RONDOM DE KERK 88 00 00 BESTE MARIA KERSTNACHT EEN WEG VERDER VERSIERING IN DE KERK GEBED VAN DE OS EN DE EZEL PftROCWf $1 PAGINA 9 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 20 DECEMBER 2006 Moergestel, 8 december 2006 I.S. Hij is mijn verder. Herman Jozef dus end Lief kindje in de kribbe, c Met vriendelijke groet, Theo te Wierik msc pastor Deze brief schrijf ik aan u op 8 december, de dag waarop wij uw onbevlekte ontvangenis vie ren. Vergeef me, Maria, maar de meeste Moergestelnaren weten niet wat ze hier mee aan moeten. Ik heb ze al wel eens verteld, zeker tegen de jonge ouders, dat ze daar niet te lang over moeten gaan nadenken. Dat men alleen en vooral duidelijk wilde maken dat u een bijzondere vrouw bent geweest hier op aarde. Dat u niet hebt meegedaan met mensen omlaag halen en veroordelen en...Nee, u was ook een geweldige moeder voor Jezus. Hij had alle trekken van u of mogen we dit zo niet zeg gen? Net als u was Hij iemand die om mensen gaf. Zeker om diegenen die klein en kwetsbaar waren. U was en bent niet anders. Het water stroomt verder door rotsige bodem door drassige grond, totdat 't eens aankomt in de oneindige zee. Een plant klimt omhoog soms langs een dode muur vindt zijn weg naar het licht. Een mens gaat zijn weg, soms lijkt er geen verder, maar dan is er zomaar een herder die zegt: Ik ga mee, ik luister naar je weemoed om het verloren gisteren. Ik zie de doffe glans in je ogen en neem je bij de hand en trek je mee die nieuwe tijd tegemoet: ik richt je ogen op een ster in de verte. Er kwam eens een Herder die zei: Zie niet om, een nieuw begin voor ieder op aarde. En mensen: Hun hart ging weer open, wie neerlag kon lopen, wie blind was weer zien. Nog vür er meensen kwamen bij het kerstge beuren waren daor de dieren in hun bonte kleuren. Ze hebben zeker óók hun verhaolen. Ik zal het namens hun voor jullie vertaolen. D’n os en d'n ezel dan mar vurop. Die lagen te slaopen in 'n hil aauw schop. D’n ezel ha nog net mee 't kaf staon klooien umdat d'n baos nie was wiste strooien. Jè, zin den os, en des nie zo mooi, want ik lust nog wel 'n haffel hooi. Aanders heb ik niks om aon te stérken en mijn maog vuult aon as dè van 't vèrreke. We worren vergeten vandaog, ben ik bang en de naacht is nog vergimmes lang. Mar ik zu er toch niks van verschieten als wij er vandaag voort over zun schieten. Nog steeds weer die herder, die komt en die zegt: Ik ken jou bij name, ik trek met je mee. Geen weg die te stijl is, geen pad dat te zwaar is, als ik aan je kant loop. Ik wijs je de weg naar het licht en naar de eindeloosheid van de zee. Loeit niet zo, zin d’n ezel. Daor komt iemand aon! En allebei zen ze alvast opgestaon. In 't schop kwaam unnen meens en 'n vrouwke, en ze zinnen: We kunnen nergens aanders mir binnen. naverteld door Harrie Scholtze (verteld tijdens de kersttocht van het vorig jaar in Udenhout) Die twee die wilden daor dus blèèven slaopen! De ezel en de os stonden mekare aon te gao- pen. De os zin zachtjes: Hiette géi ze dan mar wel kom. Dè kan ik nie doen, zin d’n ezel, want ik ben wel stom! Zoiets verwochten ze nie van mén, en ik weet toch ok nie wie dè zèn. Ik zal wel een paor kere balken: ia! ia! O kik, zin 't vrouwke, en ik ben Maria. En toen noemde ok Jozef zunnen naom. Dè was dieje timmerman die daor binnen kwaam. As hij hier wet wil timmeren, zin d’n os, des lang niet zo gek, dan liggen wij voortaon aated uit de trek. De schaopen, die daor liepen, verwochtten kaoi weer en won dus ok op 't schop aon, deze keer. De herders han hiervan ginnen weet: die schaop waren ‘r uitgenèèid, zo gezeed. De schaopshond dreef ze ’t stèlleke binnen, wesse dan ok hil gewillig dinnen. Ze zagen het wel: hier was iets vrimds aon de haand. Alle dieren in vredige aanbidding aon Zijn voe ten neer; ze brachten hun groet aon 't Kiendje, hun Schepper en Heer. De veugeltjes verschoten ervan daorboven in de nol en vielen van verwondering bekant van d’re stok. Ze begossen te zingen, te fluiten, al wet haolen kos. D'n ezel die balkte en wè loeide d'n os! De schaopen begosse op z’n hardst te blèèten, de bokken net zo goed as de gèèten. 't Spande me daor toch in dè schop! Ze han allemol d'r haor stèèl op d’re kop. En de hond sloeg ok al zo aon, 't was mee de rust ineens gedaon! Mer 't klonk as muziek in de oren en zo is het urste meerstemmig kerstlied gebo ren. En toen wier ’t hil stil. D’r waar niks mir te heu- ren. Ze keken nor 't Kiendje, 'n Goddelijk gebeuren. De kemeel knielde buiten en wochtte mee geduld; hij ha nog wè eten en drinken in z'nen bult. maar ze wilden gaon rusten en gin trammel- aant. D’n os hee nog 's hil diep gezucht en bracht daormee in 't stèlleke wè wèrreme lucht. En ineens waar alles wakker, midden in de naacht! Schreuwde daor 'n kiendje, zo lief en zo zaacht? Jozef had de stailantèèrn een bietje aonge- mokt, mer de petrollium waar al bekant opgerokt. Gelukkig kwaam er wè licht van de sterre en de maon scheen ok al een bietje van verre. En daor verschenen engelen, mee ’n lint of zo, gebogen; ze zongen wèt er op stond: Eer aan God in den hoge! contacten en is de samenwerking met de werk groep Kerkhofonderhoud heel goed. Zij zorgen vaak voor extra groen en ook b.v. voor het groen van de Adventskrans. En opnieuw mogen we dit jaar weer rekenen op de Taxusboompjes van Martien van de Wiel, een zoon van onze oud-koster van de Wiel. Naast hem, mogen wij ook van andere mensen wel (Uit: G. Danneels, Een jaarkrans van gebeden, Aartsbisdom Mechelen-Brussel, 2005) Wij horen echt thuis bij U. Spreken kunnen we niet. Aanbidden evenmin. De mensen hadden geen ongelijk toen ze ons eeuwen na die nacht in Betlehem bij U hebben gezet. We kunnen alleen onszelf zijn, gewoon os en ezel: ademen en verwarmen. We blijven bescheiden, pretentieloos, we zijn uw schepselen, we doen wat Gij ons hebt gevraagd: os zijn en ezel, en dat stemt ons dankbaar en blij. Een mens gaat zijn weg, soms lijkt er geen verder Dan toch Maar toen kwaamen de meensen van het fist. Mar de dieren, die zen ‘r het dichtste bè gewist. Nog steeds brengen ze geluiden vort in hun éigen taol en wensen zo vredige kerstmis vur ons allema- ol. Konden wij voor mekare, as de dieren, vriende lijk zen en wèrrem. mar dè zal moeilijk gaon, wij zen mar meensen ....Ochèrmü U zult het mij niet kwalijk nemen wanneer ik ook DE DIEREN- Nog een paar dagen en we vieren het feest van Kerstmis. Ongetwijfeld zal de kerk ook dan weer extra vol zijn met parochianen en ook met mensen van buiten onze parochie. En iedereen die de kerk inkomt hoopt en verwacht dat er niet alleen goede en mooi verzorgde vieringen zullen zijn - ook de kerk zelf moet mooi en goed versierd zijn. Maar zoiets gaat niet van zelf. Ook dit jaar is de werkgroep Kerkversiering al vroeg in november bij elkaar geweest om te overleggen en te bedenken hoe dit jaar de kerk versierd zou kunnen worden. Met elkaar worden dan ideeën uitgewisseld en samen wordt er een plan gemaakt “Het budget is beperkt", zegt Jeanne van Roessel, lid van de werkgroep “en dan is het telkens weer een uitdaging om te kijken of het lukt daarmee rond te komen. Maar gelukkig hebben we goede Redactie: Ton van Elsdingen Vv Hans Festen Jo van Os Ja Ireen Stieger jl Ad Wolfs Kindje in de kribbe, die deemoed hebt Gij ook: gewoon een kind van mensen. Het verwondert ons echt niet dat men ons bij U in de stal heeft gezet. Voor een keer hebben de mensen heel juist gezien. Jozef noem. Hij wordt bij ons zo weinig genoemd maar hij zal toch een geweldige vader voor Jezus geweest zijnl Samen, het kan gewoon niet anders, heeft u beiden aan de opvoeding van Jezus gewerkt. U heeft Hem geleerd respect te hebben voor ieder ander ongeacht kleur, afkomst, gods dienst. U heeft Hem ook geleerd dat God trouw is en barmhartig. Maria, wij mensen anno 2006, we willen wel graag in zijn geest verder gaan, maar we bren gen er nog niet veel van terecht. Ik wil u vragen en ook Jozef om een beetje geduld met ons te hebben. Misschien kunt u samen een goed woordje doen daar boven. Vraag dat we een beetje extra kracht krijgen om door te gaan in de geest van Jezus. Zijn geboorte gaan we weer vieren. Dat het een mooi, fijn maar vooral ook zinvol feest mag worden. Dat vragen wij u, Maria. Doe ze daar in de hemel allemaal de groeten van ons hier. We zullen u niet verge ten. eens materiaal gebruiken. Als we erom vragen en de mensen weten dat het voor de kerk is zeggen ze eigenlijk nooit nee, maar het is altijd een hele kunst om het weer goed voor elkaar te krijgen”, aldus Jeanne. Waar de werkgroep sinds kort ook rekening mee moet houden zijn de strenge voorschriften van de Brandweer. “Zo mogen we b.v. niet te veel kerstbomen in de kerk zetten. Dat is wel jammer want voor ons gevoel horen kerstbomen nu eenmaal bij Kerstmis en de kerstversiering, maar we moe ten ons aan de regels houden en dus gaan we op zoek naar een alternatief”, aldus Jeanne. “En stiekem kruipt er natuurlijk heel wat tijd in en bovendien kan het uitvoerende werk pas op het laatste moment worden gedaan. Een druk ke tijd maar omdat je het met elkaar doet ook een leuke tijd”. Goed dat er zulke vrijwilligers zijn! Maria en Jozef gingen ok liggen, ze waren vort muug en dan zien we wel wijer, merrege vruug. 't Ging allemol slaopen mee dezelfde gedaacht: dees wordt beslist ginne stille naacht. Ze han unnen licht slaop, ze ès dè hiet, umdè niemand van ongedurighed de slaop wir viet. www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 9