*4 6 Jl' RONDOM DE KERK Hebt u het boek 'Rondgang door de kerk van St. Jans Onthoofding te Moergestel' al gezien? Natuurlijk weer ’n productie van Buro ’76 Van ontwerp tot uitvoering! Laatste stadswandeling Oisterwijk V. IVN-paddestoelen- wandeling M 80|j *03 L F DIAKEN JOHN VAN GRINSVEN VERLAAT MOERGESTEL WIJ STELLEN AAN U VOOR: Onze zojuist bevestigde Pasto(o)r Theo te Wierik Heemkundekring "De Kleine Meijerij” orga niseert de laatste wekelijkse Cultuur historische stadswandeling door Oisterwijk van het zomerseizoen op zondag 25 septem ber a.s. Vertrek om 10.30 uur van af Tiliander (ingang Lindeplein). Deelname: 3,00 p.p. Gids: Bernard Bekkers. *- 3 II I FF - I Rondgang door de kerk van St Jans Onthoofding X te A/Ioer9estel Onverwacht zijn ze er weer: inderdaad als pad destoelen uit de grond schietend. Tot de verbeel ding hebben ze altijd gesproken. De padde stoelenwereld kent nu eenmaal veel kleuren en vormen en heeft de mens lang voor raadsels gesteld.. En ieder jaar opnieuw gaan we er weer op uit om van hun geheimzinnige schoonheid te genieten. Dit jaar waren ze er vanwege het slechte zomerweer al heel vroeg. Even snel waren ze weer verdwenen door het warme, droge weer begin september. Hopelijk laten ze zich weer bewonderen op zondag 25 september om 14.00 uur. Gidsen van het IVN-Oisterwijk nemen u mee naar het rijk van de paddenstoelen. Ze laten u zien waar ze groeien en waarom ze er groeien en vertellen welke belangrijke functie de zwammenwereld voor ons heeft. We vertrekken bij de oprit van het Landgoed Eikenhorst, vlakbij de afrit Esch van de A2. Ook kinderen zijn van harte welkom. Deelname is gratis, www.ivnoisterwijk.nl i i I l f. PAGINA 9 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2005 AW H.F. Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os Ireen Stieger Ad Wolfs Harry van Boxtel ■on v*n Elsdingen en Ja«p Orubbal ':S - II u 8 Lang heeft diaken van Grinsven niet in onze parochie gewerkt: per 1 september 2004 werd hij benoemd, vanaf 1 oktober 2005 zal hij werkzaam zijn in Berkel-Enschot. In dat jaar is hij in de parochie vertrouwd geworden met name omdat hij de centrale figuur was rond doopvieringen, uitvaarten en trouwplechtighe den. www.parochiemoergestel.nl www.kerk-in-oisterwijk.nl Na 1 jaar zeg ik met de bisschop dat Moer gestel een van de betere parochies is, dus is het gemakkelijker om mij weg te halen. Ik heb bij mijn wijding de bisschop beloofd hem naar beste vermogen te helpen in zijn taak. Hij vraagt me nu naar Berkel-Enschot te gaan en daar geef ik na en in goed overleg met de biss chop en mijn vrouw gehoor aan.’ Diaken van Grinsven vervolgt: ‘Ik houd een goed gevoel over aan mijn verblijf in Moergestel, aan de werksfeer, aan de samen werking met en de hulp van personeel en vri jwilligers en andere parochianen. Hun inzet vond ik steeds geweldig. Ik heb natuurlijk wel eens gemerkt dat men soms moest wennen aan de veranderingen die ik graag wilde, zoals wat meer flexibiteit in de uitvaart- en trouwli- turgie door minder vast te houden aan de boekjes, maar hun inzet en taakopvatting bleef onverminderd. Ik heb daar veel waardering voor.’ Als ik hem vraag of hij nog een boodschap heeft voor de parochianen zegt hij:’ Blijf de pastores dragen en kritisch steunen zoals dat nu gebeurt. Voor de ouders: “in opvoedende taken komt alle zaad dat je zaait niet altijd op wanneer je dat graag ziet en lijken alle plantjes niet altijd te floreren. Oordeel daar niet te snel over, laat het oordeel over aan de Eeuwige boven ons en vertrouw samen met Hem op het goede eindresultaat”. In Berkel-Enschot zullen de hoofdtaken van diaken John van Grinsven eveneens liggen in de doop-, trouw- en uitvaartaangelegenheden. Wij wensen hem daarbij in zijn nieuwe parochie alle succes toe. Pastor Theo te Wierik msc is op 24 januari 1951 in Haarle (Overijssel) geboren als jongste kind in een gezin van 12 kinderen. Hij volgde daar ook de lagere school en ging daarna naar Tilburg om het seminarie van de Missionaris sen van het H.Hart (msc) te volgen. Er was dus al vroeg sprake van "roeping". M.S.C. is de Latijnse afkorting van Missionarii Sacratissimi Cordis Jesu, (waarbij de J vervalt). Deze congregatie is in Brabant bekend onder de naam ‘De Rooi Harten' vanwege het grote rode hart dat op de toog was aangebracht in de beginperiode. Onze pastor wilde ook bewust naar de missie. Daar de studie te zwaar bleek werd hij broed- er-timmerman. Daarna stapte hij toch over naar de studie maatschappelijk werk als middelbare opleiding. Van de wens naar de missie te gaan kwam niet veel meer terecht omdat in die peri ode de paters en broeders uit de missie terug keerden en het missiewerk zoals in bijv. Nieuw Guinea, zoals dat toen eigenlijk al niet meer heette, beëindigd werd. Je kon eigenlijk zeggen dat er langzamerhand beter in Nederland gemissioneerd kan worden gezien de leegloop van de kerken. De belangrijke omslag in het leven van onze pastor kwam toen hij net wilde beginnen aan de hogere opleiding voor maatschappelijk werk. In een lang en indringend gesprek met zijn medebroeder (toen nog) pater Lescrauwaet kreeg hij het advies theologie te gaan studeren. Er volgde een 4 jaar durende opleiding theologie, gevolgd door 3 jaar pas torale opleiding .Het is bij deze opleiding dat hij pastor Theo Scheepens leerde kennen die dezelfde opleiding volgde. Onze pastor sprak zijn grote waardering uit voor Theo met name zoals deze in het pastorale team functioneert, en vindt hem een grote steun voor de parochie. Intussen traden in de Kerk grote veranderingen op waardoor velen het ambt verlieten en uit de kloosters zijn uitgetreden, veranderingen die ook onze pastor onder druk zetten. Hij zette zich echter als vrijwilliger in, als koster in de Capucijnenkerk aan de Korvelseweg. Hier raakte hij in gesprek met pater Hans de Visser ofm cap, die in het pastorale team van de parochie Binnenstad werkte.(later gardiaan van de Capucijnen). Door deze gesprekken kwam de maatschappelijke interesse weer boven, nu gericht op het pastorale werk in de parochie. Ook was hij in de studietijd 6 jaar lang godsdienstleraar aan de Angelamavo, tot aan de priesterwijding. Op 10 september 1983 is pastor te Wierik door Mgr. Bluyssen in de kapel van het missiehuis aan de Bredaseweg tot priester gewijd en de eerste Mis volgde een dag later in de Lucaskerk.. Hij maakte het samengaan van parochie St. Lucas, pastoor van Ars en de Goede Herder tot parochie 't Zand mee. In deze nieuw opgerichte parochie werkte hij 6 jaar in het pastorale team. Vervolgens ging hij, met 4 medebroeders, naar parochie de Vlaspit: een samenvoeging van vier voormalige parochies. Daar werd hij, na 2 jaar, teamleider gedurende 13 jaar. Na deze bewogen tijd met 2 kerksluitingen en daarnaast nieuwbouw in de vorm van de Petrus Donderskerk wilde onze pastor graag naar een andere parochie. Het feit dat in de congregatie een kapittel zou wor den gehouden om een nieuwe provinciaal overste voor de Nederlandse MSC provincie te kiezen, en onze pastor tot een van de mogelijke gekozene behoorde, gezien het feit dat hij de jongste in de Nederlandse MSC Provincie is liet alleen een tijdelijke benoem ing toe Gelukkig voor ons werd hij ‘slechts’ tot vice-provinciaal gekozen. De eerste 3 jaar kan hij dus bij ons blijven werken, en de verwacht ing is dat daar nog een tweede termijn van 3 jaar op zal volgen als pater Verberne zich herkiesbaar wil stellen. Toch is er ook voor de vice provinciaal veel werk te doen voor de con gregatie, gezien de ouderdom van zijn mede broeders, de plaatsing in verzorgingshuizen, de verkoop van het klooster aan de Bredaseweg, en het regelen van vervangende huisvesting. Er blijft dan anderhalve dag over voor het parochiewerk. Voor onze pastor is dat zeer belangrijk om niet geheel te verdrinken in vergaderingen en kantoorwerk. De Nederlandse MSC Provincie bestaat nog uit 150 medebroeders waarvan er 40 in het moederhuis aan de Bredaseweg in Tilburg wonen. Wereldwijd is de congregatie in 55 lan den actief. Moergestel is een goed lopende parochie met veel geëngageerde mensen, waar de op te richten pastoraatsgroep de leiding zal gaan geven onder verantwoordelijkheid van pastor Schepens. Pastor te Wierik wil, gezien zijn beperkt aantal uren, niet de leider zijn, maar wel met de andere leden van de pastoraats groep sturing geven. Ieders inbreng wordt gewaardeerd en meegenomen. Pastor te Wierik woont in Tilburg samen met een mede broeder, in een klein huis in de Goirkestraat. Achter hun huis ligt 'De Huiskamer’. Dit project is gericht op mensen met een psychiatrische achtergrond. In De Huiskamer ontmoeten zij elkaar. Er wordt samen gegeten en men brengt de avond gezellig met elkaar door. Er zijn 4 avonden met een vaste groep. Het totaal aan vrijwilligers m/v en gasten bedraagt 62. De vri jdag is speciaal voor jongeren. De toekomst: Onze pastor is een optimist en ziet de toekomst niet al te somber in. Hij denkt hierbij aan de verzekering van Christus die heeft gezegd: "Ik blijf met jullie tot het einde der tijden". De Kerk zal kleiner worden maar niet verdwijnen. Er komt een nieuwe tijd. Wel vraagt dit veel inzet van alle gelovigen. Het is belan grijk de jeugd en de jongeren bij de Kerk te houden en te betrekken. Dat vraagt veel werk Het is jammer dat een aantal leiders in de Kerk zo weinig ruimte geven. Zij zouden niet zo bang en angstig moeten zijn en de ogen meer moeten openen voor wat buiten de Kerk leeft. Toch kent ook onze pastor wel angst; hij is namelijk bang voor muizen. Hem is dus niets menselijks vreemd. Ik vraag hem of een jaar werken in onze parochie niet te kort is om goed gewend te zijn, om banden op te bouwen en te integreren. Hij zegt: 'Op de dag van vandaag zie je niet meer zo die jarenlange benoemingen. De nood aan pastores laat dat ook niet meer toe. In mijn loopbaan heb ik al in diverse parochies gew erkt, ik ben gewend snel in te werken en mijn plek te vinden. Het pastoraat dat ik voorsta, mijn basis voor pastoraat ook in Moergestel, vind je goed weergegeven in het Evangelieverhaal met de Emmaüsgangers. In dit verhaal loopt Jezus een tijdje met twee mannen op, zij zijn verbijs terd omdat Jezus gedood is en hij beurt hen op, zodat ze weer moed vatten en verder kun nen gaan op hun pad, waarna Hij plotseling verdwijnt. Zoals Jezus even met de twee apostelen meel iep, zo heb ik parochianen willen begeleiden, om hen een stukje op weg te helpen en te bemoedigen, waardoor ze weer verder kun nen. Hierbij ben ik gelukkig geholpen door een grote groep van vrijwilligers, waarmee een band was opgebouwd. Ik vind het niet fijn uit Moergestel weg te gaan omdat ik die band zal missen. Toen ik hier kwam was de verwachting dat er geen pastoor meer zou komen. Nu dat wel is gebeurd, is de bisschop door de nood in andere parochies genoodzaakt mij over te plaatsen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 9