Tilburgse Taol bezingt het jaar en leert Tilburg Klöske Braaje De Stichting Tilburgse Taol organiseert op vrijdagavond 12 november voor de elfde keer het Groot Diktee van de Tilburgse Taol. Het evenement in de zalen van Boerke Mutsaers in ’t Zaand heeft weer een paar spraakmakende elementen, zoals een lied waarin het jaar (2004) wordt bezongen. De aanwezigen krijgen les in Klöske Braaje. Burgemeester R. Vreeman reikt de Cees Robben Wisseltrofee uit aan de winnaar van het dictee. ’Alpenjagers’ in de Heuvelstraat - Wedstrijd: Kunst voor Windmolens TE KOOP VIDO (Vrouwen in de overgang) Iedere eerste en derde woensdag van de maand is er een informatieochtend van 9.30 -10.30, waar vrouwen tussen 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praat je en kopje koffie, maar ook voor infor matie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. IVN-dialezing over roofvogels Sinterklaas Lee bij openbare inschrijving in Moergestel WOONHUIS MET BERGING EN TUIN Voor uitgebreide informatie: www.notarisbolscher.nl 52 1 tussenwoning, bouwjaar 2003, met Garantie- en waarborgregeling (GIW), nog niet bewoond geweest, aan de Korenschuur 64 te Moergestel, opp. 125 m2. Open huis op zaterdag 13 november en zaterdag 20 november 2004 tussen 11.00 uur en 14.00 uur. Openbare zitting voor inlevering en opening enveloppen op vrijdag 10 december 2004 om 16.00 uur in Café 't Draaiboompje, Hild 1, Moergestel, ten overstaan van mr. J.F.M. Bolscher, notaris te Baarle-Nassau, in samenwerking met mr. J. Kos, notaris te Hilvarenbeek, Netwerk Notarissen. Nadere informatie en brochure met inschrijvingsvoorwaarden en inschrijvingsbiljet verkrijgbaar tijdens het open huis en bij notaris kantoor mr. J.F.M. Bolscher, Gen. Maczeklaan 40, 5111 XC Baarle-Nassau, tel. 013-5078745, fax 013-5077080, e-mail: notaris@bolscher.knb.nl. Smits en Lia Verbunt gaat de zaal massaal Klöske Braajen (punniken). De honderden klosjes zijn met de hand gemaakt door Peter Gianotten. De komende informatieochtend is woensdag 17 november 2004. Bij iedere informatieochtend bestaat de moge- lijkheid om je op te geven voor een gespreks groep, 12 keer voor 40,00. Je wordt verwacht in buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164, 5014 EG Tilburg, ingang park de Horion. Voor informatie 534 5703, of per e-mail vido- tilburg@zonnet.nl Je kunt ook onze website bekijken www.home.zonnet.nl/vidotilburg In alle drukte heeft Sinterklaas nog een gaatje in zijn agenda gevonden om de bibliotheek een bezoekje te bren gen. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar leest Sinterklaas voor over zijn eigen belevenissen. Ook in Moergestel komt hij voorlezen. Almere windpark Jaap Rodenburg met rood/oranje/gele masten (vuur). De kleuren van deze turbines zijn gekozen door de kinderen van basisscholen in Almere. De fietsroute gaat ook langs windpark Eemmeerdijk bij Zeewolde. De masten van de 19 turbines hebben ieder een andere kleur en vormen met elkaar een regenboog. Op woensdag 1 december om 15.30 uur komt de Sint naar de bibliotheek in Moergestel om er voor te lezen. De kinderen zijn dus van harte welkom! Kijk voor meer informatie op de web site van de bibliotheek: www.obtmb.nl TILBURGS VOLKSLIED Een ander nieuw element tijdens het Diktee is een nieuwe versie van het Tilburgs volks lied. Tilburg kent twee volksliederen. Een daarvan heeft dit refrein: ’En lot ze mar koome, we lusse ze gruun.’ Vanaf het begin van de vorige eeuw heeft dit lied tientallen coupletten gekregen. In deze coupletten wor den de Tilburgse toestanden bezongen. Op 12 november voegt de Stichting Tilburgse Taol nieuwe coupletten toe. Daarin worden de Tilburgse gebeurtenissen in 2004 bezongen. De stichting wil hier een traditie van maken. SCHOTSE VERRASSING De avond van het Groot Diktee van de Tilburgse Taol kent nog veel meer Tilburgs vermaak. Er is onder meer een optreden van Maureen Smeets, winnares van het tonpraten vorig jaar. Veel mag ook worden verwacht van de voor drachten van de drie winnaars van het door de Tilburgse Taol georganiseerde ’Tussen de Schèüfdeuren’. De stichting is trots op de deel name aan het dictee van zes leerlingen van het Theresialyceum. Het dictee zelf, door Gerard Steijns geschreven, heeft de bevrijding als thema. Het zal dan ook niemand van de aan wezigen verbazen dat de dictee-avond een onverwachts Schots element krijgt, maar dat is nog een verrassing. Schraalhans Keukenmeester tijdens Tilburgs Diner Maar windmolens hebben ook een zekere impact op landschap en natuur. De 12 Provinciale Milieufederaties en Stichting Natuur en Milieu zoeken daarom naar een goed evenwicht. Want natuurlijk zijn wij voor stander van windenergie, maar ook vóór ener giebesparing, vóór mooie uitzichten en vóór vogels. Daarom is ons uitgangspunt mogelijke locaties voor windenergie zoveel mogelijk aan te laten sluiten bij infrastructuur en bedrij venterreinen. Al in 2000 hebben we in lijn hiermee ruim voldoende locaties voorgesteld. Zo helpen we gemeenten en initiatiefnemers vanuit natuur en landschap verantwoorde locaties te kiezen. Laat je inspireren door windmolens en doe mee aan de leuke, uitdagende en lan delijke kunstwedstrijd! De 12 Provinciale Milieufederaties, waaronder de Brabantse Milieufederatie, en Stichting Natuur en Milieu willen door middel van deze wed strijd op een verrassende manier aandacht vragen voor windenergie. Het Tilburgs Diner op vrijdagmiddag is samen gesteld uit Tilburgse gerechten uit de oorlog. Toen werd van weinig toch iets heel lekkers gemaakt. Schraalhans was zogezegd Keuken meester, maar Martin Willemsen (Tilburgs Kookbuukske) zal er weer een zeer bijzondere maaltijd van maken. Voor zowel het Gróót Diktee van de Tilburgse Taol (aanvang 20.00 uur) als het Tilburgs Diner (aanvang 16.30) uur is een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar. De kaartjes kosten 7,50 voor het Diktee en 35 euro voor het Diner. Er zijn ook combikaarten te koop voor 42,50 euro. Deelnemers aan het Tilburgs Diner krijgen een beknopte, door Paul Spapens geschreven, geschiedenis van het eten en het koken in Tilburg tijdens de Tweede Wereldoorlog. Kaarten bestellen bij Mieke Zebregs, tel. 463 3335 of per e-mail: mieke.zebregs@wanadoo.nl. KLÖSKE BRAAJE In de loop van de 11 jaar van het bestaan heeft de Stichting Tilburgse Taol zich ontwikkeld tot een organisatie die actief is op het gebied van de Tilburgse volkscultuur. Steeds wordt het dialect gekoppeld aan Tilburgse eigenheden. Het is daarom dat de avond van het Groot Diktee door Tilburgers steeds als een feest der herkenning wordt gevierd. Volgens goed gebruik wordt tijdens het Groot Diktee van de Tilburgse Taol een element uit de Tilburgse volkscultuur nieuw leven inge blazen. Na bijvoorbeeld een rommelpotles en klepperles krijgt de bezoeker dit jaar een gra tis fblklorehebbeding in de vorm van een klos je en een knotje wol. Onder leiding van Will De kunstwedstrijd loopt vanaf heden tot 15 december 2004. Maak iets origineels van, over of met molens en stuur dit op naar Natuur en Milieu Overijssel, Stationsweg 3, 8011 CZ in Zwolle, Om praktische redenen worden de kunstwerken niet teruggestuurd. Door inzen ding geeft u de organisatie van de wedstrijd toestemming om het kunstwerk te gebruiken voor publicitaire doeleinden (zie ook www.kunst4molens.nl). De eerste prijs is een verzorgd weekend Amster dam voor 2 personen, aangeboden door NUON. Tijdens dit weekend is het mogelijk om per fiets twee bijzondere windparken van NUON te bezoeken. Windparken waar kunst en wind molens elkaar al gevonden hebben. Zo staat in Roofvogels behoren tot een groep die altijd tot de verbeelding heeft gesproken. Een biddende torenvalk, een zwevende buizerd: ze trekken meteen de aandacht. In de jaren zestig stonden de roofvogels er zeer slecht voor. Veel mensen dachten dat ze schade lijk waren en ze werden dan ook danig ver volgd. Bovendien staan roofvogels aan de top van de voedselpiramide en daardoor deden de toen gebruikte chemische bestrijdingsmidde len hen bijna de das om. Sinds het verbod hier op en door de wettelijke bescherming van roof vogels ging de stand sinds begin jaren tachtig weer vooruit De spreker van deze avond, Marco Renes heeft deze vogels jarenlang gevolgd. Als medewerker van Brabants Landschap kent hij als geen ander het reilen en zeilen van deze interessante vogel- groep en hij kan er zeer boeiend en enthousiast over vertellen. De lezing wordt op 16 november gehouden in de Tiliander aan de Spoorlaan in Oisterwijk. Aanvang 20.00 uur. www.ivnoisterwijk.nl ’n Bijzonder optreden vorige week zaterdag van ’De Alpen- jagers’. Niet zoals altijd in een gebruikelijke omgeving, nee, dit keer was de omgeving totaal anders-dan-anders. Trombonist Ad Schlappi (zie inzet foto), sinds de heroprichting toegetreden, had tot die bewuste zaterdag een winkel in ijzerwaren in de Tilburgse Heuvelstraat. Menigeen zal zich de letters ’Schlappi’ aan de voorgevel herinneren of wel eens gezien hebben. Ad vond het wel aardig zijn familie uit te nodigen bij het ’officiële’ moment als hij de winkel deur voor de laatste keer dichtdraaide. Hij gaat genieten van zijn pensioen. ’De Alpenjagers’ von den het wel leuk als daar ’n stukje muziek bij zou zijn. En zo werd het geregeld! Ad en ook z’n vrouw wisten van niks totdat het hele orkest binnenkwam en ging musiceren. Zeer tot genoe gen van iedereen die er was en zeker niet in de laatste plaats van Ad zelf. ’Mar dan doe ik ók mee’, zei hij, en weg was ie om z’n instrument te halen. Het werd ’n hele gezellige boel voor Ad, z’n vrouw en zijn familie. En ’De Alpenjagers’ op hun beurt vonden het leuk om een muzikaal steentje bij te dragen. En nou maar genieten Ad van alle vrije tijd die je krijgt!!! De wind is een onuitputtelijke bron van ener gie. En nog duurzaam ook. Windenergie draagt bij aan de oplossing van het energie vraagstuk. Ook andere vormen van duurzame energie en niet te vergeten energiebesparingsmaatregelen zijn hard nodig om tot een duurzame energie voorziening te komen. In Nederland staat inmiddels zo’n 1000 megawatt (MW) aan wind- vermogen. Hiermee kunnen naar schatting zo’n 500.000 huishoudens van schone stroom worden voorzien. De jury staat onder leiding van Monique Somers. Voor velen een bekend gezicht, want als weervrouw was ze jarenlang te horen en te zien op radio en tv. Wordt geïnspireerd door wind en windmolens en maak een kunstwerk waardoor de toeschouwers wegen gaan zien die leiden naar een optimistische toekomst. Een duurzame toekomst waarin wind een grote rol speelt! De oude meesters lieten zich decennia gele den al inspireren door molens. Zo hebben Vincent van Gogh, Jacob van Ruisdael en Piet Mondriaan prachtige molens aan het doek toe vertrouwd. Wie durft de uitdaging aan en maakt iets moois van de windmolens van deze tijd. De inspiratie kan omgezet worden in alle soorten van kunst zoals een schilderij, beeld, gedicht, maquette, digitale kunst, architectuur of foto grafie. Dus jong of oud, amateur of profes sional... doe mee! ’DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 10 NOVEMBER 2004 1 (1 k PAGINA 9

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 9