Wet Maatschappelijke Ondersteuning Ruud Panis veertig jaar in het vak Jeugdbrandweer ook voor Moergestelse jeugd! ‘Half Moergestel’ te zien op film jubileum burgemeester Poort I W Hb Ruud Panis viert zijn veertig jarige jubileum met zijn vroegere werkgevers. Vlnr: Jan van Maaren, Hans de Veer, Henk Arnold en Ruud Panis. Filmpjes kunnen voor ‘Moergestel Filmt’ wor den aangemeld via telefoonnummer 5131316 of e-mail hvbmedpro@hetnet.nl Filmpjes wor den aan huis opgehaald en later keurig terug bezorgd. De filmpjes worden op dvd gezet en zo voor het nageslacht bewaard. Wie meedoet krijgt niet alleen alle filmpjes terug, maar ook een halfuur van de eigen filmpjes op dvd. Deze kan men dan thuis op de televisie bekijken. Op vrijdag 10 maart jl. is Jeugdbrandweer Oisterwijk officieel van start gegaan. Burgemeester Kortmann en Brandweercommandant Heijen begeleidden deze ope ning met mooie woorden en benadrukten het belang van de (jeugd)brandweer en hun maatschappelijke functie. Convenant preventief huisbezoek 75-plussers Vorige week maandag tekenden Wethouder Jan Oerlemans en Directeur Ron Koevoets van het regioteam van de Twern een convenant voor de uitvoering van dit project. Het doel van dit project is om de zelfstandigheid en de zelf redzaamheid van de ouderen zo lang mogelijk te handhaven. Intussen zijn er een 12-tal vrijwilligers opge leid die een certificaat in ontvangst mochten nemen. Zij gaan huisbezoeken afleggen.Voor deze vrijwilligers was het de laatste scholings bijeenkomst en zij kregen dan ook uit handen van Wethouder Jan Oerlemans een certificaat.De eerste fase van dit project wordt uitgevoerd in de wijk Waterhoef. In maart kun nen alle bewoners van 75 jaar en ouder een brief van de gemeente Oisterwijk verwachten met het verzoek aan het onderzoek mee te wer ken. Daarna komt Moergestel aan de beurt. Als men dit niet afwijst dan zal een van de vrij willigers tijdens een huisbezoek de aanvragers helpen een vragenlijst in te vullen. Dit gesprek is vanzelfsprekend vertrouwelijk want indien men dit niet wenst hoeft men zelfs zijn of haar naam niet op te geven. Daardoor is de anoni miteit zeker gewaarborgd. Ook het signaleren en bestrijden van eenzaamheid is een speerpunt. Men rekent dan ook op een grote mate van medewerking van de ouderen want het gaat uiteindelijk om hun welzijn. Moergestels filmproject blijft lopen als een trein Ouderen wegwijs maken Ook bij het aanpassen van woningen voor oude ren zal men adviseren daar waar dit kan en nodig is. Eveneens het opsporen van eenzame mensen behoort tot een van de belangrijkeste taken. Ook behoren goed overleg met de ver schillende KBO afdelingen, wegwijs maken bij Thebe de Runne, Woningstichting St.Joseph, Maatschappelijk Werk Maas en Leye, Klein Karwei, eventueel Mimax, het aanbieden van maaltijdvoorziening, aanbieden en beschik baar maken van personenalarmering tot de speerpunten om maar een aantal voorbeelden Naar de vader van Paul Poort is in Moergestel een straat genoemd. Paul Poort (51), een van de vijf kinderen van burgemeester Gérard Poort, gaf bij Ed Hurkmans een doos vol met filmkes af als zijn bijdrage aan het filmproject van WieKentKunst en MTV. Een van de filmkes is geschoten tijdens het 12,5-jarig jubileum van burgemeester Poort. Dat was in 1963. Rijwiel voor burgervader En zo ontwikkelde het leven zich van burge meester Poort, zijn gezin en van Moergestel. Net als bij zijn komst in 1960 gaf heel Moergestel acte de présence tijdens diens koperen jubileum. Burgemeester Poort kreeg als cadeau een fiets - pardon, een rijwiel zei je toen nog in het geval van een burgervader. Op de film is een enorm grote Moergestelse vlag van wel drie bij vier meter te zien. “Waar zou die zijn geble ven?”, vraagt Paul Poort zich af. Ruud Panis, opticien en eigenaar van Ruud Panis Brillen in Oisterwijk vierde op 1 maart jongstleden zijn veertigjarige jubileum. Als verrassing waren zijn oude werkgevers uitgenodigd. Er werd druk bijgepraat over vroeger. Een bank in de kerk Gérard Poort was gemeentesecretaris van St.- Michielsgestel toen hij in 1960 werd benoemd tot burgemeester van Moergestel en daarmee tot opvolger van burgemeester Bardoel. Paul Poort, toen nog een mènneke van zes, heeft unieke herinneringen aan het leven binnen een burgemeestersgezien. Het was een tijd toen daar nog tegenop werd gezien op een manier zoals die in de huidige genivelleerde wereld ondenkbaar is. “We hadden”, geeft Paul Poort een van zijn vele herinneringen prijs, “een eigen bank in de kerk. Achter ons had de wedu we Bardoel haar bank. Wie het waagde in onze Meerjarenplan De subsidieaanvragen voor uit te voeren pro jecten zoals 'Blijvend thuis in eigen huis de Infohoek Ouderenproof en de Website Oisterwijk Ouderenproef zijn gunstig uitge vallen. Onze eigen gemeenteraad zal ook nog een aantal subsidieaanvragen dienen goed te keuren om de verankeringgroep in stand te kunnen houden zodat zij de werkgroepen kun nen blijven activeren. Ook heeft men een meer jarenplan ontwikkeld wat aandacht zal gaan besteden aan openbare ruimten, aan wonen en welzijn in de ruimste zin des woords. Zo lang mogelijk in eigen omgeving kunnen blijven wonen met de mogelijkheid van zorg waar dit nodig is is een belangrijk gegeven want geble ken is dat een goed welzijn een besparing op de steeds duurder wordende zorg kan beteke nen. Het is niet bekend wie dit filmpje heeft gemaakt, maar de cineast heeft Moergestel wel een grote dienst bewezen. De filmer koos tijdens de recep tie een positie waardoor iedereen die de bur gemeester kwam feliciteren duidelijk zicht baar in beeld komt. Daarom kun je zonder overdrijving stellen dat ‘half Moergestel’ op deze film is te zien. De doos vol filmkes van de familie Poort wordt bewaard door een zus van Paul. Ze woont in Nijmegen en ze is zeer begaan met het verle den, de reden waarom zij over de filmkes waakt als een kloek over haar jong. Paul Poort kreeg haar zover dat ze de filmkes ter beschikking wilde stellen aan het filmproject, dit mede in de wetenschap dat al het materiaal dat de Moergestelnaren aanleveren ook weer keurig wordt terugbezorgd. Iedereen die meedoet krijgt bovendien een halfuur eigen filmpjes op een dvd. Gratis! Menigeen kan daardoor voor het eerst sinds jaren zijn filmkes weer eens zien, nu op de televisie zelfs. gesimuleerd brandje was zijn repressieve taak, daarbij geassisteerd door twee jeugdbrandweer leden. Na het officiële gedeelte werden de jonge spuitgasten getrakteerd op taart, voorzien van ondermeer het jeugdbrandweerlogo. Tevens werden de kledingmaten opgenomen, zodat vanaf de eerste praktijkavond in brandweerte- nue geoefend kan worden. 16 Jonge talenten uit Oisterwijk en Moergestel hebben zich inmiddels opgegeven om te star ten met zowel praktijk als theorielessen, die op vrijdagavond plaatsvinden. Op deze avonden wordt praktische en theorielessen gegeven door brandweerinstructeurs. Een keer per jaar wordt een theorie-examen afgenomen. Als dit examen met goed gevolg wordt afgelegd, is men zelfs gecertificeerd jeugdbrandweerman/vrouw. Tevens is het de bedoeling om aan regionale wedstrijden deel te nemen, waarbij men de krachten kan meten met andere jeugdcorpsen. De jeugdbrandweer is bedoeld voor jeugd van 12 t/m 17 jaar uit de Gemeente Oisterwijk (Heukelom, Oisterwijk en Moergestel). Lijkt dit je ook leuk, kijk dan voor meer informa tie en het aanmeldingsformulier op brand- weer.parelnet.nl Ruud Panis begon zijn carrière in 1966 bij Werrelman Optiek in Eindhoven. Na vier jaar maakte hij de overstap naar Van Maaren, een grote naam in de optiekwereld (twaalf zaken in Brabant en Limburg), waar hij drie jaar bleef. Bij Arnold in Breda was hij twee jaar bedrijfs leider, totdat Van Maaren hem terughaalde voor zijn vestiging in Eindhoven. Daar werk te Ruud tweeënhalf jaar onder bedrijfsleider Hans de Veer. In 1976 begon Ruud zijn eigen zaak aan de Gemullehoekenweg in Oisterwijk. Ook opende hij later vestigingen in Nuenen en Tilburg. Hij besloot na enige tijd zich toch te richten op één zaak, en daar de beste zaak in de regio van te maken met kwalitatief zeer Zorgloket Ook vanaf 1 april as. gaat het zorgloket van start zeker nadat het College van B&W hiervoor de financiële middelen beschikbaar heeft gesteld. Dit zal bijdragen tot het gemakkelijker vinden door ouderen van de vrijwilligers en de man- telzorgers. Men wil er alles aan doen dat de ouderen onder ons zich prettig voelen met in hun achterhoofd de gedachte dat zij in pro bleemgevallen niet alleen staan. Dat geeft deze bevolkingsgroep een veilig gevoel en zij heb ben dat ook verdiend. hoogwaardige merken. Inmiddels is Ruud Panis Brillen al bijna twintig jaar gevestigd op de Lind in Oisterwijk. Zijn vorige werkgevers waren het eens over de sterke punten van Ruud: zijn scherpe advies en gevoel voor mode. Ruud weet altijd het juiste brilmontuur te vinden bij iedere persoon. Bij alle werkgevers mocht hij dan ook de inkoop verzorgen. Zijn omgang met klanten werd alom geprezen. Ruud Panis is van plan door te gaan met wer ken tot hij 65 is. Wel zal hij steeds meer op de achtergrond gaan werken, om plaats te maken voor zijn opvolgers: zoon Sjoerd Panis en Jack Tausch. Jeugdbrandweerleden en hun ouders, sponsor en andere genodigden werden deze avond ver welkomd. Initiatiefnemers en alle betrokke nen werden bedankt voor al hun bijdragen. De redenen om met de jeugdbrandweer te star ten zijn duidelijk: Er is vanuit de jeugd inte resse in dit toch wat stoere beroep; mensen willen helpen speelt hierbij een grote rol. Natuurlijk is ook de spanning van dit vak een van de redenen waarom dit vak zo trekt. Burgemeester Kortmann was zelfs overtuigd, dat in iedereen soms een pyromaan schuilt. Vuur fascineert nu eenmaal! Een andere belangrijke reden om de jeugd brandweer van de grond te krijgen is het aan leggen van een kweekvijver voor hulpverle nende talenten en zo doorstroming naar de vrijwillige brandweer (vanaf 18 jaar) te bevor deren. 70% Van de brandweerlieden uit Oisterwijk zijn afkomstig uit de voormalige jeugdbrandweer. Mede dankzij een sponsorbijdrage is het moge lijk geweest om de jeugdbrandweer nieuw leven in te blazen. Aan de sponsor was de eer gegund om het lint door te knippen en zo toegang te verschaffen naar het jeugdhonk, gevestigd in de remise van de kazerne. Het blussen van een te noemen. Dit zal natuurlijk niet van de ene op de andere dag lukken maar men hoopt dit in een betrekkelijk korte tijd te realiseren. Op 1 juni 2006 gaat deze nieuwe wet in wer king treden. De Gemeente Oisterwijk is tijdig begonnen met de voorbereidingen. Wij spra ken daarover met Piet Boon de Projectleider, Piet Smeekens de Provinciaal Ambassadeur Ouderenproof en Jan Oerlemans verantwoor delijk Wethouder. In 2003 en 2004 is men al begonnen met de symposia voor Ouderenproof. Dit sloeg aan en hieruit ontstonden heel spon taan een aantal stuurgroepen. Tenslotte for meerde men hieruit een verankeringgroep. Zo heeft men momenteel ook nog een drietal werk groepen voor Zorg, Wonen en Welzijn. Volgens Piet Smeekens loopt men in Oisterwijk voor uit op de ontwikkelingen en men dient al regel matig als voorbeeld in de Provincie. bank te gaan zitten als wij er niet waren, werd door mevrouw Bardoel dringend verzocht ergens anders te gaan zitten.” Hij vertelt van het wild dat jagers kwamen brengen, van de honderden eieren die de boe ren kwamen brengen tegen Pasen. Hoe het gezin Poort in 1960 bij het Draaiboomke door de Moergestelse gemeenschap werd ingehaald. “Ik heb daar nog een complete fotoreportage van”, zegt hij. Omdat de nieuwe ambtswonin gen in het ‘groot bungalowpark’ nog niet klaar was, woonde de burgemeester met zijn huishou den eerst een jaar op Dennenhoef, de villa waar in Brizi is vermoord. V PAGINA 9 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 15 MAART 2006 ^*'2. -■ A gr W

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 9