JM Een schip vol blije en tevreden mensen MET WELKE KLACHT GAAT U SLAPEN? galerie de verdieping Oproep ’’Moergestel- Kreatief” UW ADVISEUR IN DE REGIO Orthopedische hoofdkussens en drukverlagende matrassen. De Henry Dunantreis, georganiseerd door de Rode Kruis-afdeling Oisterwijk/ Haaren om haar 70-jarig bestaan te accentueren, is in alle opzichten een door slaand succes geworden. In de week van 4 tot 9 oktober jl. voer het Rode Kruis Hotelschip Henry Dunant voor Oisterwijk/Haaren over de grote Nederlandse rivie ren. Aan boord 68 ernstig chronisch zieke en lichamelijk gehandicapte inwoners (gasten) en hun 53 verzorgers (vrijwilligers) uit het werkgebied van de afdeling. Ook 2 leden van de organiserende Stuurgroep waren ingescheept voor de coör dinatie. De vaste crew van de boot had de zorg voor de juiste koers, de binnen dienst en voedingsdienst. Weer iemand anders: ’Het beste hotel is er niks bij, we zitten hier in Hilton, zelfs het eten is een feest, iedere dag het beste van het beste’. Vrijwilliger Ad de Laat uit Oisterwijk: ’Ik doe de nachtdienst met nog drie anderen. Dat is ’s-nachts over de hele boot rondlopen en goed opletten, er kan van alles gebeuren, En overdag slapen. Valt niet mee maar als je al die blije ge zichten ziet, alleen daarvoor doe je het al’. Mevrouw Hurkmans (93) schuifelt voorbij met haar loopkrukken. Ze oogt ontspannen. Henry Dunantreis succesvol verlopen Afgelopen week kon u in dit blad een oproep lezen aan de Moergestelse (ama- teurjkunstenaars. Riet van Roessel uit Helvoirt is aangewezen voor de waskamer en het serveren van koffie. ’Ik heb zoiets al meer gedaan, Net iets voor mij. Het loopt prima hier’. Terwijl Jan van Kilsdonk uit Oisterwijk de vloer van het res taurant aanveegt en roept dat hij geen chauffeur maar poetsman had moeten worden vertelt vrij willigster Toos van der Sande (unithoofd ver pleging) dat ze het zwaar heeft maar er ontzet tend van geniet. Ze legt uit wat er allemaal komt kijken om elke gast op uur en tijd zijn medicijn te bezorgen. ’Ik stik van de adrena line’ zegt Toos, die er een week vakantie voor heeft opgeofferd en ’Ik kan er ’s-nachts niet van slapen’. Alda Vriens die het aanhoort en als serveerster hoog scoort troost haar. ’Geeft alle maal niks Toos. De gasten zijn ons dankbaar’. En dan vertelt ze dat de mensen zo fijn met EEN ECHTE VAKANTIE Het reisprogramma was doordacht. Niets mocht er fout gaan of aan het toeval worden overge laten. Alles moest tot in de puntjes geregeld zijn. En zo was het. Improviseren zou immers moei lijk zijn met deze bootgasten. Het werd dan ook een plezierreis. Zondagavond 3 oktober gingen de vrijwilligers aan boord van de Henry Dunant om de nodige voorbereidingen te treffen. Maan dagmorgen 4 oktober vertrokken de bussen met de gasten vanuit Oisterwijk naar Hasselt bij Zutphen voor de inscheping Op zaterdag morgen 9 oktober had in Huizen (boven Bus- sum) de ontscheping plaats en op het middag uur van die dag kwamen de gasten en vrijwil ligers weer behouden thuis, met herinneringen die blijvend zullen zijn en mooie verhalen voor de familie- en vriendenkring. Het vaarboek dat iedereen ontving zal een geheugensteun blijven. Zuster Elise (92) van klooster Stanislaus in Moergestel over organisatie en vrijwilligers: ’Het is een geschenk dat er nog zoveel lieve men sen zijn’. Gast Harrie de Brouwer uit Moergestel uitte zijn verbazing over het feit dat zijn spe ciale stoel bij hem thuis met een busje was opgehaald en keurig in zijn hut aan boord was afgeleverd en ook weer zonder zijn bemoeienis zal thuiskomen. ’Ze hebben werkelijk aan alles gedacht’ zei Harrie toen hij dankbaar zijn van alle comfort voorziene onderkomen liet zien. ’Probeer maar eens iemand op te sporen die niet tevreden en gelukkig is, dat zal niet meevallen’ merkte mede-organisator Herman Donders op tegen de zoekende verslaggever. Gast Mien van Erp uit Haaren raakte niet uitgesproken over de High tea op woensdagmiddag. ’Zoveel lek kere dingen bij elkaar, je kon er niet overheen kijken. Ik heb er veel te veel van gesnoept’. elkaar omgaan en dat ze het ook razend druk heeft maar blij is dat ze vrijwilligster mag zijn. Zo heeft elke gast en elke vrijwilliger zijn eigen verhaal en belevenis. Vera van de Hengel, gastvrouw zorg en lid van de vaste bemanning op de Henry Dunant laat er geen misverstand over bestaan als ze spontaan zegt: ’Dit is geweldig goed georganiseerd door Oisterwijk. Dat maak je niet vaak mee. Het zijn ook allemaal zo'n aardige mensen die ze mee op de boot genomen hebben. Ik voel me er echt bij thuis’. Wat een compliment. Het zal de Rode Kruis-afdeling Oisterwijk/Haaren niet meevallen dit succes in de toekomst met welk evenement dan ook te overtreffen. 5 DAGEN VOL HOOGTEPUNTEN En tussen dit begin en eind zat de 5-daagse boottocht vol hoogtepunten. Zoals de door vaart door mooie steden als Zwolle, Deventer, Zutphen, Arnhem, Zaltbommel, Zwijndrecht, Rotterdam, Schoonhoven, Utrecht. Over prachtige rivieren en meren ging het. Onder andere IJssel, Nederrijn, de Waal, Merwede, Oude en Nieuwe Maas, de Eem, de Lek, het IJ en IJmeer, en het Gooimeer. Er waren inte ressante uitstapjes aan wal in Arnhem en Schoonhoven. En de vaart door het hart van het Botlekgebied, waar de kolossale contai nerschepen te zien waren, maakte indruk. Dat deden bijvoorbeid ook de molens van Kinderdijk. De avondprogramma’s met het optreden van onder andere Annie de Reuver (87), lang geleden de leadzangeres van The Ramblers waren apart. Zij kreeg de handjes de lucht in. Vooral de geweldige muzikale traktatie van De Alpenjagers uit Moergestel op de slotavond was een klapper. En dan te weten dat dit muziekgezelschap ook al een van de hoofdsponsors van de Henry Dunant reis was. De maaltijden aan boord waren ronduit feestelijk. Xjan Miezels Afdelingsvoorzitter Hans van den Oever kwam twee keer op de boot poolshoogte nemen. Of het allemaal goed verliep wilde hij weten. Er ging een schip over de golven vol blije mensen. Niet alleen de gasten genoten met volle teugen van deze zeer bijzondere vakan tiereis, ook de vrijwilligers, die bergen werk moesten verzetten, waren enthousiast. Een mooiere en passender manier om haar jubi leum een historisch stempel te geven had de afdeling Oisterwijk/Haaren nooit kunnen bedenken. Een geweldige prestatie van de organisatie, de vrijwilligers en de sponsors. GASTEN EN VRIJWILLIGERS AAN HET WOORD Op de boot raakten ze maar niet uitgepraat over hun belevenissen, de gasten en vrijwilli gers. Overal vriendelijke gezichten. De sfeer was heel bijzonder. Er hing blijheid in de lucht, de saamhorigheid was voelbaar. Als men een gast vroeg hoe hij of zij het vond kwam er een stort vloed van woorden om uit te drukken hoe goed het gevoel was. Zo blij dat men deze reis mocht meemaken. ’Waar heb ik dit aan verdiend en dat allemaal gratis?’ en ’Het is toch geweldig wat ze voor ons doen’ of’Ik kan het niet geloven wat me allemaal overkomt’. Het betreft de uitnodiging deel te nemen aan de expositie van ’’Moergestel-Kreatief” gedu rende de hele maand januari 2005 in Galerie De Verdieping. Diegenen die, om welke reden dan ook, dat artikel hebben gemist, roepen wij hierbij op, om alsnog te reageren en zich aan te melden voor deelname in januari 2005. Deze oproep betreft de Moergestelse (ama- teur)kunstenaars op het gebied van: schilde rijen, glas-in-lood, foto’s, tekeningen, kera miek, grafiek, beelden, sieraden etc. In princi pe sluiten wij geen enkele kunstvorm uit van deelname. Geïnteresseerde Moergestelse kunstenaars kun nen zich aanmelden tot 1 november a.s. Dringend verzoeken wij u om bij voorkeur via e-mail te willen reageren: janvaneijndhoven@hetnet.nl Mocht u niet over e-mail beschikken, dan kunt u ook schriftelijk reageren naar: Galerie De Verdieping, p.a. Jan van Eijndhoven, Kerkstraat 21a, 5061 EG Oisterwijk. Na de sluiting van de inschrijftermijn zal met alle deelnemers/sters een informatieavond wor den gepland, waar u uitvoerige informatie krijgt over voorwaarden, mogelijkheden. Tevens kun nen daar afspraken worden gemaakt betreffen de inhoudelijke- en organisatorische zaken. Moergestel-Kreatief2004 was een geslaagd eve nement: door uw medewerking zou dat in 2005 een vervolg kunnen krijgen. PAGINA 3 Changing the way the world sleeps. Wereldwijd aanbevolen door meer dan 30.000 medisch specialisten. De TEMPUR® Matrassen en Hoofdkussens worden wereldwijd aanbevolen door meer dan 30.000 artsen, chiropractors, fysiotherapeuten en osteopaten. Zij geloven rotsvast in de eigenschappen van het TEMPUR Materiaal om rug- en nekproblemen te verminderen en te voorkomen en in het feit dat de beste omstandigheden worden geboden voor een goede nachtrust. HOOFDPIJN/STIJVE NEK Gespannen nekspieren worden vaak verergerd door een slech te slaaphöuding en kunnen aanleiding geven tot spannings hoofdpijn. Als de nek niet goed wordt ondersteund gedurende de slaap, kan dat leiden tot pijn en stijfheid. FIBROSITIS Dit probleem wordt vaak verer gerd door een slechte lighouding waardoor spanningen optreden in de rug- en schouderspieren. ARMPIJN Pijn, stijfheid en een tintelend gevoel in de armen wordt veelal veroorzaakt door een ontsteking van de nekzenuwen. Deze klach ten verergen door een slechte slaaphouding, vooral als de nek niet op de juiste manier wordt ondersteund. DRUKVERLAGENDE MATRASSEN EN KUSSENS KNIEPIJN Een ontsteking in en rond de kniegewrichten kan leiden tot een gevoeligheid voor druk en aanraking. Om dit probleem op te lossen dient een matras op zelfs de lichtste plaatselijke druk te reageren. HEUPPIJN Pijn in de heupen kan toe nemen door een harde matras en kan leiden tot een gevoel van ongemak en zelfs tot een ontsteking van het gewricht. RUGPIJN Rugpijn en stijfheid worden vaak verergerd gedurende de nacht, vooral als de rug door de matras in een onnatuurlijke houding wordt gedwongen. ISCHIAS Heupjicht, die optreedt achter aan het dijbeen en ter hoogte van de kuit tot aan de voet, kan verschillende maanden aanhouden. Een onnatuurlijke slaaphouding veroorzaakt. PROBLEMEN MET DE BLOEDSOMLOOP Problemen met de bloeds omloop zorgen vaak voor gezwollen voeten en pijnlijke en stijve kuiten gedurende de nacht. De matras zou zacht genoeg moeten zijn om de contactdruk, die de bloed- doorstroming onderbreekt, te verlagen. DRUNEN Grotestraat 278 5151 BS Drunen tel. (0416) 37 84 69 HAAREN Kerkstraat 18 5076 AW Haaren tel. (0411)62 12 17 MOERGESTEL Rootven 36 5066 AX Moergestel tel. (013)513 12 34 ’DE GÉSSELSE’ - WOENSDAG 13 OKTOBER 2004 De complete woninginrichter

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 3