Ja MB RONDOM DE KERK..... 88 aa u 00 005 DANK DANK DANK Vincent van den Bosch Fien van den Bosch-Bemelman t 27 april 2004 PAULUS ACHTERNA IN GRIEKENLAND PftROCWf Uitvaartverzorging Will Pellis De Hoefkens 13, 5066 BX Moergestel tel. (013) 513 15 04 (dag en nacht bereikbaar) F U PAGINA 3 ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 12 OKTOBER 2005 I TvE VlNCENTIUS FRANCISCUS echtgenoot van Niet meer hier, maar samen met ma, voor altijd bij ons. De groep die deze prachtige tocht maakte. Overschie, 19 januari 1923 Correspondentie: Bazuinlaan 40,4876 AE Etten-Leur Wij zijn verdrietig nu anderhalf jaar na ma, oma, ook onze lieve pa, opa en overgrootvader is overleden. Josette en Frans Arjette Sven, Mees Vincent Stefan Lotte Madelène Wilbert Vin en Marijke Celeste Moergestel, t 10 oktober 2005 Twee jaar geleden ging een groep van 40 reizi gers uit Moergestel op zoek naar St. Paulus in Turkije. Daar was niet zoveel meer te vinden van deze stichter en grootste missionaris van het christendom. Maar omdat Turkije meer te bieden heeft dan alleen de herinnering aan Paulus werd dat toen een geweldige reis. Dit jaar ging ongeveer dezelfde groep datzelf de ook nog eens proberen in Griekenland. Daar bleek meer aan Paulus te herinneren. Maar ook Griekenland is niet alleen Paulus, het is ook de wieg van de westerse beschaving. En daar wer den we op pregnante wijze aan herinnerd door de vele tempels, tempelruïnes en beelden uit de hoogstaande beschaving ver voor Christus, waarin vooral Athene excelleerde in wetenschap en kunst. Ook maakten wij kennis met de byzan tijnse periode van dit land, die begon in 395 na Christus en die wij konden bewonderen in tallo ze prachtig met mozaïeken en iconen versierde byzantijnse kerken. En tenslotte mochten wij ook de kracht van het huidige Griekenland bezien, o.a. tot uiting komend in het machtige Olympische stadion in Athene, waar vorig jaar de Olympische Spelen plaatsvonden. Zowel daar, in dat prach tige moderne stadion, als op de Akropolis, tus sen het Parthenon en het Erechtheion van 25 eeu wen geleden, voelden wij ons klein en stonden we bewonderend te kijken naar al dat moois dat de antieke Grieken, de middeleeuwse Grieken en de Grieken van nu aan schoons wistemte scheppen. EERSTE CHRISTENGEMEENTE OP EUROPESE BODEM In een drietal bijeenkomsten voor de reis was de groep al op al deze aspecten voorbereid. Op 15 september ging de groep op weg om alles nu met eigen ogen te gaan aanschouwen. Na een lange reis (bus, vliegtuig, vliegtuig, bus) kwam de groep tegen middernacht aan in Kavala in Grieks-Macedonië, de plaats waar ook Paulus indertijd op zijn tweede missiereis vanuit Turkije aankwam. Na een welverdiende maar korte nach trust gingen wij de volgende dag naar Philippi. Paulus stichtte hier in 49 na Christus de eerste christengemeente op Europese bodem, die begon met de bekering van Lydia, de godvre zende verkoopster van purperen stoffen, We bezochten haar doopplaats en het mooie okta- gonale baptisterium (gebouwd in de tweede helft van de 20e eeuw). We bezochten ook de agora, het gerechtsgebouw en de plaats waar Paulus gevangen werd gezet. RUST NA DRUKTE We reden, net als Paulus indertijd, door naar Thessaloniki, de belangrijkste Griekse stad in het Noorden, een exorbitant drukke stad van ongeveer een miljoen inwoners. Paulus had daar gepredikt in de synagoge en was daar, na een volksoploop, weggevlucht naar Veria. De stad Thessaloniki benauwde ons een beetje door de drukte van het zeer intensieve verkeer. De dag daarop gingen wij dan ook, via Veria, naar een rustiger plaats, het prettig gelegen Kalambaka. Op weg daarheen bezochten wij een iconenwerkpiaats, waar we met eigen ogen iconen konden zien ontstaan. Heel wat reizigers kochten ter plekke een gesigneerde echte icoon, waarop hun patroonheilige, de heilige maagd of Christus Pantocrator was afgebeeld. Kalambaka is vooral bekend door zijn “in de lucht zwevende” Meteora-kloosters, zes van de oorspronkelijke 32 kloosters, die gebouwd zijn op de toppen van de hoge en steile rotsen van deze streek. We bezochten er een van, het non nenklooster van St. Stefanus. UITWAAIEREN VANUIT TOLO In Tolo, plezierig gelegen aan zee, verbleven we de volgende drie dagen. Onderweg daarheen bezichtigden wij het indrukwekkende klooster Ossios Loukas (de zalige Lucas), een rijk met mooie mozaïeken versierde kerk, waar monniken rondliepen met zwarte pijen en met lange haren en baarden. Ook zagen we het beroemde Kanaal van Korinthe, een kanaal dat op het smalste gedeelte van Griekenland de Ionische Zee aan de westkant van Griekenland verbindt met de Egeïsche Zee aan de andere kant.. Diep onder ons zagen we de schepen varen in het in rotsi ge bodem diep uitgegraven kanaal. Vanuit Tolo bezochten we het antieke Korinthe, waar Paulus indertijd anderhalf jaar verbleef. Hij preekte daar in de synagoge, schreef zijn brief aan de Thessalonicenzen en voorzag daar in zijn onderhoud door met vakgenoten zijn beroep als leerbewerker en tentenmaker uit te oefenen. Wij bezochten daar in zinderende hitte de opgra vingen van de Romeinse stad, die over de rui nes van de antieke Griekse stad was opgebouwd geweest. Vanuit Tolo bezochten we ook Epidaurus, met het meest gaaf bewaarde theater uit de klassieke Griekse oudheid. Het kon 12.500 mensen een zit plaats bieden. Ook het koepelgraf van Atreus zagen wij, de vader van Agamemnon, koning van Mycene en opperbevelhebber van de Grieken in de Trojaanse oorlog. Ook de restanten van het oude Mycene (3300 v. Chr.). opgegraven door Heinrich Schliemann. Vanuit Tolo maakten we ook een plezierige boot tocht naar twee eilandjes, Hydra en Spetses. Op het gezellige Hydra is verkeer alleen moge lijk met paarden en ezeltjes. Het is een nogal druk door toeristen bezocht eiland, maar het is dan ook bijzonder de moeite waard. Op de terugvaart zaten velen te genieten van prachtige wolkenpar tijen in vele soorten grijs en blauw, met accen ten van geel en goud. Op de laatste dag van ons verblijf in Tolo ging de groep naar Mystras en Sparti, de nauwelijks waarneembare resten van het oude machtige Sparta. Met de stenen van deze oude stad met zijn twijfelachtige verleden van harde militaristi sche “beschaving” was later Mystras opge bouwd. Mystras was oorspronkelijk een kruisvaar- derburcht en werd later in de laatbyzantijnse periode (1260-1460) uitgebouwd tot een grote vestingstad met 40.000 inwoners, hoog tegen de rotsen opgebouwd. Op de weg terug vergaap ten we ons aan de prachtige natuur. Zijn liefste wens WEER SAMEN ZIJN... Erechtheion, de Propyleeënde Stoa en de tem pel van Athene Nike. Samen met duizenden andere toeristen die hier liepen keken we onze ogen uit op deze immens grote bouwwerken en voelden we ons klein, vol bewondering voor de prestaties van die antieke Grieken. Hier kwamen we ook weer op het spoor van Paulus. Hij had hier ook gepredikt en hij was daar wat vijandig bejegend, tot hij een altaar ontdekte met het opschrift “aan een onbekende god”. Dat had hij gebruikt bij zijn prediking en zo wist hij ook hier bekeerlingen te maken. Vanuit Athene bezochten we ook het bijzonder mooi en idyllisch gelegen kloostertje Kaisariani, waar de ooh’s en aah’s niet van de lucht waren. Een groot contrast hiermee was het daarna bezochte, vorig jaar t.b.v. de Olympische Spelen gebouwde Olympisch Stadion. De architect van dit complex van verschillende stadions had hier een formidabel groot en buitengewoon fraai vormgegeven geheel opgezet, waar we ons, voor de tweede keer in Athene, klein voelden. Nog veel meer moois zagen we in deze die dagen: de resten van de tempel van Zeus en van het theater van Dionysos, de Plaka, de gezelli ge volkswijk van Athene, waar we lunchten in de buitenlucht op een gezellig pleintje en waar we tijdens het eten werden bestookt door grote en kleine leden van een zigeunergemeenschap, die ons vermaakten met muziek of ons allerlei snuisterijen probeerden te verkopen. Natuurlijk gingen we ook een kijkje nemen bij het Parlementsgebouw, bij de aflossing van de wacht van die schilderachtig in witte rokjes en kniekou sen uitgedoste soldaten.. We bezochten op zon dag een grieksbyzantijnse viering in de kathe draal van Athene, een nogal passieve en mas sieve bezigheid, die de meesten van ons niet geheel konden uitzitten. En natuurlijk bezochten we ook het Nationaal Archeologisch Museum, waar onze gids een geweldige uitleg gaf over de ontwikkeling van de Griekse beeldhouwkunst. Redactie: Ton van Elsdingen 'W Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Jj Ad Wolfs 1 Harry van Boxtel APOTHEOSE IN ATHENE En toen, tot slot, drie dagen Athene! Dat begon al meteen met een bezoek aan de Akropolis, de grote berg in het hart van de 4 miljoen inwoners tellende stad.. Op die berg staat het symbool van de westerse beschaving, de immens grote tem pel van het Parthenon, met op enige afstand het EEN FILOSOOF ALS GIDS Voor de perfect Nederlands sprekende gids, die ons gedurende de reis met uitleg terzijde stond, had eenieder grote bewondering. Hij vermoeide ons niet met het opnoemen van droge feitjes en jaartallen, neen, hij wist ons te boeien met inte ressante verhandelingen over Griekenland, de Griekse kunst, het sociale leven van het oude en het nieuwe Griekenland, de wereldgeschiedenis in zijn geheel en de bijzonder plaats die Griekenland daarin innam en inneemt. En dat deed hij op een bijzonder bescheiden en tege lijkertijd vaak humoristische wijze: een waar filo soof en bovendien een zeer aimabel persoon. Op 26 september vlogen wij weer terug naar Nederland, vermoeid van alle indrukken, maar tegelijkertijd voldaan door al het moois dat we hadden mogen bewonderen. Vrijdag 14 oktober zal om 19.30 uur voor hem de avondwake worden gehouden in de kerk van St. Jans Onthoofding, St.Jansplein te Moergestel. Vóór de avondwake is er van 18.30 - 19.00 uur gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen en te condoleren, thuis: Herengoedstraat 3. Moergestel. De plechtige uitvaartdienst wordt gehouden op zaterdag 15 oktober om 14.00 uur in de St. Jozefkerk te Noordwijkerhout.Aansluitend zal de bijzetting plaatsvinden in het familiegraf op de begraafplaats van de parochie. U kunt schriftelijk condoleren voor beide diensten in de kerk en persoonlijk na de begrafenis in “Maasgaarde”. ORAKELSTAD De volgende dag ging de reis verder, naar de stad van de god Apollo, de orakelstad Delfi. We bezochten de ruines van de Apollotempel, met de schathuizen die de stadstaten van het antie ke Griekenland daar als dank voort de raadge vingen van het orakel hadden laten bouwen. We zagen ook het theater en het langgerekte sta dion van 157 meter. We zagen daar de inscrip tie die vijfentwintighonderd jaar geleden was ingebeiteld in een steen en die waarschuwde voor een boete van 5 drachmen, wanneer men zich in het stadion te buiten zou gaan aan wijn. Toen was het dus al niet anders. In het museum ver gaapten we ons aan antieke beelden. Daardoor is het praktisch onmogelijk iedereen persoonlijk te bedanken voor de reacties die we in welke vorm dan ook van vele mensen mochten ontvangen. De attenties, de bloemen, de vele kaarten met hartelijke woorden en het grote aantal handdrukken zijn onvergetelijk. Al die gebaren van genegenheid nemen wij in dank en als hart onder de riem mee op de ingeslagen weg. Met vriendelijke groeten! www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Zoals bij de Start van 'Uitvaartverzorging Will Pellis' in februari van dit jaar, was ook de grote en warme belangstelling medio september van het 'Rouwcentrum Moergestel' buiten verwachting.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 3