OPEN HUIS nieuws weekblad van eigen bodem Certificaten bij BH.V. De Veiligheid Zondag 29 oktober RONDOM DE KERK D’n Duyp 40, Moergestel 88 901_ 00 00h Brief aan Ermelindis van 13.00 tot 16.00 uur RE/MAX Vision Makelaardij VBO MAKELAAR Adverteren? Vraag naar onze tarieven! Eén muisklik is voldoende: buro76@planet.nl HEEFT ERMELINDIS ECHT BESTAAN? Gilzerbaan 34 Tilburg 013-5920080 e-mail vision@remax.nl www.remax.nl/vision Royale hoekwoning met verrassend veel bergruimte en royale achtertuin gelegen in de kindvriendelijke wijk “Papenacker”. Leusden, 19 oktober 2006 - Mensen met dia betes type 2 die geen insuline gebruiken, wil len zelfcontrolematerialen (teststrips en meter) vergoed krijgen via hun aanvullende zorgver zekering. Tot nu toe krijgen zij daar geen ver goeding voor. Ook een goede vergoeding voor podotherapie/pedicure en fysiotherapie wordt het meest belangrijk gevonden door deze groot ste groep onder de mensen met diabetes. Dat blijkt uit onderzoek onder leden van de Diabetesvereniging Nederland (DVN). De DVN is momenteel in onderhandeling met diverse zorgverzekeraars om onder meer de vergoeding van teststrips in collectieve con tracten voor 2007 op te nemen. De Diabetesvereniging gebruikt de onderzoeks resultaten om mensen met diabetes nog beter van dienst te kunnen zijn bij het vergelijken van de polissen én bij haar onderhandelingen over collectieve contracten. Uit de enquête, ingevuld door 858 mensen, bleek dat maar liefst 60 pro cent van de respondenten (opnieuw) een col lectief contract overweegt via de DVN. In 2006 bood de DVN collectieve contracten bij drie zorgverzekeraars. De verwachting is dat dit er voor 2007 maximaal vijf zullen zijn. De DVN wil dat de diabeteszorg die wordt geboden in de basisverzekering, voldoet aan de richtlijnen voor goede diabeteszorg volgens de Nederlandse Diabetes Federatie. Het is bekend dat niet iedere zorgverzekeraar daar op dit moment aan kan voldoen. Er is echter verbe tering. Maar liefst 52 procent van de responden ten merkt dat zijn of haar zorgverzekeraar spe ciale aandacht heeft voor goede diabeteszorg en goede diabetesprojecten in de regio. Aan de andere kant geeft 30 procent aan dat zij daar nauwelijks of niets van merkt. Voor hen zou een overstap naar een andere zorgverzekeraar wat dat betreft een overweging kunnen zijn. Geld blijkt niet het allerbelangrijkste te zijn. Maar liefst 80 procent vindt de invloed van de DVN op het diabetesbeleid van de zorgverze keraar belangrijker dan de kortingen op een eventueel collectief contract. En als de verze keraar goede diabeteszorg volgens de richtlij nen levert, vindt bijna tweederde het niet of niet heel erg als deze verzekering iets duurder is dan een andere verzekering. Voor 15 procent is dat wel een probleem. De collectieve contracten van de DVN staan los van de keuzeondersteuning die dé vereniging haar leden biedt. Met een speciale, extra uitga ve van haar blad Diabc en via website dvn.nl kunnen leden de polissen van de zorgverzeke raars vergelijken op voor diabetes belangrijke onderdelen. Bovendien kan er vanaf de derde week van november gebeld en gemaild worden naar de DVN Zorglijn (033) 463 05 66, zorg- lijn@dvn.nl. De vereniging start op Wereld Diabetes Dag (14 november) een grote campagne ter promotie van haar keuzeondersteuning voor zorgverzeke ringen. De campagne bestaat onder meer uit radiospots op Radio 1 tot en met 4 en lokale radio, advertenties in dagbladen en huis-aan- huiskranten en posters. DVN. Voor een goed gekozen zorgverzekering. Duidelijk signaal richting zorgverzekeraars: “Betere vergoedingen in 2007 voor iedereen met diabetes” Op donderdag 19 oktober behaalde onze twee cluble den, links op de foto Henry van der Sterre met zijn hond Diesel en rechts op de foto Mari Rommen met zijn hond Peer in Heeswijk-Dinter goede resultaten met het certifi caat politiehond 1. Wij wensen hen beide namens P.H.V. De Veiligheid te Moergestel van harte pro ficiat met het behalen van hun certificaten! JfiKONTWOWAK - PAGINA 9 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 25 OKTOBER 2006 I Weató/a J voor Moergestel Moergestel Beste Ermelindis, Laat ik u maar weer eens schrijven. Het is al zo lang geleden dat ik dat gedaan heb, zes jaar gele den. En komende zondag (29 oktober) is het uw feestdag: het feest van de H. Ermelindis. Maar dat is niet de enige reden om u te schrijven. Er is het afgelopen jaar zoveel met u gebeurd, de moeite waard om er bij stil te staan. Wat is het geval? U wordt in Meldert (bij Leuven, België) - en ook in Moergestel - vereerd als een heilige. U leefde als kluizenares in de bossen bij Meldert en stierf volgens de overlevering in het jaar 600; volgens sommige literatuuronderzoe kers moet uw sterfjaar echter zo’n vijf zes decennia later gesitueerd worden. Hoe dan ook, na uw dood gebeurden er wonderen bij uw graf en sindsdien komen de mensen naar u toe om te bidden, voor genezing of voor andere gunsten. Nou is onze moderne tijd een tijd vol twijfel en ongeloof en er ontstonden vragen als: heeft Ermelindis wel echt bestaan? Zoals er ook men sen zijn die twijfelen aan het bestaan van Jezus of van Karei de Grote. Stel nou eens, dat u niet heeft bestaan. Dat zouden ze daar in Meldert beslist niet leuk vinden, want alle kans dat de bedevaart dan in zou storten. De beenderen van Ermelindis Maar gelukkig zijn uw beenderen bewaard geble ven, zorgvuldig opgeborgen in een reliekschrijn. De oudste geschriften daarover dateren van de 13e eeuw. En het zijn echte mensenbeenderen, want er bestaat rond u de vreemde gewoonte om elke vijftig jaar die reliekschrijn te openen en uw beenderen tevoorschijn te halen. Dat is een grote plechtigheid; de laatste keer was in het jaar 2000 en ik was er toen bij, samen met Noud Smits en nog enkele anderen uit Moergestel. En de bis- schop laat dan die beenderen aan de verzamel de menigte zien. Er is geen twijfel mogelijk: het zijn echte mensenbeenderen: een heup, een dij been, een sleutelbeen, een kaak, ribben, alles zit erin. Nou ja, niet alles, want in 1950 heeft pastoor Van den Boogaard een vingerkootje Echt of vals? Maar de vraag bleef bestaan: zijn die beende ren echt van Ermelindis? Zijn ze wel zo oud? Wie weet zijn het wel beenderen uit de 9e of 10e eeuw en heeft een of andere handige jongen het verhaal rondverspreid dat ze van u zijn. Want waar bedevaarten zijh, daar zijn ook handelaren en zakenmensen. En voor hen telt alleen maar het geldelijk gewin. Maar gelukkig bestaat er tegenwoordig een methode om de oudheid van organisch materi aal (botten en beenderen, maar ook hout en tex tiel) te onderzoeken: de zogenaamde C14-metho- de of koolstofdatering. En wetenschappers van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium in Brussel hebben dit jaar uw beenderen met behulp van die methode onderzocht. Het bisdom stemde daarin toe, op voorwaarde dat bij ope ning en sluiting van het schrijn de litanie van de H. Ermelindis gebeden zou worden. Dat is gebrui kelijk bij het openen van graven van heiligen. Bij de opening van het schrijn waren vele belang rijke figuren aanwezig: de pastoor, de leden van het kerkbestuur, een arts, kunsthistorici, heem kundigen en de deskundigen van het genoem de Koninklijk Instituut. Uiteindelijk is een klein stukje van het dijbeen meegenomen voor onder zoek. meegekregen en sindsdien heeft Moergestel een relikwie van u, die we in een reliekhouder bewaren in de brandkast. Sterke papieren Afgelopen zomer zijn de resultaten bekend gemaakt en vorige week werd het boek gepre senteerd over het onderzoek naar de echtheid van de relieken van Ermelindis en van enkele andere Vlaamse heiligen. En wat blijkt? Uw been deren worden geschat te stammen uit de 7e eeuw. En omdat die C14-methode nooit helemaal exact is, maar rekening gehouden moet worden met enige afwijking, spoort dat goed met uw overlijdensjaar van 600 en nog beter als u inder daad enige decennia later overleden zou zijn. Daar komt nog wat bij. In 2004 is de kerk van Meldert gerestaureerd en onder de fundamen ten van die kerk is men gestoten op overblijfse len van een kerk uit de 9e eeuw. Al deze gege vens duiden er dus op, dat de verering van u heel ver terug gaat in de tijd, dat er concrete histori sche aanwijzingen zijn van uw bestaan en dat er geen redenen zijn om valsheid te veronder stellen. Of zoals een van de deskundigen het uit drukte: we zijn voor 95% zeker, een grotere zeker heid is wetenschappelijk niet mogelijk. We kun nen er dus veilig vanuit gaan, dat u echt bestaan heeft, gelukkig maar, want daarmee heeft Gèèselse Ermelindis - dat is onze reus (of liever: reuzin) die naar u genoemd is - een streepje voor op Peer Paorel die zijn bestaan alleen maar aan de fantasie te danken heeft. Het Emmaüsverhaal Ik schreef het al: er wordt niet alleen aan u getwij feld, er wordt ook getwijfeld aan het bestaan van Jezus en vooral of Hij wel echt verrezen is. Er zijn er, ook onder theologen en pastores, die de ver rijzenisverhalen mooie (ervarings)verhalen vinden, maar er geen historische betekenis aan toeken nen. Een van die verrijzenisverhalen is het Emmaüsverhaal: twee leerlingen die na de dood van Jezus teleurgesteld teruggaan naar waar ze vandaan kwamen (Emmaüs), maar door de ontmoeting met de verrezen Heer tot geloof kwa men. Maar waar Emmaüs lag, was tot voor kort onbekend. Misschien heeft het wel nooit bestaan, dacht men. En als Emmaüs nooit bestaan heeft, dan zal dat verrijzenisverhaal ook wel verzonnen zijn, zo wordt dan al snel geconcludeerd. Sterker: er waren drie plaatsen die claimden het oude Emmaüs te zijn. “Dat zijn er dan twee teveel"con cludeerde de Duitse archeoloog Carsten-Peter Thiede en hij ging op zoek naar het echte Emmaüs. En hij vond het, nota bene met behulp van de gegevens die Lucas in zijn Evangelie over Emmaüs gaf. Historische wortels Waarmee ik maar wil zeggen: ons geloof heeft sterke historische wortels. Er is misschien veel meer historisch waar dan we voor mogelijk hou den. Natuurlijk is niet alles wat in de Bijbel staat historische werkelijkheid, vroeger dacht men dat te veel. Maar toen is er een tijd gekomen, waar in men elke historiciteit in twijfel trok. Daarom zijn die onderzoeken naar uw beenderen en naar het bestaan van Emmaüs zo belangrijk. Ons geloof is niet gebaseerd op fantasie, maar op his torische gebeurtenissen en personen. En daarom durf ik aan het eind van deze brief aan u te vragen, zoals op het Ermelindisvaandel in de kerk staat: “Bescherm ons, inwoners van Moergestel”. En pleit ik er nog maar eens voor, dat er een Ermelindisstraat of -plein in Moergestel komt. Met vriendelijke groeten, Theo Schepens, pastoraal werker www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Yt Jo van Os jl Ireen Stieger Jj Ad Wolfs

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 9