuten op de klok tegen maar dit mag niet meer baten. Doordat Roef! alles op alles zet, vallen er gaten in de verdediging waarvan de tegenstander nog tweemaal weet te profiteren. Een prima wedstrijd die, overigens wel terecht, met uiteindelijk 5-9 wordt verloren. Uitslagen: Sen. Roef! - Bladella 5-9 Pup. Winty D - Roef! D 2 -1 Pup. Boskant E - Roef. E2-2 'PftROCML si jftrtowwoFMM ROEF KORFBAL STRIJDEND TEN ONDER Tegen de nummer 3 op de ranglijst Bladella zijn, gezien de voorgaande wedstrijden, naar ver wachting winstkansen. Een gegeven waarmee rekening moet worden gehouden is dat de tegenstander een makkelijk scorende ploeg heeft. Het accent ligt dus op hét onder druk hou den van de tegenstander, waardoor het scoren wordt bemoeilijkt. De eerste vijf minuten weet de thuisclub goed inhoud te geven aan de afge sproken techniek. Echter in de 6de en 8ste minuut weet Bladella toch de korf te vinden en een 0-2 voorsprong te nemen. Direct daarna krijgt Roef! een strafworp en dé mogelijkheid op de aansluitingstreffer. Helaas wordt dit bui tenkansje onbenut gelaten. Na een kwartier komt er via Annet Verstijnen toch een score 1' - 2. Daarna zijn het wederom de gasten die tot tweemaal toe een speelster vrij onder de korf spe- Op zondag 11 februari hield judoclub Sankawa uit Oost-, West- en Middel beers haar 24e voorjaarstoemooi. Aan dit toernooi deden ruim 220 judoka’s uit de omtrek mee. Er werd op een sportieve manier gestreden en voor judovereniging St.Jan deden er dit jaar 15 judoka’s mee. Door deze judoka’s werden weer enkele mooie prijzen in de wacht gesleept, 'n le plaats was er voor Thom van de Bruggen. Arian Jankowski en Mariska Rijnen behaal den een mooie 2e plaats. Derde plaatsen waren er voor Nina van de Heuvel en Teun Smits. Een 4e plaats voor Irmy Bekkers, Martijn Horsten en Gijs Doornenbal. En een ook verdienstelij ke 5e plaats voor Daan van Oirschot, Johan Rijnen, Jan de Laat, Loes Smits, Robin Hoeven, Bob Stevens en Ties van Gestel. AUDACIA JEUGD Zaterdag 24 februari Hilvaria Al - Audacia Al Audacia A2 - Voab A3 Audacia Bl-PCP BI Audacia B2 - WSC B4 Rijen C2 - Audacia Cl Audacia C3-GSBW C2... GSBW D4 - Audacia D4 Programma 24-2-2007: Pup. Roef! El - Raamsdonk E2 aanw.9.00 Pup. Roef! Dl - Rosoio D4 aanw. 9.45 De trainingen van Roef! korfbal zijn op de maandagavond vanaf 18.00 uur in sporthal Stokeind. Lijkt deze sport je wel wat of wil je het gewoon eens een keer proberen kom langs. De eerste zes trainingen mag je geheel vrijblij vend mee doen. Meer informatie nodig vraag naar Corrie Schilders (513 2326) of Peter Vrijhoeven (513 3455). Programma zondag 25 februari 2007 Gestel 1 - Audacia 114.30 WSJ 2-Audacia 212.30 Audacia 3 ....vrij Audacia 4 - EDN’56 210.00 Marvilde 5 - Audacia 510.00 JEKA 13 - Audacia’"""’’"’’"’’"’’"’"’^"ÏÓ.OO Dames vrij Ter herinnering nog even het adres van de nieu we accommodatie van Gestel: Sportpark “Dommeldal Zuid”, Locatellistraat 3,5654 JB Eindhoven. jaar kerkgebouw PAGINA 7 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 FEBRUARI 2007 TvE Tenslotte Bij het nemen van maatregelen tot het lenigen van noden van mensen: het spijzen van honge- rigen en het laven van dorstigen, moet ons voor ogen staan het woord van Jezus (in Matteüs 25): “Wat gij aan de minsten der mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan". RIOLERINGSWERKEN Vooskerbos 25, Moergestel Ook voor het vernieuwen van uw rioleringen! Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Paul Dijckmans Adverteren in 'Moergestel Nieuws' Bel: 013 - 513 2268 U kunt zich opgeven tot zaterdag 24 februari, telefonisch 013-5132774 (tussen 10.00 en 12.00) of via het emailadres: secretariaat@parochiemoergestel.nl Derde wereld Maar hoe helpen we nu onze medemensen in landen waar geen of weinig water is, of daar waar er juist een teveel aan water is? Ook hier is het belangrijkste weer: helpen door onder richt. Niet zozeer het zomaar verschaffen van geld is het belangrijkst, maar meer het helpen van de mensen daar om zelf zodanige syste men op te zetten dat ze selfsupporting worden. Simpel in een droog land een waterput slaan is onvoldoende: door slecht beheer is zo’n put in een paar jaar alweer onbruikbaar. Wij moeten hen leren hun verantwoordelijkheid te dragen en de technische kennis bijbrengen voor de uitvoering van systemen van water-winning en waterbeheersing. Ontwikkelingshulp (de term zegt het al) is vooral hulp om mensen te leren zichzelf te helpen ontwikkelen. In het kader van het 75 jarig bestaan van de parochiekerk, met als thema: “de zeven werken van barmhartigheid”, worden er vierthema-avon- den georganiseerd. De eerste avond zal gaan over een van de werken: de hongerigen te eten en dorstigen te drinken geven. Wij nodigen u van harte uit om deze avond aanwezig te zijn. Datum: woensdag 28 februari 2007 Plaats: aula Zorgcentrum Stanislaus, Klooster- dreef 3, 5066 AA Moergestel Programma: 19.30 uur - 20.00 uur ontvangst met koffie of thee 20.00 uur - 20.15 uur opening door Will Pellis, voorzitter parochiebestuur 20.15 uur-21.00 uur lezing door Leo Fijen 21.00 uur-21.15 uur pauze 21.15 uur - 22.00 uur informeel samen zijn, dis cussie, mogelijkheid tot het stellen van vragen Inleiding op thema: Wat is de taak van een lokale geloofsgemeen schap? Hoe blijft een parochie vitaal met een kerkgebouw van 75 jaar? Wanneer slaagt een kerk er in jong van hart te blijven? Leo Fijen is in het dagelijks leven eindredacteur van het tv-programma Kruispunt en heeft over de vitaliteit van een parochie een boek geschreven en talloze lezingen gegeven. Hij zal aangeven wat de opdracht is van een eigen parochie en waar om het goed is voor iedere geloofsgemeenschap om meer naar buiten te gaan en het leven van de kerk en de wereld met elkaar te verbinden. www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl De uitdaging van geloven in deze tijd is om niet te blijven steken in het vieren van de liturgie maar om het geloof ook aan de samenleving te tonen. Lokale kerken van deze tijd moeten de boer op om de betekenis van geloof aan iedereen te laten zien. Dat komt de vitaliteit, de kwaliteit, de geloofwaardigheid en de jeugdigheid van de parochie ten goede. Barmhartigheid Barmhartig: eigenlijk een heel ouderwets woord, net zoals bv het woord “deernis”. Niet veel mensen gebruiken nog dit woord, in tegenstelling tot de tegenpool hiervan “onbarmhartig”. Maar barmhartigheid is van alle tijden en wordt nog steeds in praktijk gebracht. In de diaconie - al wat mensen doen, individueel of in groepsverband, ten behoeve van de medemens in nood - wordt barmhartigheid ook altijd in verband gebracht met rechtvaardigheid, omdat barmhartigheid nodig is in een onrechtvaardige situatie, nl het verschil tussen mensen die leven in overvloed en mensen die leven in armoede. Barmhartig heid is de grondhouding van de mens met een “warm hart" voor hen die in ellende zitten. Als uiting van diepe menselijk-heid wordt barmhar tigheid natuurlijk nipt alleen beoefend door christenen, maar ook in het Jodendom, in het Boeddhisme, het Hindoeïsme, in de Islam en eveneens in humanistische verbanden. Het ontstaat uit een ervaring van verbondenheid met mensen en met God, die uit het diepste van de mens voortkomt. 1. De hongerigen spijzen Honger heeft een directe link met armoede. Op ons netvlies staan beelden geprint van vooral hongerende en uitgemergelde kinderen diep in de Afrikaanse binnenlanden. Die beelden wor den getoond op TV wanneer weer eens oog sten door extreme droogte zijn mislukt en hele bevolkingsgroepen dreigen om te komen door gebrek aan voedsel. Het blijft een hardnekkig fenomeen en de acties die telkens opnieuw worden gestart helpen maar voor eventjes. Dat komt omdat zulke situaties eigenlijk een gevolg zijn van een verdelingsvraagstuk: er is voedsel in de wereld genoeg, maar het is moeilijk om het op de juiste plaats te krijgen. Vaak is het ook zo, dat volken niet de vereiste middelen of de juiste kennis hebben om voldoende voedsel te produceren (geld, grond, zaden, werktuigen, dieren, know-how). Investeren in deze zaken is op de lange termijn dan ook beter dan telkens maar weer voor tonnen aan voedsel te ver schepen of over te vliegen. Natuurlijk speelt het klimaat ook een woordje mee en heel dikwijls ook heersende ziekten (bv aids). Dit investeren is hard nodig, want elke dag sterven er 24.000 mensen van honger of aan de gevolgen daar van. In ontwikkelingslanden sterft 10 van de kinderen vóór ze vijf jaar oud zijn. Chronische ondervoeding is de grootste schuldige, want door acute hongersnoden en oorlogen overlijdt maar 10 van het aantal hongerenden; Maar dat laatste komt telkens in de krant. 800 miljoen mensen op de wereld lijdt honger, het geen 100 x meer is dan het aantal dat er wer kelijk aan overlijdt. Chronische ondervoeding kan ook leiden tot lusteloosheid en ziektes. Hongerexperts van nu denken, dat naast het verschaffen van de juiste middelen, ook onder wijs uiteindelijk de beste manier is om honger te bestrijden. West-Europa In het licht van bovenstaande bezien, zouden we ons moeten schamen om soms te zeggen “ik heb honger”. We zouden moeten zeggen “ik heb trek", want honger kennen we eigenlijk niet zo in ons land. Is er dan helemaal geen honger meer in Nederland? We zagen dat honger een link heeft met armoede. En armoede is er wel degelijk in Nederland. Er zijn flink wat gezinnen met een zodanig minimuminkomen, dat ze zich het basispakket aan dagelijks voedsel niet kun nen permitteren, nl. twee broodmaaltijden en een warme maaltijd met aardappelen, groente en vlees. Voedselbanken springen in dit gat, maar eigenlijk is het in dit welvarende land een schande dat dit nodig is. We kennen ook het werk van Pater Poels, die elke dag op de fiets in weer en wind en voor dag en dauw broden bezorgt bij mensen die zelfs deze basisbehoef te nauwelijks kunnen betalen. In ons geheugen gegrift is ook de uitspraak van Mgr. Muskens, die stelde dat het stelen van een brood gerechtvaardigd zou zijn, wanneer men honger heeft en geen geld om brood te kopen. Acties Alles wat in dit opzicht gedaan wordt om el ders, maar ook hier noden te verlichten, valt onder dit eerste werk van barmhartigheid: de hongerigen spijzen. Ook in Moergestel zijn er regelmatig acties, gericht op het lenigen van honger. U herinnert zich vast nog wel de actie van de jongeren voor het verzamelen van voedselpakketten, de Sinterklaasinzameling, en de actie voor de verkoop van producten van de Wereldwinkel. Ook’ de regelmatig terugke rende actie van het Ziekenpastoraat voor het kerstpakket. Verder moet u denken aan het werk van Leen van Herck, aan de Stichting Caritas (het vroegere Armenbestuur) dat samenwerkt met de gemeente in het lenigen van noden. Ook het werk van de werkgroep Diaconie van de parochie en tenslotte de MOV- groep, die zich o.a. inspant om het leven van de aan Theo Raaymakers toevertrouwde kinde ren, jongeren en volwassenen in Columbia draaglijker te maken. Water zorgt voor rijke oogst. Waar geen water is kunnen geen gewassen groeien en dat zorgt weer voor gebrek aan voedsel. Ongeveer 1 op de 6 mensen in de wereld heeft geen toegang tot schoon water. Dat veroorzaakt armoede en dus groeiende ongelijkheid in de wereld. Jaarlijks sterven er 3,5 miljoen mensen vanwe ge gebrek aan schoon water, door droogte, of door ziektes, ontstaan door verontreinigd water. Een teveel aan water is ook weer niet goed. Overstromingen treffen sommige landen of gebieden vaker dan andere. Welvarende lan den zijn beter in staat wateroverlast te voorko men. Ook hierdoor worden de verschillen in de wereld groter: de rijken worden rijker en de armen armer. Op deze wijze ontstaat er geen eerlijke verdeling van water m.b.t. gebrek en m.b.t. overvloed. Schoon water zal mettertijd uitgroeien tot het kostbaarste bezit op aarde. Wanneer we willen dat onze kinderen en klein kinderen overal op aarde in de toekomst geen gebrek aan (schoon) water krijgen, dan moeten we nu al streven naar een verantwoorde con sumptie. We gebruiken tegenwoordig in Nederland voor huishoudelijk gebruik 100 - 200 liter water per persoon per dag. Hiervan is slechts 2 in gebruik als drinkwater. Het bad, de douche, het toilet, de tuin, de auto, etc. slurpt de rest. Waterbesparende maatregelen zijn nodig. Ook in het groot: in Nederland heeft men ingezien dat het een verspilling is om het water dat via rivieren of door neerslag binnen komt, zomaar en zo vlug mogelijk af te voeren naar zee. Dit alles moet ons bewust maken van de kostbaarheid van (schoon) water. 2. De dorstigen laven Ons lichaam bestaat voor gemiddeld 70 uit water. Water is een onmisbare stof voor ons lichaam, noodzakelijk om te kunnen blijven leven. Een volwassen mens moet dagelijks drie liter water in voedsel en drank tot zich nemen. Zonder water kunnen we hoogstens vier dagen overleven, terwijl we het zonder voedsel langer zouden uithouden. Water is een van de eerste levensbehoeften. Dat water heeft daarom altijd een hoofdrol gespeeld in de geschiedenis van de mensheid: vele oorlogen zijn er om uitge vochten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 7