Een eigen huis, een plek onder de zon Sprokkelen in Brabantse spreuken Kijkdoosactie in Land van de Hilver Het is tijd voor Pinksteren. Voor de allerliefste geboortekaartjes... Aardbeienplukkers vanaf 13 jaar. IVN- voorjaarswandeling Rode Kruis en schenken Word vriend van een vluchteling Rabobank Het is tijd voor de Rabobank. Robert-Jan van Korven Bosstraat 26 5066 EB Moergestel Onze kantoren zijn met Pinksteren gesloten. Maar uw bankzaken regelt u 24 uur per dag via: www.rabobank.nl Rabofoon 0900 0909 (€0,10/min): saldo,overboeken, betalen Rabolijn 0900 0907 (€0,10/min): advies en direct afsluiten Oisterwijkseweg 43 MOERGESTEL Tel. 513 2268 Jikkes Merante! Voor opgove/info: Bel don tussen 1 8.00 en 19.30 u. naar: 06-51784005 GEVRAAGD PAGINA 5 MOERGESTEL NIEUWS' - WOENSDAG 11 MEI 2005 Wie op de vlucht slaat, verlaat zijn huis. Zijn vertrouwde om geving. Voor de meeste men sen staat dat huis ook voor de plek waar ze het meest thuis zijn. Alles wat je lief is verlaten: dat is vluchten. Ouderen en kinderen. Verreweg de meeste vluchte lingen vertrekken te voet. Ze stranden meestal niet ver van de oorlog die ze ontvlucht zijn. Eerst is er dan een huis nodig - vaak een zeil waarmee de vluchtelingen zelf een onderko men bouwen -, eten, schoon water, een dokter. Al snel ook een school, een ziekenhuis. Zorg voor de vluchtelingen die in de oorlog gehandicapt zijn Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag t. 070 346 89 46 info@vluchteling.org www.vluchteling.org Voor meer informatie kunt u contact opne men met Berry de Bruyn, tel. 505 06 06 of 06 -511 56 380. De naarn van Christus wordt net als het woord God nogal eens vervormd in bas terdvloeken. De uitroep Jikkes Merante hoort in diezelfde sfeer thuis. Maar hoe komt Jezus aan die achternaam? Dat gegeven heeft Cor Swanenberg jarenlang geïn trigeerd en hij was niet de enige. Per toeval kwam hij via een Portugese kaart tot de meest waarschijnlijke oplossing. Jikkes Merante werd de titel van een prachtig oer-Brabants boek waarin tal van spreuken van onze voorouders aan de orde komen. Ze wor den vergeleken met andere dialecten en talen, waarbij het Meierijse dialect (vooral van Rosmalens—Berlicumse oorsprong) aan de basis staat. Vergeleken wordt er vooral met de geschriften van andere schrijvers die zich heb ben beziggehouden met hun Brabantse dia lect. De meeste van de gebundelde stukjes versche nen als column in verkorte versie in het cultu rele tijdschrift Brabantia, jaargangen 1988, 1989, 1990. De schrijver heeft zichzelf de opdracht gesteld voor elke alfabetletter een kernwoord te zoeken, beginnende bij de aard appel en eindigend bij zeispreuk en zunt. Zodoende worden de Brabantse spreuken the- geraakt. Opvang voor getrau matiseerde kinderen. En nog veel later, als het weer vrede is in hun land, is er hulp nodig voor de vluchtelingen die terugkeren en hun leven weer moeten opbouwen. STICHTING VLUCHTELING De zes kernen die tezamen de gemeente Hilvarenbeek vormen (Baarschot, Biest- Houtakker, Diessen, Esbeek, Haghorst en Hilvarenbeek) en de kern Moergestel (vallend onder de gemeente Oisterwijk) vormen inclusief een groot buitengebied het zogenoemde ’’Land van de Hilver”. Ingeleverde kunstwerken worden gedurende de zomermaanden gepresenteerd tijdens jaar markten en evenementen in het gebied. Zo blijft de actie tot het eind toe onder ieders aan dacht. De uiterste inleverdatum is 15 augus tus 2005. Een aantal jaren geleden is het gebied langs de Kleine Aa opnieuw ingericht. Door de samen werking van de boeren, het waterschap en Natuurmonumenten is hier een prachtig stuk je natuur ontstaan. De wandeling voert ons langs de meanders van dit zijriviertje van de Beerze. We vertrekken vanaf Het Loo bij de Kampina (nabij het dierenpension) op dinsdag 17 mei om 14.00 uur. Deelname is gratis. www.ivnoisterwijk.nl RECORDPOGING EN PRIJSUITREIKING Over de meest gekke dingen zijn recordpogin- gen gedaan. Er is nog geen record gevonden over het bouwen van een muur van kijkdozen. Het Land van de Hilver gaat proberen om een nieuw Nederlands record te vestigen. Het stre ven is om minimaal 250 kijkdozen over het Hilver-gebied bij elkaar te krijgen. De recordpoging en de prijsuitreiking vinden plaats op: zondagmiddag 28 augustus 2005 in Conferentiecentrum De Spreeuwel te Westel- beers. Eenieder wordt dan de mogelijkheid geboden om te beoordelen hoe het met de cre ativiteit in het Land van de Hilver gesteld is. In Nederland schenken zo’n 5 miljoen mensen per jaar eenmalig of regelmatig aan een goed doel. Zo ook aan het Nederlandse Rode Kruis. Wat veel mensen niet weten, is dat de Neder landse wetgeving een regeling heeft getroffen om een deel van de schenking via de belasting dienst terug te krijgen. Dit is onder meer afhan kelijk van het voor U geldende tarief inkom stenbelasting. Verder wordt als voorwaarde gesteld, dat U jaarlijks een vast bedrag schenkt en dat voor minimaal 5 jaar. Als bewijs verlangt de belastingdienst, dat de schenking wordt vastgelegd in een notariële akte. Bij een jaar lijkse schenking van minimaal 100 euro of meer, neemt het Nederlandse Rode Kruis de afhandeling en kosten voor notariële akte voor haar rekening, hiertoe dient een volmacht gete kend te worden. Door deze manier van finan cieel schenken kan het Rode Kruis uiteindelijk meer mensendie dit hard nodig hebben, hulp bieden. Voor meer informatie en volmacht- for mulieren kunt U contact opnemen met de pen ningmeester van de afdeling Oisterwijk- Haaren, Jan van Lith tel. 523 4480 en e- mail: lithjan@tref.nl of via de website van het Rode Kruis: www.rodekruis.nl /periodiek schenken. Een brede groep van ondernemende mensen, die deze omgeving leefbaar en levendig wil houden is onder dezelfde naam ’’Land van de Hilver” bezig het gebied en al haar activiteiten onder de aandacht te brengen van (actieve) bezoekers en inwoners. Land van de Hilver probeert nieuwe dingen te doen. Voor het komend toeristisch seizoen is een kijkdozenactie bedacht om het Hilver- gebied te promoten en de naamsbekendheid te vergroten. Schoolkinderen kunnen door het maken van een kijkdoos spelenderwijs geïnteresseerd raken in hun woonomgeving, de streek waar ze wonen, wat daar speelt en leeft. Gezinnen die in het gebied hun vakantie doorbrengen kunnen door middel van een kijkdoos op hun beurt laten zien wat zij ’aantrekkelijk’ aan het gebied vinden. matisch belicht. De onmogelijke letters zijn vervangen door woorden beginnend met een let ter uit hun nabije omgeving. Uiteindelijk ble ken er meer dan genoeg thema’s te zijn. Maar liefst dertig hoofdstukken geven daar blijk van. Boer, brood, duivel, ei, feest, God, haan, koe, meid, namen, os, paard, pastoor, var ken, vragen en ’t weer behoren tot de sleutel woorden waarmee deze bundel werd gebouwd. Vooral boerderij en religie blijken een goede voe dingsbodem voor bloemrijk taalgebruik. Er zit natuurlijk zeer veel speur- en vakwerk in deze uitgave die de rijkdom van de Brabantse dialecten nog maar eens uitbundig illustreert. Het boek werd fraai vorm gegeven en rijk geïl lustreerd door Nelleke de Laat. (De eerste uitgave van deze bundel werd ver zorgd door Uitgeverij Adr. Heinen in 1990. Voor deze heruitgave werden verscheidene hoofdstukjes herschreven, aangevuld en toe gevoegd). Prijs: 15,-; ISBN: 906657 2221; Formaat: 12,5 x 20 cm.; Omvang: 188 pagina’s paperback. KIJKDOZENWEDSTRIJD Aan het maken van een kijkdoos is een wed strijd gekoppeld, compleet met een prijzen festival vol verrassingen. Inwoners en bezoe kers, jong en oud: iedereen kan en mag mee doen. Hoofdvoorwaarde is dat de inhoud van de kijkdoos betrekking heeft op het Land van de Hilver. Er zijn verschillende (prijscategorieën: leeftijd, j/m, m/v, mooist (in)gekleurd, originaliteit, fan tasie, toegespitst op een bepaald bedrijf, eve nement, festiviteit, gebruik van natuurlijk mate riaal, etc. etc. Traditionele kijkdozen, gemaakt van schoe nen- of kartonnen dozen zijn welkom. Jongeren worden van harte uitgenodigd om aan de wed strijd mee te doen, bijvoorbeeld om te laten zien waarmee zij zich bezig houden. En dege nen die uit nostalgisch oogpunt een kijkdoos willen bouwen? Ook dat kan en mag. Op diverse punten in het Land van de Hilver kunnen bouwplaten om een kijkdoos te maken, afgehaald worden. Campings, horecagelegen heden en bedrijven die meedoen aan de actie zijn duidelijk herkenbaar aan posters. Bij deze deelnemers kunnen de gemaakte dozen ook ingeleverd worden om mee te doen aan de wed strijd. Je Stichting Vluchteling zet zich in voor mensen op de vlucht voor oorlog en onderdrukking. Het zijn er wereldwijd ongeveer 37 miljoen. Mannen en vrouwen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 5