Gust en Zus van Haaren vieren gouden feest J Aphrodite 80 KONINGINNEDAG 5 ORANJE- T0MP0UCEN 5 ORANJE-BRIOSSEN Kinderspeelgoed- markt 7 mei 2006 BRILLEN LENZEN BAKKERIJ KOUWENBERG Scftifdenverken Weekblad Huidverzorgingsinstituut M.O. y Hoofdrol voor ‘Van Hultens pèdje’ op 1 mei... De Persoonlijke Signatuur van Exclusieve Modebrillen Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl De Lind 35a - Oisterwijk 013-528 4899 Graag wil ‘Moergestel-Nieuws’ het gouden echtpaar Van Haaren alvast van harte felici teren en wenst hen ’n heel fijne dag. Van harte en nog veel fijne jaren samen met kin deren en kleinkinderen. Het is u van harte gegund! Pastoor Van den Boogaard zegende het huwe lijk in onze parochierkerk in, ’s morgens om 09.30 uur. Het feest daarna vond uiteraard plaats in Café Kerkzicht. Het jonge paar nam haar intrek in de bovenwoning op het adres Schoolstraat 16. In 1962 gingen ze naar de bene denverdieping om in 1962 te verhuizen naar Korenstraat 19. Opgeven kan t/m 2 mei bij Laura Spaninks, tel. 06-23461324 of per e-mail laura-edwin@home.nl Winkel open van 8.00 tot 13.00 uur Broodbezorging gaat gewoon door! Goed idee, bij koffie of thee! 4 betalen 1 gratis 4 betalen 1 gratis 3?° ging Gust naar de jongenschool aan de Bosstraat. Op 14-jarige leeftijd kwam hij (in oor logstijd) van school en moest uiteraard aan het werk. Vier dagen in de week was hij bij Jan Jonkers (de overbuurman) in dienst voor het aardige bedrag van 2 gulden; de twee andere dagen werkte Gust bij Reinier de Wijs, dat leverde ook nog eens ’n hele gulden op. Uiteraard was er wel de kost bij, maar dat mocht ook wel: werkdagen van 07.00 tot 21.00 uur! Van vrouw Jonkers kreeg hij elke week nog eens ’n kwartje extra. Dat mocht hij zelf houden. Dat was weer makkelijk voor z’n moeder die stee vast zei als er weer traktement verdeeld werd: ‘Jou hoef ik niks mir te geven; gij hèt al genog gehad’. In 1945 (aan het eind van de oorlog) werkte Gust ’n tweetal jaren bij Frens van Laarhoven. Daarna moest hij in militaire dienst. Eigenlijk had ook hij naar Indië gemoeten, maar vanwe ge de pokken die Gust kreeg kon dat niet. Hij was gelegerd in Ede en Amersfoort (diende als kok), maar moest daar tweeëneenhalf jaar blij ven: hij moest net zo lang in dienst als dat zijn lichting uit Indië terug was. ‘Ik heb er unne mooie tèèd gehad’, zegt Gust. ZUS VAN PELT Zus zag het levenslicht op 1 mei 1928 op het adres Kerkstraat 5 (tegenover de huidige slage rij Ketelaars). Zus was een van de twee doch ters van Jan van Pelt (oprichter van o.a. Audacia en de harmonie, red.). Zus had ook nog vier broers. Vader was als schoenmaker werkzaam bij Van Bommel. Natuurlijk ging ook Zus naar de bewaarschool en werden haar de eerste levenslessen bijgebracht door de zusters Alexina en Fidelia. De lagere school bezocht ze even eens aan ‘de dreef’ (waar nu de brandweerka- zemestaat). Ze was 14 jaar toen ze van school kwam en moest uiteraard aan het werk. Haar moeder zei: ‘Ik heb 14 jaar voor jou gewerkt; nou mag je 14 jaar voor mij werken’. Zo ging dat in die tijd. Als Zus terugkijkt kan ze enkel maar zeggen dat ze die tijd ook precies heeft volgemaakt. Ze ging werken bij slager Frans Smolders: in haar leven haar eerste en enige baas! Ze is er veertien jaar lang gebleven en deed er alle voorkomende werkzaamheden: in het huis houden, in de slagerij, in de winkel, bestel lingen wegbrengen (op de fiets), noem maar op. Het was er goed om te werken, zei Zus ‘behalve als Willem II verloren had, dan was Frans niet om te genieten.De briefjes waar op hij dan de bestellingen schreef werden dan altijd steeds kleiner...!’ ELKAAR LEREN KENNEN Met in het achterhoofd de wetenschap dat de familie Van Haaren in 1951 café Kerkzicht betrok in de Kerkstraat schuin tegenover de familie Van Pelt, is het vreemd dat Gust en Zus elkaar nauwelijks kenden.Het was in 1954 dat Gust muziek moest maken tijden Diessense kermis bij ‘Toon de Timmer’. Daar vond het eer ste afspraakje plaats, en dan nog door tussen komst van ’n vriendin van Zus. Het waren voor velen de traditionele uitstapjes om met de ker missen in de omtrek te gaan dansen. De verkering heeft niet zo heel lang geduurd, als Gust en Zus (nota bene ook nog op haar ver jaardag) op 1 mei 1956 gaan trouwen. Drie dagen eerder (28 april 1956) waren ze al ‘voor de wet’ getrouwd door burgemeester Bardoel. Ook dit jaar kunnen kinderen hun oude speelgoed verkopen op de kindermarkt tij dens de jaarmarkt van Moergestel op 7 mei. Een plaats (1/2 kraam) huren kost 5,-en degene met de leukst versierde kraam krijgt een prijsje. De markt begint om 10 uur en je mag gaan wanneer je wilt. BIJZONDER Mochten we slechts summier de oorlogstijd hebben aangehaald dan willen we het volgen de bijzondere gebeuren toch niet onvermeld laten. Eerder schreven we al dat Gust werkte bij Reinier de Wijs. Hier werkte hij samen met ’n man die ’n viertal jaren ouder was. Op de vraag van Gust hoe hij heette zei deze: Jan Ven. Anderhalf jaar heeft hij er in goede verstand houding mee samengewerkt, totdat Reinier op ’n ochtend (we schrijven 7 september 1944) naar Gust kwam om te vertellen dat Jan was overleden. In werkelijkheid bleek het nl. te gaan om onderduiker Jan van Dongen (hij had aan Gust z’n schuilnaam gegeven). Hij was de rechterhand van de bekende Piet Leermakers. Op ’n gegeven dag was Jan bij Piet op bezoek in Biest-Houtakker en dat moet verraden werk geweest zijn. Tijdens de vlucht van beiden wer den ze koelbloedig neergeschoten. Het gebeu ren maakt nog steeds ’n diepe indruk bij Gust als hij erover vertelt. Jaarlijks als Gust in Esbeek komt bezoekt hij er het kerkhof waar Jan van Dongen begraven ligt. Na de dienstplicht ging hij werken bij André Nagel. Kindermeubelen maken. In 1960 gaat hij naar Berkelmans schoenfabriek in Oisterwijk; weer later komt hij terecht bij Opstalan om de laatste tien jaar van zijn werk zame leven vol te maken bij Van Gils. Op 62- jarige leeftijd mag Gust in de VUT. GUST VAN HAAREN Gust werd geboren op 24 oktober 1927 op het adres Schoolstraat 122. Zijn ouders hadden net ’n jaar eerder het café ‘In den Korenmaaier’ gepacht. Vader Cees van Haaren (bij iedereen bekend als ‘de Klaore’) was stoker op de leer looierij. Het café werd er dus ‘bijgedaan’. Het gezin bestond uit 8 kinderen: 3 meisjes en 5 jon gens. Gust was de vierde in de rij. Hij ging naar de bewaarschool en werd er natuurlijk opgepast door Zr. Alexina en Zr. Fidelia. Later De derde gouden bruiloft in Moergestel dit jaar is die van Gust van Haaren en Zus van Pelt, Past. Janssenstraat IA. Op 1 mei 1956 traden zij in het huwelijk in onze parochiekerk nadat ze ’n paar dagen eerder elkaar het ja-woord hadden gegeven op het gemeentehuis. Voor Gust is er echter een dubbel jubileum: het is dit jaar ook precies 60 jaar geleden dat hij als muzikant naar buiten trad. Maandag 1 mei vieren zij het grote feest. Die dag is er een hoofdrol voor het overbekende ‘Van Hultens pèdje”... MUZIEK MAKEN Zoal we in de aanhef al zeiden viert Gust eigen lijk ’n dubbel jubileum dit jaar. Hij is maar liefst 60 jaar actief als muzikant (lees: drummer). Zijn eerste optreden vond plaats tijdens de ker mis in Middelbeers in 1946. 10 Gulden per man leverde dat op voor vier dagen muziek maken. In Moergestel speelde Gust de eerste keer bij Jan de Brouwer. ‘De zaal was zelfs nog niet helemaal klaar’, vertelt Gust. Op ’n gehuur de vloer, die aan alle kanten was dichtgelegd met planken, kon gedanst worden. Maar dat was al wat voor die tijd. Gust speelde o.a. met Graard Weijdeven, Theo Groenland en Louis Smits in verschillende samenstellingen en onder ver schillende orkestnamen. De bekendste: de Ragtime Band, de Melodisten en Herfst. Van laatstgenoemd orkest zijn nog twee personen over: Gust en Wim Jansen. Regelmatig zijn ze samen te vinden op De Reuselhof en op Stanislaus. Daar willen ze voor hun eigen ple zier de mensen nog wel eens met ’n stukje muziek vermaken. VANDAAG DE DAG Zus en Gust kregen twee kinderen: Kees en Rian. Ze hebben drie kleinkinderen (Mark, Sanne en Ruud) ‘waar we héél erg blij mee zijn’, zegt Zus. Samen hebben ze het nog druk met de dagelijkse bezigheden. Zus is veelal de perfecte gastvrouw, want hun huisje is nogal eens ‘de zoeten inval’. Familie, vrienden en kennissen ‘leggen’ er nogal eens aan om gezel lig wat bij te kletsen. Daarnaast runt ze natuur lijk nog het huishouden. Gust is veelal buiten te vinden. ‘Urmen echten buitenmens’: ’s mor gens vroeg op en ’s avonds vroeg te bed. Hij tui niert nog alsof hij jong is en vindt het eigen lijk jammer dat hij nog maar ’n klein stukje tuin heeft op het adres waar ze nu vanaf2001 wonen. Deze week is hij beziggeweest met kruiwagen en zand om het ‘Van Hultens pèdje’ ’n beetje op orde te brengen. Dat pèdje vervult nl. ’n hoofdrol in het leven van Gust. Hij heeft er altijd gebruik van gemaakt. Toen ze nog in De Korenmaaier woonden (dus van kindsafaan) en ook in latere jaren is het altijd zijn weg geweest naar het dorp en de kerk. En ook op maandag 1 mei, de dag van het gouden huwelijksfeest, wil Gust met zijn gouden bruid en de familie via het pèdje naar de kerk.Leuk toch? Als het weer ’n beetje meewerkt wordt dat ’n bijzon dere gebeurtenis! |i Huidverzorgingsinstitii,,+ ij-_jg V ws WOENSDAG 26 APRIL 2006 - 31e JAARGANG - Nr. 1376 4 PAN IS Uitgave en redactie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871, E-mail buro76@planet.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot en met maandagavond. Schoolstraat 5 MOERGESTEL M Tel. 013-513 1474 -i Telefoon 013-5424177 IR j 41 RUIM 90 JAAR FIETSPi EZffR t WHM Hans en Will Bax-Habraken Huysackerstraat 27, 5066 XP Moergestel fel.: 06-53514397 of 0622997569 e-mail: baxha@home.nl voor Moergestel

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 1