PA 5E/W Bokspringen van Moergestel naar Oisterwijk, Heukelom en weer terug RONDOM DE KERK p Vo oR dg ijs van de Wouw Hl' /I WieKentKunst gaat Moergestel dit jaar op een unieke manier op de kaart zetten. In samenwerking met Guiness in Engeland organiseert WieKentKunst op zon dag 25 juni het wereldrecord bokspringen. Tientallen teams beginnen te sprin gen op het St. Jansplein in Moergestel. De route gaat over Oisterwijk en Heukelom en via Mie Pieters en de Pierenberg weer terug naar Moergestel De soldaat die jezus kruisigde DE DOOIE DOOD De drie leden van de werkgroep demonstreren hoe het op 25 juni zal gaan: Jan Rijnen ‘staat bok Gertruud Terwindt maakt een ferme bokkensprong en Jan van den Hurk kijkt of het allemaal goed gaat. Het bokspringen wordt gecoördineerd door een werkgroep bestaande uit Jan van den Hurk, Jan Rijnen en Gertruud Terwindt. Deelnemers aan het bokspringen en andere deelnemers zoals orkestjes kunnen zich bij hen opgeven. Bij deze drie leden van WieKentKunst kan men ook terecht voort informatie. Jan van den Hurk, telefoon 513 2279. Jan Rijnen, telefoon 513 2120. Jan van den Hurk is ook per email bereikbaar: jan.hurk@home.nl PASEN 2006 wordt de onderlinge band tussen de inwoners van Moergestel, Oisterwijk en Heukelom ver sterkt. Het idee van de drie reuzen is destijds vanuit hetzelfde ideaal geboren. De drie reu zen zijn een zeer groot succes gebleken. Het bokspringen maakt onderdeel uit van het jaarlijkse evenement van WieKentKunst. Het thema dit jaar is ‘traditionele sporten en spe len’. De komende tijd zal de stichting hierover met meer informatie naar buiten komen. Momenteel wordt hard gewerkt aan de organi satie. Het wordt in ieder geval weer een evene ment op de manier waarmee WieKentKunst de afgelopen jarennaam heeft gemaakt. Wat afstand betreft is het de bedoeling vijftien kilometer te springen. Elke groep springt 500 meter. De groepen bestaan uit vijftien perso nen m/v. WieKentKunst roept verenigingen, organisaties, buurtverenigingen, sportclubs, vriendengroepen, buurtverenigingen en verder iedereen in Moergestel op om groepen te vor men en zich voor deze unieke happening aan te melden. Aan dit aparte evenement waarvoor nu al lan delijke belangstelling bestaat, mogen groepen meedoen uit Moergestel, Oisterwijk en Heukelom. Tot op heden hebben zich al vijf tien groepen uit alle drie de kernen aangemeld. WieKentKunst streeft naar minimaal dertig groepen. Van de groepen die zich hebben aan gemeld zijn er verschillende die zich op een car navaleske manier uitdossen. WieKentKunst vindt het geen enkel bezwaar als bijvoorbeeld op T-shirts de aandacht wordt gevestigd op bedrijf, organisatie, café of vereniging. Behalve groepen hebben zich ook al orkestjes gemeld. Deze stellen zich langs de route op om de feestvreugde te verhogen. WieKentKunst roept orkestjes in Moergestel op zich hiervoor aan te melden. Inwoners langs de route wor den gevraagd de vlag uit te steken of op ande re manieren voor een feestelijke en uitnodigen de entourage te zorgen. Binnen afzienbare tijd is de exacte route bekend en zal deze bekend worden gemaakt. Alles bij elkaar belooft het bokspringen een evenement vol goede sfeer en plezier te worden. Met het bokspringen wil WieKentKunst niet alleen Moergestel op de kaart zetten en een wereldrecord vestigen. Deze culturele organi satie streeft nog een derde doel na, dat minstens zo belangrijk is. Door bokspringers mee te laten doen uit alle drie de kernen en door ze door alle drie de kernen te laten springen, I id B PAGINA 9 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 12 APRIL 2006 Nel Benschop "Licht onder de horizon" Door Mgr. J. Bluyssen en Ds N. van den Akker Maria Magdalena op de Paasmorgen ZALIG PAASFEESTVOOR U ALLEN! ThS O' r Naar eigen wens en ontwerp Alle merken keukenapparatuur Bezoek aan huis J Gratis offerte, geheel vrijblijvend Namens Parochiebestuur en Pastoraatsgroep, pastor Theo te Wierik msc Wij sloegen hem aan 't kruis. Zijn vingers grepen Wild om den spijker, toen 'k den hamer hief - Maar hij zei zacht mijn naam en "Heb mij lief En 't groot geheim had ik voorgoed begrepen. Nu, als een dwaas, een spijker door mijn hand, Trek ik een visch - zijn naam, zijn monogram - In ied'ren muur, in ied'ren balk of stam, Of in mijn borst of, hurkend, in het zand. Ik wrong een lach weg dat mijn tanden knarsten, En werd een gek die bloed van liefde vroeg: Ik had hem lief - en sloeg en sloeg en sloeg Den spijker door zijn hand in het hout dat barstte. En antwoord als menschen mij wat vragen: "Hij heeft een spijker door mijn hand geslagen” M. Nijhof (1894-1953) Wat een troost, Heer, dat u zo sterk bleef onder die kwelling. U bleef uzelf Maar het lijden is zo onbegrijpelijk. Zeker wanneer het je wordt aangedaan door andere mensen. De wreedheid van mensen is een boos mysterie dat, als het mij treft, me diep in verwarring brengt. Geef mij vertrouwen, God, vertrouwen dat u mij hoort, vertrouwen dat u juist diegenen nabij bent, die onverdiend gepijnigd worden. Uit: "Overwegingen bij de kruisweg” Heer, ik heb U niet herkend Toen U mij verschenen bent: Ik was zo geboden aan de aarde, 'k Wist allen nog: Hij is weg, dood is dood - en wat ik zeg, denk of doe is zinloos, zonder waarde. Vóór mij was een open graf - Toen ik U mijn tanen gaf Voelde i dat U van ons zou heengaan, En ik bad en smeekte God Om een wending in Uw lot; Maar op Golgotha moest ik alleen staan. Eenmaal maakt U mij vrij - Meester, blijf voorgoed bij mij! Zeg mij, dat ik dichter tot U nader Opstanding Een grote stilte heeft mijn hart vervuld, Volmaakte rust - de spanning is geweken, God heeft in liefde naar ons omgekeken En met ons ongeloof had Hij geduld. Nu is er niets meer over van het licht Dat het benauwde donker heeft verdreven; Een muur van engelen had ons omgeven, Wij zagen 't niet - maar God gaf ons 't gezicht. Wij staan in het licht - niet langer zijn wij blind; Wij kunnen er slechts staamlend over spreken. Heer, houd ons vast! Aanvaard als liefdesteken Het onbeperkt vertrouwen van Uw kind. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Harry van Boxtel Hand vd Ap. 3,13,15,17-19 Lukas 24, 35-48 Laatst vroeg ik aan iemand: “Ga jij nog wel eens naar de kerk?” Zijn antwoord luidde: “Om de dooie dood niet!”. Even was ik beduusd om zo’n hard antwoord, maar meestal ben ik niet zo lang beduusd; vrij snel gaf ik hem ten antwoord: “Ge hebt groot gelijk!"Toen was hij beduusd, hij keek me verwon derd aan met de vraag in zijn ogeh: “Hoe kan een pastoor zo iets zeggen? Ik voegde er daarom gauw aan toe: “Om de dooie dood moet je ook niet naar de kerk gaan”. U gaat toch niet naar de kerk om de dooie dood?Als ik het wel heb, gaat u naar de kerk om het lieve leven! U gaat naar de kerk om saamho righeid met Christus te beleven en saamho-rig- heid met elkaar. Zou Christus dood zijn, dan hoeft u niette komen. Waarom zouden we dan Zijn woor den spreken, in Zijn naam het brood breken? Alleen geloof in Christus, die leeft, maakt het zin vol samen te komen. Weliswaar behoort de levende Christus tot een andere orde dan de levende lichamen die wij zijn, maar we komen bijeen, om Zijn verheerlijkt leven te vieren en om ons leven te vieren met uit zicht op leven zoals Hij. Ik besef dat dit een beetje ingewikkeld klinkt; daarom zeg ik hetzelfde nog een keer, maar een beetje anders: Het leven van Christus in de situatie van verre- zen-zijn is anders dan dit leven van ons nu hier op deze aarde. Maar wij vieren dat nieuwe leven van Hem wel. EN wij vieren, dat ons leven het uit zicht mag hebben op dat nieuwe leven waarin Christus al verkeert. Het lijkt me daarom boeiend om het evangelie eens in de tegenwoordige tijd te lezen. Ik zal het eens proberen: Jezus komt in ons midden en zegt: “Vrede zij u! "Wij staan er weer verbaasd over dat Hij zom aar in ons midden wil zijn. Daarom zegt Hij: “Waarom staan jullie zo versteld en waarom komt er toch wel eens wat twijfel boven in jullie hart?Als jullie de bijbel toch een beetje kennen, dan weten jullie toch, dat lijden en dood Mij niet bespaard konden blijven, dat Mijn lichaam in mijn tijdelijke verblijf op aarde onnoemlijk lijden moest door staan, om zo de oneindige Liefde van de Vader tot uitdrukking te brengen. Maar jullie weten nu van Mijn verrijzenis op de derde dag. Jullie weten dat ik leef!” “Hebben jullie iets te eten en te drinken?”“Ja, dat hebben we: we hebben brood en een beetje wijn."“Nou goed, eet en drinkt en zo zit Ik met jul lie aan tafel. En dit alles dient, om jullie te zeg gen, dat alles wat je verkeerd hebt gedaan ver geven wordt, zodat jullie echt vrede kunt hebben van binnen. Goed hè!Jullie moeten van dit alles getuigen, te beginnen met Moergestel." Wonderlijk klinkt dat! We zijn zo gewend alles in de verleden tijd te lezen Prinses Irenestraat 9 5066 BD Moergestel Tel./Fax (013) 513 0648 r www.thijsvandewouwkeukens.nl En diepe eerbied is er in mijn hart, En dank, te groot voor kleinemensenwoorden, Want wij - die zelf het wonder zagen, hoorden - Weten van leven, dat de dood zelfs tart. Heer, als ik het zwaar heb, kwelt mij de angstige vraag: waarom? Waarom laat u toe dat mij dit overkomt? Waarom doet u mij dit aan? Waarom verlaat gij mij? Maar ik mag niet toegeven aan de bekoring u als de oorzaak te zien van mijn verdriet. Het kan niet uw wil zijn. U wilt mij geen pijn doen. De verrijzenis van Christus: icoon in het klooster complex Ossios Loukas (de zalige Lucas) in Midden-Griekenland. De foto is genomen door Ton van Elsdingen, tijdens de Griekenlandreis van parochianen in september 2005. Christus wordt afgebeeld terwijl Hij opstaat uit het graf, met het Byzantijnse kruis in zijn hand. Het Byzantijnse kruis kent drie dwarsbalken, terwijl het Latijnse kruis slechts één dwarsbalk heeft. Het bovenste van de drie dwarsbalken is voor het opschrift (INRI: Jezus van Nazaret, koning (Rex) der Joden), het onderste voor de voeten. Vóór de voeten van Jezus liggen wat spijkers, een nijptang en een hamer, overblijfselen van de kruisiging. Rechts op de icoon is te zien dat Adam door Christus uit het graf wordt getrokken. Dit verwijst naar een vers uit het Evangelie volgens Matteüs (27,52), waar te lezen is dat toen Jezus stierf “de graven open gingen en de lichamen van veel heiligen die ont slapen waren, tot leven werden gewekt.” Naast Adam is Eva afgebeeld. Links op de icoon staan David en zijn zoon Salomo, als vertegenwoordi gers van de profeten die de komst van de Messias (de Christus, gezalfde) hebben voorzegd en daarmee de redding van de mensheid. (Het was ergens in Brabant...) 'De Heer geve hem de eeuwige rust'. Rond de open groeve klonk een massaal gemompel: 'En het eeuwig licht verlich te hem!' 'Dat hij ruste in vrede'. 'Amen!' Toen waren de woorden op en in doodse stilte volgde toen nog een laatste, woordeloos gebaar, het dansend gebaar van een vendel- zwaaier. Onder het geroffel van de dieptrom zwaaide hij de vlag in langzame maar zekere trekken over het graf, eerst boven zijn schou ders, dan rond zijn middel en tenslotte rond zijn enkels tot rakelings boven de grond, net zolang tot het dundoek flapperend de doodskist bedek te en daar tot stilstand kwam... Maar het geroffel op de dieptrom ging verder en de vendelzwaaier draaide de vlag weer omhoog, langzaam maar zeker, tot boven zijn hoofd, bijna triomfantelijk... Wat al die anderen daar toen dachten, ik zou het niet weten, maar ik vermoed net zoals ik moest denken: 'Je bent wel dood, maar niet weg, niet weggenomen, hooguit opgenomen, en wie je was dat gaat door, als het goed is, in ons!' Toch is het evangelie geen verleden tijd; het evan gelie is de blijde boodschap voor nu en alle tij den. Het zegt, dat Christus nu leeft, nu met ons is, nu onze zonden vergeeft, nu ons vrede wenst, nu ons stuurt om van Hem te getuigen. Als iemand je vraagt:“Waarom ga jij naar de kerk?”, dan zou je antwoord kunnen zijn: “Om het lieve leven, om Zijn leven, om mijn leven, om het te beleven Maar 'k verlies U uit het oog, En Uw stem klinkt hemelhoog: “Laat mij los - Ik ga naar onze Vader”. Nel Benschop “Hemelhoog Aardediep" Bijna tweeduizend jaar geleden zwaaide er geen vendelzwaaier maar mannen en vrouwen zeiden hetzelfde: 'Jezus, je bent wel dood, maar niet weg, niet weggenomen, hooguit opgenomen, en wie je was dat gaat door, als het goed is, in ons!' www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Riep U werkelijk mijn naam? Droomde ik? Is alles waan? Is het slechts een visioen, dat even Alles in een lichtglans zet? Of hebt U mij weer gered, Wist U dat, dat ik niet wou blijven leven?

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 9