36 Winnaars naar Gazelle-excursie Miezels Leuke waarneming op Kampina i Doe Het Zelf Centrum op t Hoog Reekalfjes, laat ze met rust! l l Kon»ng»n Laat u deskundig voorlichten bij Jan Michiels Laat de reekalfjes met rust en raak ze voor al niet aan! Ook al lijken ze misschien verlaten, ze zijn het niet! Moeder reegeit is altijd in de buurt en houdt haar jong heel goed in de gaten. Laten liggen dus. De complete woninginrichter I.V.M. HUWELIJK WOENSDAG 4 MEI GESLOTEN kitten/pur cement/zand kastwandsystemen bestellingen op maat gereedschappen diverse bouwmaterialen Indien u een reekalf tegenkomt en het dier kan naar uw mening daar niet blijven liggen, dan kunt u het best contact opnemen met een van de boswachters in uw natuurgebied. Probeer zo goed als het kan de locatie waar u een kalf gevonden hebt aan te geven en dan zal deze boswachter wel besluiten of er wel of niet gehandeld moet worden. HONDEN AAN DE LIJN!! HAAREN DOE HET ZELF ARTIKELEN EN TIMMERWERKPLAATS Industrieweg 20, Moergestel, tel. 013-5136149 Gewijzigde openingstijden: Maandag gesloten Dinsdag t/m vrijdag: 14.00-1 S.OO^iur Zaterdag: 8.00-12.30 uur U kunt bij ons terecht voor: laminaat vloeren plafonds bouwbeslag plaatmateriaal balkhout bevestigingsmaterialen DRUNEN LEUKE VONDST Afgelopen vrijdag 14 april heeft boswachter Leo de Bruijn samen met twee stagiaires, Jehan van den Bergh en Mark Benders, deze gewel dige vondst gedaan. De soort, uniek voor Mid den Brabant, was nog niet eerder gevonden op de Kampina. Vermoedelijk is dankzij een beter waterpeilbeheer en sinds een aantal jaren een meer gestructureerd poelenbeheer, de alpen watersalamander naar de Kampina gekomen. Hopelijk worden er in de toekomst nog meer vooral externe acties ondernomen, zodat ver droging geen bedreiging meer vormt. We zijn er nog niet, maar de alpenwatersalamander en de beheermaatregelen van Natuurmonumenten geven aan dat we op de goede weg zijn. MOERGESTEL Daarnaast zijn de aanbevelingen of huisregels in de meeste natuurgebieden ook ingegeven om deze prachtige dieren kansen te geven. En tenslotte nog het volgende advies; houd de honden aan de lijn. Loslopende honden ver oorzaken doorgaans panieksituaties onder de reeën, waardoor menig ree al aan een vreselijk eind is gekomen. Voor meldingen, informatie en vragen betreffen de het Nationaal Park Loonse en Drunense Duinen en de Kampina kunt u zich wenden tot: Frans Kapteijns; 06-54295330. ALPENWATERSALAMANDER De alpenwatersalamander behoort tot de klei nere soorten watersalamanders. De mannetjes kunnen zo'n 9 centimeter groot worden en de vrouwtjes 12 centimeter. Naast deze nieuwe soort op de Kampina komen daar ook nog voor de kleine watersalamander, de vinpootsala- mander en de kamsalamander. Vereniging Natuurmonumenten viert haar 100ste verjaardag in de maand april. In het kader daarvan is er een jubileumkrant ver schenen onder de titel “Kijk eens om je heen bij Natuurmonumenten in Noord-Brabant en Limburg”. Natuurmonumenten heeft in deze twee provincies 90 natuurgebieden in beheer. De krant geeft informatie over een aantal gebie den en bevat maar liefst 100 excursies en acti viteiten om de natuur op een bijzondere manier te beleven. De krant is gratis af te halen op een groot aantal locaties. De adressen daarvan staan op de website www.100jaarlater.nl Op mooie ochtenden in mei en juni gaan steeds meer mensen weer naar buiten het bos in. Wandelaars en trimmers lopen er hun rondjes. Lekker ontspannen na een week intensief wer ken. Soms staan sommige van hen plotseling oog in oog met iets vreemds. Wat ligt daar op het pad? Als men dan dichter bijkomt kan het wel eens zijn dat men een reekalf ziet liggen. Dit prachtige diertje kijkt dan met twee ree bruine ogen je recht aan. Het diertje zelf blijft roerloos liggen en drukt zich. Dat is haar natuur, haar instinct,.haar verdedigingsmethode. En waar is de moeder dan? De moeder oftewel de reegeit staat op een veilige afstand. Ze bekijkt de voor haar jong kalf bedreigende situatie en blijft bovenal in de dekking. Vaak helemaal onzichtbaar voor de passant. Mensen denken dan vaak dat er geen reegeit is, want ze zien ze niet, en gaan er dan maar van uit dat het geitkalfje door de moeder verlaten of verstoten is. Maar niets is minder waar. Als de passant was doorgelopen zou de moeder na enige minuten haar jong weer hebben opgezocht en onge twijfeld in veiligheid hebben gebracht. Vaak besluiten mensen bij het zien van zo'n aan doénlijk maar verlaten diertje om het maar mee te nemen. Op zich een begrijpelijke beslis sing, maar voor het kalf begint een zeer verve lende ’’reis” dwars door de bossen naar een recreatief punt aan de rand van het natuurge bied. En hoe gaat het verhaal dan verder? Zal de ree geit het kalf opzoeken en weer accepteren? Kleven er misschien te veel njensenluchtjes aan, waardoor de moeder het kalfje zal afwij zen? Of is het kalf inmiddels te zeer verzwakt? Helaas overleven veel van deze dieren zulke avonturen niet. Afgewezen door de reegeit, overvallen door stress, of door honger omge komen. Elk jaar worden wij in de natuurge bieden weer geconfronteerd met situaties zoals hierboven beschreven en het beste advies is dan: Sinds een aantal jaren heeft de Vereni ging Natuurmonumenten het waterpeil op de Kampina weer wat omhoog kun nen krijgen. Het natuurgebied werd hier door steeds aantrekkelijker voor plant, dier en mens. Daarom is het leuk om te melden dat de alpenwatersalamander gevonden is in dit mooie natuurgebied. Afgelopen maandag gingen 36 winnaars van Schepens Tweewielers op excursie naar de fabrieken van Gazelle in Dieren. Het waren de winnaars van de wedstrijd die Schepens Tweewielers in 2004 hield i.v.m. haar 80-jarig bestaan. Na de gebruikelijke koffie werd de busreis aan vaard. Precies op tijd kwam de bus bij de fabriek aan waarna genoten werd van een prima ver zorgde lunch, aangeboden door Gazelle. Na deze rust- en verzorgingspauze begon de rondleiding door de fabriek in twee gedeeltes onder leiding van twee geroutineerde gidsen. Op eigen spitsvondige, onderhoudende en vaak komische wijze werd aan de 36 gelukkigen tot in de puntjes uitgelegd hoe een fiets wordt gemaakt. We kunnen niet anders zeggen dan dat er een wereld voor ons openging. Nooit hadden we ons voor kunnen stellen dat er zóveel komt kijken bij de fabricage en montage van hét Nederlands vervoermiddel bij uitstek: de fiets! Om half vijf kwam een einde aan de pittige ronde door de fabriek. Nadat we nog konden genieten van een afzakkertje en natuurlijk ’n bedankje aan de beide rondleiders, gingen we naar de hoofdingang van de fabriek om er bij gaande groepsfoto te maken. Om half zeven kwamen we aan in Oisterwijk waar we tot slot werden vergast op een Chinees buffet wat ons werd aangeboden door Schepens Tweewielers. Het was het waardige en smakelijke slot van een dag die een openbaring was. Een woord van dank is hier dan ook meer dan op z’n plaats voor Dion en Annitta Schepens die deze prachtige dag voor ons verzorgden en aanboden. Dank-je-wel! TEMPUR® is een volledig drukverlagend slaapsysteem voor ongeëvenaard comfort en slaap De TEMPUR® Matras vormt zich naar uw lichaam en bezorgt u een gevoel van gewichtloosheid Wereldwijd aanbevolen door rugspecialisten Het TEMPUR® hoofdkussen zorgt voor volledig ontspannen nek- en schouderspieren PAGINA 11 TEMPUR - Het Druk verlagend Slaapsysteem uit de 21** Eeuw www.woninginrichting-janmichiels.nl uur» Kerkstraat 18 5076 AW Haaren tel. (0411)62 12 17 ‘iqtavs) onze ,loed'" Grotestraat 278 5151 BS Drunen tel.(0416)37 84 69 S Rootven 36 5066 AX Moergestel tel.(013)513 12 34 •n Kopifc voor u parkeer. Rinkels'0 Een verkeerde houding van het hoofd zorgt voor span ning in nek en schouders, wat tot pijn en letsels kan leiden. ’MOERGESTEL NIEUWS’ - WOENSDAG 27 APRIL 2005 ko«>e staa' en U De laatste ontwikkeling in slaaptechnologie heeft aangetoond dat een comfortabele en 'lichaamsvriendelijke' matras niet te hard, noch te zacht zou moeten zijn maar meegevend en vooral drukverlagend. De TEMPUR Matras bezit deze kwaliteiten. Ze is gemaakt van een visco-elastisch temperatuursgevoelig materiaal met een open cel structuur waardoor je lucht vrij kan circuleren. De TEMPUR Matras past zich aan aan uw lichaam, terwijl bij een gewone matras uw lichaam zich moet aanpassen aan de matras. Ze vermindert de druk van uw schouders, heupen, armen, knieën, hielen, "enz., waardoor uw lichaam kan rusten in een spanningsvrije houding. Wan neer u voor het eerst gaat liggen op een TEMPUR Matras kan ze hard aanvoelen. Maar door uw lichaams temperatuur en -gewicht verzacht het TEMPUR Materiaal en vormt het zich naar de omtrekken van uw lichaam waardoor u een gevoel van gewichtloosheid krijgt. De onovertroffen drukver- lagende eigenschappen en de anatomische vormgeving bieden een comfortabele en goede ondersteuning van de nekwervels. -12.30 M O4

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 11