Van aan Theo Theo Vroeger ZOEKERTJES’ SCHRIFTELIJK OPGEVEN! (5) Geef om vrijheid I ON 'DE GÈSSELSE' - WOENSDAG 25 AUGUSTUS 2004 Geachte pater Raaijmakers, beste Theo, Telefoon Naam Vroeger, ja vroegerdit is voor iedereen die vóór 1980 geboren is. Als je na 1980 geboren bent, dan heeft dit niets met jou te maken. De kinderen van tegenwoordig worden in de watten gelegd. Ben je als kind opgegroeid in de 40er, 50er, 60er of 70er jaren, dan is het terugkijkend, onvoorstelbaar, dat je zo lang hebt kunnen overleven! nog niet klaar), zo willen we ook afscheid nemen met een H. Mis. Dat zal zijn op zondag 26 sep tember. Het zijn nu veelal oude vrouwen, maar velen hebben in hun tijd leidinggevende functies gehad op allerlei gebied. Ik sprak met een zus ter die een school had gesticht in Aruba, met een voormalige directrice van een bejaardenhuis in Groningen, een zuster die de leiding had over een zwakzinnigeninrichting, een zuster die de catechese in een bisdom in Brazilië coördineerde. Ze keken er met tevredenheid op terug, maar gingen er niet prat op. Ze hadden gedaan wat hun was opgedragen of waarvoor ze gevraagd waren. Hun leven was zinvol geweest. Met vriendelijke groeten, Theo Schepens, pastoraal werker t/m 10 regels 4,00 t/m 6 regels 2,75 AMNESTY International Een dagje Asten Laatst ben ik met zuster Tonny, de teamleid- ster van de zusters in Moergestel, een dagje naar het Moederhuis in Asten geweest. Ik was 's avonds doodmoe van alle indrukken die ik had opgedaan. Ik heb een rondleiding gekre gen (kapel, eetzaal, gastenkamers, vroegere kloostercellen, keuken, wasruimte, tuin, kerk hof - waar verschillende zusters uit Moergestel liggen -, bibliotheek, recreatieruimte), maar wat me het meest bijstaat zijn de korte gesprek ken die ik in de loop van de dag heb gehad met verschillende zusters. Zusters Antoniushuis Dat doet mij denken aan de zusters van het Antoniushuis hier in Moergestel. Bijna zeven tig jaar geleden zijn zij het geweest, die met een voudige en primitieve middelen het beste van zich hebben gegeven voor de gezondheidszorg in Moergestel. Het was een tijd van grote armoe de en kindersterfte, van slechte hygiëne en van veel onkunde door gebrek aan medische hulp. In die tijd (1935) hebben het kerkbestuur en het gemeentebestuur van Moergestel een beroep gedaan op de Zusters van Asten om in Moergestel te komen helpen. En dat hebben ze gedaan. Zij hebben aan de basis gestaan van de kraamhulp en de wijkverpleging in Moergestel en zij waren het die de bejaardenzorg in het Antoniusgasthuis op zich namen. Waar nu hele organisaties en instituten voor bestaan, zijn deze zusters in alle eenvoud, maar met grote inzet mee begonnen. Onder vaak moeilijke omstandigheden, denk maar aan de oorlogs jaren. En zo hebben zij niet alleen in Moergestel gewerkt, maar in verschillende andere plaatsen van Brabant: Asten, Heusden (bij Asten) en Ommel, Liessel, Someren en Lierop. En zij hebben uiteraard in de missie gewerkt, want zij heten officieel: Missiezusters Franciscanessen van de H. Antonius van Padua. Zij hebben gewerkt (en sommigen werken er nog) in Indonesië, Kongo, Brazilië, Aruba en Noorwegen. Mensen die het hebben meege maakt en die ik erover hoor vertellen, spreken met grote waardering over wat deze zusters gedaan hebben. Vertrek en afscheid Maar deze zusters zijn zelf oud geworden, net zoals die Amerikaanse zuster bij u, en een paar weken geleden is het besluit gevallen dat de overgebleven zusters van Moergestel naar het Moederhuis in Asten zullen vertrekken. Dat zal in de loop van oktober zijn. Gelukkig hebben we dat een tijd geleden zien aankomen en we hebben toen het plan opgevat om dat vertrek van de zusters niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Aan de ene kant zal het afscheid heel sober zijn. De zusters zijn te oud en het zou voor velen te vermoeiend zijn om er veel heisa over te maken. Maar zoals de zusters ooit hier begon nen zijn met een H. Mis in de kerk van Moergestel (want het Antoniushuis was toen Beste Theo, er is over Moergestel nog zoveel meer te schrijven, maar ik moet nu echt stop pen. Ik wens jou sterkte toe bij jouw werk dat in vele opzichten te vergelijken is met het pio nierswerk dat onze zusters hier in Moergestel en elders in de wereld hebben verricht. Ook jouw werk verdient onze warme belangstel ling. En daarom hoop ik dat de Toer Mee ook dit jaar weer een succes wordt voor jou, maar vooral voor jouw straatkinderen. Het ga jullie goed! Het loopt al weer tegen eind augustus en ook al is het hier nog volop vakantie, de voorbe reiding voor de Toer Mee is in volle gang. En daarbij hoort - dat is zo langzamerhand tra ditie geworden - een brief aan u in 'De Gèsselse'. Hoe is het met u? En met die 84-jarige Amerikaanse zuster waar u over schreeP Want zij is in al die jaren de stimulator en gangmaker van uw project in Bolivia geweest. Is zij weer wat opgeknapt? En kan zij zich weer inzetten voor de vele straatkinderen in Cochabamba? Of moet zij zich langzamer hand gaan terugtrekken en steeds meer aan u en de andere medewerkers gaan overla ten? Het zal er, gezien haar leeftijd, wel een keer van moeten komen, maar het is onge twijfeld een gemis, als zo'n bevlogen en inspi rerende zuster wegvalt. Boekje met verhalen Maar er is nog wat anders. Met het vertrek van die zusters verdwijnen ook de verhalen. Zo gaat dat met een oudere generatie. Het meest merk je dat, als je vader of moeder zijn overle den. Dan kun je niet meer vragen: "Hoe was dat toen? Wat is er precies gebeurd? Waarom was dat?" Zo hebben natuurlijk ook de huidige zus ters van het Antoniushuis hun verhalen: ver halen over Moergestel of andere plaatsen in Nederland of over hun werk in het buitenland. Want verschillende zusters die op dit moment in het Antoniushuis verblijven, hebben vroe ger gewerkt in Aruba of Indonesië of Brazilië. En ze kunnen daar echt schitterend over ver tellen. Maar met het vertrek van die zusters, met het overlijden van een oudere generatie, ver dwijnen die verhalen natuurlijk. En dat is eigen lijk jammer. Daarom is Ad (E) Wolfs (van de Raadhuisstraat) al een tijdje geleden begonnen om de verhalen van die zusters op te schrijven, alsook de geschiedenis van die zusters in Moergestel. Ik heb de conceptteksten gelezen en met veel plezier. Er zitten werkelijk parel tjes in van levensverhalen en geschiedenissen: over het leven in een Brabants gezin van vóór de oorlog, over het overleven in de Jappenkampen in Indonesië, over hoe een kloosterroeping tot stand kwam of op de proef werd gesteld, over de armoede en de erbarme lijke omstandigheden waaronder soms gewerkt moest worden, over de teleurstelling als uit zending naar de missie om lichamelijke rede nen definitief niet door kon gaan, over de vreug de en dankbaarheid waarmee wordt terugge keken op het leven. Een van de zusters vertelt dat ze in Aruba een baby heeft weten te redden die door een oma in een beerput was gegooid. Je kunt het je niet voorstellen, wat die zusters allemaal wel niet hebben meegemaakt. Als kind zaten we in de auto, zonder gordel en zonder airbags. Onze bedjes waren geschilderd in prachtige kleuren met verf vol met lood en cadmium, waar we onze tandjes op konden testen. De medicijnflesjes uit de apotheek kon den we gewoon open krijgen, evenals overi gens de fles met chloor. Niets geen veilig- heidssluiting. Deuren en ramen bedreigden voortdurend onze vingertjes. Je vingertjes klem men was de beste leerschool om voor een vol gende keer op te passen. De praktijk is immers de beste leermeester! Op de fiets hadden we nooit een helm op. We dronken water met de mond aan de kraan in plaats van uit een fles. We bouwden zeepkisten en kwamen er pas op de eerste rit, bergafwaarts, achter, dat we geen rem hadden. Na enige ongelukken konden we daar prima mee omgaan, 's Morgens gingen we naar buiten om te spelen. We bleven de hele dag weg en moesten pas thuis zijn als de straatlan taarns aangingen. Niemand wist waar we waren en we hadden geen mobiele telefoon bij ons. We sneden ons, braken onze botten en tanden en er werd niemand aangeklaagd. Het waren gewoon ongelukken en de enige die schuld had waren we zelf. We hadden vechtpartijen en sloegen elkaar een blauw oog. Daar rhoesten we mee leven. Volwassenen interesseerden zich daar niet voor. Hun reactie was: "Je moet je haar maar terughalen!" We aten brood met dikke roomboter, genoten van de vette "kanen", dronken Cola en werden evengoed niet te dik. We dronken met vrienden uit dezelfde fles en niemand ging daar dood aan. Als we "gewond" raakten en er bloed vloeide, dan waren er geen speciale handschoenen uit voorzorg om niet besmet te raken. We hadden geen Playstation, geen Nintendo, geen X-box, geen videogames, geen 64 tv-zenders, geen surround-sound, geen eigen tv, geen computer en ook geen internet chatrooms. Wat wij wél hadden waren VRIEN DEN. We gingen gewoon naar buiten en daar kwamen we elkaar tegen. We gingen naar hun huis en belden aan. Of we gingen soms gewoon naar binnen zonder aan te bellen, gewoon ach terom. En dat zonder van tevoren af te spreken en zonder dat onze ouders dat wisten. Niemand bracht ons en niemand haalde ons weer op. Hoe was dat in godsnaam mogelijk? We bedachten zelf spelletjes met stokken en ten nisballen. We vermaakten ons met slootje sprin gen. We aten wurmen en die leefden echt niet voor altijd in onze magen verder en we konden Deze zusters gaan nu Moergestel verlaten en ze verdienen onze sympathie en dankbaarheid. Zoals ook die oude zuster uit Amerika die voor u en uw werk zoveel betekent. Ik hoop dat we op een passende en waardige wijze afscheid kunnen nemen van de zusters van het Antoniushuis. rustig kauwen op zuring. Met de stokken prik ten we elkaar bijna nooit in de ogen en als dat tóch eens gebeurde, dan was dat niet "expres". Met voetballen op straat mocht je alleen mee doen als je goed genoeg was. Als je niet goed genoeg was, moest je met teleurstellingen leren omgaan. Sommige kinderen waren niet zo goed op school als anderen. Ze haalden onvoldoen des en bleven zitten. Dat leidde niet tot emo tionele ouderavonden of zelfs tot veranderde prestatienormen. Als je met een mes naar school ging, dan deed je dat om op de speelplaats "land je te veroveren" of katjes af te kunnen snijden voor je moeder. Soms hadden onze daden consequenties. Dat was logisch en daar kon zich niemand voor verstoppen. Als iemand van ons iets gedaan had wat verboden was, was het normaal dat je ouders je er niet uithaalden. Integendeel, ze waren het met de politie en de onderwijzer eens! Stel je voor! En je kreeg nog extra straf op de koop toe. "Je zult het wel verdiend heb ben. Ze geven geen straf voor niks", was hun commentaar. Onze generatie heeft veel pro bleemoplossers en uitvinders, die bereid zijn risico's te nemen, voortgebracht. Ik ben blij dat dit boekje geschreven is en ik hoop dat het uitgegeven kan gaan worden. Op dit moment is Ad Wolfs bezig om de laatste hand eraan te leggen en hij is op zoek naar sponsors om het gefinancierd te krijgen. We hadden vrijheid, we kenden onze plichten, we hadden succes en namen verantwoording. Met al die zaken konden we zeer goed omgaan. Bij die generatie hoor jij ook. Wees blij, dat je er toen bij was. Zoekertjes’ UUSLUITEND schrlttelljk opgeven en samen met hel verschuldigde bedrag in de bus stoppen. PAGINA 3 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 Woonplaats I Onderstaand gedeelte ook invullen. Straat Support our fight for human rights Uw 'Zoekertjes' kunt u uitsluitend schriftelijk tegen contante betaling inleveren op ons redactie-adres. Iduidelijk a.u.b. of gebruik onderstaande bon! '5^ Achter elk woord een hokje openlaten. elke punt of komma is ook een hokje Voor brieven onder nummer betaalt u 1,40 extra. U kunt uitsluitend contant betalen! De bon kunt u in een envelop met daarbij het te betalen bedrag in de bus stoppen op ons adres: Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J Met zijn of haar naam op de Gedenkplek in het KWF Koningin Wilhelminabos kunt u een dierbare herdenken die - onlangs of lang geleden - aan kanker is overleden. Kijk voor meer informatie op www.wilhelminabos.nl of vraag de gratis folder aan via de KWF Hulp- en informatielijn 0800-0226622 (gratis). KWF

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 3