75 Unieke expositie in het Bezoekerscentrum van 'ihöo Kaamna Mobiliteitscentrum Sonman geopend Stichting miMax gaat verhuizen! £10 ELKOM 5 Seizoen- broodjes Koffiebroodjes 5 HALEN, 4 BETALEN 1 Ontbijtkoek BAKKERIJ KOUWENBERG 15Y16, en onze bezigheden verder uit te breiden. y Vanaf zaterdag 25 juni tot 13 augustus exposeert Emmy Zeeuwen in het Bezoekerscentrum Oisterwijk. Met macrofoto’s van de natuur uit de omge ving van de Oisterwijkse bossen en ven nen. De tentoonstelling is gratis te bezoeken tijdens de openingstijden van het bezoekerscentrum. Het centrum is elke dag van 10 tot 17 uur open, behal ve op maandag. Goed idee, bij koffie of thee! Het deed even pijn om na zeven en een halfjaar afstand te moeten doen van onze vertrouwde locatie aan de Poirtersstraat 5 in Oisterwijk. Maar dat duurde maar eventjes. Bij het zien van onze nieuwe ruimte aan het Kerkplein 28 in Oisterwijk waren we aangenaam verrast. Een mooie ruimte om onze cliënten te ontvangen BDV Cochabamba, juni 2005 De kleinkinderen mogen de openingshandeling verrichten. RESERVEER DAAROM TIJDIG!!! We doen er alles aan om de wacht tijd voor de geboorteboeken zoveel mogelijk te beperken. Het kan echter n weekje langer duren voordat we u bellen dat u ze mag halen. Nieuwsgierig geworden; kom dan een kijkje nemen in Bezoekerscentrum Oisterwijk, Van ’’NATUUR’Tijk anders Emmy Zeeuwen heeft altijd al met andere ogen naar de natuur gekeken, dan de meeste men sen doen. Na een jarenlang lidmaatschap van IVN Oisterwijk, is ze de natuur gaan fotogra feren, om op deze manier ook andere mensen te laten beleven wat de natuur ons aan schoon heid en rust te bieden heeft. Met een macrolens, waardoor ze nog dicht bij allerlei planten en dieren kan komen, heeft ze vaak vele kleine details vast kunnen leggen. Maar gewone foto’s was niet bijzonder genoeg, ze wilde daar dan ook nog iets extra’s mee doen. Zodoende is er een mooie expositie ontstaan met aparte schilderijen. Wat te denken van een fot- olijst van 150 cm bij 30 cm opgevuld met 112 fotootjes! Of het skelet van een vogel die over een kralensnoer rent! Telefoon 013-5424177 PAGINA 3 Tienhovenlaan 5 te Oisterwijk. Tel 013- 5219209. Geniet, zowel buiten als binnen, van onze prachtige natuur. We hopen U op onze nieuwe locatie nog meer van dienst te kunnen zijn als voorheen. Vanaf 1 juli 2005 is ons spreekuuradres Kerkplein 28 in Oisterwijk. We blijven iedere donder dagmiddag van 13.00 -17.00 uur open en zelfs ons telefoonnummer blijft hetzelfde 52 20 320. Hier kunt U de hele week naar toe bel len. Krijgt U de voicemail spreek dan dui delijk Uw naam en telefoonnummer in. Wij bellen U zo spoedig mogelijk terug. U kunt natuurlijk ook e-mailen: stichtingmi- max@freemail.nl Afgelopen vrijdag werd het Mobiliteitscentrum De Sonman officieel geopend. Onder deze naam zijn Autobedrijf Hopmans, Auto- en Scooterbedrijf Bijvelt-van de Ven en Tankstation ‘Elan’ op deze nieuwe plek samengebracht onder één dak. Dat dat niet zonder slag of stoot is kunnen gebeuren hebben we de afgelopen jaren maar al te goed kunnen volgen. Hoogtepunt in de hele problematiek was het oor spronkelijke afwijzen van het hele plan Sonman II door toenmalig minister Pronk. Uitermate tevreden konden Johan en Corné Hopmans en Ruud van de Ven dan ook vrijdag middag ‘de sleutel’ van hun nieuwe bedrijf in ontvangst nemen uit handen van de kleinkinde ren Kevin, Bas, Luuk, Ceciel en Ruud. Vervolgens was er een gezellig samenzijn voor genodigden, gevolgd door een drukbezochte open dag op zaterdag. Een prachtige start waarmee we beide ondernemers van harte willen felicite ren en uiteraard succes wensen! De families Hopmans en Van de Ven nadat de kleinkinderen de opening hebben verricht. Beste Familie, Vrienden en Bekenden, Alweer meer dan vijf maanden zijn er voorbij van 2005 en we zullen er eens voorgaan zitten om ieder een wat te vertellen over ons werk hier. Laat ik beginnen met iedereen van harte te danken voor de hulp die we hebben mogen ontvangen en voor de post die ik altijd krijg!! Meestal kom ik zelf niet verder dan een schamel tweetal rondzendbrieven per jaar, maar daar kan ik helaas niet veel aan doen. Veel dank aan jullie allemaal in elk geval voor alles wat jullie doen, en we blijven op jullie rekenen!! De laatste maanden ben ik weer wat meer werkzaam geweest in de straten van Cochabamba; dat is niet echt mijn werk, want ik ben meer bezig met de jon geren die al een aantal jaren van straat zijn, maar we vonden met een aantal dat we te weinig met de mensen op straat bezig waren. Ik ga nu, met een paar andere mensen één of twee keer per week de straat op, en het is onvoorstelbaar wat we daar allemaal tegenkomen. Eén van de mensen die bij ons is, is een vrouwelijke dokter; we gaan voornamelijk de straat op om zieken en gewonden te verzorgen, en om een soort volkstelling te houden van alle mensen die op straat zijn; zo hebben we bv. tot nu toe 400 lijm- snuivers geteld; er zijn ook een groot aantal andere drugsverslaafden en alcoholisten; er komen steeds nieuwe vormen van verslaving bij; tegenwoordig wordt de lijm bv. vermengd met verfverdunner en dat is dat nog veel heviger; het stinkt zo erg dat zij het zelf niet kunnen hebben soms, en ze hebben nu een plant gevonden die ze er bij doen en die dan de stank een beetje wegneemt.Ook vermengen ze de lijm met benzine; natuurlijk komt er ook steeds meer cocaïne, alhoewel niet zo erg als in Europa of de VS. Maar ja, Bolivia is één van de landen waar het vandaan komt, dus dan is het vanzelf te koop. Eén van de plaatsen waar we naar toe gaan in de stad is de Coronilla, een heuvel waaro.a. een sport hal is en beelden van vrijheidsstrijders; er zijn daar een aantal plaatsen waar de verslaafden wonen /zich verbergen; eriso.a. een groep alcoholverslaafden die er heel beroerd aan toe zijn; vorige week zagen we er een die epilepsie-aanvallen heeft de hele tijd, maar hij kan geen pillen innemen omdat hij zoveel drinktEr was een andere die niet meer kan lopen. Er zijn een aantal groepen lijmsnuivers en andere drugsverslaafden die daar in hutten wonen; velen gaan overdag op pad om te bedelen ofte ste len. Wij willen eigenlijk vooral kontakt, kijken wat we kunnen doen, maar we gaan er niet zomaar eten uitdelen of kleren of zo. We willen kijken wat we kunnen doen om écht te helpen. Vier van de men sen die daar zitten: Victor hugo (16), heel intelli gent, jaren bij ons bekend, en nu helemaal weg - Rosemary (19), die ook goed bekend is bij ons, hele maal verslaafd, heeft net haar derde kind gehad en alle drie zijn ze bij ons..Een andere jongen die kon- stant dronken is en wiens jongere broer bij ons in huis zit; vorige week was hij samen met Rosemary hele maal in elkaar geslagen!! Weer een ander die een operatie heeft gehad, maar daarna is zijn buikwand weer opengegaan en je kunt nu zijn ingewanden onder zijn huid zien zitten!! Hij moet opnieuw onder het mes, maar we krijgen hem niet mee. Er zijn een aantal plaatsen in de stad die (illegaal) 'MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 6 JULI 2005 onderdak verlenen aan mensen van de straat; je komt dan in zo’n groot hok binnen en vindt daar gemak kelijk 60 bedden met vrouwen en mannen, meisjes en jongens in alle leeftijden, babies - en alles en ieder een zit of ligt lijm te snuiven!! Wijzelfzijn daar dan misschien een uurtje binnen en dan heb je behoor lijke hoofdpijn, maar die mensen zijn er de hele nacht!! Ze betalen dan 3 bolivianos (30 eurocent) en kunnen de hele nacht blijven. Vele mensen ken nen ons, dus we hebben geen problemen om binnen te komen, niet daar en ook niet op andere plaatsen. Vorige week konden we niet binnen op één van die plaatsen, omdat ze net drugs aan het handelen waren en er waren een paar heren in nette kleding binnen.... We gaan ook naar een paar plaatsen in de rivier, waar mensen van alle leeftijden in hutjes bij elkaar wonen. Vooral nu, nu het winter is geworden, is het vrese lijk koud daar. Ze hebben hutten gemaakt van kar ton en plastic en oude autobanden, en daar ’’leven” ze. Erg menswaardig is het niet. Zoals ik zei is het niet ons idee om zomaar eten en andere zaken uit te gaan delen omdat dat niet echt iets oplost, maar somsVooral als je kleine kinderen ziet in de kou en met veel honger, dan ben ik toch wel geneigd om een keer wat te brengen en dat doe ik dan wel stiekumü Er zijn veel groepen die op straat eten uit delen en kleren en dekens, maar meestal komen die niet bij de mensen die het het hardste nodig hebben, omdat ze denken dat dat te gevaarlijk is. We maken plannen om iets te doen: we willen pro beren de kleinste kinderen in elk geval ‘s nachts onder te brengen, met het idee dat de ouders ze bren gen en ook weer ophalen, en ook zouden de kinde ren naar school moeten; we willen een plek hebben voor de wat ouderen, want als die op straat blijven, blijven de kinderen ook; we willen behandeling heb ben voor verslaafden, een centrum, ontwennings kuren, etc. o.l.v. experts; we willen rehabilitatie- programmas, projekten waar ze iets van werk en scho ling kunnen hebben; alles bij elkaar zou het best groot worden, en we zijn de plannen aan het uitwerken met experts uit Spanje; eens kijken wat we kunnen doen, want vanuit de regering gebeurt er niet veel of niks. Onze oude zuster Stephany staat er helemaal achter en zal volgende week eens meegaan de straat op om te kijken hoe de zaken er echt uitzien -ja, ze is pas 86, dus dat moet kunnen!! Er zijn wel dok ters en anderen die meewerken, maar velen willen ook niks met deze mensen te maken hebben; een paar van onze mensen moesten vandeweek drie lijken ophalen uit het ziekenhuis (alcohol, drugs, aids, tubersulose, geweld) en eentje hebben ze pas na drie dagen meegekregen, omdat de dokter geen tijd zin) had om de papieren in te vullen!! Nee, je wordt er niet altijd vrolijk van, maar wij heb ben toch altijd ook veel plezier. Zoals toen onze dok ter bezig was met het verzorgen van gewonden; zij heel zorgvuldig alle watten en verbandjes en gebruik te handschoenen in een plastic zakje; zegt ze tegen een van die verslaafden, ”kun je dat zometeen voor mij weggooien?”, en hij, ’’natuurlijk, geen pro bleem”, en hij slingert die plastic zak zo de bosjes in!! En de mensen op straat hebben vaak toch ook veel plezier, ondanks alles; zij maken ons aan het lachen en wij hen. De rest van het werk gaat gewoon door; het houdt ons van de straat!! We hebben het druk genoeg, maar dat mag. We doen het meestal, ondanks alle ellende en obstakels en tegenvallers, met veel zin en we kunnen ook dikwijls genoeg mooie en goede din gen zien. We hopen daarom dat we, met de steun van jullie allemaal, nog lang door mogen gaan. Nogmaals veel dank, vriendelijke groeten en de allerbeste wensen, Theo Raaijmakers, Casilla2431, Cochabamba, Bolivia, theoraaij@bo.net Giften zijn welkom op Rabobank 13.45.20.769 t.n.v. Stichting Werk Theo Raaijmakers Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 WAT DOET STICHTING MIMAX ZOAL? - Wij helpen u met het invullen van allerlei formulieren - Wij ondernemen direct actie wanneer er zich een probleem voordoet bij een uitkerende instantie. - Ook als U een probleem heeft bij een nuts bedrijf proberen wij te bemiddelen. - Wij proberen onze klanten hun budget dui delijker te leren beheren. - Wij helpen U ook bij het invullen van for mulieren voor studiefinanciering - Wij helpen U bij het maken van een sollici tatiebrief -Wij helpen U ook bij het opstellen een bezwaarschrift - Wij wijzen U op gemeentelijke subsidies en kwijtscheldingen waar U mogelijk recht op heeft. - Bij ons is de drempel heel laag en kunt u ongedwongen uw verhaal kwijt - Mochten wij Uw probleem niet kunnen oplos sen, dan kunnen wij U in de meeste gevallen doorverwijzen, zodat U in ieder geval verder geholpen wordt. - We proberen U zelf weer de touwtjes in han den te geven, zodat U zelf verder kunt Er is echter een maar: alleen mensen die van een minimum uitkering moeten leven, kunnen wij helpen. Natuurlijk hoeft U niet met Uw loonstrookje in de hand bij ons binnen te komen. Door de jaren heen merken we heus wel of iemand een minimum-uitkering heeft en ook al zit U er een paar Euro boven, dan nog zullen wij U proberen te helpen. MG

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 3