In verband met de vakantie tot en met maandag 16 augustus. Prettige vakantie. zijn we GESLOTEN vrijdag 23 juli vanaf 15.00 uur G€G 1 1 2 Geslaagd Cd’s en dvd’s voor slechts 2,50? Teer guichelheil opnieuw gesignaleerd ONDERWERKMAKER M/V Doe Het Zelf Centrum op ’t Hoog Wilt u ook iets doen voor de Zonnebloem? Van harte proficiat! Alarmnummer Industrieweg 20, Moergestel, tel. 013-5136149 voor als het écht nodig is... Centrale Schachten- en Onderwerkmakerij BV Dus kom naar de bibliotheek en vul goedkoop uw collectie aan! Ter aanvulling van vorige week: aan het 2College in Oisterwijk slaagde voor VMBO 4 Theoretische leerweg: Wesley van de Wouw. Op 12 juli jl. slaagde aan de kappersschool I.M.K.O. te Eindhoven: Lia van Haaren voor dames- en herenkapper. TEER GUICHELHEIL In het binnenland werd teer guichelheil vroeger met name in Noord-Brabant aangetroffen. In Gelderland, Zuid-Holland en Limburg kwam In alle andere gevallen: 0900 - 8844 Wilt u uw boekenkast of uw cd-collec- tie aanvullen? De verkoop afgeschreven materialen van de bibliotheek is hier een letterlijk uitgelezen mogelijkheid voor! Alle bij de OBT aangesloten biblio theken starten vrijdag 16 juli met de verkoop van afgeschreven materialen. DOE HET ZELF ARTIKELEN EN TIMMERWERKPLAATS ZOMERVERKOOP Met de zomervakantie voor de deur start de OBT met een algehele uitverkoop van afge schreven materialen. In alle vestigingen van de OBT; bibliotheek voor Midden-Brabant kunt u afgeschreven strips, jeugdboeken en romans uit de bouquetreeks al kopen voor 0,70. Romans en/of informatieve boeken die niet meer uitgeleend worden zijn voor 1,20 verkrijgbaar en cd-roms, dvd’s en cd’s voor 2,50. Kijk op www.obtmb.nl voor alle vesti gingen van de OBT. Deze hernieuwde vondst van het teer guichel heil (Anagallis tenella), naast andere zeldzame planten, op het Banisveld in het natuurgebied Kampina (Noord-Brabant) vormt opnieuw een levend bewijs van het nut van natuurherstel- projecten. Het zeldzame teer guichelheil is inderdaad weer op een tiental verschillende locaties, ook op andere plekken dan in 2003, in grote aantallen aangetroffen. Andere aanwezige Rode Lijst soorten, lijst van kwetsbare en be dreigde soorten, zijn onder meer klokjesgenti- aan, moeraswolfsklauw, koningsvaren, moeras- hertshooi en echt duizendguldenkruid. Maar dat niet alleen want, en dat is ook zeer bijzon der, op een viertal locaties is de gevlekte orchis (Dactylorhiza maculata) gevonden! En tenslotte als extra beloning ziet het Banisveld op som mige plekken rood van kleine zonnedauw. Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Stort uw bijdrage op giro 145. Namens onze passagiers: hartelijk dank. Vorig jaar meldde de Vereniging Natuurmonumenten op 22 juli 2003 onder de kop ’’Zeldzame planten profiteren van natuurherstelproject” en ook dit jaar kunnen we feitelijk weer onder diezelfde kop deze melding doen. het plantje al lang niet meer voor. De forse achteruitgang van teer guichelheil werd veroorzaakt door ontwatering, bemesting en het dichtgroeien van gebieden die tot dan toe werden geplagd of gehooid. In het Banisveld is het drie jaar geleden voor het eerst weer waargenomen. Nu is het plantje aangetroffen in meerdere delen van het gebied. RECREATIEVOORZIENINGEN Inmiddels heeft Natuurmonumenten ervoor gezorgd dat iedereen van dit waardevolle natu urgebied kan genieten doordat er een vier kilo meter lange gemarkeerde wandelroute doorheen loopt. Daarnaast heeft Natuurmonumenten met ondersteuning van het Interregproject Groene Woud - Groen Hage(n)land een parkeer plaats aangelegd aan de Koevoortseweg. Om alles voor de wandelaar nog aantrekkelijker te maken is het gebied Banisveld met de Kampina verbonden door middel van een loopbrug over de Beerze. Wandelaars en fietsers kunnen tevens genieten van een prachtig uitkijkpunt, dat gerealiseerd is in samenwerking met hetzelfde Interreg-pro- ject. Vanuit dit uitkijkpunt kan men dromend wegkijken over het Banisveld en zelfs in de verte het mooie natuurgebied de Mortelen, van onze collega’s het Brabants Landschap, zien liggen. Kortom; wandelaars en fietsers van harte welkom in dit prachtige natuurgebied, maar respecteer de spelregels, want dan wordt dit gebied alleen maar mooier. Teer guichelheil is een beschermde soort in een aanzienlijk deel van zijn verspreidingsge bied (Atlasgebied tot de Faeröer eilanden, de Alpen en Kreta). Het plantje gedijt op open plekken en op venige, fosfaatarme, niet sterk zure grond die ook ’s zomers vochtig is. SOORTENRIJK Het soortenrijk 90 hectare grote natuurgebied was ongeveer zes jaar geleden nog een plek waar intensief landbouw werd bedreven (maïs en melkkoeien). Na de aankoop in 1996 heeft Natuurmonumenten de bemeste bovenlaag ver wijderd om de natuur weer een kans te geven. Zodoende kwam de originele zandgrond weer aan de oppervlakte, die een volle zaadbank blijkt te bevatten waaruit nu zeldzame soorten spontaan weer ontkiemen. Het Banisveld is een zeer belangrijke corridor (verbinding Kampina met De Mortelen) voor het plan Groene Woud, dat voorziet in het verbinden van een aantal grote Noord-Brabantse natuurge bieden. Daardoor ontstaat op termijn een natuurgebied van maar liefst 7.500 hectare. I t*0 PAGINA 5 DE GÈSSELSE’ - WOENSDAG 21 JULI 2004 C.S.O. b.v. is een modem www, ietsdoenvoordezon nebloemn I productiebedrijf van een samenwerkings verband tussen diverse opgezette onderneming, actief op het gebied van orthopedische schoen- techniek.C.S.O. is het grote orthopedische bedrijven. Voor deze en andere schoen- technische bedrijven in binnen- en buitenland vervaardigen wij m.b.v. moderne CAD/CAM apparatuur schachten en onderwerken. C.S.O. zoekt voor uitbreiding van de onderwerkmakerij: Inlichtingen: Belangstellenden kunnen informatie inwinnen of schriftelijk solliciteren bij Dhr. W.A.M. Ligtvoet, 1/14/ vragen: iemand met ervaring in de schoenenbranche, met name in het afwerken van onderwerken iemand met verantwoordelijkheidsgevoel, motivatie en ambitie voor zijn werk iemand die over de juiste mentaliteit beschikt om gezamenlijk een kwaliteitsproduct te kunnen vervaardigen Wij bieden: een uitdagende functie met toekomstperspectieven binnen een bestaanszekere organisatie een salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring goede secundaire arbeidsvoorwaarden een interne opleiding Carpooling is bespreekbaar (013)51324 75 info@cso-orthopedie.nl www. cso-orthopedie. n! Orthopedische Schoentechniek Industrieweg 21b 5066 XJ Moergestel T E W M O'

Weekblad Moergestels Nieuws | 2004 | | pagina 5