www.woninginrichting-janmichiels.nl Expositie in De Verdieping van historische foto’s van Louis van den Meijdenberg fJan Miezels van Rnne-Marie uit Sierra-Leone Beste lezers, Gedichten van Greacie Moergestelse architectuur op 2 en 3 oktober Deze reproducties vormen een onderdeel van de fotocollectie. Het andere onderdeel bestaat uit de foto’s die Louis zelf schoot op zijn bij- Het was ook een leuke ervaring om als ’speciale’ gast aanwezig te zijn. De chief en zijn 4 vrouwen hebben ons gedurende het bezoek goed verzorgd. De complete woninginrichter In het weekeinde van zaterdag 2 en zondag 3 oktober besteedt de Stichting WieKentKunst aandacht aan de architectuur van Moergestel, van huizen, woonwijken, villa’s, bijzondere gebouwen, boerderijen en bedrijfshallen. Een onderdeel van deze manifestatie die zeker veel Moergestelnaren tot de verbeelding zal spreken is de expositie in De Verdieping. zondere ’foto-expedities’ op de ochtenden van Koninginnedag. ”Ik knipte alles wat los en vast zat”, aldus Louis. ’’Alles vond ik interessant genoeg om te registreren. In 1965 ben ik daar mee. begonnen. Tot tien jaar geleden heb ik dat jaarlijks gedaan. Je kunt stellen dat ik alle ontwikkelingen in Moergestel heb vastgelegd in de tijd dat het dorp groter groeide en er steeds nieuwe gebouwen en wijken ontston den en tegelijk heel veel oude gebouwen wer den afgebroken. Die verdwenen daarmee defi nitief. Ik heb ze bewaard als foto.” Meer dan dertig jaar hield Louis van de Meijdenberg er een merkwaardige hobby op na. Een keer per jaar, steeds op de ochtend van Koninginnedag, stopte hij een groot aantal fotorolletjes in zijn zak, stapte op zijn fiets en fotografeerde vervol gens alle nieuwe bouwkundige ontwikkelingen in Moergestel. Een selectie uit dit unieke archief zal worden geëxposeerd in Galerie De Verdieping ter gelegenheid van het nieuwe evenement van WieKentKunst. Louis van den Meijdenberg (55) heeft een foto-archief met rond de duizend historische foto’s van Moergestel. Deze voor Moergestel zeer waardevolle collectie heeft twee grond slagen. Louis heeft jarenlang een fotozaak gehad aan het Rootven. Dat was in de tijd dat steeds meer mensen reproducties lieten maken van historische foto’s van bijvoor beeld de ouderlijke boerderij of opa en oma op het plaatsje van hun woninkje tig jaar geleden. Louis vroeg steeds of hij voor zichzelf deze foto’s ook mocht reproduceren. geweest om de situatie in kaart te brengen. Dit eiland wordt elk jaar geteisterd door cholera maar dit jaar erger dan voorheen. En als je de water en sani- tatiesituatie bekijkt op het eiland dan begrijp je wel dat er cholera uitbreekt. Een paar duizend mensen opeengepakt, geen vers drinkwater, slechte hygiënis che gewoonten, geen riool en geen toiletten... Echt een ramp. We hebben een opvangcentrum ingericht en de nodige medicatie en tevens personeel achterge laten. De eilandbewoners waren erg blij dat we er waren en dat eindelijk iemand naar hen luisterde. Louis van den Meijdenberg fotografeerde een zich vernieuwend Moergestel. Een selectie van zijn fotocollectie is te zien in De Verdieping. Deze week komt er een specialist van Artsen zon der Grenzen om een plan te maken voor verbeter ing van de water en sanitatiesituatie zodat een vol gende uitbraak voorkomen kan worden. Er valt nog veel meer te schrijven over de afgelopen 7 maanden. Ik heb een hoop ellende voorbij zien komen, veel mensen te laat zien komen en veel mensen zien overlijden. Maar gelukkig zijn er ook veel succesverhalen en heb ik patiënten beter gemaakt. Ik vind dat Artsen zonder Grenzen hier erg goed werk verricht. De meest kwetsbare groepen krijgen hulp en een kans om te overleven. Als arts en als persoon heb ik hier een geweldige tijd gehad. Ik heb veel gezien, geleerd en gedaan en kom met een hoop medische maar zeker ook met een hoop levenservaring thuis. Nog 2 maanden en ik ben weer thuis in Moer gestel. Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet maar een volgende uitzending met Artsen zon der Grenzen zit er waarschijnlijk nog wel in. Veel groeten en tot over 2 maanden. Anne-Marie Vermelis De Stichting WieKentKunst heeft Louis van de Meijdenberg bereid gevonden een hon derdtal foto’s uit deze collectie te exposeren. Het is voor de eerste keer dat dit werk van hem op een tentoonstelling te zien zal zijn. ”Een leuk en goed initiatief”, zegt Louis over deze ten toonstelling, die, zoals met alles met WieKent Kunst, ook gratis te bezichtigen zal zijn. ”De mensen zullen staan van de veranderingen in hun tijd.” Bezoekers hebben tijdens hun rondgang over de expositie een uitgebreide beschrijving van de foto’s tot hun beschikking. Een aantal maanden geleden heb ik een stukje voor ’De Gèsselse’ geschreven en hier volgt een tweede. Inmiddels ben ik al 7 maanden aan het werk als tropenarts in Sierra Leone voor Artsen zonder Grenzen. Sierra Leone is een klein landje in West- Afrika en na 10 jaar burgeroorlog heerst er nu vrede. Artsen zonder Grenzen (AZG) is al meer dan 10 jaar in het land en heeft in de oorlog veel werk verricht. Op het moment ondersteunt AZG 3 ziekenhuizen en 15 klinieken. ’n Aantal maanden geleden zijn we ver huisd naar een nieuw ziekenhuis. Het ziekenhuis was in de oorlog verwoest en is met EU geld weer opgebouwd Het is een prachtig, ruim opgezet ziekenhuis en een stuk beter dan het geïmproviseerde zieken huis waaruit we eerst opereerden. Samen met het ministerie van gezondheidszorg van Sierra Leone runnen we het nieuwe ziekenhuis. Artsen zonder grenzen is verantwoordelijk voor de kinderafdelingen de gynaecologie /obstetneajdeling. Deze groepen verdienen extra aandacht omdat deze het meest kwetsbaar zijn. De kinder- en moedersterfte in Sierra Leone is nog steeds een van de hoogste ter wereld. De kinderafdeling heeft 28 bedden. Door plaatsge brek liggen er meestal 2 kinderen in 1 bed. En het komt ook wel eens voor dat er 3 patiëntjes in liggen. Vooral nu in het regenseizoen zien we het aantal opnames toenemen. Malaria, luchtweginfecties, diarree en ondervoeding zijn de meest voorkomende ziektes. Verder zien we veel kinderen met ernstige bloedarmoede. Door slechte voeding, malaria en andere infec ties gaat het bloedgehalte omlaag. Zoals mét zo veel ziekten komen ze erg laat naar het ziekenhuis. Meestal gaan ze eerst naar een traditionele geneesheer en daar na pas naar het ziekenhuis. Zodoende lei den deze ’te genezen ziekten’ tot ernstige bloedarmoede waarvoor een transfusie nodig is. En dat is niet zo gemakkelijk als in Nederland. Een bloedbank met kant-en-klaar bloed is er niet. De fami lie moet ter plekke bloed doneren. Het is dan de vraag of ze dezelfde bloedgroep hebben en de meeste mensen zijn erg bang om te doneren en rennen vaak weg. Deze week kwam er een vrouw met een buiten baarmoederlijke zwangerschap die gespron gen was, waardoor ze verbloedde in haar buik. Ze was in shock en had dus dringend een ope ratie en een transfusie nodig. Haar man had niet hetzelfde bloed, haar zus durfde niet en verder waren er geen andere familileden. Wat nu? Ik heb haar geopereerd en het bloed uit haar buik gefilterd en weer teruggegeven. Ze heeft het overleefd en als dank kreeg ik een kip van de familie. Toch mooi hè? Sinds een maand wordt Sierra Leone (en het dis trict waarin ik werk) geteisterd door Cholera. Cholera is een besmettelijke ziekte die leidt tot diarree en brak en, vervolgens tot ernstige uitdroging en soms tot de dood. Snelle behandeling met infuus en ORS (oral rehy- dration solution) is noodzakelijk en levensreddend. In Kambia hebben we een opvangcentrum voor cholerapatienten gemaakt en elke dag gaan we het district in om de klinieken hulp te bieden. Ik ben zelf een paar dagen naar een afgelegen eiland Er is (gratis) parkeerruimte bÜ onze winkels in overvloed!!! buiten in het licht v buiten in het licht kijk je uit het raam zie je een droom van door willen gaan het is afleiding voor maar even tot het nieuwe niet meer nieuw is en de nieuwschierigheid is verdwenen naar water en naar lucht naar strand maar ook voor gedachten op de vlucht blaten in het licht ga ik op zoek naar plaatsjes die ik nog niet ken i onthul ik met mijn gedachten steeds op nieuw een stukje van de wereld in andere hoek DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 2004 PAGINA 3 Breite; 79 cm 1 HAAREN Kerkstraat 18 5076 AW Haaren tel (0411)62 12 17 DRUNEN Grotestraat 278 5151 BS Drunen tel (0416)37 84 69 MOERGESTEL Rootven 36 5066 AX Moergestel tel. (013) 513 12 34 WIEKENTKUNST MOERGESTEL Q Grote collectie relaxfauteuils e

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 3