Expositie in the A-r-ticc V Brief uit Malawi Zaterdag 4 februari 20.00 uur nac>r Voo ALS eXTXA: CEES COOLEN rtaan eeks 'D'n Ambiejans\4 Voortaan rechtstreeks naar de fysiotherapeut recWstr' Bel Jos van Dijk RIOLERINGSWERKEN Vooskerbos 25, Moergestel - Anne-Marie Vermelis De fysiotherapeut Specialist in beweging W Onze sauwelaars: Will Bax-Habraken Carry Groenland Eric Boogaers Maikel Denissen Corrie Laurenssen Ron Hermus; va»10 Vorig jaar heb ik een aantal malen in ‘Moergestel-Nieuws’ geschreven toen ik voor Artsen zonder Grenzen in Sierra Leone aan het werk was. In de tussentijd ben ik nog naar India geweest voor dezelfde organisatie en nu ben ik inmiddels aan het werk in Malawi. Ik ben tropenarts en kom van oorsprong uit Moergestel. Door middel van deze brief wil ik jullie op de hoogte houden van mijn werk en verblijf alhier. lf2oo6^ en de Universiteit van Dar es Salaam tevens nam zij deel aan de tweede East a Fab, waar inmiddels 17 landen aan deelnamen, en gaf daar workshops expirimenteel aquarel en H2oil aan diverse Tanzaniaanse kunstenaars. Diverse werken van Tanzaniaanse kunstenaars o.a. Doreen Mandawa, Florian Ludovikaija en Kilonga, zijn aanwezig, evenals tinga-tinga werken uit Mtwara vande groep ADEA. De open dag begint om 12.00 tot 17.00 uur. Gallery the A-r-ttic vindt u aan de Raadhuis straat 37. U bent van harte welkom. Staporkest Vanaf 1 januari 2006 kunt u rechtstreeks naar de fysiotherapeut. U hoeft dus niet meer langs de huisarts voor een verwijzing. Zo kunt u sneller beginnen met werken aan uw herstel. Samen met uw vakkundige registerfysiotherapeut. Toegangskaarten a €7 (incl. 'n kopje koffie) verkrijgbaar bij Jumbo Denissen, Novy van Wezel, In den Korenmaaier, en Partyboerderij 't Draaiboompje. Partyboerderij 't Draaiboompje Per 1 januari 2006 zijn fysiotherapeuten direct toegankelijk voor de patiënt. De fysiotherapiepraktijken van Hans Wevers en Sjef van den Meijdenberg uit Moergestel willen deze verandering graag onder uw aandacht brengen. en/of een behandeling. Naar aanleiding van dit contact kan de fysiotherapeut dus ook advise ren om juist naar de huisarts te gaan. De fysi otherapeut stelt in overleg met de patiënt de huisarts op de hoogte van dit “screeningspro- ces” Zonder doorverwijzing van een arts ver loopt het eerste patiëntencontact dus iets anders dan voorheen. Uiteraard blijft de doorverwij zing van de arts aan de fysiotherapeut gewoon bestaan. De fysiotherapeut werkt dan op basis van de diagnose van de arts. Als fysiotherapeuten zijn we blij met deze nieu we ontwikkeling in de gezondheidszorg. Het geeft ons extra verantwoordelijkheid, een ster kere positie in de gezondheidszorg en boven dien hebt u als patiënt meer keuzevrijheid. De fysiotherapeuten uit Moergestel: Sjef van den Meijdenberg en Hans Wevers. A.s zondag 29 januari is de tweede open dag in Gallery the A-r-ttic aan de Raadhuisstraat.. Getoond worden werken van Els Smulders- Waijers, Jeanne Geubbels-Denissen en diver se Tanzaniaanse kunstenaars. Els heeft in 2003 in enige maanden in Tanzania gewoond en o.a workshops pastel en schilderen gegeven in Bagamoyo en deelgenomen aan de eerste en tweede East a Fab, een expositie waaraan o.a Kenia en Uganda en Tanzania deelnamen in het Nationale Museum te Dar es Salaam. Jeanne heeft in 2005 in Dar es Salaam gewoond en o.a workshops gegeven op de Internationale school Van Anne-Marie Vermelis .ft u 9eC' ling is dit wel zo’n 70-80%. Het is erg triest om hele families uit elkaar gescheurd te zien wor den en mensen in hun bloei van hun leven zo te zien lijden en overlijden. De grootste aange dane groep zijn de 20-40 jarigen die een gezin hebben en voor de kost moeten zorgen. Veel vrouwen zijn ziek en zijn daardoor niet meer in staat voor hun gezin te zorgen. Kinderen, die eigenlijk naar school moeten, nemen hun werk over, en krijgen dus geen kans om zich te ont wikkelen. Ze trouwen vroeg en vaak met een oudere man en hebben zo weer kans om besmet te worden. Het is eigenlijk een vicieuze cirkel die moeilijk te doorbreken is. HIV nog een groot taboe. Mensen met HIV wor den verstoten uit de samenleving. Zodoende zul len ze er niet oor uitkomen en dan ook geen beschermende maatregelen nemen om ver spreiding te voorkomen. Mannen met HIV denken dat als ze met een maagd naar bed gaan dat ze dan van het virus afkomen maar realise ren zich niet dat ze het virus alleen maar ver der verspreiden. Er moet heel wat gebeuren wil men deze epi demie een halt toeroepen en de strategieën hiervoor zijn niet zo 1-2-3 in dit stuk uit te leg gen. Gelukkig komt er steeds meer geld ter beschikking om AIDS aan te pakken. In Nkhoma (het ziekenhuis waar ik werk) zijn ze dit jaar begonnen met de behandeling middels AIDS remmers. Dit is een grote stap vooruit omdat dit de enige echte behandeling is op dit moment. Het is geen genezing maar mensen kunnen er wel langer mee leven en normaal functioneren. Naast HIV komt er veel malaria voor. Malaria is nog steeds doodsoorzaak nummer 1 in Malawi onder kinderen. Kleine kinderen hebben nog geen immuniteit en zijn dus erg vatbaar voor deze infectie. Hersenmalaria en ernstige bloed armoede zijn de belangrijkste en gevaarlijkste gevolgen van malaria. Malaria is een goed te behandelen ziekte als de juiste medicijnen gege ven worden. Het probleem is dat er veel resis tentie is tegen de nu gebruikte malaria medi cijnen. Er is wel effectieve medicatie maar die is weer erg duur en de regering heeft geen geld om deze middelen te vergoeden. Ik kan nog wel even doorgaan met berichten over de gezondheidszorg die niet zo goed gaan maar ik wilde dit stuk toch ook wel iets posi tiefs meegeven. Ondanks alle problemen die Malawi heeft, zijn er zijn vele mooie kanten aan het land. Het is een prachtig land met afwisse lend landschap. Er is een groot meer waar het heerlijk vertoeven is, er zijn een aantal bergen te beklimmen en er zijn meerdere natuurpar ken met een diversiteit aan wilde beesten. Voor ieder wat wils. En dan natuurlijk de mensen die je met een warm hart en een dikke glimlach ontvangen! Veel groeten vanuit Malawi en tot de volgende keer Muzikale begeleiding door i V Op het moment ben ik dus in Malawi en ik ben uitgezonden door een Zuid-Afrikaanse Chris telijke organisatie, ‘Nkhoma Synode’ genaamd. Malawi is een klein landje en ligt in zuidelijk Afrika tussen Mozambique, Zambia en Tanzania. Malawi heeft 11.5 miljoen inwoners en is ongeveer 3 keer zo groot als Nederland. Het wordt ook wel ‘het warme hart van Afrika’ genoemd vanwege de warmte die de mensen uit stralen. Na 2 maanden verblijf kan ik deze uit spraak zeker beamen; de mensen zijn inderdaad erg warm, vriendelijk en gastvrij. Helaas is Malawi de laatste tijd vaak in het nieuws geweest vanwege een dreigende hongers nood. De dreiging heeft zich doorgezet en in het zuiden van het land is een ware hongers nood aan de gang. De oogsten van afgelopen sei zoen waren mislukt door de slechte regens en de mensen zijn nu door hun minimale voorra den heen. Er zijn diverse hulporganisaties die voedsel distribueren maar er zijn naar schatting 4 miljoen mensen in nood en deze zullen bij lange na niet allemaal bereikt kunnen worden. En daarbij komt ook nog eens dat er door cor ruptie veel voedsel en geld in de verkeerde han den verdwijnt. Ons ziekenhuis ligt in het midden van het land en hier is de situatie iets beter maar toch zie je op de afdelingen veel ondervoede patiënten liggen. Met name de kinderen worden het zwaarste getroffen. De verwachting is dat het volgend jaar nog erger wordt. Op het moment is het zaaiseizoen en er een tekort aan zaaigoed (dit is opgegeten) en ook aan kunstmest. Naast de ondervoeding zijn in het ziekenhuis de gevolgen van de HIV/Aids epidemie drama tisch zichtbaar. In Malawi is naar schatting 15% van de bevolking besmet met het HIV virus. In het ziekenhuis lopen deze percenta ges veel hoger op, op de algemene interne afde- Is uw riolering verstopt? Tel. Fax (013) 513 3136 Mobiel: 06 - 239 79 071 Ook voor het vernieuwen van uw rioleringen! De belangrijkste doelstelling van deze directe toegankelijkheid is het realiseren van goede en toegankelijke zorg voor de patiënt door een goede positionering van de fysiotherapeut in de gezondheidszorg. Bovendien draagt het bij aan de verdere professionalisering van het vak fysi otherapie. De keuzevrijheid van de patiënt wordt vergroot. Wij willen in een gezamenlijk project deze ver andering in de zorg kenbaar maken. Behalve de landelijke actie van onze beroepsgroep over de bekendmaking van deze veranderingen in de zorg, hebben we ook met de regionale fysi otherapeuten ervoor gekozen om deze veran deringen zo goed mogelijk in onderling over leg uit te dragen en uit te voeren. In een goed overleg met de HAGRO (huisart sengroep) uit deze regio zijn goede werkafspra ken gemaakt, zodat de communicatie tussen huisarts en fysiotherapeut goed geregeld is en mede daardoor ook de zorg voor de patiënt zo optimaal mogelijk gewaarborgd blijft. Alle fysiotherapeuten, die direct toegankelijk zijn, hebben hiervoor een extra scholing gehad. Daardoor ze zijn bevoegd om klachten aan het bewegingsapparaat zonder tussenkomst van een arts te beoordelen. Dit proces heet “screen en”, ofwel het in kaart brengen van een hulp vraag. Aan de hand hiervan beoordeelt de fysi otherapeut, of een patiënt in aanmerking komt voor een nader fysiotherapeutisch onderzoek ieernod,g PAGINA 9 MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG25 JANUARI 2006 I JUWELEN 2006

Weekblad Moergestels Nieuws | 2006 | | pagina 9