1 RONDOM DE KERK M DO 00 Oplossing Kerstpuzzel Carnavalsoptocht 2007: Gij doet toch ök meej Een carnaval zonder optocht, dat bestaat toch niet. Daarom zal ook dit jaar op carnavalszon- dag 18 februari) vanaf 13.00 uur een bontge kleurde stoet met schitterende wagens, kleur rijke loopgroepen, humoristische eenlingen en natuurlijk een geweldige kinderoptocht door ons dorp heen trekken. ZALIG NIEUWJAAR OPENING JUBILEUM JAAR MET GILDENMIS SEBASTIAO SALGADO EN DE WERKEN VAN BARMHARTIGHEID OP 30 MEI 2007 IS HET 75 JAAR GELEDEN DAT ONZE PAROCHIEKERK WERD INGEWIJD Oplossing: Een stralend Kerstfeest kan bij dragen tot het verheffen van de geest. - De prijsuitreiking voor de volwassenenop tocht is om 16.45 uur in Café de Brouwer. Jumbo Moergestel krijgt een grote servicebeurt! Contactpersonen: - Dirk van Abeelen, Kloosterlaan 1, tel. (013) 513 0469 (dirk.van.abeelen@home.nl); - Carlo van Esch, Schoolstraat 46, tel. (013) 5130111. RE/MAX Vision Makelaardij Niet pandgericht, maar klantgericht! PftROCHL ST. IfMOW/toFMC De belangrijkste punten op een rij: De optocht wordt gehouden op zondag 18 februari a.s.; - Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Kadoshop Novy Van Wezel of bij één van de onderstaande adressen; - Bij het inschrijfformulier zit het reglement van de optocht. Neem dit voorafgaand aan deel name kritisch door! - Inschrijfformulieren moeten uiterlijk woens dag 14 februari a.s. (’s woensdags voor de optocht) worden ingeleverd bij één van de onderstaande adressen; - Bordjes dienen op zondag 18 februari a.s. tus sen 10.30 uur en 11.30 uur te worden afgehaald bij Café de Brouwer; - De optocht wordt vanaf 12.30 uur opgesteld nabij het kruispunt van de Schoolstraat met de Scheerman en de Burg. Bardoelstraat; - De route is als volgt: Schoolstraat, Burg. Bardoelstraat, Past. Janssenstraat, Prinses Margrietstraat, Prinses Beatrixstraat, Krijtestraat, Rootven, Raadhuisstraat, Sint- Jansplein; - De optocht begint om exact 13.00 uur; - De prijsuitreiking voor de kinderoptocht is om 15.15 uur in ‘t Draaiboompje; Gij doet toch ók meej Zonder deelnemers geen optocht. Daarom: Als jij denkt “Dees paast me wel”, doe dan mee. Je kunt je opgeven door een inschrijfformulier in te vullen en dit uiterlijk op woensdag 14 febru ari a.s. in te leveren bij één van de onderstaan de adressen. De formulieren zijn te verkrijgen bij Kadoshop Novy Van Wezel, Rootven 10 in Moergestel, of bij één van de onderstaande adressèn. Je kunt ook een mail sturen naar dirk.van.abeelen@home.nl, dan krijg je alle papieren (inschrijfformulier en reglement) in je mail-box. De route Evenals vorig jaar starten we weer vanuit de Schoolstraat bij de kruising met De Scheerman en de Burgemeester Bardoelstraat. De stoet trekt vervolgens via de Pastoor Janssenstraat, de Prinses Margrietstraat, de Prinses Beatrix straat, de Krijtestraat, het Rootven en de Raadhuisstraat naar het Sint-Jansplein. Volwassenenoptocht De volwassenen kunnen dit jaar weer mee doen in een viertal categorieën: - Categorie A: Wagens - Categorie BI: Kleine loopgroepen (3 tot en met 10 personen) - Categorie B2: Grote loopgroepen (meer dan 10 personen) - Categorie C: Individuen (1 of 2 personen) Kinderoptocht: Bij de Kinderoptocht is dit jaar weer een split sing gemaakt in twee categorieën: - KI voor de groepen (meer dan 2 personen) - K2 voor de individuen (1 of 2 personen). (Misschien komt er volgend jaar ook nog wel een categorie “K3” bij, maar dan moet je wel goed kunnen zingen.) De kans op een beker is dit jaar dus weer twee keer zo groot. Daarom hopen we dat jullie alle maal meedoen, met je broertje of je zusje, met je klasgenootje of gewoon alleen. De route is hetzelfde als die voor de volwasse nen. Dat hebben we bewust gedaan. Dan kun nen ze jullie namelijk achterna lopen; anders weten ze niet waar ze naar toe moeten. Voor alle deelnemers is er in ieder geval een hele mooie button, een lekkere snoepzak en een heel leuk prijsje. Evenals vorig jaar, zal de prijs uitreiking ook dit jaar plaatsvinden in ’t Draaiboompje, Hild 1 in Moergestel. Kom dus allemaal na afloop van de optocht om 15.15 uur naar ‘t Draaiboompje voor de prijsuitrei king. Evenals vorig jaar kwamen er nu ook zo’n 70 (goede) oplossingen binnen. Na loting kon Bakkerij Kouwenberg een heerlijke grote slagroomtaart afgeven bij: Cilia Smits- Smulders, Kruysackerstraat 20, Moergestel; Sia Nouwens, Kloosterlaan 13, Moergestel en bij Gerrie Willems-Mertens, De Looijakker 22, Moergestel. Van harte proficiat en weer graag tot de vol gende keer! PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 10 JANUARI 2007 jvo. TvE Moergestel, Rootven 38 J UM BO Service met een glimlach. Elke dag! makelaars o.g. Pieter Burgers Erik Welten De parochie wenst alle inwoners van Moergestel een Zalig Nieuwjaar! In de voorbeden die gebeden werden in de oude- jaarsviering en op nieuwjaarsdag, vroegen wij God om zegen in dit nieuwe jaar: Goede God, zegen de aarde die wij bewonen, zegen dag en nacht, waarin wij leven en ademen, zegen licht en duisternis die ons omgeven, zegen zon, maan en sterren, hun schittering en overvloed, zegen het land en de zee, hun rijkdom en wilder nis. Goede God, zegen alles wat leeft, wat ons elke dag gegeven wordt, zegen al wat klein en onaanzienlijk is, wat groeit en vruchten draagt, zegen al wat verlangt en uitziet naar leven, zegen wat arm is en uitgeput, door de dood bedreigd, zegen de voortgang der tijden, zegen al wat nieuw maakt. Goede God, zegen ons, mensen, Uw beeld en gelijkenis, zegen onze handen, hun kracht en tederheid, zegen onze ogen, hun diepte en openheid, zegen ons hart, vol vreugde en verdriet, zegen onze liefde, ons verlangen, onze toekomst. Goede God. zegen onze wereld, volkeren rijk en arm, zegen onze geschiedenis vol lief en leed, zegen de wegen naar vrede, verzoening en ver bond, zegen alles wat ademt en wacht op een nieuw begin. Moge Uw Naam gezegend zijn op heel onze aarde. Om het 75-jarig bestaan van ons kerkgebouw in 2007 op gepaste wijze te vieren staan er in de loop van dit Jubileumjaar diverse activiteiten op stapel. De opening van het jubileumjaar is aan staande zondag 14 januari, wanneer de zegen Het Registrum Memoriale (parochiedagboek) en een publicatie in de Kleine Meierij van de hand van Ad Wolfs tien jaar geleden, geeft de geschie denis weer van onze parochiekerken. Want onze huidige kerk is niet het eerste kerkgebouw. Alleen de toren dateert van rond 1500. Uit geschriften van 1225 en 1228 blijkt op nage noeg dezelfde plaats als nu al een kerk te hebben gestaan. Wellicht de eerste. In 1414 zegende pas toor Henricus de Oosterwijk een kerk in. En in 1610 werd de herbouw van het in 1585 door brand verwoeste kerkgebouw voltooid. Na de 80-jarige oorlog (1568 - 1648) werd de kerk staatskerk en kwam in handen van een twintigtal protestanten, die toen in Moergestél en omgeving woonden. Vanwege dit kleine aantal werd het Oostkoor van die toenmalige kerk van een zolder voorzien, die het gemeentebestuur als raadhuis ging gebruiken. De toren werd een gevangenis. Van 1649 tot 1809 gebruikten de katholieken een noodkerk, ook wel schuurkerk genoemd, die waarschijnlijk gestaan heeft in de driehoek Raadhuisstraat Postelstraat. Pas in 1811 werd de kerk, vervallen en verwaar loosd, aan de 1165 katholieken van Moer-gestel teruggegeven. Hieronymus Pessers was toen pastoor (1810 -1838). De waarde van de kerk werd bepaald op f. 9500,-, dwz. f. 8,- per inwoner. De protestanten kregen dus een vergoeding van 23 x f. 8,- totaal f. 184,-, die ze overigens, gefrustreerd als ze waren, hebben geweigerd. Het geld is naar het armenfonds gegaan. Ondanks vele onderhoudsbeurten nam het verval van de kerk snel toe. Daarom besloot pastoor De Louw (1878 - 1895) een algehele restauratie uit te voeren. Architect Carl Weber begrootte de kosten op f. 13.500,-. Door de vele extra’s, zoals een sacristie en een priesterkoor, werd dit bedrag met ruim f.10.000,- overschreden. Tot slot was het orgel uit 1849 ook aan vervanging toe: “Het orgel is dusdanig van slag, dat de muziek eerder dient ter verstrooiing dan om op te wekken", aldus pas- De winkel is vanaf zaterdag 13 januari 17.00 uur t/m dinsdag 23 januari gesloten voor een interne verbouwing. Jumbo Moergestel wordt nóg beter. Dat vieren we woensdag 24 januari om 9.00 uur met een feestelijke heropening. Kom langs en ervaar de vernieuwde en verbeterde Jumbo Moergestel. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Paul Dijckmans Gilzerbaan 34 5037 KV Tilburg Telefoon (013) 592 0080 Telefax (013) 468 8259 Het jaarthema bij gelegen heid van het 75-jarig bestaan van ons kerkge bouw is: “De zeven werken van barmhartigheid”. Zoals u reeds in aankondigingen hebt kunnen lezen, zal de openingsviering plaatsvin den op zondag 14 januari. Op vier data in het jaar (28 februari, 18 april, 12_sep- toor De Louw. In de loop der jaren dreigde door toename van de bevolking de kerk ook te klein te worden en werd de inrichting onpraktisch. Toen dan ook nog bleek dat de verbouwingskosten hoger waren dan nieuwbouw, werden onder pastoor Van Rijckevorsel van Kessel in 1914 plannen voor een nieuwe kerk gemaakt. Pastoor Jos. Janssen (1921 - 1947) begon daarom in 1929 de eerste briefwis seling met de bisschop. Groot en onaangenaam was de verbazing toen bleek dat 33 gezinnen, 19 pachters en enkele sympathisanten van de Heyze, de Vinkenberg en de Heuvel bij de bisschop om een eigen kerkje hadden gevraagd. Dat zou dan moeten komen in de Steenen Putstraat (thans Klein Locht). Na snel overleg van pastoor Janssen met de bis schop was deze van mening dat de pastoor meer zwaarwegende argumenten had dan de “recalci- tranten”. Hij besloot toestemming te geven voor een nieuwe parochiekerk, mede omdat het kerk bestuur over de nodige gelden beschikte. Franciscus van Gils had immers f. 100.000,- in geld en effecten aan de kerk nagelaten. Op 18 maart 1931 vond de aanbesteding plaats. Aannemer Gerard de Vries uit Helmond kreeg het werk voor f. 81.825,- exclusief de aankoop van leien. Direct werd begonnen met het overbrengen van de stoffelijke resten rond de kerk naar het huidige kerkhof, dat in 1928 was aangelegd. Het vereni gingsgebouw werd noodkerk en op 17 april inge zegend en in gebruik genomen. Op 31 juli startte de aannemer met de bouw van het door architect Valk ontworpen kerkgebouw. De bouw duurde nog geen jaar, zodat op 30 mei de consecratie door Mgr. Diepen kon plaats vinden. Al in 1943 werd geconstateerd dat de betimme ring van het dak niet in orde was. Een Tilburgs bedrijf had er zich met een “jantje van leien” van af gemaakt. Ondanks de oorlog slaagde men er in het dak voor f.15.000,- te laten vernieuwen. Jos. Janssen is tot 1947 de trotse pastoor van ZIJN parochiekerk geweest. In de loop der jaren zijn er vele onderhoudswer ken uitgevoerd, met name aan de daken en goten. Onze kerk is een gebouw dat aandacht en onder houd blijft vergen. Begin 2002 is de kerk rijksmonument geworden. De toren was dat al veel langer. Onze kerk is door zijn cultuurhistorische waarde van groot belang en door de situering bepalend (geweest) voor de ont wikkeling van ons dorp. van de Heer zal worden afgesmeekt met een Gildenmis. Alle drie de gilden, die Moergestel rijk is, zullen dan aanwezig zijn en naar Brabantse tra ditie hun bijdrage leveren aan de eucharistievie ring in de kerk. Zoals de gilden nadrukkelijk aan wezig waren bij de inwijding van het nieuwge bouwde bedehuis in 1932, zo zijn zij ook nu pre sent als vertegenwoordigers van de Moergestelse gemeenschap. De leden van de gilden staan voor hun idealen zoals broederschap en trouw en daar mee is vanzelfsprekend een verbinding te leggen met het thema van heel dit jaar: barmhartigheid. De H. Mis in de kerk begint zoals gebruikelijk om 10.00 uur. Na afloop van de viering is er koffie ach ter in de kerk. Persoonlijk contact, nauwe betrokkenheid en uiterst professionele aanpak! Aankoop- en verkoopbegeleiding; 24 uur per dag, 7 dagen per week! Kijk voor ons actuele huizenaanbod op: www.remax.nl/vision e-mail: vision@remax.nl www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl tember en 7 novem ber) zullen sprekers telkens enkele van de zeven werken bespreken. Dat zal vooraf in “Rondom de kerk” worden aangekondigd. Voorafgaand zal ook telkens in deze rubriek een artikel geplaatst worden met betrekking tot de te bespreken wer ken. In de vieringen zullen foto's getoond worden uit het fotoboek “Terra" van de wereldberoemde foto graaf Sebastiao Salgado, een gedreven Braziliaanse fotograaf, die op schrijnende wijze in zijn zwart-wit foto’s de keerzijden toont van de glo balisering en de problemen waar de Derde Wereld mee kampt. Hij publiceerde veel fotoboe ken: “Exodus" bv., waaraan hij zeven jaar heeft gewerkt. Hij toont hierin de miserie van miljoenen vluchtelingen aan de grens tussen Mexico en Guatemala, alsook lijken van boot-vluchtelingen vanuit Afrika, aangespoeld aan de kust van Gibraltar. Ook publiceerde hij indrukwekkende foto’s van verwoeste steden in Afghanistan, hon gerende kinderen in Soedan, Rwandese vluchte lingen aan de grens met Tanzania, vluchtelingen in Goma en Mozambique en Koerden met foto’s van verdwenen familieleden. Uit alles blijkt authentieke betrokkenheid. In zijn boek “Terra - Struggle of the landless” toont hij driehonderd foto’s van landloze arbeiders in Brazilië, die leven in provisorische kampemen ten en uitzien naar een stukje eigen grond en een menswaardig bestaan. De agro-industrie heeft enorme stukken grond met plantages voor sinaas appels en soja. Maar de producten worden alle maal geëxporteerd naar de VS. De werkers zijn allen arme boeren, die werken voor een peulen schil, dikwijls op hun eigen vroegere gronden. De producten die zij kweken, de sinaasappels, kun nen zij zelf niet eens betalen. De schitterende foto’s in dit boek zijn stuk voor stuk indringende getuigenissen van het zware bestaan van deze mensen zonder land en moeite loos kun je de foto's associëren met de Werken van Barmhartigheid, zoals verwoord in Mattheus 25: Kom en neem deel aan het koninkrijk dat al sinds de grondvesting van de wereld voor jullie bestemd is. Want ik had honger en jullie gaven me te eten; ik had dorst en jullie gaven me te drinken. Ik was een vreemdeling en jullie namen mij op; ik was naakt en jullie kleedden mij. Ik was ziek en jul lie bezochten mij; ik zat gevangen en jullie kwa men naar mij toe". De toestanden die wij aantreffen in de Derde Wereld kennen we niet in die vorm in de landen van West Europa; de voorwaarden voor een menswaardig bestaan zijn ook in ons land aanwe zig, alhoewel het aspect van “vreemdelingen her bergen" niet echt bevredigt. De problemen in ons land en in de ons omringende landen liggen ech ter op een wat ander vlak: mensen hier kunnen eenzaam zijn, overspannen, angstig, verward, verbitterd, verdrietig of ver wend. Ook deze situaties van onbarmhartigheid verdienen onze aandacht.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2007 | | pagina 5