Een heel leuk evenement op zaterdag 2 en zondag 3 oktober Reuselhof, zondag, 14.30 uur tot 16.30 uur Galerie De Verdieping, zaterdag en zondag, 11 uur tot 17.00 uur INFORMATIEPUNT IN DE VEERKES Fantasiehuizen van Basisscholen: zaterdag, zondag Ontwerpen van nieuw St. Jansplein: zaterdag, zondag Start routes op St. Jansplein, zaterdag en zondag vanaf 12 uur Speciale wandeling met Leon Verhoeven, zondag 13.30 uur PAGINA 9 Scouting St. Jan bouwt een brug Voor de zesde keer alweer organiseert de Stichting WieKentKunst een leuke manifestatie in Moergestel. Het thema is dit keer ’architectuur’. Op zater dag 2 oktober en zondag 3 oktober zet WieKentKunst de Moergestelse archi tectuur in de schijnwerpers. De opzet is dezelfde als voorgaande keren: vóór Moergestel, dóór Moergestel. Geschilderde dorpsgezichten op 9 plaatsen Toren, kerk en molen zijn beide dagen geopend In totaal staan deze grote en kleurrijke borden op negen plaatsen in Moergestel. De borden zijn genummerd. Zie hieronder. Door deze nummers te volgen ontstaat een kleine ■wandeling en ziet u alle borden. Kees Ketelaars, Geerd Scherders en Eddie Hurkmans, drie man sterk hebben gewerkt aan een heel bijzondere pre sentatie van het ’gebouwelijke’verleden van Moergestel. Dit drietal schilderde negen schilderijen van verdwenen of zeer sterk veranderde situaties in Moergestel. Deze schilderijen staan op de plaats waar het onderwerp op het schilderij is afgebroken of is gebouwd. De belangrijkste monumenten van Moergestel zijn de kerk, de toren en de molen. Het is dus zeer voor de hand liggend dat deze drie rijksmonumenten zijn te bezichti gen tijdens 'WieKent Gèèsel(s) Goed’op zaterdag 2 okto ber en zondag 3 oktober. De openingstijden op zaterdag zijn van 12 uur tot 11 uur. Op zondag wijken deze tijden enigszins af. De molen is geopend van 12 uur tot 17 uur, kerk en toren zijn pas vanaf 13 voor bezoekers toegankelijk. Deze routes zijn op zaterdag en zondag gratis verkrijgbaar, op bede dagen vanaf 12 uur. Bij goed weer staat bij De Veerkes voor de deur een kraam met de routes. Bij slecht weer liggen ze bij De Veerkes binnen klaar. Zowel de wandel- als de fietsroute zijn zeer professio neel vormgegeven. De wandeling en de fietstocht zijn overigens het 1. Hoek Kerkstraat-Rootven (oude bebouwing rond de kerk); 2. Schoolstraat, tegenover Van Velthoven (Bokkenh- boek3. Schoolstraat, tegenover De Korenmaaier (oude bebouwing op plaats Boerenbondwinkel); 4. Bij de molen (nieuwbouw van de Heidevelden); 5. Hoek Rootven- Oisterwijkseweg, bij huis Tonny Vriens (het ’originele’ Breda’s Welvaren); 6. Hoek Rootven-Kloosterlaan (ver dwenen boerderij); 7. Rootven, op plaats van ’De Spar' (verdwenen boerderij); 8 Kloosterlaan, kort na de hoek Kloosterlaan-Rootven (Gezwiene Waai nog zonder bebou wing); 9. Kloosterlaan vlak bij de Raadhuisstraat (het oude gemeentehuis). Leon Verhoeven is de man die voor MTV het populaire programma 'In Gèèsel staat een huis’ maakt. Voor dit programma over de bebou wing van Moergestel heeft hij veel research gedaan. Deze kennis heeft Leon Verhoeven in de wandelroute en de fietsroute verwerkt. Beide routes duren ieder ongeveer anderhalf uur. Wie ze heeft gedaan, weet heel veel meer van Moergestel. Dat gaat op een gemoedelijke, gastvrije (bakske koffie) en leuke manier. Dat laatste slaat op de wijze waarop Jan van Velthoven en Hein Smol ders de aanwezigen op hun praatstoel zullen krijgen. Wedden dat er dikwijls ’witte dè nog?’ zal worden gezegd. Jan van Velthoven en Hein Smolders kennen Moergestel als geen ander. Kom kijken hoe een door de jeugd gedroomd Moergestel er uitziet. D’n Donk is geopend op zaterdag en zondag van 12 uur tot 17 uur. Ook de buren, jongerencentrum Vision, haakt in op het evenement van WieKentKunst. Een leuke gelegenheid ook daar eens binnen te lopen. WieKentKunst is D’n Donk zeer erkentelijk dat de mogelijkheid wordt geboden van deze ruimte gebruikte maken. Een voorbeeld van hoe Moergestel elkaar vooruit helpt. Het is een mooie ruimte, heel leuk opgeknapt. De ruimte past WieKentKunst goed. De nijvere leden van Scouting St. Jan leveren een wel heel bijzondere bijdrage aan het WieKentKunst-evenement. De scouts bouwen zaterdag en zondag een brug over de ReuseL Touwen en rondhout, meer hebben ze niet nodig. De tentoonstelling is de hele maand oktober in de weekeinden te bezichtigen. Te beginnen op aanstaande zaterdag 2 oktober en zon dag 3 oktober. Zaterdag van 13 tot 17 uur, zondag van 11 tot 17 uur. In zowel kerk en toren als de molen zijn deskundigen vrij willigers aanwezig om tekst en uitleg te geven. In kerk en toren zijn dat Kees Schoenmakers en Ad Wolfs. In de molen Victor Theeuwes en Paul Terwindt. De toren kan op beide dagen elk heel uur onder begeleiding worden beklommen. BUURTEN OVER VRUUGER Een activiteit die de ouderen zeker zal aanspreken, speelt zich af in de Reuselhof. Van 14.30 uur tot 16.30 uur op zondagmiddag 3 oktober is het daar ’buurten over vruuger’. Aangevoerd door Jan van Velthoven en Hein Smolders kunnen herinneringen worden opge haald aan hoe Moergestel er vroeger heeft uitgezien. FOTO’S VERTELLEN VERHAAL VAN HOE MOERGESTEL VERANDERDE In Galerie De Verdieping aan de Industrieweg 16 is door WieKentKunst een expositie van foto’s ingericht. Deze foto’s, gemaakt door Louis van den Meijdenberg, vertellen op een indringende manier hoe Moergestel vanaf de jaren zestig veranderde. In De Verdieping zijn ook de definitieve ontwerpen van een nieuw St. Jansplein te zien. Elke brug in Nederland heeft een naam. Wie verzint een naam voor deze tijdelijke brug van Scouting St. Jan? WieKentKunst looft een fles Moergestelse Kruidenbitter uit voor de meest originele inzending. Stop uw ideeën met naam en telefoonnummer in de bus van het adres Raadhuisstraat 24. ’DE GÉSSELSE’ - WOENSDAG 29 SEPTEMBER 2004 Vóór Moergestel, dóór Moergestel blijkt telkens opnieuw een succesfor mule. In zijn algemeenheid gesteld zou je kunnen zeggen dat de ene helft van Moergestel komt kijken naar wat de andere helft doet - of gedaan heeft. Overigens blijft de belangstelling voor de evenementen van WieKentKunst al lang niet meer beperkt tot de Moergestelnaren alleen. WANDELEN EN FIETSEN DOOR DORP EN BUITENGEBIED Kijk er alle voorgaande evenementen van WieKentKunst maar op na. Altijd zijn wandel- en/ of fietsroutes een belangrijk onderdeel van een activiteit. Dit keer is door Leon Verhoeven een wandel- en fietsrou te uitgezet langs de meest interessante architectuur in de bebouw de kom en het buitengebied. ’Huisfilms’ van MTV Een andere bijzonderheid in De Verdieping is een maquette van Moergestel zoals dat er in 1830. Moergestelnaar Ed Hurmans her schiep dit Moergestel van twee eeuwen her. MTV vertoont op een groot scherm alle afleveringen van de populaire televisieserie 'In Gèèsel staat een huis’. Deze serie is in feite een televisiewandeling door Moergestel. Ook vertoond worden twee historische films over Moergestel uit 1962 en 1976. De brug komt te liggen tussen de twee bruggen over de Reusel in de Oirschotseweg. De overspanning is liefst twaalf meter. De scouts beginnen vrijdagavond met bou wen. Op de bouwplaats staat een tent. Zondagmiddag kan het publiek er over. Zondagavond wordt de brug weer afge broken. hele jaar door te maken. Haal dus in ieder geval deze routes, ook als u ze komend weekeinde nog niet wilt gaan doen. Zij hebben de beschikking over rond de honderd foto’s van Louis van de Meijdenberg. Deze foto’s zijn gemaakt tussen 1955 en 1985. De foto’s zijn van gebouwen die in die tijd zijn afgebroken en wat er in die tijd is bijgebouwd. Ze worden getoond op een groot scherm. Daarbij wordt de modernste apparatuur gebruikt. Het zal net zijn alsof ’t Stoom en D’n Bokkenhoek levensecht in De Reuselhof aanwezig zijn. Dan kan het buurten beginnen, over vruuger. Iedereen zal zich nog wel heugen hoe ontzettend druk het vorig jaar juni was tijdens het evenement rond het thema groen.Toen konden tuinen gra tis worden bezocht. Een stormloop van fietsers op Moergestel was het gevolg. Het jaar daarvoor besteedde WieKentKunst aandacht aan het Rijke Roomsche Leven. Dit initiatief heeft anderen weer geïnspireerd tot navol ging op provinciaal niveau. Het informatiepunt voor alle activiteiten het komend weekeinde van WieKentKunst, bevindt zich in cafe De Veerkes aan het St. Jansplein. In dit cafe zijn ook de gratis wan del- en fietsroute verkrijgbaar. Hier begint Leon Verhoeven zijn wandeling. Het infor matiepunt is op beide dagen geopend van 12 uur tot 17 uur. WIEKENTKUNST MET MANIFESTATIE NAAR D’N DONK IN PLAATS VAN DEN BOOGAARD Normaal gesproken betrekt WieKentKunst Den Boogaard bij het jaarlijks evenement. Dit keer is dat helaas niet mogelijk. Met een belang rijke activiteit is uitgeweken naar jongerencentrum D’n Donk aan de Bosstraat. In D’n Donk zijn de vele tientallen huizen te zien die de leerlingen van de drie Moergestelse basisscholen hebben gemaakt. De honderd foto’s brengen deze verandering in beeld. De bezoeker zal versteld staan hoe ingrijpend het dorp in korte tijd van aanzien veranderde. Op de tentoonstelling is per foto een nauwkeurige beschrijving aanwezig. Ontwerpen St. Jansplein De Verdieping heeft in het kader van WieKentKunst meer te bieden. In de galerie hangen de drie definitieve ontwerpen van het St. Jansplein. Deze zijn gemaakt tijdens de door WieKentKunst geor ganiseerde workshops over de toekomst van dit hart van Moergestel. Voor de drie ontwerpen in De Verdieping tekenden de Moergestelse architecten Pieter van Gisbergen en Mark Stalpers en Marinus Wolfs. Deze routes zijn er om er zelf op uit te trekken om de architectuur van Moergestel te leren kennen. Een keer loopt Leon Verhoeven zelf mee. Dat is op zondag, om 13.30 uur. Start bij De Veerkes. Een aan rader. De professionele fotograaf Louis van den Meijdenberg fotografeer de vanaf de jaren zestig tot ongeveer 1985 alles wat in Moergestel werd gesloopt en wat er aan nieuwe bebouwing verrees. Het is bij zonder belangrijk dat hij dat heeft gedaan. In die tijd veranderde Moergestel als nooit tevoren. Dank zij hem kunnen we dat nu terug zien. Samen doen, samen sterk Het aardige aan de manier van doen van WieKentKunst is dat de eve nementen door de Moergestelnaren zelf worden ingevuld. Op deze manier is het niet nodig mensen van buiten te halen. De Moergestel naren hebben zelf meer dan genoeg in petto. 'Samen doen, dan kom je het verst', zou je de wapenspreuk van WieKentKunst kunnen noe men. De eer van het welslagen van een evenement komt dan ook toe aan de deelnemers en daarmee in feite aan heel de Moergestelse samenleving. Architectuur Moergestel Dat ’samen doen’blijkt ook weer heel sterk uit het nieuwe evenement. Het is een traditie om het motto in het Moergestels dialect weer te geven. Dit keer luidt dat als volgt: ’WieKent Gèèsel(s) Goed’. In dit motto draait het om het woord ’goed'. Dat heeft een tweeledige bete kenis: goed van 'in orde’, ’perfect’ zelfs en goed van ’(onroerend) goed’. Huizen dus, villa’s, fabrieken, gebouwen, monumenten, wij ken: alles bij mekaar de architectuur van Moergestel. Op 2 en 3 okto ber wil WieKentKunst laten zien hoe mooi de architectuur van Moergestel is. Moergestel Dóét ’t En zoals u dat van WieKentKunst mag verwachten, voldoet het nieu we evenement aan de vier basisvoorwaarden: creatief, voor ieder een, altijd leuk en gratis. Deze pagina in De Gèsselse geeft het vol ledige programma. Komt dat zien! Moergestel dóét ’tl Gedroomd Moergestel De drie basisscholen zijn alle drie al weken bezig in het kader van. De leerlingen van de Hertog Jan, de Graaf van Ursel en de Bieneke- bolders hebben tientallen droomhuizen gebouwd. Deze huizen staan in D’n Donk tentoongesteld op een plattegrond van Moergestel. Zo ontstaat een soort Madurodam-Moergestel, maar dan op een manier zoals niemand het ooit heeft gezien. St. Jansplein D’n Donk herbergt nog een tweede onderdeel van WieKentKunst. Deze stichting organiseerde een openbare discussie over het Sint Jansplein. Tientallen Moergestelnaren dienden ontwerpen in. Deze ontwerpen hangen in D’n Donk. Kom kijken hoe Moergestel een ander St. Jansplein ziet. Sr ib Ontdek met WieKentKunst de mooie architectuur van Moergestel

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 9