In Memoriam: J.B.S ter Veer I s Afscheidscadeau zusters Antoniushuis Aphrodite OPEN HUIS Sfagerij Kete|qar$ P. Terwindt P. Blessing-van Luijt 0 j b WOENSDAG 1 SEPTEMBER 2004 - 29e JAARGANG - Nr. 1297 Afwezig donderdag 9 en vrijdag 10 september. E. van DELFT Oisterwijkseweg 67, Moergestel Telefoon 513 1424 licht voorover gebogen, zijn weliswaar verleden tijd, maar de herinnering aan de laatste burge meester van de zelfstandige gemeente Moer gestel blijft. Moge hij in vrede rusten. IFy' wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen alle sterkte toe om dit grote verlies te dragen. Noud Smits Zoals u weet, gaan de zusters van het Antoniushuis Moergestel verlaten en zal het afscheid op zondagmorgen 26 september gevierd worden. Bij een afscheid hoort ook een cadeau en ik veronderstel dat vele inwoners van Moergestel die goede herinneringen hebben aan wat de zusters voor ons dorp hebben gedaan, daar graag aan zouden willen bijdragen. In overleg met de zusters is besloten om dat cadeau ten goede te laten komen aan de opleiding en vorming van jonge zusters in Brazilië. Brazilië is een van de landen waar deze zusters actief zijn op dezelfde wijze, zoals ze dat vroeger in Moergestel zijn'geweest: ze werken er in de gezondheidszorg en in het maatschappelijk werk, ten dienste van de allerarmsten vaak. En anders dan in Nederland zijn er in Brazilië vrouwen die zich bij deze zusters aanmelden om in te treden in het klooster. Het is nodig dat deze jonge zusters een goede opleiding krijgen voor het beroep dat ze zullen gaan uitoefenen, alsook de vereiste vorming op theologisch en spiritueel gebied ontvangen. Daaraan kunt u bijdragen door een bedrag te storten op giro 111 7421 of bankrekening 13.45.19.175, ten name van Parochie St. Jans Onthoofding, Moergestel (onder vermelding van: ’afscheidscadeau zusters’). Ook zal de komende weken achter in de kerk een bus staan waar u uw gift in kunt deponeren. Th. Schepens, pastoraal werker voor een eerste kennismaking, was het contact allerhartelijkst. Een jong gezin, met school gaande kinderen, die allen vol verwachting uitkeken naar de nieuwe ”job” in Moergestel. Het gezinnetje had - tegen de achtergrond van de sollicitatie - al wel eens rondgereden in Moergestel en dat uitstapje naar het zuiden was goed bevallen. Op 26 februari 1977 werd het gezin Ter Veer aan de gemeentegrens - ter hoogte van het Maria- kapelletje aan de Oisterwijkseweg - ingehaald en in een open landauer reed het gezelschap, daarbij vergezeld door de klanken van de har monie en de aanwezigheid van de drie gilden - naar het gemeentehuis. In een bijzondere raadsvergadering werd de Heer J. ter Veer - in aanwezigheid van zijn vrouw en kinderen, van de gemeenteraad, van de collegeleden en loco- secretaris en van de genodigden - geïnstalleerd als de nieuwe ’’eerste burger”. Huidverzorgingsinstituut Tel. 013-513 1474 De herinneringen aan oud-burgemeester J. ter Veer, die op 24 augustus 2004 in Best kwam te overlijden, worden vooral beheerst door de allerhartelijkste wijze waarop hij met mensen omging. Hij was zeer aimabel in de omgang en was wars van dikdoenerij. Hij luisterde graag naar de mening van anderen en deed er zijn voordeel mee. Hij zou zelf nooit het spannings veld opzoeken, iets wat in die dagen in politiek opzicht in Moergestel welhaast moeilijk bleek om die klippen te omzeilen. Hij wilde een burgemeester zijn van consensus en streefde er naar om de gevoelens en opvattingen van dege nen met wie hij omging op dezelfde golflengte te krijgen. Hij wilde vooral een herkenbare burgemeester zijn en worstelde dan ook vaak met het beeld dat hij van zichzelf had: aan de ene kant de man die hechtte aan een goed con tact met de burgers en daarvoor dan ook zijn hart openstelde. Zo legde hij het traject van huis naar gemeentehuis v.v. graag per fiets of te voet af. Een betere manier om met mensen in contact te komen en hen uitbundig te groeten was immers haast ondenkbaar. De auto gebruik te hij vooral - naast privé-gebruik uiteraard - voor de bijeenkomsten in de regio, daar waar het zijn nevenfuncties betrof. Die nevenfunc ties wilde hij overigens zo beperkt mogelijk houden. Hij wilde er voor zijn gemeenschap zijn. Aan de andere kant de gezagsdrager, van wie in bepaalde gevallen daadkracht verwacht werd, hetgeen leidde tot een zekere mate van afstandelijkheid. Een gezagsdrager mocht immers niet té vertrouwelijk worden. Kerkstraat 21, Oisterwijk, tel. 5217326 info@ schepenstweewielers.nl www.schepenstweewielers.nl De Heer J. ter Veer vervulde het burgemeester schap in Moergestel tot 1 september 1994, waar na hij - in het kader van de komende herinde ling - vroegtijdig vertrok en opgevolgd werd door waarnemer J. Dosker, toen burgemeester van Dongen. De Heer Ter Veer ging met zijn echtgenote in Best wonen. De kinderen Ronald, Petra en Jan-Willem woonden toen inmiddels zelfstandig. J. ter Veer begon zijn loopbaan als ambte naar en was op de afdeling Sociale Zaken in Nuenen werkzaam, toen hij vervolgens het bestuurlijke pad opging om burgemeester/sec- retaris te worden in het schilderachtige dorp je Batenburg, weggedrukt tegen een rivierdijk in het Land van Maas en Waal. Hij blééf in Gelderland en werd daarop burgemeester/se- cretaris - toen was er in kleinere gemeenten nog sprake van een cumulatie van functies - in Pannerden, welke gemeente bekendheid genoot vanwege de transportmiddelenin dustrie, de steenbakkerijen en grondafgra- ving. Pannerden telde toen ruim 2200 inwo ners en het plaatsje bestond voor de helft uit forensen. In het Gelderse werd de Heer J. ter Veer gewestelijk actief daar waar het de af valverbranding betrof. Het gemeentebestuur van Moergestel had in februari 1977 het benoemingsbesluit ontvangen, waarin de Heer J. ter Veer eervol ontslag kreeg als burgemeester/secretaris van Pannerden en gelijktijdig benoemd werd tot burgemeester van Moergestel. Toen in februari 1977 een delegatie van het ge meentebestuur, vergezeld van de redacteur van ’’Moergestel-Nieuws”, Martien Oerlemans en fotograaf Louis van den Meijdenberg, op een druilerige ochtend naar Pannerden vertrok Hij voelde zich nauw betrokken bij degenen die aan de zelfkant van de maatschappij ston den, de zwakkeren en het is dan ook niet ver wonderlijk dat de Derde Wereld veel aan dacht van hem opeiste. Toen zich een lande lijke collecte aandiende ten behoeve van het Vluchtelingenwerk, ging hij zelf - met vele andere vrijwilligers - met de collectebus langs de deur. Zo was hij onder meer Voorzitter van het Woonwagenschap Midden-Brabant, welk orgaan ervoor stond om erop toe te zien, dat het rijksbeleid - om te komen tot woon wagenlocaties in ons land - daadwerkelijk van de grond kwam. Hij nam daartoe het voortouw in Moergestel om zodoende lichte pressie te kunnen uitoefenen op zijn collega’s binnen zijn regio. Hij was er, bij die gebeurtenissen in het leven van de mens, die momenten, die gekenmerkt worden door vreugde en droefenis. Bij gouden bruiloften, bij een priesterfeest, bij de opening van een zaak, maar ook bij een sterfgeval, brand of inbraak. Als het alarm van de brandweer klonk - stil alarm verdrong later de sirene - dan was de Heer Ter Veer present, ook al was het midden in de nacht, ook al had zijn brand weercommandant hem geadviseerd om maar thuis te blijven. ’’Alles was immers onder con trole.” Zijn hoge plichtsopvatting liet dat niet toe. ’’Zijn” brandweer was zijn alles. Hij wist wat er van hem als bestuurlijk verantwoordelijke verwacht werd, maar hij was er ook op die gezelligheidsbijeenkomsten van de brandweer, waarvan hij intens kon genieten. Hij kon opgetogen vertellen van de keren, dat hij in de rol van Sinterklaas met de blij de gezichten van nog gelovige kinderen ge confronteerd werd. In besloten kring, voor vrienden en kennissen, nam hij desgevraagd diezelfde waardigheid opnieuw tot zich. Van de ontvangst van de échte Sinterklaas op het bordes, vóór het gemeentehuis, maakte hij een geloofwaardige show voor het ’’kleine grut”. Voor zijn inzet werd hij bij zijn afscheid be noemd tot Ridder in de Órde van Oranje- Nassau, waarvan de versierselen en bijpassende oorkonde uitgereikt werden door de toenma lige Commissaris der Koningin, mr. Fr. Houben. Sinds zijn vertrek uit ons dorp was hij nog slechts bij spaarzame gelegenheden in Moer gestel waar te nemen. Zijn typische gang en hou ding, het hoofd ietwat schuin en zijn lichaam Ij I Op 26 februari 1977 werd Johannes Bernardus Sylvester ter Veer geïnstalleerd als burgemeester van Moergestel. Sinds 1811, toen Moergestel een zelfstandige gemeente werd, werd hij de achtste burgemeester van ons dorp. Hij kende als zijn voorgangers Christiaan van Heynsbergen (1811-1821), Jacobus van de Wouw Sr. (1821-1848), Jacobus van de Wouw Jr. (1848-1880), Willem van Heeswijk (1880-1895), Eduard J.M.J. Maeijer (1896-1926), Josephus H. Bardoel (1926-1959) en Gerardus J.J. Poort (1959-1976). z®ndag 5 september: de esselse I Uitgave en redactie: Buro ’76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268, Fax (013) 513 2871 - E-mail: buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; e-mail uiterlijk zondag 18.00 uur; advertenties tot en met maandagavond Weekblad voor Moergestel HUISARTSEN Waarneming: Laat op tijd uw medicijnen aanvullen! 3 Tij Schoolstraat 5 Hf MOERGESTEL 41 RUIM 80 JA AA FIETSPLEZ1ER -

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 1