Bouw sociaal-cultureel centrum Den Boogaard I H- flD oo’n Ene il van Theo Taeujma RONDOM DE KERK RE/MAX 11 Xx<***x Niet pandgericht, - maar klantgericht! Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Cochabamba, januari 2007 Beste mensen van Moergestel, Hoogste punt De bouw vordert volgens planning. Begin februari wordt het hoogste punt van het gebouw bereikt! Traditioneel vieren de bouwers dit moment met het hijsen van de vlag. Ook bij Den Boogaard. Op dinsdag 6 februari 2007 om 16.30 uur wordt de vlag gehesen. Belangstellenden zijn van harte welkom dit bij te wonen. Meer Informatie? Voor meer informatie over het project Den Boogaard kunt u terecht op de website www.oisterwijk.nl Open dag In maart wordt er een open dag georganiseerd. Toekomstige gebruikers en andere belangstellenden kunnen dan een kijkje nemen binnen in het gebouw. Het is dan nog niet klaar, maar u krijgt dan alvast een idee van de verschillende zalen en ruimten. Een uitnodiging daarvoor leest u over een aantal weken. BOUWPASTOOR JANSSEN Vorige week hebben we u gemeld dat er een brief achtergebleven was van Theo Raaijmakers. We hebben toen beloofd dat we die in een van de komende kranten zou den plaatsen. Inmiddels hebben we een nieu we brief binnengekregen waardoor we heb ben besloten om de eerder beloofde brief te laten vervallen. In die brief trouwens eindig de Theo met iedereen fijne Kerstdagen toe te wensen en het allerbeste voor het nieuwe jaar 2007. Die wens geven we u bij deze daar om graag nog even door! Theo Raaijmakers Casilla 2431, Cochabamba, Bolivia P/MXWL $T. JfMWWOFMK Vanuit Bolivia wil ik graag even iedereen bedan ken die ook dit jaar weer heeft meegewerkt aan het Driekoningenzingen, d.w.z. de kinderen die liedjes hebben gemaakt en gezongen, de kinderen die zijn rondgegaan, de jury en ande re vrijwilligers en -sters, de mensen van de M.O. V.-groep natuurlijk, etc. Het gevaar is altijd dat je iemand vergeet en daarom is het maar beter om te zeggen, iedereen bedankt!!! Het is altijd goed om te horen dat jullie je telkens weer inzetten voor onze kinderen en jeugd hier, en ik ben daar heel dankbaar voor. Ik hoop dat ik ook in de toekomst altijd op jullie steun zal mogen rekenen!! Hier in Bolivia is alles op het ogenblik een beetje rustiger. We hebben een paar weken gehad dat het heel onrustig was, en een paar dagen dat het niet zo veilig was op straat te komen. Er zijn gevechten geweest tussen aanhangers van de president en aanhangers van de burgemeester van Cochabamba, en daarbij zijn een paar doden gevallen. Twee weken geleden vonden de gevechten hier recht voor de deur plaats, met dynamiet en spe ren en grote katapulten, en ik kon de deur helemaal niet uit die dag. Ze hebben een groot deel van het gemeentehuis verbrand, maar de laatste week of zo is het wat rustiger. Dat wil niet zeggen dat het voor bij is, want de burgemeester is nog steeds niet opge stapt en ze wachten nu tot hij weer zijn functies op zal nemen - hij is tijdelijk uit beeld..... We hopen maar dat het allemaal mee zal vallen, want het helpt niet voor de welvaart van het land. Voor de rest gaat alles wel goed hier. Over een goede week beginnen de scholen weer, en we hopen maar dat ze dan niet meteen beginnen met stakingen en wegblokkades... Beste kinderen en mensen van Moergestel, nog maals heel erg veel dank!! De allerbeste wensen, veel groeten en graag tot een volgende keer!! 7 PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 31 JANUARI 2007 AW gemeente makelaars o.g. Pieter Burgers Erik Welten HET VOORSPEL Met welke verwachtingen zou pastoor Janssen in 1921 aan zijn taak in Moergestel zijn begon nen? Hij zal ongetwijfeld met plezier en enthou siasme zijn benoeming hebben aanvaard. Hij was er ook voor toegerust, want hij was na zijn wijding in 1897 op 26 jarige leeftijd aan zijn kapel- anaat in Beek begonnen, was zeven jaar rector in Aarle-Rixtel, twee jaar in Voorburg en werd in 1917 pastoor in Luijksgestel toen hij 35 jaar was. Zijn benoeming in Moergestel in 1921 zal hij wel niet als een promotie hebben ervaren, want zowel de parochie hier als die in Luijksgestel waren gelijkwaardig in grootte met een rustige, agrari sche bevolking. Of zou hij een bijzondere uitdaging hebben mee gekregen met een taak als bouwpastoor van een nieuwe kerk? Mogelijk, want in zijn kennis- makingsronde moet hij hebben gesproken met pastoor Van Rijckevorsel van Kessel en deze energieke aristocraat van goede huize, die kort daarvoor al het verenigingsgebouw en de boter- fabriek had gebouwd, zal hem ongetwijfeld enthousiast hebben verteld van zijn plannen een nieuwe kerk te bouwen. Waren er al concrete plannen? Jazeker, maar of die toen al gedragen werden door het bisdom is twijfelachtig. Van Rijckevorsel van Kessel was ambitieus genoeg om ‘alvast te beginnen’ en met zijn relaties in invloedrijke kringen en ook nog een eigen vermogentje is hij wellicht al aan de slag gegaan. In 1914 al liet hij architect Stuyt uit Amsterdam nog een plan maken voor uitbreiding van zijn kerk op de bestaande fundering. Die bleek fl. 24.000 te moeten gaan kosten. Eveneens heeft hij toen al aan nieuwbouw gedacht en in die richting gewerkt, anders is het niet te verklaren dat hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum in 1915 een schetsontwerp kreeg aangeboden van architect Van Gils, een oud-inwoner. In 1921 opent hij een bankrekening voor het fonds voor de bouw van die nieuwe kerk. Zijn acti viteiten roepen het beeld op van een opkomend probleem van een kerk die geleidelijk te klein werd, waarbij de oplossing gezocht moest wor den in uitbreiding of nieuwbouw en een pastoor die niet van afwachten houdt. De onzekere toekomst is ook bij de bisschop bekend, want als pastoor Janssen in 1927 toe stemming vraagt om fl. 1200 te investeren in een verwarmingsinstallatie krijgt hij nul op het rekest met de opmerking: 'te duur, wij raden u aan ver warming met een kachel te beproevenHet argu ment dat het niet te doen is als 55-jarige pastoor om in de winter een kwartier lang communie uit te reiken was ook niet al te sterk natuurlijk. Het verzoek van de pastoor wijst er echter niet op dat hij bouwplannen heeft, zeker niet als we zijn verdere motivering lezen: 'als er volgend jaar een nieuwe pastoor komt zal blijken dat hij waarschijnlijk nog verscheidene jaren met deze kerk zal moeten doen. De kerk is voorlopig voor drie H. Missen nog groot genoeg en daarbij met al haar gebreken nog sterk genoeg’. Wat merk waardig want twee jaar later was dat al opgelo pen tot vier H. Missen in het weekend. Kennelijk heeft pastoor Janssen ook het vooruitzicht gehad elders benoemd te worden wat zijn bouwambi- ties moet hebben getemperd. heid over burgemeester Bardoel in zijn memori aal van zich af. Zo vertrouwde hij zijn afkeuring over het gedrag van de burgemeester door het toestaan van filmvertoningen onder Duitse regie in het Verenigingsgebouw, zonder zijn instem ming, aan het papier toe en veroordeelde hij diens slappe houding in oorlogstijd. Hij zou dit nooit in een persoonlijk gesprek hebben gedaan. De familie Witlox had al eerder problemen gemaakt over begraafplaatsen. Nu moest hij opnieuw met de familie gaan praten, deze keer over het verplaatsen van een graf van een fami lielid van het oude kerkhof aan de kerk naar het nieuwe. De pastoor sprak zelfs over ‘ik moest voor de vierschaar komen’. Hij slaakte een zucht van verlichting toen na het gesprek de familie Witlox akkoord ging met verplaatsing. Hij bewerkstel ligde zelfs dat de heer Witlox later Mgr. Diepen voor de inzegening van het nieuwe kerkgebouw in zijn auto van de grens van het dorp naar de kerk bracht. Deze gevoelige priester kon het, bij ingebruik name van de nieuwe kerk, niet over zijn hart ver krijgen zijn parochianen niet te waarschuwen voor te hoog opbieden voor de pachtgelden van de banken. Wij danken nu aan deze kunstmin nende man de prachtige houten beelden die hij verzamelde, liet restaureren en in zijn nieuwe kerk plaatsen; zij overleefden gelukkig de klei ne beeldenstorm van de jaren zestig. genomen. De laatste drie jaar heeft op Zon- en Feestdagen elke priester twee missen op één dag moeten doen'. Wat is de reden van deze ommezwaai? Waar schijnlijk heeft het kerkbestuur de knoop door wil len hakken na nieuwe informatie. Zo was geble ken dat de kerk niet op de monumentenlijst geplaatst kon worden. Zij was weliswaar zeer oud, maar door de vele uitbreidingen in de loop der tijd had zij als monument geen betekenis. Hierdoor verviel een belangrijke financieringsmo- gelijkheid. Nu bleek tevens dat nieuwbouw- en sloopkosten niet hoger zouden zijn dan de res tauratie- en uitbreidingskosten. Verder is men er in deze tijd achter gekomen dat het fonds Van Gils, waarover later meer, aan te wenden was, waardoor het financieringsplan relatief gemakkelijk rond te krijgen was. Er was nog wel een hobbel te nemen, maar die was van geheel andere aard. Parallel aan de plannen van de pastoor hadden parochianen van de Broekzijcfe/Heijze namelijk een aanvraag inge diend om een eigen kerkje te bouwen. speelden motieven als de grote afstand en de onberijdbaarheid van de wegen in de winter. Waarschijnlijk heeft ook de grote groepsbinding onder de bewoners een rol gespeeld. Zij hadden immers kort daarvoor in een gezamenlijke strijd hun recht gehaald in een decennialang juridisch gevecht met de gemeente over hun aanspraken op de ‘gement’ - het gebruik van en rechten op de gemeenschappelijke gronden in de Heijze. Aanvankelijk kregen zij van de bisschop een welwillend oor, maar de parochie wist hun argu menten te ontzenuwen. Deze mensen zijn niet eensgezind, dat hebben we met de bouw van de boterfabriek ervaren, en bovendien liggen er in de Heijze verharde wegen en kunnen de bewo ners met de bus naar kerk’Het pleit was beslecht. De pastoor kreeg toestemming voor zijn vierslag: verplaatsing van het kerkhof, de bouw van een noodkerk, sloop van de oude kerk en de bouw van een nieuwe kerk. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Paul Dijckmans CONCURRENTIE De bewoners van de Broekzijde/Heijze dienden een eigen verzoek bij de bisschop in om een kerk te mogen bouwen in de Stenen Putstraat (Klein Locht). Dat verzoek werd ingediend door 23 gezinshoofden en 19 pachters die er zelf fl. 12.000 in wilden steken. Op de achtergrond DE MENS Pastoor Janssen was niet het zakelijke leiders- type van zijn voorganger. Hij was zacht, gevoe lig; hij stond tussen de mensen, een man van vrede die conflicten meed. Hij behoorde zeker niet tot de clerus van die tijd die nu nog het ver wijt krijgt twee handen op een buik te vormen met de wereldlijke overheden. Soms schreef deze gevoelige, eerlijke en oprechte herder zijn boos- II Vision Makelaardij Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013)468 8259 Aankoop- en verkoopbegeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week! www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl DE AANVRAAG INGEDIEND Stond in 1927 de pastoor nog niet te springen om zijn nieuwe kerk te bouwen, toch werd in het najaar van 1929 het verzoek om de bouw van die nieuwe kerk ingediend. Het motief luidde: ‘De laat ste 10 jaar is de bevolking met 300 zielen toe- Kijk voor ons actuele huizenaanbod op. www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl ÖOBOht Bestuur, nebben Het verzoek van <-ork»entuur In aalt* Jca vctirgor.cswn in goede orde ontvangen. Tot vor.vonderlng ,ordg^ daarin geen is Mating gesnakt van het streven van eenigo berotwro 'iver parochie ln de richting va» Bleet-Kout- •Mcerjdlo eea« eigen parochiekerk iouden hebben en vanneenlng KJn, datdaardoor ris beur em«r nieuwe korx te VeergeBatel ln de oud o parochie ennoadig zoude .-orden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 5