Achter de steenuilen aan Expositie Moergestelnaren in Galerie De Verdieping Meldpunt Lichtuitstoot Glastuinbouw van start 11 juni: Burendag! Gouden speld voor Jaap Drubbel Doe Het Zelf Centrum op ’t Hoog TvE Industrieweg 20, Moergestel, tel. 013-5136149 Mede namens Hans, Chris en Louis: u bent meer dan van harte welkom!!! Het Meldpunt en meer informatie is terug te vinden op www.laathetdonkerdonker.nl/meldpunt Contactpersoon van de werkgroep is Jan van Rijsewijk 0416-361503; jmvanrijsewijk@home.nl Binnenkort is het weer zover en kunnen ze weer achter de Steenuilen aan. Gewapend met recorder, kaartmateriaal en niet te vergeten een thermosfles met hete koffie, doorkruisen Steenuilliefhebbers het Middenbrabantse land- schap op zoek naar bestaande en liefst nieuwe steenuilterritoria. 16 telgebieden zijn er verdeeld in Midden-Brabant. Gebieden zoals Distelberg, Den Opslag, Heukelom, Vijfhuizen, Grote Voort en de Logt enz. - grote of kleine initiatieven, alles is welkom, belangrijk is het samen iets nuttigs doen op deze dag. - huurders en huiseigenaren die gezamenlijk actief zijn. De leukste ideeën zullen door St. Joseph wor den beloond! De steenuil is de kleinste in ons land voorkomende uil. De uiltjes zijn niet groter dan een zanglijster. Door de bolle kop en het relatief dikke verenpak lijkt de Steenuil groter dan ie in werkelijk heid is. Hij komt het meest voor in klein schalig agrarisch cultuurlandschap. De afwisseling van weilanden, akkers, heggen en houtwallen biedt veel prooi dieren voor de Steenuil. Leden van Vogelwerkgroep Midden-Brabant beste den niet alleen hun vrije tijd om dit cultuurlandschap te behouden, maar ook om nestgelegenheid te bieden door het hangen van speciale nestkasten. Onder zeer grote belangstelling is op zondag 6 maart in Galerie De Verdieping een expositie geopend van de drie plaat selijke kunstenaars: Hans van Brun- schot, Louis van den Meydenberg en Chris van den Bijgaart. Behalve de grote belangstelling waren de reacties over wegend positief en zeer lovend. Het werk waarmee deze drie Moergestelnaren zich presenteren geeft nogmaals aan, dat bin nen de relatief kleine Moergestelse gemeen schap, grote talenten zich hebben weten te ont wikkelen. De schilderijen en beelden van Hans van Brunschot, de foto’s van Louis van den Meydenberg en Chris van den Bijgaart, getui gen van een bijzondere en natuurlijke schoon heid, waardoor de toeschouwer diep wordt geraakt. CRITERIA Dit jaar wordt specifiek gekeken naar die plan nen die op een of andere manier bijdragen aan de verbetering van het welzijn en de leefbaar heid in de buurt. Dat klinkt nogal beladen maar we zullen het ver duidelijken met enkele voorbeelden. Een maaltijd met mensen uit uw buurt is vast gezellig maar wordt interessanter als u eens eet met mensen die u nog niet zo goed kent of waar u eerst bijv, uw gezamenlijke brandgang mee hebt schoongemaakt. In elke buurt wonen wel mensen die wat extra steun of zorg nodig hebben en die ’burendag’ zou een mooie gelegenheid kunnen zijn om hier eens aandacht voor te hebben. DOE HET ZELF ARTIKELEN EN TIMMERWERKPLAATS PLAN INDIENEN Tot 25 april kunt u ideeën indienen bij de woningcorporatie St. Joseph of bij de Twern op het Kerkplein. De beste ideeën worden uitge kozen en krijgen geld om het uit te voeren. Dit gebeurt op 11 juni op meerdere plaatsen in Nederland. Ik zou u willen vragen, ”ga er eens voor zitten en kom met een idee. En... houdt 11 juni vast vrij. Stichting Natuur en Milieu en de 12 provinciale Milieufederaties starten vandaag het Meldpunt Lichtuitstoot Glastuinbouw. Bij dat meldpunt op de website www.laathetdonkerdonker.nl kunnen mensen in de maand maart melding maken van onwettige kasverlichting. Die verlichting levert onnodige hinder op voor omwonenden en natuur. Al diegenen die nog niet in de gelegenheid waren een bezoek te brengen aan deze exposi tie, nodigen wij van harte uit in Galerie De Verdieping. Trouwens: diegenen die inmiddels op de zeer drukke opening zijn geweest, maar in alle rust de expositie nogmaals willen bezoe ken, zijn uiteraard ook zéér welkom. Voor meer informatie en vragen kunt u terecht bij: Stichting de Twern, Ivonne van Heesch of Renate Richters, Kerkplein 28, Oisterwijk, 528 4080 of renaterichters@regio.twern.nl Gewijzigde openingstijden: Maandag gesloten Dinsdag t/m vrijdag: 14.00-18.00 uur Zaterdag: 8.00-12.30 uur U kunt bij ons terecht voor: laminaat vloeren plafonds bouwbeslag plaatmateriaal balkhout bevestigingsmaterialen Het tellen van het aantal Steenuilen is niet een voudig. Er moet vooral achterhaald worden hoeveel broedparen er in een gebied aanwezig zijn. Zodra het een beetje voorjaarsweer wordt stappen de tellers op de fiets en vanaf avond schemer tot middernacht klinkt het baltsgeluid uit 16 recorders. Roepende mannetjes reageren op het baltsgeluid dat uit de recorder komt en worden in kaart gebracht. Onder de aanname dat elk roepend mannetje een broedpaar ver tegenwoordigt krijgen we zo een beeld van het aantal territoria. Daarnaast geven zichtwaar- nemingen een kijk op mogelijke aanwezigheid van een broedpaar. Ook kan informatie ver kregen worden van mensen die Steenuilen op vaste plaatsen hebben gezien of gehoord. Vooral in de vroege avondschemer kun je het uiltje goed horen. Een monotoon ghuuk of een kort katach tig mieuw. Mensen die in het buitengebied wonen en denken iets gehoord te hebben mogen dat melden. kitten/pur cement/zand kastwandsystemen bestellingen op maat gereedschappen diverse bouwmaterialen Over enige tijd wordt in Oisterwijk weer uitvoerig aandacht besteed aan buren dag en wel op 11 juni. Dit lijkt nog ver weg, zult u denken; ’’daar hoeven we nu nog niet over na te den ken”. Klopt, het duurt nog even. Maar, een goed plan uit werken kost tijd en...wat is een goed plan? Het had niet veel gescheeld of Moer gestel had niets geweten van de door de gemeente Tilburg verleende hoge onder scheiding van een inwoner van Moer gestel. De man zelf zou daar niet echt om hebben getreurd. Bescheiden ais hij is zou hij gezegd hebben: ”dat hoeven ze ook niet te weten”. Maar het mag best wel eens bekend worden wat de verdien sten zijn van Jaap Drabbel - want om hem gaat het - op velerlei gebied. Op woensdag 2 maart jl ontving hij uit handen van loco-burgemeester Els Aarts van Tilburg de gouden speld met oorkonde van de gemeen te Tilburg, uit dankbaarheid voor het feit dat hij inmiddels 25 jaar als vrijwilliger actief is geweest voor de Telefonische Hulpdienst van de Stichting Contour. In die 25 jaar is hij meer malen per week beschikbaar geweest in dag-, avond- en nachtdiensten bij de SOS-hulpcen- trale om mensen in psychische, relationele of practische moeilijkheden, die de anonimiteit van een telefonische hulpverlener prefereren, hulp te bieden in soms lange telefoongesprek ken. In bijzijn van zijn vrouw Kitty, zijn kinderen en kleinkinderen en van de andere leden van de hulpdienst werd hij daarvoor in Tilburg terecht gehuldigd. Bij de uitreiking van de gouden speld met oor konde werden ook nog andere verdiensten van Jaap Drubbel gememoreerd, die bij de inwoners van Moergestel iets meer bekend zijn. Zijn werk als beheerder van de kunstschat ten van de Moergestelse parochie. Al 35 jaar draagt Jaap zorg voor het beheer, het onder houd en de reparatie van de kunstvoorwer pen in de kerk van Moergestel. U hebt daar precies drie jaar geleden in deze krant een uit gebreid artikel over kunnen lezen. Tenslotte is Jaap Drubbel nog steeds verdien stelijk in het vluchtelingenwerk. Dat doet hij De expositie van schilderijen en beelden van Hans van Brunschot, en foto’s van Louis van den Meydenberg en Chris van den Bijgaart is nog te bewonderen tot en met zondag 27 maart op: zaterdagen van 13.00 tot 17.00 uur en op de zondagen van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie De Verdieping is te vinden aan de Industrieweg 16. nengekomen. Aan die en alle andere gemeen ten zal worden verzocht wetsovertredingen te gaan handhaven. Vanaf 1 april moeten kastelers die belichten tussen zonsondergang en zonsopkomst zijge- velafscherming hebben geïnstalleerd en gebrui ken. Deze afscherming moet de lichtuitstra- ling de eerste tien meter vanaf de kas met min stens 95 procent verminderen. De'telers heb ben dankzij een overgangsregeling drie jaar tijd gehad om de zijgevelafscherming te instal leren. De milieuorganisaties vragen met deze actie aandacht voor de naleving van wet- en regel geving in de glastuinbouw. «Nog te veel telers houden zich daar voor wat betreft belichting niet goed aan», stelt Gijs Kuneman, teammanager Natuur en Landbouw bij Natuur en Milieu. De afgelopen jaren zijn de meeste tuinders in Nederland begonnen met sterke verlichting in de kassen. Dit betekent veel hinder voor de omgeving en overmatig energiegebruik. Vorig jaar oktober maakte Natuur en Milieu met LTO-vakgroep Glastuinbouw afspraken om de overlast van belichting door de glastuinbouw te verminderen. Onderdeel van de gezamenlijke afspraken is dat om te beginnen bestaande wet en regelgeving worden nageleefd en dat beide partijen zich daarvoor zullen inzetten. Uitein delijk moeten de afspraken er toe leiden dat over drie jaar de lichtuitstoot van alle kassen in prin cipe met minimaal 85 procent is afgenomen. Op donderdag 31 maart wordt de meldingen symbolisch en vertrouwelijk aangeboden aan de gemeente waar de meeste meldingen zijn bin- De Woningstichting St. Joseph is op zoek naar: - gezamenlijke initiatieven in uw buurt of straat - iets wat u samen leuk, belangrijk of nodig vindt en wat de leefbaarheid en de sfeer in de buurt verbetert inmiddels al weer gedurende 18 jaar. Eerst in de Commissie Vluchtelingenwerk van de gemeente Moergestel, na de gemeentelijke her indeling als afgevaardigde van Moergestel in het bestuur van de Stichting Vluchtelingenwerk Oisterwijk en Moergestel. In deze functie heeft hij in het verleden administratieve, practische en morele bijstand verleend aan vluchtelin- gen(gezinnen) in Moergestel. Zijn huidige taak op dit gebied in de Oisterwijkse stichting is meer bestuurlijk. Moergestel feliciteert Jaap Drubbel van harte met de onderscheiding en wenst hem en zijn medereisgenoten Kitty, Herman, Ton, Dré en Riet volgende maand een boeiende reis naar Indonesië. Het Meldpunt is onderdeel van de campagne Laat het donker donker die de milieuorgani saties eind 2004 zijn gestart. In het kader van die campagne worden tot eind dit jaar ver schillende activiteiten georganiseerd om meer aandacht en draagvlak te krijgen voor behoud en verbetering van duisternis en het tegengaan van lichthinder. Het willen weten hoeveel Steenuilen er in een bepaald gebied aanwezig zijn is ook een belang rijke bezigheid. Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 16 MAART 2005 PAGINA 7 S M O4

Weekblad Moergestels Nieuws | 2005 | | pagina 7