Vlegelen met de Moergestelse slag, vliegeren met de Moergestelse molen Reuzenfeest in Oisterwijk Aphrodite WieKentKunst en ambachten op zondag 9 oktober Speelgoedmarkt Scouting Sint Jan I W I L Moergestel deelt in reuzensucces A Ji Huidverzorgingsinstituut g - me Weekblad voor Moergestel WOENSDAG 14 SEPTEMBER 2005 - 30e JAARGANG - Nr. 1346 Lees verder op pag. 5 *4 Lees verder op pag. 3 oeraeste AL RUIM 80 JAAR FIETSPLEZIER t-J*' m'i Willeke (links) en Sjef van Esch (naast zijn oudere broer) hebben het vlegelen geleerd aan: van rechts naar links Piet Mutsaars, Louis Kennis, Jan Beerens, Piet Mutsaars en Kees van Dijk. Op zondag 9 oktober is het weer WieKentKunst. Het thema dit jaar is ambach ten. Op de bekende manier van WieKentKunst zal blijken dat Moergestel nog zeer veel en vooral ook veel verrassends op dat gebied heeft te bieden. De komende weken besteedt Moergestelnieuws aandacht aan het nieuwe evenement van WieKentKunst. Vandaag: vlegelen met de Moergestelse slag door Willeke en Sjef van Esch en vliegeren met de Moergestelse molen van Kees van Elderen. Schoolstraat 5 MOERGESTEL In Oisterwijk vindt aanstaande zondag 18 september een bijzonder internationaal reuzenfeest plaats. Met dit evenement wordt het vijfjarig bestaan van de reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom gevierd. Dit reuzeninitiatief is een groot succes gebleken. Moergestel deelt nadrukkelijk in dat succes. Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info@schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl ven dat het genoeg is. We zijn getuige van een unieke situatie. Met hun respectievelijk 92 jaar en 82 jaar behoren Willeke en Sjef van Esch tot de oudste boeren van Moergestel. De kunst van het vlegelen die ze ver vóór de oorlog van hun vader leerden, brengen ze nu over aan het groepje ‘vlegelstu- denten’. Piet en Jan Mutsaars, Jan Beerens, Louis Kennis en Kees van Dijk zullen tijdens WieKentKunst op 9 oktober voortdurend het vlegelen demonstreren. Vliegers maken Als het graan vroeger van het land was, werd er gevliegerd. De harde stoppels staken tot bloedens toe in de enkels als over het veld werd gerend in een poging de vlieger op te laten stij gen. Aan de staart hingen bundeltjes met gras. De ware geniën onder de ‘vliegeniers’ stuurden langs het vliegertouw ‘post’ naar boven. Het ver driet was groot wanneer een vlieger in een boom belandde of van het touw losbrak. Wijd en zijd bekend De reuzen zijn vijf jaar geleden in het leven geroepen om de inwoners van de in 1997 her ingedeelde dorpen Moergestel, Heukelom en Oisterwijk met elkaar in contact te brengen. In deze opzet is het reuzeninitiatief een groot suc ces gebleken. Het is zelfs zo dat dit concept momenteel wordt gekopieerd in Tilburg (3 reu zen) en Rotterdam (18 reuzen). De Stichting Reuzengilde is daarbij nauw betrokken. Landelijk en internationaal is het reuzenge zelschap inmiddels wijd en zijd bekend en gere specteerd. Toen vijf jaar geleden de reuzen werden ‘gebo ren’ is dat gevierd met een reuzenoptocht in Moergestel. De Stichting Reuzengilde, waarin inwoners zitten uit alle drie de kernen, wilde het eerste lustrum vieren met een nieuwe reu- Het gaat goed met de verkoop van tafels voor onze speelgoedmarkt. We hebben al een groot deel van ons gebouw “vol” staan met verkopers en hun spullen. Als u ook mee wilt doen advi seer ik om niet te lang te wachten met een aan melding, want ons gebouw is niet oneindig groot. Hier de doelstelling van onze markt: De opbrengst van de markt komt ten goede aan Scouting Sint Jan. U kunt een tafel(s) huren voor 5,—en verkoopt zelf het speel goed. De speelgoedmarkt zal zijn op 2 okto ber van 10.00 tot 17.00 uur in Scoutinggebouw Den Donk. Er zijn geen professionele markt kooplieden of anders aanwezig op onze markt alleen mensen uit onze gemeente of omstreken die particulier iets aan te bieden hebben. Heeft u bruikbaar en compleet speelgoed dat u zelf niet wilt verkopen, mag u dat aan ons schen ken en wij zullen deze spullen dan verkopen. Deze spullen kunt u afgeven op 1 oktober tus sen 13.00 en 17.00 uur bij Den Donk of u belt met onderstaand telefoonnummer en we maken een afspraak om de spullen te komen halen. Voor info of aanmelding: Peter van de Wouw, De Stappert 28, 06-22171727 of Jan Jonkers, Kriekenakker 56,513 3620. Marktcommissie Scouting Sint Jan Aan het festival doen ruim 70 reuzen mee uit Nederland, België en Frankrijk. Ook de groot ste reis ter wereld zal in Oisterwijk optreden. Het belangrijkste onderdeel van het reuzen spektakel is de optocht. Deze begint om 13.30 uur en trekt dwars door het centrum van het I Tel. 013-513 1474 Uitgave en redactie: Buro ‘76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871, E-mail buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail: uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties: tot en met maandagavond. Klip, klap, klop. Klip, klap, klop. In een strak ritme slaan Willeke van Esch en zijn broer Sjef met de vlegels op een hoop graan. Klip, klap, klop. Klip, klap, klop. Kees van Dijk, Jan Mutsaars en zijn broer Piet, Jan Beerens en Louis Kennis nemen het ritme over. Steeds sneller gaat het totdat Willeke en Sjef aange- buurdorp van Moergestel. Vanaf 17.00 uur staan alle reuzen tentoongesteld op de Lind nabij de kiosk. De optocht wordt een zeldzaam geheel van kleur en beweging. Naast de reuzen lopen er alle gilden, harmonieën en andere muziekgezel schappen uit de gemeente Oisterwijk in mee. De deelnemers uit Moergestel zijn: de drie gil den, harmonie Prinses Juliana, Mirlitonfanfare De Klomp en Ambiance. Een tiental leden van het Moergestelse toneelgezelschap Die Naemloose Speelers vergezellen de Moergestelse reuzin Ermelindis tijdens de optocht. Het internationaal reuzenfeest bestaat uit nog een paar onderdelen meer. Op drie plaatsen in Oisterwijk treden de beste volksdansgroepen van Nederland op. In cultureel centrum Tiliander wordt het Brabantse kookkampioen- schap streekgerechten gehouden. Op het voor plein van Tiliander vindt tegelijkertijd een markt plaats met streekproducten uit heel Brabant. Het totale festival maakt onderdeel uit van het landelijke Jaar van de Folklore. Kennisoverdracht Op jaarmarkten of op een plaats als het Openlucht Museum in Arnhem zie je wel eens vaker hoe het vlegelen er aan toegaat. Het bij zondere aan het vlegelen tijdens WieKentKunst is dat Moergestelse boeren deze bijzondere vaardigheid aan jongere generaties hebben overgeleverd. De praktijkoefening vorige week op het erf van Louis Kennis werd bovendien gedaan met vlegels die nog door de vader van Sjef en Willeke van Esch zijn gemaakt. ”Het vèèrekeslèèr waarmee de klepel aan de stok is •gebonden, ben ik nog met mijn vader op de mèrt op de Heuvel in Tilburg gaan kopen”, herinnert Willeke zich. Om zich een idee te kunnen vormen van hoe lang dat geleden is, zegt de in 1911 geboren Willeke: “Ik was negen jaar toen ze bij ons thuis een benzinemotor met een hekelmas- jientje aanschaften. Vanaf dat moment hoefden wij niet meer met de hand te vlegelen. Daarvóór heb ik nog een paar jaar gevlegeld. Mijn vader en moeder en ik stelden ons in een driehoek op. Door onder het slaan een strak ritme aan te houden, werd je niet zo gauw moe. Mijn moeder zong soms onder het vlegelen. De rogge lag op een lemen vloer zodat we de graankor rels niet kapot zouden slaan.” De drie reuzen van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom vieren feest op 18 september. Onlangs tra den ze op tijdens het gildenevenement in Moergestel. .Ijkt (.ëi

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 1