Doe mee aan ToerMee voor Pater Theo! Carla Roozen vertelt f KVO tv Huishoudelijk medewerker KVO KOMPAAN Katholieke Bond van Ouderen en Stichting Welzijn Ouderen Beste Moergestelnaren, Carla Roozen, Ubud 'n Hele tijd terug al hebben we u al eens gemeld dat onze plaatsgenote Carla Roozen werkzaam is op het eiland Bali. We hebben haar gevraagd om ons van tijd tot tijd eens te berichten over haar ervaringen en gebeurtenissen die zijn meemaakt. Natuurlijk komt het daar vanwege haar drukken agenda eigenlijk niet van, maar afgelopen maand stuurde zij ons toch een verhaal van een heel bijzondere ervaring die zij opdeed. Op dinsdag 31 augustus hebben we weer onze jaarlijkse dag fietstocht. We ver trekken om 9.30 uur vanaf het St. Jansplein. We hebben voor 'n gezellige dag gekozen, met 'n bezoek aan een levend museum. Daar hebben we ook de koffie met koek. Weet u al wat u na de vakantieperiode gaat doen? Achter het raam gaan zitten en uitrusten van de vermoeiende vakan tieweken? Of gaat u plannen maken om de lange wintermaanden gezellig 24-uur durende wake gehouden bij de slaap kamer van de overleden prinses. Andere ceremonieën vinden na de crematie plaats en die dienen ervoor te zorgen dat de geest van Tjok Istri Muter de weg zal vinden naar de volgende wereld. naar de crematietoren gedragen. De toren stond op een pallet van bamboestokken en werd gedra gen door 250 mannen. De toren werd vooraf gegaan door de koe en de draak. Na anderhalve kilometer lopen kwam men aan op het kerkhof. Het lijk werd uit de toren gehaald en in de Lembu (koe) geplaatst. Na de allerlaatste zegeningen van diverse priesters en familieleden begon men met de crematie. Ook de toren en de Naga Banda (draak) zijn ver brand. De resten van Tjok Istri Muter zijn na de crematie verzameld en uitgestrooid in zee. 24 juli 2004 Om 12 uur 's middags werd het lijk door naas te familie via een grote stellage vanuit het paleis DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 25 AUGUSTUS 2004 Op 3 augustus vond in het koninklijk paleis de allerlaatste ceremonie plaats. Men heeft toen gevierd dat haar geest is aangekomen in de vol gende wereld en dat een stukje van haar geest een plaats heeft gevonden in de schrijn van de familietempel. Dan fietsen we naar 'n leuke locatie waar we de lunch gebruiken, die daar voor ons verzorgd wordt. Dus er hoeft geen lunchpakket meege nomen te worden. Vandaar gaan we op terug reis, waar we nog 'n ruststop hebben. Je kunt wel even wat drinken voor onderweg meene men. De kosten voor die dag zijn 10 euro, alles inbegrepen. Voor niet KVO-leden is er ook de mogelijkheid om mee te fietsen. Wel even opgeven. Opgave en informatie bij Elly van Zon, tel. 513 1935 of bij Corry van de Loo, tel. 513 1492. Op zaterdag 24 juli heeft er in het kunste naarsdorpje Ubud een unieke gebeurtenis plaatsgevonden. Het was de eerste koninklijke crematie sinds 25 jaar, en het zal ook de aller laatste koninklijke crematie zijn die nog ooit op dit Godeneiland zal plaatsvinden. door te komen? Als u dat laatste van plan bent dan raden wij u aan om eens een kijkje te komen nemen bij de Teken- en Schildergroep van de K.B.O. in Moergestel. Wij komen iedere dins dagmiddag samen in de Roozendries van half twee tot half vijf vanaf dinsdag 7 september 2004 tot en met juni 2005. U bent van harte welkom in deze gezellige groep, dames zowel als heren. Denk niet te gauw; "dat kan ik niet", want misschien hebt u zelfs wel een verborgen tekentalent? Maar ook als dat niet zo is willen wij u toch graag bij onze club verwelkomen, dus... tot 7 september? Voor verdere informatie zie het boekje 50+ WIJZER. In 1978 stierf deze tweelingbroer en hij is, teza men met de Nederlandse artiest Rudolf Bonnet tijdens een grote ceremonie gecremeerd. De tweelingzus is getrouwd met een prins van de Westelijke vleugel, het Ubud paleis, en van wege de koninklijke banden, werd al snel beslo ten dat ze haar een zelfde grote ceremonie wilde geven als haar broer destijds. Na de bekendmaking van de dood van Tjok Istri Muter op 6 mei 2004 (zij is 94 jaar geworden), werd als eerste de hele familie ingelicht. Aangezien er in die tijd nog veel andere tem- pelceremonieën gepland stonden, werd beslo ten dat zij na de balseming in haar bed zou worden opgebaard en waar zij zgn. zou "slapen", totdat de familie het ook aan de buitenwereld kon melden. Na overlijden van een vooraanstaand persoon, is een dorp namelijk onrein en kunnen er geen andere ceremonieën plaatsvinden tot minimaal drie dagen na de crematie. In de tussentijd heb ben honderden familieleden en vrienden een Tjokorda Istri Muter Op 21 januari 1910 werd er in het koninklijke paleis in Ubud, Puri Saren, een tweeling gebo ren; dit waren Tjokorda Gede Agung Sukawati (hij zou later zijn vader als koning van Ubud opvolgen) en zijn zus Tjokorda Istri Muter. Zij waren respectievelijk het negende en tiende kind uit dit gezin, dat in totaal uit elf kinderen bestond. Die mag enkel gebruikt worden in koninklij ke crematies. Alvorens de crematie plaatsvindt, zijn er nog enkele andere ceremonieën die de familie moet houden. Dit zijn o.a. een reini gingsritueel: tijdens deze ceremonie wordt het lijk gebaad in geparfumeerd water en wordt het met de mooiste en duurste gewaden bedekt. Verder is er de inwijding van de Naga Banda: voordat de draak gebruikt mag worden in de processie, moet die door alle leden van het koninklijk huis ingewijd worden. Daarna komt de draak pas symbolisch tot leven. Voorbereiding van de crematie Door gebruik te maken van de Heilige Balinese Calender, werd door de priester besloten dat de crematie zou plaatsvinden op 24 juli 2004. Op die dag zou dan ook een massale crematie plaatsvinden van 58 inwoners van Ubud die de laatste 4 jaar waren overleden. Op 9 juli is men begonnen met de voorberei dingen van de koninklijke crematieceremonie (Palebon), bij de officiële bekendmaking van haar dood. Er werd meteen een schema gemaakt met alle taken. Een van de eerste dingen die nodig waren was het bijeenroepen van alle "banjar"?leiders (iedere wijk heeft zijn eigen zgn. burgemeester) en met hen de taken onderling te verdelen. Vanaf die dag zijn tot aan de crematie dagelijks honderden mensen naar het paleis gekomen om te helpen met de voorbereidingen voor zowel de koninklijke als massale crematie. De geboor te van de tweeling in 1910 werd nl. als een spe ciale gift van God gezien, en het eerste badwater van de tweeling werd over de rijstterrassen uit gegooid om geluk te brengen. De bevolking van Ubud zag het nu ook als hun taak om er voor te zorgen dat ze ook een goeie reis naar de vol gende wereld zal maken. De vrouwen hebben gezorgd voor de duizen den offers voor alle nodige ceremonieën. De mannen hebben alle benodigdheden voor de crematie gebouwd, zoals een crematietoren, normaal zijn deze ongeveer 2 tot 3 meter hoog; deze van Tjok Istri Muter was echter 25 meter! Daarnaast wordt er ook een Lembu gemaakt. Dat is een koe waarin het lichaam uiteindelijk verbrand zal worden. Ook werd er, net als bij de crematie van haar broer in 1978, een Naga Banda gemaakt (draak). PAGINA 5 Kompaan is een organisatie voor jeugdhulpverlening in Ten behoeve van een opvanggezin in Moergestel zien wij uit naar een enthousiaste huishoudelijk medewerker (m/v). De nieuwe werkvorm 'time-out opvang in gezinnen* van Stichting Kompaan is een intensieve, kortdurende ambulante vorm van hulpverlening in de thuissituatie naar aanleiding van een crisissituatie. De kinderen worden voor maximaal 4 weken elders geplaatst in opvanggezinnen. Voor 8 uur per week, verdeeld over 2 ochtenden Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer W. Krist, personeels- manager van dienst P O van Kompaan, telefoon (013) 530 94 00. Informatie over Kompaan is te vinden op de website www.stichtingkompaan.nl Tot de taken behoren U verricht schoonmaakwerkzaamheden en licht huishoudelijke taken in het gezin. Midden-Brabant Medewerkers U werkt onder directe leiding van de pleegouder. Naast deze hoofdtaken heeft u begeleiden en behandelen ook aandacht voor de aanwezige kinderen in het huis. jeugdigen en hun gezin bij vragen en problemen rond Wij vragen opgroeien en opvoeden. Een zelfstandig werkende, vlotte medewerker, correct en vriendelijk in omgang Samen zoeken we naar moge- met de pleegouder en de aanwezige kinderen tijdens de werkzaamheden. lijkheden om de ontwikkeling van jeugdigen naar de volwas- y/at verder van belang is senheid te verbeteren. Daarbij aanstelling geschiedt conform de CAO Jeugdhulpverlening. Het salaris bedraagt 286,07 en maximaal 373,30 bruto per maand op basis van een 8-urige werkweek. Wij zijn met name op zoek naar kandidaten die woonachtig zijn in Moergestel. sluiten we aan bij de krachten van de jeugdige en het gezin. Het aanbod van Kompaan is gevarieerd: intensief ambulan te hulpverlening, pleegzorg en kortdurende (crisisjopvang, dagbehandeling, dag- en nachtbehandeling, en opvang en begeleiding van minderjari ge alleenstaande asielzoekers. schriftelijke sollicitatie dient uiterlijk 20 september in bezit te zijn van Er werken circa 400 mensen Kompaan, ter attentie van de dienst P&O, Postbus 10139, 5000 JC Tilburg, onder bij Kompaan verspreid over vermelding van vacaturenummer 2004-14 in de linker bovenhoek van de envelop. diverse locaties in Goirle, Tilburg en Waalwijk.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 5